Mars helikopteri gözünü açtı! Perseverance ne durumda?

FFHD

orda her kiminleysen, belki sevgilinleysen...
Mesajlar
965
En iyi cevaplar
21
Beğeniler
1,453
Puanları
2,570
Geçtiğimiz günlerde Mars'ın yeryüzüyle tanışan Ingenuity, fotoğraf çekti!

Bir önceki konuda anlattığım üzere(Mars Helikopteri) Ingenuity, 11 Nisan'da havalanacak fakat ondan önce bizlere bir fotoğraf yolladı. 3 Nisan'da Perseverance rover'ın üzerindeyken çektiği fotoğrafın ardından 5 Nisan'da Mars'ın toprağına inen Ingenuity, indiği yeri gösteren bir görsel paylaştı.


Düşük çözünürlüklü bu fotoğraf, Mars'ın Jezero Crateri'ni ve Perseverance rover'ının iki tekerini gösteriyor. Bu fotoğraf, Ingenuity'nin çektiği ilk renkli fotoğraf. (Fotoğraf: NASA/JPL-Caltech) (Fotoğraf malesef yükleyemedim. Fakat bıraktığım kaynaktan fotoğrafa erişebilirsiniz.)

Ingenuity'nin görevi Perseverance'ın aksine kısa süreli bir görev. Perseverance ise bundan daha zorlu bir göreve sahip: Erken dönemdeki Mars hayatını araştırmak. Mars'ta yüz milyonlarca yıl önde su olduğu neredeyse kanıtlanmış durumda -ki Perseverance, eski bir nehir yatağına indi- ve bilim insanı daha fazlasını görmek için sabırsızlanıyor. Doğrusu biz de sabırsızlanıyoruz. Potansiyel yaşam alanımızda eskiden hayat olduğunu gerçekten kanıtlayabilirsek ileride orada tekrar hayatı canlandırabiliriz.

Perseverance, topladığı tüm materyalleri 2031'e kadar saklayacak ve o zamana kadar araştırma yapmaya devam edecek. Peki, 2031'de ne olacak? 2031 yılında, NASA ve ESA ortak bir görevde yer alacaklar: Perseverance'ı Dünya'ya geri getirmek.

Gerçekten Mars'a adeta robotik bir kopyamızı göndermiş durumdayız ve onlar bizim oradaki gözümüz, kulağımız haline geldi. Yüksek çözünürlükteki fotoğrafları, çok kısa bir süre içerisinde yakalayabiliyoruz. Bizde 400milyon kilometre uzaklıktaki Mars'taki sesleri dinleyebiliyoruz ve şimdi de orada uçmayı deneyeceğiz.


space.com
 Üst