League of Legends ve Dota 2 farkları.

rayandu06

Nether Yerlisi
En iyi cevaplar
0
NOT: BU KONUYU KESİNLİKLE DOTA 2 VEYA LOL DAHA İYİ O BUNU BİLMEM NE YAPAR VE BÜYÜK TARTIŞMA ADINA AÇILMAMIŞTIR. O daha iyi ve Bu daha iyi adına tartışma yapıp huzur bozanlar KESİNLİKLE RAPOR EDİLECEKTİR.
NOT 2 : Bu konu sadece League of Legends ve dota 2 nin farklarını merak edenler adına açılmış bir konudur.

Hem Dota 2 hem de LoL aynı amacı paylaşırlar. Bu yüzden ikisi de MoBA tarzı oyunlardır. Oyunların amacı düşmanın üssünü yok etmektir. Her iki oyunda da oynadığınız karakterleri güçlendiren satın alınabilecek eşyalar vardır, her iki oyundaki seviye sistemi ile seviyenizi arttırdıkça yeni yetenekler kazanırsınız.
Her 2 oyundada rakibin üst ve kulelerine bodoslama saldıran npc yaratıklar denir.

• Dota 2 oyununda ise "Creep" diye tabir edilir.
    • Halk görüşüne göre DotA, lole göre öğrenilmesi daha zordur ve daha profesyonellik ister
    • Lol de 2 tür carry (taşıyıcı) karakter vardır. Bunlar ADC ve APC olarak 2 ye ayrılır. Dotada sadece "Carry" adı altında geçer.
    • Lol de teslim olabilme özelliği vardır. Teslim olma oyu baskın geldiği zaman teslim olan takım oyunu kaybeder. DotA da sadece lobi maçlarında bu özellik vardır pub gamelerde yoktur.
    • DotA da bir carry karakter aşırı derecede kasabilir ve tek başına oyun tabiri ile fakat bizim asla kullanmamız gereken "Allah" diye tabir edilir. Aşırı kasmış bir carry ortalığa atlayarak 5 heroyu anında öldürebilir (Örnek vermek gerekirse "Sven") Lol de 6 slot carry olmama rağmen ortalığa atlayıp 5 kişiyi aynı anda kesebilmiş değilim ve lol de Suikastçı denilen bir sınıf adc leri kolaylıkla durdurabilir.
    • DotA da oyun başlarken creepleri block edebiliriz. Lol de bu yoktur.
    • DotA da kendi creeplerimizi denyleyebilirz(reddebiliriz) lol de bu yoktur.
    • Lol de Nuke skilleri güçlenebilir ve bunu yapan herolara APC denir. Dotada bu yoktur.
    • Lol de dereceli oyunlar hariç pub oyunlarda karşı tarafın hangi heroyu seçtiğini göremeyiz ve karşı taraf bizim seçtiğimiz heroyu seçebilir.
    • Lol de başlarken rün seçme diye bir özellik vardır. DotA da böle bir şey yoktur.
    • Lol de her karakterin kendine özel pasifi vardır. DotA da bu yoktur.
    • Lol de abiler varken DotA da ruslar vardır.
    • Lol de yeni başladığımızda sınırlı karakter havuzumuz olur. Yeni karakter açmak için oyuna para yatırıp büyük bir emek sarfetmek gereklidir. Dota da her karakteri herkes seçebilir.
    • Lol deki Baron Dota daki roshandır.
    • Lol de ADC ler genelde menzilli şampiyonlardır. Dota da bu durum geçerli değil.
    • Grafiksel olarak Dota 2 daha üstündür.
    • Lol de Gem Dust Smoke benzeri item yoktur.
    • Dota da Stack Pull gibi olaylar vardır.
    • Dota da MatchMaking bazen çok kötü eşleştirebiliyor.
    • Lol de baseye gitme tuşu b tuşudur ve bedavaya gidebilirsiniz. Dotada 130 küsür altını gözden çıkarmanız gerekiyor.
    • Dota da bazı herolar aşırı güçlü olarak (OP) denir. Lol de bu duruma çok rastlanılmaz
    • Lol de ölünce altın gitmez. Dotada bu durum geçerli değildir. Bir miktar altın gider.
    • Dotada bir carryi ölümüne oyundan düşürebilirsiniz.
Aklınıza gelirse söyleyin :)

BT_GoD

Düşmüş Melek
Emektar Üye
En iyi cevaplar
0
Hangisi iyidir bilmem, bezer ve farklar yönleri var fakat para yatırarak bir üstünlük kurulmuyor işte en güzel tarafları bunlar. :)

ByTheEfsane

Nether Yerlisi
En iyi cevaplar
0
Ne kadar sevsemde oyunları biliyorum ki beynimizi yıkamak için yapılıyor oyunlar...Konuna gelecek olursak gayet düzenli bir konu hazırlamışsın eline şağlık :)

MrUnioDex

CEO of UnioCraft
En iyi cevaplar
0
Abi dotadaki abiler (rus veya turk olmayanlar) gayet anlayislilar. Gecen dotada 6 yasinda bi ingilizle oynadik 18lik turkle oynasam oyle zevk almazdim. İyiydi yani. Lolde 18-19 yasinda olsanda abi oluyosun onlara uyarak

• Beğen
Reactions: DIO

DIO

⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
War Craft'ta da creep var. :ha:

mine.master

Kömür Madencisi
En iyi cevaplar
0
Dota2 de takım ruhu olmadıkça kazanamıyorsun. Lol de bu varmı bilmiyorum.

Tapatalk ile Kamyon Kasasına Davar Yüklerken Gönderildi

• Beğen
Reactions: DIO

DIO

⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
En iyi cevaplar
0
Ruh hali

Evet var ve LOL'de bir kişi yüzünden de kaybede biliyorsun.

BT_GoD

Düşmüş Melek
Emektar Üye
En iyi cevaplar
0

Lolde de öyle büyük ölçüde. Bana göre lol için ward>takım oyunu> yetenek

DIO

⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
O kadar ileriye kadar gidemedim ben. Gold V bir support olarak saniyelik hareketlerim iyi değil :)
Varus oynayan herkese noob derler çünkü varus yavaş bir şampiyon ve dikkat gerektiriyor.
Kaçamazsın ve sağ sol yaprakta missletemezsin işte bu yüzden çok zordur fakat draven ortalığın anasını ağlatır.