Minecraft Bedrock Edition Nedir?

Bu konu süresiz olarak sabitlenmiş.

AdexTR

Muvaffakiyetsizleştiriveremeyebileceklerimizdenmiş
Emekli
Mesajlar
3,563
En iyi cevaplar
39
Puanları
7,620
mcturk.png


Minecraft Bedrock Edition Nedir?

Minecraft Bedrock Sürümü; Mojang, Microsoft Stüdyoları ve 4J Stüdyoları tarafından geliştirilen, Minecraft "Birlikte Daha İyi" Güncellemesi ile çapraz platform desteğine kavuşmuş Minecraft uyarlamalarının (Pocket Edition, Win10, Xbox One, Gear VR) tek bir oyuna dönüşmesi ile ortaya çıkan karışıklığı gidermek için topluluk tarafından ortaya atılan bir ifadedir. Bu ifadenin kökeni, önceki cümlede listelenen sürümlerin ortak yönüne dayanır; bu sürümler Bedrock Engine tabanlı Minecraft uyarlamalarıdır. Bu terimden önce, bu uyarlamalar farklı adlarla anılıyordu; "MCPE", "MC Win10 Sürümü", "Gear VR Sürümü"...

Önceki paragrafta da söylediğimiz gibi; Minecraft "Birlikte Daha İyi" Güncellemesi'nden (Better Together Update) önce, her platform için farklı sürüm adları kullanılıyordu. Minecraft'ın "Birlikte Daha İyi" adlı yeni güncellemesini henüz kapsamayan Minecraft Apple TV Sürümü hariç tüm Bedrock ürünleri herhangi bir ek ifade olmadan artık sadece Minecraft başlığı altında anılıyor. Bu duruma "Minecraft'ın Yeni Güncellemesi, Electronic Entertainment Expo 2017" başlıklı konumuzda değinmiştik.
AdexTR' Alıntı:
Xbox One, Nintendo Switch, mobil ve VR cihazlarında kullanacağınız sürümlerden, bundan sonra direk olarak "Minecraft" ifadesiyle bahsedilecek; bu yeni sürüm, Minecraft bilgisayar sürümlerinden (Bir süredir Minecraft: Java Edition olarak anılıyor ve artık bu ifade ile anılacak.) ayrı olacak.
Bedrock sürümleri birbiriyle hemen hemen aynı olmasına rağmen, platforma göre oyun fiyatı değişiklik gösterebiliyordu. Oyun için fiyatlandırmalar, yaklaşık olarak Minecraft mobil sürümleri için 7 ABD Doları iken konsol veya TV sürümleri için 20 ABD Doları şeklindeydi. MC Win10 sürümü ise en pahalı olanlarıydı, fiyatı yaklaşık 27 ABD Doları'ydı. Uyarlamaların tek çatı altında toplanmasıyla fiyatlandırmadaki bu farklılıklar ortadan kaldırıldı.

18 Ekim 2017 tarihinde yayınlanan Minecraft'ın yeni güncellemesi 1.2.3 sayesinde Android, iOS, Fire OS, Fire TV, Windows 10, Windows 10 Mobile, Xbox One ve Gear VR platformlarında ya da işletim sistemlerinde oynanan oyun, tek bir oyun haline gelmiştir. Minecraft "Birlikte Daha İyi" Güncellemesi, bu platformlardan bazılarını desteklemiyordu. Bu tarihten sonra, listelenen bu platformlarda oynanan oyun için "Minecraft Bedrock Sürümü" ifadesi kullanılabilecek.


Karşımıza Çıkabilecek Bazı Sorular ve Bu Sorular İçin Yanıtlar


Minecraft'ın farklı cihazlarda oynanabilen tek bir oyun haline getirilmesi için hangi Minecraft uyarlaması temel olarak kullanılacak?
 • Bedrock Engine olarak da bilinen, 2012 yılından beri geliştirilen ve mobil cihazlarda kullanılan Minecraft sürümü, bu birleştirme işlemi için temel sürüm olacak. VR cihazlarında ve Windows 10 yüklü bilgisayarlarda da oynadığınız bu Minecraft sürümü, Better Together Update'in bir parçası olarak Xbox One'a getirildi. Bu sürüm ileriki zamanlarda Nintendo Switch'e de gelecek.

Minecraft'ın bilgisayar sürümü niçin "Minecraft Java Sürümü" olarak adlandırılıyor? Bu değişiklikten, bilgisayar sürümünün artık geliştirilmeyeceği sonucuna varabilir miyiz?

 • Mojang; neredeyse tüm cihazda çalışabilen ve birleştirilmiş bir Minecraft sürümünü geliştirildiğinden, yalınlaştırmak adına, oyunun tüm cihazlarda "tek bir Minecraft" olarak oynanabileceğini belirtmek istediklerini ve bu sebeple Bedrock sürümlerinin tek bir ortak isimde birleştirildiğini belirtti. Mojang; Minecraft Java Sürümünü, yayınlayacağı güncellemelerle aktif olarak desteklemeyi planladığını açıkladı.

Better Together Güncellemesi tüm cihazlar için gelecek mi?

 • Mojang; Bedrock Engine'ı kullanan oyunun oynanacağı cihazların tamamı için geçerli olan bu güncellemeyi, Nintendo Switch gibi diğer platformlara da getirmeye çalışıyor, bu bağlamda yakın zamanda yeni bir güncelleme yapılacağının müjdesini veriyor.

Minecraft (Minecraft Bedrock Sürümü) ile Minecraft Java Sürümü arasında farklar olacak mı?

 • Yapılan açıklamaya göre, bazı ufak farklılıklarla çoğu zaman karşılaşabileceğiz. Sürümlerin benzerliklerini kaybetmemesi amacıyla, Java ve Bedrock sürümleri için yakın zaman aralıklarıyla, oyun geliştiricileri çarpıcı güncellemeler hazırlamayı planlıyor.

Bedrock Sürümü Mac'e, eski Windows sürümlerine (Windows 10'dan aşağı sürümlere) veya Linux'a ne zaman gelecek?

 • Mojang; Minecraft'ı, Bedrock platformlarının dışındaki diğer platformlarda görmemiz için yeterli miktarda talebin kendilerine ulaşması gerektiğini ifade etti. Bu taleplerin feedback.minecraft.net adresine bildirilmesi gerekiyor.

Electronic Entertainment Expo 2017 Konferansı'nda Fantastik Grafik Paketi'nden bahsedilmişti, bu içerik ne zaman kullanılabilir olacak?

 • Başlarda bu indirilebilir içerik, Better Together Güncellemesi'nin bir parçası değildi. Mojang; bu indirilebilir içeriğin ne zaman yayınlanacağı hakkında net bir tarih veremiyor, bunun yanında bu yıl içerisinde yayınlanacağını belirtiyor.

Diskte Minecraft Xbox One Sürümü'ne sahip olanlar Better Together Güncellemesi'ni ücretsiz olarak edinebilecek mi?

 • Oyunu belirli bir tarihe kadar, belirli bir süre oynamış olmanız şartlıyla veya indirilebilir içeriğe sahip olup olmamanızla alakalı olarak bu güncellemeyi edinebileceksiniz, ayrıntılı bilgi için minecraft.net adresini ziyaret etmelisiniz.

Nintendo Switch için Better Together Güncellemesi henüz niçin mevcut değil?

 • Mojang; Nintendo'daki ortaklarıyla birlikte bu iş için gerçekten emek sarf edildiğini belirtti. Bu geliştirme sürecinde çok sayıda karmaşık durumla karşılaşıldığını belirtiyor. Mojang; Minecraft'ı Nintendo Switch'e getirmek için ilgili çalışmalara tam gaz devam ettiklerini aktardı.

Minecraft'ta sonsuz dünyalar olabilir mi?

 • Evet. Xbox One Sürümü'nü veya Nintendo Switch Sürümü'nü kullanıyorsanız haritanızın sınırına (sanal bariyerlerin olduğu yere) geldiğinizde, oyun yeni bir dünya üretmeye başlayacak.

Minecraft Windows 10 Sürümü'ne sahibim, Minecraft Xbox One Sürümü'nü ücretsiz olarak kullanabilir miyim?

 • Hayır, Minecraft Xbox One Sürümü'nü ayrıca satın almanız gerekir.

Minecraft Xbox One Sürümü'nden, Minecraft'a (Bedrock) hangi indirilebilir içerikler aktarılabilecek?

 • Mojang; çoğu içeriğin transfer edilebileceğini ve Bedrock Engine motorunu kullanan oyunun oynanabilir olduğu herhangi bir platformda birçok içeriğin kullanılabileceğini ya da satın alınabileceğini belirtti. Bazı içeriklerin lisans kısıtlamaları sebebiyle çok oyunculuda kullanılamayacağını belirtti.

Aşağıdaki indirilebilir içerikler sadece Xbox'da oynanabilir, satın alınamaz, çok oyunculuda kullanılamaz:

 • Simpsons Skin Pack
 • Marvel Avengers Skin Pack
 • Marvel Spider-Man Skin Pack
 • Marvel Guardians of the Galaxy Skin Pack

Aşağıdaki indirilebilir içerik Minecraft Xbox One Sürümü'nden taşınabilir, satın alınamaz, çok oyunculuda kullanılabilir:

 • Minecon 2015 Skin Pack

Aşağıdaki indirilebilir içerikler lisans kısıtlamaları sebebiyle Minecraft Xbox One Sürümü'nden taşınamaz:

 • Mass Effect Mash-Up Pack
 • Doctor Who Skins Volume I
 • Doctor Who Skins Volume II
 • First Birthday Skin Pack
 • Second Birthday Skin Pack
 • Third Birthday Skin Pack
 • Fourth Birthday Skin Pack
 • Fifth Birthday Skin Pack


Sorumluluk Reddi: Bu gönderideki bilgiler her zaman doğru olmayabilir. Minecraft.net bu şartlarda değişiklik yapabilir.
Sevgiler, Ahmet.

realms-opening.b0b0ae10199a.png
 

Üst