LOL Aphelios

furkan3000

Obsidyen Madencisi
Emektar Üye
En iyi cevaplar
62
Ruh hali
unnamed.jpg

LOL Aphelios
Aphelios oyunun en farklı mekaniklere sahip şampiyonlarından biri. Ayrıca oyunun öğrenilmesi ve alışılması için en çok çaba gerektiren şampiyonu. Konuyu okuyunca neden bahsettiğimi anlayacaksınız.

Oynanış
Oyuna girdiğinizde farkedeceksiniz ki alıştığınız arayüzün yerine sizi şöyle bir şey karşılıyor :

HUD.jpg

Arayüzü açıklamaya başlamadan önce karakterin farklılıklarını genel olarak anlatayım sonra yavaşça detaylara geçeriz. İlk olarak Aphelios'un yetenekleri değil silahları vardır diyebiliriz ve oyun genel olarak yetenek komboları değil silah seçimleri ve komboları üzerine kurulu. Yeteneklerinden sadece q'su ve r'si bildiğimiz anlamda yetenek onlarda seviye atladıkça otomatik olarak açılıyor( q 2. seviyede ulti ise 6. 11. 16. seviyelerde ). Yetenekler otomatik açıldığı için level atladığınızda yetenek yerine saldırı gücü veya saldırı hızı veya ilave zırh delme miktarınızı yükseltiyorsunuz. Şimdi arayüze geçelim.
  1. Tıkladığınızda karakterle ilgili açıklama yapıyor, Riot Games'in kendi ifadesi ile "... makale kadar uzun...". Ayrıca seviye atladığınızda ne alacağınızı pasifin üzerindeki oklarla seçiyorsunuz.
  2. Şu an birincil ( elinizde olan ) silahı ve kalan cephanesini gösteriyor.
  3. Q yeteneği, her silahın kendi Q yeteneği vardır.
  4. W yeteneğiniz, ikincil silahınızı ve kalan cephanesini gösteriyor, ve kullanarak ikincil silahınız ile birincil silahınızı yer değiştirebiliryorsunuz. Eğer ikincil silahınızın q yeteneği bekleme süresinde ise kalan süreyi gösterir ama bu w yeteneğinizin süresi değildir, istediğinizde tekrar silahı alabilirsiniz.
  5. Silahlarınızdan birinin cephanesi bittiğinde alacağınız sıradaki silahı gösterir.
  6. Ultiniz, her silahın kendi ultisi vardır.

Şimdi silahlar ve cephane nedir bundan bahsedelim. Aphelios'un 5 tane silahı vardır. Oyun başında bunlar otomatik olarak sıraya konur. İlk silah birincil silahınız, ikinci silah ikincil silahınız olur. Her silahın 50 cephanesi vardır, düz vuruş yapmak cephane harcar, son 10 cephane kaldığında kolay takip edilebilmesi için ekranın sağında da sayaç çıkar. Birincil ve ikincil silahınız arasında ilk levelden itibaren açık olan w yeteneğiniz ile geçiş yapabilirsiniz. Bir silahın cephanesi bittiğinde doldurulmak üzere sıranın sonuna alınır ve e yeteneği kısmında gözüken sıradaki silah elinize gelir.

Diagram-03.jpg

Silahlar
Aşağıda anlattığım herşeyin animasyonlarını gösteren video :

Calibrum.jpg

Calibrum

Diğer silahlarından daha uzun menzile sahiptir. Dürtme silahıdır. Vuruşları rakibi işaretler, işaretli rakiplerden birine sağ tıklayarak mesafe farketmeksizin bütün işaretli hedeflere diğer silahıyla vurur.

Q : Ezreal q'su gibi düz bir hat üzerinde ilk isabet ettiği rakibe hasar veren bir atış yapar, vurduğu rakibi işaretler.

R : bütün silahlarda rakibe kalın bir hat üzerinde bir atış yapar, rakip şampiyona isabet ettiğinde patlayarak etrafta hasar verir ve silaha özel etki uygular. Calibrum etkisi vurduğu bütün birimleri işaretler ve bu işaretler tüketildiğinde fazladan hasar verir.

Severum.jpg

Severum

Calibrum'un aksine yakın dövüşte etkilidir. Can çalması vardır, fazlalık iyileştirme kalkana dönüşür.

Q : Aphelios hareeket hızı kazanır ve en yakındaki rakibe( şampiyonlar öncelikli ) iki silahıyla birden hızlı hızlı saldırır, bu vuruş etkilerini tetikler ama normalden az hasar verir.

R : Aphelios'u sabit bir miktar( ad veya ap ile artmaz ) iyileştirir.

Gravitum.jpg

Gravitum

Kitle kontrol silahı diyebiliriz. Düz vuruşları rakibi yavaşlatır.

Q : Yavaşlatılmış tüm rakiplere hasar verir ve sabitler.

R : Ulti kullanıldıktan sonraki saldırılar daha fazla yavaşlatır.

Infernum.jpg

Infernum

Alan hasarı veren minyon temizleme ve birden çok kişiyi dürtme silahıdır. Normal saldırılar fazladan hasar verir ve hedefin arkasındaki koni biçimindeki bir alana vurur.

Q : Koni biçimindeki bir alana atış yapar, isabet alan rakiplere ikinci silahıyla saldırır.

R : Ulti isabet eden rakiplere yaptığı saldırılar koni yerine daire biçiminde bir alana hasar vurur.

Crescendum.jpg

Crescendum

Yakın mesafede rakibi biçmenizi sağlayan bir bumerangtır. Attığınızda rakibe vurup elinize geri gelir, geri gelene kadar tekrar saldıramazsınız, geldiği an tekrar saldırabilirsiniz, saldırı hızı gidip gelme süresini kısaltır. yakındaki bir rakibe sürekli atarak saldırı hızınızdan 2-3 kat hızlı vurabilirsiniz. Yetenekler ve yeteneklerden sonraki saldırılar crescendumun geçici kopyalarını oluşturur ve hasarını arttırır.

Q : Yere ikincil silahınızla vuran bir taret çağırır.

R : Vurulan ilk düşman için fazladan 3 crescendum kopyası oluşturur.

Son Söz
Aphelios emek isteyen ancak bilen birinin elinde doğru silahları varken çok güçlü bir şampiyon olması için tasarlandı. Oynayan sayısı az ama kazanma oranı yüksek olması gerekiyordu ancak şu an için sık oynanan kazanma oranı düşük bir şampiyon olarak gözüküyor. Kazanma oranının düşüklüğü şampiyonun güçsüzlüğünden mi yoksa güçünü gören herkesin oynamaya çalışıp zorluğundan dolayı kötü oynamasıyla mı alakalı bilmiyorum ama şampiyonun ilgi çekici olduğu kesin.

Son düzenleme:

SeyhaNk222

Kömür Madencisi
Oyun Geliştirici
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
belkide lolün en güçlü karakterlerinden 1 tanesi artık kastımmı mele şampiyonları işlevsiz bırakıyo çok vuruyo kite kontrol can çalma çok dehşet bi karakterden şahsen en güçlü karakter oldugunu düşünüyorum

Morona

Kömür Madencisi
En iyi cevaplar
4
Ruh hali
En güçlü diyemem çünkü herkesin eline göre değişir o işler ama bir gerçek varsa, Afelyos ilk 5 arasındadır benim için.