Menülere Kafa Ekleme

MottoX

Sudan Çıkmış
En iyi cevaplar
0
ÖNSÖZ
Selamlar, ben motto. Bu konumda birçok kişinin aklında soru olarak kalan menülere nasıl kafa ekleyebileceğinizi anlatacağım.

GEREKSİNİMLER
HeadDatabase (Opsiyonel)
DeluxeMenus

NASIL YAPILIR?

HeadDatabase eklentisi ile
Öncelikle DeluxeMenus ve HeadDatabase adlı eklentilerimizi plugins dosyamızın içerisine atıp sunucumuzu başlatıyoruz.

145974

Yukarıda görüldüğü şekilde DeluxeMenus/config.yml lokasyonunda örnek menümüz oluşuyor.
Menülerinize bu dosyadan da devam edebilirsiniz fakat menüler arttığında karışıklık olacağından dolayı ben her menüyü farklı dosyalara ayırıyorum.
Siz de benim gibi yapmak isterseniz config.yml dosyasınızı aşağıdaki gibi değiştirin.

145975

Neyse konumuzu fazla saptırmadan devam edelim.

Oyun içerisinden "/hdb" komutunu kullanıyoruz ve karşımıza aşağıdaki gibi bir menü geliyor.

145976

Bu menüden bizi ilgilendiren kategoriyi seçiyoruz ve karşımıza kafalar çıkıyor. Mesela ben "blocks" kategorisini seçip birkaç sayfa ilerledim ve çimen kafasını buldum.
Bu kafanın üstüne faremi getiriyorum ve alt kısımda kafanın ID'si yazıyor.

145977

Bu ID ne işimize yarayacak dediğinizi duyar gibiyim. O zaman gelelim bu ID ile ne yapacağımıza:

145978

Yukarıdaki görselde de görüldüğü gibi ID'mizi "material: hdb-<id>" şeklinde kullandık. Peki nasıl bir menüyle karşılaştık hemen bakalım.

145979

HeadDatabase eklentisi olmadan
Şimdi gelelim HeadDatabase adlı eklenti olmadan menülere nasıl kafa ekleyeceğimize. İster kullanıcı adıyla ister de "basehead" denilen zımbırtıyla yapabiliyoruz.

Kullanıcı adıyla:

145980

Yukarıdaki görselde göründüğü gibi yaparsanız menüyü açan tüm oyuncular 13. slotta HazretiMotto adlı kullanıcının kafasını görecektir. Fakat aşağıdaki görselde bulunduğu gibi yaparsak tüm kullanıcılar 13. slotta kendi kafalarını görecektir.

145981

Basehead ile:
HeadDB sitesine giriyoruz, istediğimiz kategoriyi seçiyoruz ve beğendiğiniz kafanın sağ alt kısmında bulunan "Details" butonuna tıklıyoruz.

145982

Ve karşımıza aşağıdaki gibi bir sayfa geliyor. Karışıklık sizi endişelendirmesin, bizi ilgilendiren kısım mavi ile işaretlenen kısım.

145983

Mavi ile işaretlenen kısmı kopyalıyoruz ve menü dosyamıza geçiş yapıyoruz. Aşağıdaki görselde de görüldüğü gibi "material" kısmını "basehead-<id>" şeklinde düzenliyoruz.

145984

Ve menümüz hazır!

145985

KONUDA HAZIRLADIĞIM MENÜ DOSYASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLA!

VIRUS TOTAL İÇİN TIKLA!

Konumu okuduğunuz için çok teşekkür ederim, sonraki konularda görüşmek üzere!

ÖNEMLİ NOT: HeadDatabase eklentisi kendi bilgisayarınızdan açtığınız sunucuda çalışmayabilir, bu sorunu düzeltmek için şu konumu okuyun:

Eklentilerin Çalışmama Sorunu - ShopGUI+, GadgetsMenu, Minions ve dahası...