Legend Of Runeterra Tanıtımı

furkan3000

Obsidyen Madencisi
Emektar Üye
Mesajlar
1,425
En iyi cevaplar
62
Beğeniler
668
Puanları
3,620
Ruh hali
legends-of-runeterra-esportimes.jpg


Legends Of Runeterra Tanıtımı

Riot Games'in yeni oyunu Legends Of Runeterra hem evrene kattığı derinlikle hem kalitesiyle sevilen bir oyun oldu. Bu yazıda henüz oynamamış veya aklında sorular olanlar için oyunu anlatacağım.

Sistem Gereksinimleri Ve İndirme

playruneterra.com/tr-tr Resmi adresinden oyunu indirebilirsiniz. mobil cihazlar için marketinizde Legends Of Runeterra şeklinde aratarak da indirebilirsiniz. Şimdi de minimum sistem gereksinimlerine bakalım.

Windows

  • 64-bit Windows 7, 8.1 ya da 10
  • 3 GHz işlemci
  • 4 GB RAM
  • 512 MB ya da daha fazla ekran kartı belleğine -Video RAM- sahip GPU

iOS
  • iOS9
  • Arm64 işlemci
1 GB RAM'e sahip cihazlarda kullanılması önerilmemektedir, indirilip kurulabilir ancak ciddi performans sıkıntıları olacaktır.

Android

  • OS 5.0
  • 2 GB RAM
  • Adreno 306 veya dengi veya daha iyi grafik işlemci

Mac OS şimdilik desteklenmiyor.

Nasıl Oynanır

Daha önce strateji kart oyunu oynamışsanız oyunun genel mantığını biliyorsunuzdur. İlk kez oynayacaklar için en temelden anlatmaya başlayalım.

Legends-of-Runeterra-personalized-Game-Boards-LoR.jpg

Nexus'unuz oyundaki canınız, eğer 0'a düşerse kaybedersiniz, rakibinkini 0'a düşürürseniz kazanırsınız. Kahinin gözü karşılıklı çok fazla etkileşim olacak durumlarda (rastgele durumlar olmamalıdır) sonucun ne olacağını görmenizi sağlar oyuna yeni başladıysanız ve ilk kez göreceğiniz etkiler varsa size çok yardımcı olacaktır. Kartlarınız oyuna girmeden önce seçtiğiniz kartlarınızdır. Oyuna başlarken size 4 tane verilir, eğer istemezseniz bu kartları desteye geri yollayıp yenisini çekebilirsiniz. Daha sonra her tur başında (ilk tur dahil) ve kart çekmenizi sağlayan etkiler kullanıldığında buradan elinize kart çekersiniz.

Şimdi kafalar karışmasın sakin olalım. Özet olarak rakibinizin ve sizin 20 canınız var, ilk 0'a düşen kaybeder, ve bu bir kart oyunu olduğu için elinizde oynayacağınız kartlar var.

Şimdi devam edelim. Sıra sizdeyken elinizdeki kartları mananızı harcayarak tahtanın size doğru olan kısmına koyabilirsiniz ve saldırı hakkınız varken istediğiniz kartları öne taşıyarak rakibin Nexus'una vurmalarını sağlayabilirsiniz, aynı şekilde savunan tarafta kartlarını öne sürerek Nexus'unu savunabilir. Eğer savunmaya kart koyuldu ise iki kart karşılıklı olarak birbirine vurur. Eğer mananızı bitirmediyseniz tur sonunda 3'e kadar kullanılmamış mana, büyü manasına dönüşür ve normal mananızı her şey için kullanabilirken büyü manası sadece büyü kartı oynamak için kullanılabilir.

Şimdi tur, sıra ve saldırı hakkından bahsedelim. LOR tur bazlı bir oyundur. Oyun başladığında ilk tur bir oyuncuya saldırı hakkı verir ve ilk tur ilk hamle yapma hakkı onundur, o hamlesini yapınca sıra diğerine geçer. Her iki tarafında yapacak hamlesi kalmayıp pas geçtiğinde tur biter ve yeni tura başlanır. Oyun saldırı hakkını diğer kişiye verir ve yeni turda ilk o oyuncu hamle yapar, bu şekilde oyun bitene kadar devam eder. Saldırı hakkı olan kişinin manasının altında küçük turuncu bir kılıç olur. Eğer isterseniz butona basarak pas geçebilirsiniz, oynayacak hamleniz yoksa oyun otomatik olarak pas geçer. Her tur başında oyunculara otomatik olarak bir ekstra mana hakkı verilir (en fazla 10 olabilir), manaları yenilenir ve bir kart çekilir.


Kartlar

Temellerden bahsettiğimize göre artık kartlara geçebiliriz. Kartların genel yapısı şu şekildedir :

image.png

Sol yukarıdaki mavi kısım kartı oynamak için gereken mana miktarı, sol alttaki turuncu kısım kartın gücü yani vurduğunda vereceği hasar, sağ alttaki kırmızı kısım kartın canı, eğer 0'a düşerse kartınız ölür. Ortadaki beyaz yazı kartın adıdır. Onun altında sembolle birlikte bulunan kısım kartın keyword'ü (uygun bir çeviri bulamadım) onun altıdaki yazılar ise yapacağı etkiye dair açıklamadır, Lux bir şampiyon olduğu için açıklama olarak nasıl level atlayacağı verilmiş. Bazı kartlar bir gruba dahildir ve kartın en üstünde bulunduğu grup yazar, örneğin Elise ve örümcekler "örümcek", bazı Demacia'lılar "elite" olarak yazar. Bu tür kartlar bulundukları grubu etkileyen kartların sağladığı faydalardan yararlanabilir. Eğer bir kart başka bir karttan etkilendiyse (mesela başka bir kart tarafından çağırıldıysa ya da güçlendirildiyse vs.) kartın sol tarafında liste olarak bu etkiler ve hangi kart tarafından etkilendiği yazar.

Kartlar 3'e ayrılır : Şampiyonlar, Müttefikler, Büyüler.

Şampiyonlar

Şampiyonlar çok güçlü etkileri olan kartlardır. Şartları sağlandığında seviye atlayarak güçlenirler. Her birinin etkisi ve seviye atlama koşulu birbirinden farklıdır. Örneğin Garen seviye atlamamışken hiçbir etki vermez ancak 2 kere herhangi bir şeye vurduğunda seviye atlar ve her tur başı eğer saldırı sırası sizde değilse size de bir saldırı hakkı verir. Bir başka şampiyon olan Heimerdinger seviye atlamamışken bile büyü yaptığınızda size bir taret (müttefik sınıfından kartlar) verirken level atladığında taretlerine +1|+1 verir ve level atlamak için oynadığınız taretlerin toplam gücünün 12 olması gerekir.


Müttefikler

"Normal" kart diyebiliriz bunlar için, bu kartlarında şampiyonlar gibi etkileri olabilir ancak çoğu zaman şampiyonlara destek olan ve zaman kazandıran daha zayıf kartlardır ancak duruma göre şampiyonlardan daha güçlü de olabilirler. Hatta sadece müttefikler üzerine kurulmuş desteler vardır.

Büyüler

Büyüler diğer kartlar gibi tahtaya birim koyan değil etki uygulayan kartlardır (ama etkileri tahtaya kart çağırmak olabilir). Büyü kartlarının yapısı şu şekildedir :

01IO001.png

Sol üstteki mavi kısım yine kartı oynamak için harcamanız gereken mana miktarıdır. Beyaz yazı kartın adı ve altındaki keyword hangi tür büyü olduğunu gösterir. en alttaki yazı ise büyünün etkisidir.

Oyunda 3 tür büyü kartı vardır : yavaş, hızlı, anlık.

Yavaş büyüler kart oynar gibi kendilerine ait bir tur harcanmasını gerektirir, herhangi bir hamleye karşı oynanamazlar, oynadığınızda sıra rakibe geçer.

Hızlı büyüler ise herhangi bir zaman oynanabilir, sıra sizdeyken oynayabilirsiniz, saldırırken oynayabilirsiniz, savunurken oynayabilirsiniz, başka bir büyü oynarken oynayabilirsiniz, yavaş ve hızlı bir büyü oynandığında karşı tarafa sadece büyü oynayabileceği bir hak verilir, bu hak sırasında rakibe karşılık vermek ya da sıranızı boşa harcamamak için oynayabilirsiniz.

Anlık büyüler ise anında oynanır rakibe karşılık verme hakkı verilmez, sıra rakibe geçmez.

Oyunda birde yetenekler vardır, bazı müttefik kartlar oynandığında otomatik olarak yeteneği bir büyü gibi oynar ve hedef seçilmesi gerekiyorsa kartı oynamayı seçtikten sonra yeteneğe hedef seçebilirsiniz, rakibe karşılık verme hakkı verilir.


Keywords

Pek çok kartta bulunan türden etkiler oldukları için bazı keyword'lerden bahsedelim.

image.png

Bariyer

Kart çağırıldığı tur bariyere sahip olur. Yeri gelmişken bariyerden bahsedelim, bariyerler uygulanan ilk hasardan(azda olsa çokta olsa) korur ve kaybolur eğer tur bittiğinde bariyer duruyorsa yine kaybolur, aynı anda iki bariyer kullanırsanız bariyer boşa gider, iki kere korumaz.


01IO005.png

Hızlı Saldırı

Saldırırken(sadece saldırırken, savunurken ya da diğer vurma durumlarında geçerli değil) önce saldırma hakkına sahiptir, eğer savunan birim ölmezse geri vurur, savunan birim ölürse saldıran birim hasar almamış olur.


Demacia-Lucian-Leözür dilerim-Up.jpg

Çifte Saldırı

Saldırırken önce hızlı saldırı gibi ilk vuruşu yapar sonra savunan birimle aynı anda tekrar vurur. Eğer savunan birim öldüyse ikinci vuruşu yapamaz (çünkü aban özelliği olmayan birimler karşılarına savunan bir birim konmuş ama o birim ölmüşse -büyüler vs. gibi sebeplerle- vuruş yapamazlar). Eğer karşısına savunan birim konmamışsa Nexus'a iki kere vurur.


indir.jpg

Aban

Saldırırken gücü bloklayan birimin canından fazlaysa artan hasarı rakibin Nexus'una vurur.


01IO030.png

Sıyrılgan

Sıyrılgan birimler sadece diğer sıyrılganlar tarafından bloklanabilen birimlerdir.


01IO053.png

Can Çalma

Vuruş yaptığında Nexus'u gücü kadar iyileştirir.


01DE012.png

Yenilenme

Tur başında eksik canını yeniler.


01DE049.png

Dayanıklı

Her kaynaktan 1 az hasar alırlar.


lor-quinn-level1-1.jpg

İzci

Saldırı hakkınız varken her turda bir kere ilk saldırıda sadece öncülerle saldırırsanız saldırı hakkınız geri verilir.

Daha çok keyword var ama oyun içindeki açıklamaları okuyarak her türlü bilgiyi edinebilirsiniz.


Deste Oluşturma

i1575149842719908.jpeg

Oyunda girmeden önce deste oluşturmanız gerekir. Destede 40 kart olmalıdır. Bu kartların en fazla 6 tanesi şampiyon olabilir ve en fazla iki bölgeden olabilirler. Oyundaki bölgeler Demacia, Freljord, Piltover ve Zaun, Noxus, Gölge Adalar, Ionia, Bilgewater olmak üzere 7 tanedir. Her kartın en fazla 3 kopyası olabilir. Her bölgenin öne çıkan özellikleri ve oyun biçimleri olsada bazı birimler başka bölgedeki birimlerle uyumlu olacak şekilde yapılmıştır bu yüzden güçlü yönlerini pekiştirmek ya da ana destenin zayıflıklarını kapatmak için tek bölgeden bir deste kurmak yerine iki bölgeyi karıştırmak genellikle daha iyidir.

Burada temellerden bahsetmiş olsamda Legends Of Runeterra her kart için rehber yapılabilecek bir oyundur o yüzden kartların açıklamalarını okumayı asla ihmal etmeyin, iyi oyunlar.
 


Son düzenleme:

Üst