McRP'nin Geleceği

PASCIA

Eren Bülbül
Oyun Geliştirici
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Mythcraft, Flowing Tears, Evernight... DnD temalı RP sunucular artık Mc RP'nin neredeyse vazgeçilmezi oldu. Ancak bu sisteminde pek çok sorunu var.

Genel olarak RP'de gözlemlediğim sorunları sıralamak gerekirse
1- Oyunun ve bazı karakterlerin gereksiz yere fazla epikleşmesi
2- Karakterlerin inşa edilememesi ve dengesiz hikayeler
3- Statların adaletsiz dağıtımı ve zarların şansa bağlılığı
4- Uzun dövüşlerin gerçekleştirilemesi
5- Admin faktörü
6- OOC konuşmaların ve beklemelerin rolü ciddi anlamda bekletmesi.
7- Şehir ekonomisinin oluşmaması.

Öncelikle sistem her an epik olaylar ve büyüler üzerine kurulu. Zaten isminden bile anlaşılıyor. Her an bir yerde olaylar dönüyor.
İlk başta oldukça heyecanlı olsada oyuncular bunun rol ortamını baltaladığını düşünüyor. Sürekli dungeon peşinde koşan karakterlerin rol yapamayacağını iddia ediyorlar.
Bende bu görüşe katılıyorum. Neredeyse dilenciler bile 3-5 kuruş para toplayıp zırh takınıp dungeon basıp uruk hai kesiyor.

Ayrıca büyü güçleri oyundaki diğer güçlere göre dengelenmesinin sorunlu olduğunu düşünüyorum. Orta dünyada geçen bir hikayede bile fazla amatör büyücüler şehirde her köşe başında güçlü büyüler yapıyor. Gandalf bile filmde pek çok sahnede büyünün güçlü olmadığını gösteriyor. Olayları bilgelikle çözmek yerine uçan ateş topları atmak özellikle orta dünyada geçen sunucuların bu konuya dikkat etmesi gerekiyor.

Zar faktörü, Stat ve Uzun dövüşleri tek paragrafta değerlendireceğim. Zar sistemi uzun dövüşler için kesinlikle zevkli bir sistem değil. Özellikle heyecan verici "event"ler dışında insanın dövüşesi gelmiyor. OOC anlaşmazlıklar, insanların beklemesi, sıradan ve saçma emoteler sonucu belli savaşlarda bile saatlerce uğraşıyoruz. Savaşlarda ne güzel ölümler oluyor ne de beklenmedik olaylar gerçekleşiyor. PvP savaşlarda ise (Büyü dışı) zaten uzun süredir eş güçteki güçlerin savaşını izleyemedim. Olsa bile savaşı rolün etkisi değil şans ve şansa bağlı gelen statlar belirliyor. Daha iyi nasıl bir sistem yapılabilir bilmiyorum. Ama ben bu durumdan rahatsızım. Statların çeşitlendirilmesi (Örneğin tek elli savurma-tekme vb. çeşitlenen ve dallanan statların olması) emotlerin duruma uygunluğunun kontrol edilmesi ve CK2 deki trait sistemi gibi karakterlerin belirli puanlarla alabileceği pozitif ya da negatif özellikler (Karakter oluştururken listeden özellik seçmek kekemelik 3 puan kazandırırken, Kaslı olmak 2 puanın mal olması ama belirli statlara pozitif puan vermesi gibi) belki bu basit rol ortamı için kompleks olabilir ancak zar sistemini dengelemeye ve iyi bir plugin sistemiyle rollerin hızlanmasını sağlayabilir.

Sizin McRP hakkında görüş ve önerilerinizi merak ediyorum. Sizce gerçekten geleceği var mı ?

YuzbasiTr

Kömür Madencisi
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
her şey oyuncuda bitiyor, bazı sunucular gerçekten iyi işler çıkarıyor ancak bir kaç oyuncu gelip roleplayı bozabiliyor.

Rozenberg

Dovahkiin RPG
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
DnD kitlesine sahip bir rol ortamı kurmak İ M K A N S I Z

BornToKillTR

Fikirlere Kurşun İşlemez
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Minecraft'ı 5-6 senedir oynuyorum birçok sunucuda yer aldım gerek rp gerek faction ama mc de düzgün bir rp serveri bulmadım insanlar vip alıp sadece savaşıyorlar. Mc de rp yapılmaz.

CharacterKill

I love you 3000.
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Türkiyede Roleplay kavramı ölmüş durumda şuanda. Hele D&D. Modern Rol'lere güveniyorum ben şahsen.
Minecraft'ı 5-6 senedir oynuyorum birçok sunucuda yer aldım gerek rp gerek faction ama mc de düzgün bir rp serveri bulmadım insanlar vip alıp sadece savaşıyorlar. Mc de rp yapılmaz.
Roleplay'de Vip?

PASCIA

Eren Bülbül
Oyun Geliştirici
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Türkiyede Roleplay kavramı ölmüş durumda şuanda. Hele D&D. Modern Rol'lere güveniyorum ben şahsen.
DnD nin MC ye uyarlaması çok güzel olmuyor evet ama ben öldüğünü düşünmüyorum. Yakın zamana kadar açık birkaç sunucu vardı. Sürekli benzer kişler ve aynı ekipler tarafından rol yapılsada arada güzel işler çıkabiliyor. En azından geriye baktığında güzel hikayeler ve mucadeleler olabiliyor. Şimdilerde sonucundan pek emin olmadığım bir ortaçağ ve western sunucu projeleri var. Modern sunucularda ise hic bulunmadım.