Linux\CentOS nasıl kullanılır? - Bot Koruması

Yardımcı oldu mu?

• Evet

Kullanılan: 1 100.0%
  • Hayır

Kullanılan: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    1
  • Anket kapatılmış .

AldenSH

Play.Coleries.Com
En iyi cevaplar
53
Merhaba değerli forum üyeleri!
Linux makine aldınız ve nasıl sunucu açacağınızı bilmiyorsanız doğru yere geldiniz.

Satın aldığımız makineye girmek için öncelikle Putty indirmemiz gerekiyor.
Programı indirdikten sonra karşımıza şu şekilde bir ekran gelecek.

1562784659004.png

Bu ekranda hostname yazan yere kendi sunucumuzun ip adresini girmemiz gerekli ve daha sonra opene basarak giriş yapmalıyız.
Giriş yaptıktan sonra karşımıza şöyle bir ekran çıkacak.

1562784782566.png

Buraya kullanıcı adınızı girmelisiniz, genellikle kullanıcı adı "root" olur.
Kullanıcı adınızı girdikten sonra şifrenizi isteyecektir. Şifrenizi girdikten sonra makinenize bağlantı kurmuş olacaksınız.
İlk işimiz java ve screen kurmak olacak.

Kod:
yum install mc screen java-1.8.0-headless zip unzip -y

Bu kodu kopyalayıp (ctrl v) linux makinemize geldikten sonra sağ tıklayarak yapıştırıp enter tuşuna basıyoruz, screen ve java kurulmaya başlanıyor.
şu an da makinemiz bir sunucu başlatmak için hazır duruma geliyor.

Eksik olan birşeyler olmalı? Sunucumuzun dosyalarını makinemize nasıl atacağız?
Bunun için FileZilla indireceğiz.

1562785114897.png

İndirdikten sonra karşımıza böyle bir ekran çıkacak.
Sunucu yazan yere makinemizin ip adresini, kullanıcı adına makinemizin kullanıcı adını (genellikle "root" olur), parola yazan yere makinemizin şifresini yazıp bağlanıyoruz.

126090

Siz bağlandığınızda burada BungeeCord olmayacak, bilgisayarınızdan sürükleyip buraya atacaksınız. Buraya attıktan sonra BungeeCord veya sizde hangi sunucu açılacaksa, o klösöre giriş yapacağız. Linux'da minecraft sunucumuzu başlatmamız için .sh uzantılı bir başlatma kodu gereklidir.
Kod:
!/bin/sh
BINDIR=$(dirname "$(readlink -fn "$0")")
cd "$BINDIR"
java -Xmx2048M -Dfile.encoding=UTF-8 -jar spigot.jar -o false

Bu kodu .sh uzantılı kaydedeceğiz. Windowsta kullandığımız baslat.bat'ın görevini bu kod görecek.
server.properties'dan ip adresimizi de değiştirdikten sonra artık sunucumuz başlatılmaya hazır bir hale gelecek.

Sunucumuzu başlatmadan
126099
yazarak makinemizi tekrar başlatıyoruz.
Makineye tekrar giriş yaptıktan sonra, cd BungeeCord yazarak o klösörün içine giriyoruz, screen -S BungeeCord yazarak bir pencere açıyoruz. Bu screen sayesinde biz makineden çıkış yapsak bile sunucumuz her zaman açık kalacak. Daha sonra sh baslat.sh yazarak sunucumuzu başlatıyoruz. Artık sunucumuz oynanır bir şekilde her şeye hazır bir hale geliyor.

Sunucuyu açtığınızda giriş yapamıyorsanız, iptables -I INPUT -p tcp --dport 25565 -j ACCEPT yazarak 25565 portuna izin veriyoruz.

Sunucumuzu açtınız ve hep birileri bot saldırısı mı atıyor? Kısa süreli bir çözüm olarak TR dışına makinenizi kapatarak botları durdurabilirsiniz.
Peki bunu nasıl yapacaksınız?

İlk olarak yum install wget ile wget kuracağız. Daha sonra;

@batihost.com tarafından alıntı;

Kod:
#!/bin/bash
        echo -e "\033[32mKurulum başlıyor...\033[0m"
        echo ""
        echo ""
        yum -y install ipset nano wget
        rm -f tr.zone
        sudo ipset destroy geoAllowIP$ulke
        wget  http://www.ipdeny.com/ipblocks/data/countries/tr.zone
        sudo ipset -N geoAllowIP nethash
        cat tr.zone | while read line
        do
                sudo ipset -A geoAllowIP $line
        done
        ipset -A geoAllowIP 88.99.69.0/24
        iptables -A INPUT -s 88.99.69.122 -j ACCEPT
        iptables -A INPUT -s 94.130.101.43 -j ACCEPT

#üstteki iki satıra sunucunun iletişim kuracağı TR dışı ip leri girin.
#Bungee makinesinin, MYSQL veya WEB site ip adreslerini yazmalısınız. Eğer bu ip leri
#yazmazsanız sitenizde online görünmez,
#bungee ve diğer makineler ile iletişim kurulamaz.

iptables -A INPUT -s 127.0.0.1 -j ACCEPT

ipset save geoAllowIP
        iptables -A INPUT -m state --state NEW -m set ! --set geoAllowIP src -j DROP
        iptables-save
        service iptables save
        rm -f tr.zone

1. vi tr.sh {enter}​
2. i ye basın sol altta INSERT yazmalı​
3. mouse sağ tuşa basın, kodlar yapışmalı​
4. esc tuşuna basın​
5. :wq tuşlarına basıp enter'a basın​

Tüm işlemleri yaptıktan sonra chmod +x tr.sh yazarak çalışabilir hale getiriyoruz, daha sonra ./tr.sh yazarak TR dışına makinemizi kapatıyoruz. Eğer TR dışına tekrar açmak istiyorsanız iptables -F ve iptables -X yazarak TR dışına açabilirsiniz.

Son düzenleme:

Admicos

Nether Yerlisi
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
Linux bilmeyen insanlara `vi` kullandırmak da ayrı güzel bir kafaymış, sevdim :p

Artı olarak, `yum` demişsin de ya makine CentOS'dan başka bir şey kullanıyor ise? Her Linux aynı paket yöneticisini kullanmıyor, `apt`dir `yum`, `dnf` `pacman`, `apk`, `eopkg` vs. bir sürü paket yöneticisi var. Ben mesela kendi sunucularımda Ubuntu (`apt`) tercih ediyorum.

Ve öylesine script atmak yerine scriptteki satırlar ne yapıyor onu da açıklayabilirdin. Hani ben anlarım tamam da, Linux bilmeyen biri ne yapacak?

Ve script biraz eski, `service` kullanıyor hala. Yeni distroarın çoğu `systemd` geçti, ona da bakmak isteyebilirsin.

AldenSH

Play.Coleries.Com
En iyi cevaplar
53
Linux bilmeyen insanlara `vi` kullandırmak da ayrı güzel bir kafaymış, sevdim :p

Artı olarak, `yum` demişsin de ya makine CentOS'dan başka bir şey kullanıyor ise? Her Linux aynı paket yöneticisini kullanmıyor, `apt`dir `yum`, `dnf` `pacman`, `apk`, `eopkg` vs. bir sürü paket yöneticisi var. Ben mesela kendi sunucularımda Ubuntu (`apt`) tercih ediyorum.

Ve öylesine script atmak yerine scriptteki satırlar ne yapıyor onu da açıklayabilirdin. Hani ben anlarım tamam da, Linux bilmeyen biri ne yapacak?

Ve script biraz eski, `service` kullanıyor hala. Yeni distroarın çoğu `systemd` geçti, ona da bakmak isteyebilirsin.
Bot koruması için yaptığım açıklama linux nasıl kullanılır kısmının cevabı değildi fakat öyle anlaşılmış sanırım. Konu başlığında düzenleme yaptım. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalıştım, gerisini sizden bekliyorum artık... :)

Erbatur

Gözlerimin içindeki ülkemsin sen benim.
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Botlardan korkmaya artık gerek yok!

AnadoluHost

Anadoluhost.com.tr
En iyi cevaplar
7
Ruh hali
Bu forumda görüp görmüş olduğum en güzel ve faydalı konu. Bu bilgileri parayla satan ve 100 150 lira ücret talep edenler var:) veya bungee paketi adı altında aylık 30 40 lira talep edenler var. Çanak çömlek patlamış sayende eline emeğine sağlık .

KadirYLCN

♔ B O M ♔
En iyi cevaplar
1
Bu botu korumaz :/ bot atıcak olan insan her türlü yine 25565 portuna bot sokar. Eğer sunucunuzu gerçekten yurt dışına kapatmak istiyorsanız hosting sahibi ile iletişime geçin.

ReapersSk

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Bu botu korumaz :/ bot atıcak olan insan her türlü yine 25565 portuna bot sokar. Eğer sunucunuzu gerçekten yurt dışına kapatmak istiyorsanız hosting sahibi ile iletişime geçin.

Bu adamın dediğini bana 1 sene önce söyleseydin güler geçerdim @AldenSH ama avakum diye biri ile tanıştım herşeyi bypasslayıp bot soka biliyor allah kimseye denk getirmesin