LordOfTürk

Bööö!
Site İK Yöneticisi
En iyi cevaplar
83
Ruh hali
f40fdf88b9c84afcdff98cfd0e942c7df6e8adf3.jpeg

Metaverse Nedir?

Metaverse, kullanıcıların kendi avatarlarını oluşturmakta ve dünyanın her yerinden başkalarıyla etkileşim kurmakta özgür oldukları, birbirine bağlı 3D sanal bir yapıdır.

Herkesin kendi meta verisini oluşturmak veya mevcut olandan faydalanmak için kullanabileceği açık kaynaklı yazılım ile oluşturulmuş bir projedir.

Daha geniş anlamda metaverse, sanal dünyaları ve artırılmış gerçekliğin tüm boyutlarını kapsayabilmektedir.

“Metaverse” terimi ilk olarak Neal Stephenson tarafından 1992 tarihli romanı Snow Crash kitabında kullanıldı. Stephenson, Metaverse kavramını herkesin bir avatarla temsil edildiği üç boyutlu geniş bir manzara olarak hayal etti. VR topluluğu o zamandan beri, tek bir oyuna veya evrene bağlı olmayan tamamen çevrimiçi bir evreni tanımlamak için Metaverse terimini benimsedi veya belki de yeniden icat etti.

"Metaverse" kelimesi, sanal gerçeklik (VR) ve siber uzay ile kavramlarıyla bağlantılı olarak kullanılır.

Meta + Verse = Normalin ötesinde olan evren

Metaverse teknolojisine güç kazandıracak etkenler

Metaverse; bulut altyapısı, yazılım araçları, platformlar, uygulamalar, kullanıcı tarafından oluşturulan içerik ve donanım gibi çeşitli teknolojiler tarafından desteklenecek ve gelişecektir. Teknik gereksinimlere ek olarak metaverse, eğlence, oyun, ticaret, sosyal etkileşimler, eğitim ve araştırma dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere çeşitli kullanıcı deneyimlerini de kapsayacak şekilde gelişim gösterecek ve kendine bu sayede yer bulacaktır.

Metaverse internetten sonraki durak mıdır?

Metaverse; avatarların oluşturulabileceği, yeni becerilerin öğrenilebileceği ve dünyadaki diğer insanlarla etkileşim haline girilebileceği bir dijital ortam ortaya koymaktadır.

İlk olarak Neal Stephenson tarafından 1992 romanında açıklandı, uzun zamandır bilim kurgu olarak tasvir ediliyordu ancak şimdi gerçek bir kavram olarak öne çıkmaktadır.

Metaverse, insanların avatarları aracılığıyla sosyalleşebilecekleri, bilgiye ve eğlenceye erişebilecekleri üç boyutlu bir alandır. Bu sanal dünyada insanlar kendi kişiselleştirilmiş “avatarları” ile temsil edilmektedirler.

Bu dijital dünya, dünyadaki insanlar tarafından paylaşılacaktı. Kendi para birimine ve ekonomisine, kendi yasalarına ve sosyal normlarına sahip olacaktı.

Stephenson, Metaverse'deki herkesin bir avatarla temsil edileceğini ve Second Life gibi bu dijital dünyanın insanların dükkanlar oluşturduğu ve sosyalleştiği bir yer olabileceğini hayal etti. Ancak oyun oynamanın ötesinde kişilere eğitim ve öğretim ve hatta ticari girişimler ve sanat/kültür projeleri yürütme olanağı da bu dünyada mevcut olmuştur.

Ancak Metaverse'in birçok sınırlaması vardır: Yalnızca bağlı olunan kişilerle etkileşim kurulabilmektedir ve bu nedenle Metaverse kullanmayan biriyle tanışmak ve sosyalleşmek isteniyorsa cep telefonu veya tablet olabilecek bir yapıya ihtiyaç vardır.

Çözüm

Bazı sorunları olsa da yine de bu sorunların da üstesinden gelineceği ve Metaverse teknolojisinin yaygınlaşacağı görülecektir. Gelecekteki teknolojik gelişme ile birlikte bu sorunlarda azalmalar görüleceği ve teknolojinin kullanımının da yaygınlaşması ile birlikte Metaverse teknolojisinin kendisine daha fazla yer bulacağı görülecektir. Ayrıca bu sorunlara çözüm bulmak için şirketler kurulmakta ve bu şirketler, coinler oluşturulmaktadır.

Bu coinlerin bazıları aşağıda listelenmiştir.

Metaverse coinleri;

• KLO
  • AXS
  • MANA
  • REVV
  • SAND
  • JEWEL
  • POLIS
  • OVR

Son düzenleme:

Midoss

Bay Boş
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
Bir gün minecraft dünyaları da metaverse kategorisine girecek ve o zaman komşu olduğumuzu hatırlayacaksın. Bi ara ziyaretime gel :)

SlayerR

Toss a coin to your Witcher
Genel Moderatör
En iyi cevaplar
15
Ruh hali
Gerçekten devasa bir proje. İnsanlığı çağ atlatabilecek potansiyeli olduğunu düşünsem de mevcut teknolojinin meta evreni için yetersiz olduğu görüşündeyim. Ama bir 100-200 yıl içerisinde tamamen hayatlarımız Metaverse'e entegre olabilir.

Midoss

Bay Boş
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
Cidden mi? Bana çok gereksiz geliyor. Kendi evrenimizi ne kadar keşfettik ki sahtesini yapalım?

SlayerR

Toss a coin to your Witcher
Genel Moderatör
En iyi cevaplar
15
Ruh hali
Cidden mi? Bana çok gereksiz geliyor. Kendi evrenimizi ne kadar keşfettik ki sahtesini yapalım?
Ne? Sen Elon Musk değil misin kendine gel !? Senin inovasyona açık olman gerekiyor. (Bence de şu an gereksiz. Ama gelecekte işe yarayabilir.)

SeyhaNk222

Kömür Madencisi
Oyun Geliştirici
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
metaverse coini tlm dir adamdır sandı 1 dolardan aldım ve paperhands lık yapıp sattım sonra 8.5 dolara gitti şimdiki portföyüm duraydı 20bin tl param olacaktı şimdi ne kadar var 2 bin tl bile deüil daldan dala atlayanın dal bi tarafına girer ama yukarda adminin yazdığı coinlerin hepsi şişe şişe balon olmuş almayın ben şimdi size portföyün kralını yazıcam

1.Tlm
2.verasity
3.atlas
4.starlink
5.bloktopia
6.Moriauniverse