Minecraft: Combat Update V2

Pluginsel

★ #NerdeOEskiGünler ★
Emekli
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
800px-Combat_Update.png

3 yıl önce (29 Şubat, 2016 tarihinde) Minecraft'a gelen yeni 1.9 "Combat Update" yani "Savaş Güncellemesi" birçok oyuncu tarafından şikayet edilmişti. Oyunun geliştiricileri bu şikayetlere rağmen yeni savaş mekaniğini geriye almadı veya değiştirmemişti. Ancak 2018 yılında feedback.minecraft.net sitesinde mevcut olan "PvP Güncellensin" oylaması 1. sıraya oturduğu için ekipte çalışan Jeb (Jens Bergensten) 30 Mayıs 2018 tarihinde savaş sisteminin büyük bir güncelleme alacağını ve bu güncellemenin 1.14'den sonra çıkacağını duyurmuştu.

Artık 1.14 sürümü yayınlandı ve geçtiğimiz günlerde Minecraft'ın güncellemeleri ile sorumlu olan Jens Bergensten isimli Developer, 8.02.2019 tarihinde attığı son tweetler'e göre yeni savaş sisteminin çalışmalara başlanmış olması ve bu güncellemenin çok yakında gelmesi beklenmektedir. Yeni savaş sistemi eskisi gibi olmayacak veya şu anki gibi de olmayacaktır. Geliştiriciler yeni sistem için hem 1.8 hem de 1.9 PvP topluluğu için bir orta yolunu bulup ona göre yepyeni bir savaş sistemi getireceklerini düşünüyoruz ve bunu zamanla öğreneceğiz.

Kaynak;

Son düzenleme:

LifeMCServer

Nether Yerlisi
En iyi cevaplar
98
Ruh hali
Bence 1.9 PvP'si daha başarılı ve gerçekçi, 1.9 pvpsinin sevilmemesinin en büyük nedeni Hile kullanımının engellenmiş olmasıdır.

Hileler hala var, cooldown süresi bittiği anda vuran hileler vesaire. Yeni PvP'yi sevmememin tek nedeni, hayır hile falan değil, tamamen oyundan o eski aksiyonu heyecanı alamamamdır. Bekleyerek vurmak can sıkıcı oluyor. Tamam alan hasarı verebiliyorsun ara sıra fakat yinede sıkıcı. Eskiden öyle hızlı tıklardık bir aksiyon heyecan olurdu yani. Yinede karşı değilim. Saniyede bilmem kaç kez 6 blok öteden arkalı önlü vuran hilelerin en azından "saniyede bilmem kaç kez vurma" şeysini çözmüşler, oda bir şeydir. Şaka maka hilelerle oynamakta bir nevi zevkliydi, hileyi öldürünce sevinirdik :D

Pluginsel

★ #NerdeOEskiGünler ★
Emekli
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Konu güncel; 1.14'de eklenen Fletching Table ve Smithing Table bloklarının fonksiyonu 1.15'e ertelendi. Bu iki yeni blok silah ve oklara yönelik bloklar, bu belki 1.15'in Combat Update V2 olacağını bize iletilen gizli bir mesaj olabilir.

Pluginsel

★ #NerdeOEskiGünler ★
Emekli
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Konu güncel; Minecraft'ın 10. yıl dönümünde 1.15 hakkında herhangi bir spoyler verilmedi. Bunun yerine, MINECON Live 2019 tarihi 28 Eylül olarak duyuruldu ve 1.15'in ana temasını o gün canlı yayında görmüş olacağız.

Bunun dışında, topluluk arasında "1.15 Maden Güncellemesi Olacak" tarzı söylentiler dolaşıyordu; Minecraft yetkilileri 1.15'in Maden Güncellemesi olmayacağını açıkladılar. Bu'da demek oluyor ki; Combat Update V2 olabilir.

Pluginsel

★ #NerdeOEskiGünler ★
Emekli
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Konu güncel; Bu büyük güncelleme hakkında henüz herhangi bir açıklama yok ama 1.14'de gelmesi beklenilen ve daha sonrada ertelenen Blaze3D (New Rendering Engine) 1.15 sürümü ile birlikte yayınlanacağını düşünüyorum.

LifeMCServer

Nether Yerlisi
En iyi cevaplar
98
Ruh hali
Şöyle bir deneme sürümü yayınlanmış:
https://www.reddit.com/r/Minecraft/comments/c5mqwv
Şuanda çevirmeye üşendim fakat genel olarak yapılanları beğendim. Sürümü test etme fırsatım henüz olmadı. @Pluginsel bunu daha detaylı inceleyip yorum atabilir veya konuya ekleyebilirsin.

Sürüm henüz Minecraft Launcher'da yok, kendiniz Reddit postundan indirip kurmanız gerek.

Umarım PvP'yi aradan çıkarttıktan sonra bir sonraki güncellemede de performans sorunlarına bakarlar. Bana kalırsa 1.13 ve üstü sürümlerde çok fazla performans sorunu var.

Düzenleme:

Beğenmediğim maddeler genel olarak;

- You can hold to attack

Basılı tutarak vurma eklenmiş. Oyunu kolaylaştırıyor ve amaçsız yapıyor bana kalırsa.

- Critical attacks (jump attacks) bypass shields

Kalkanları tamamen gereksiz yapıyor. Sürekli zıplayan birisi kalkanı yoksayıp direkt hasar verebiliyor. Zıplayarak vurunca kalkan daha az hasarı engelleyebilir, fakat direkt olarak kalkanı yok sayması saçma olmuş.

Bu sanırım kalkanı 1.8'de ki blockhit'e benzetmek için yapılan bir şey fakat ben yine de pek sevemedim. Block hit'i zaten savaş esnasında fazla kullanmazdım fakat boş boş gezinirken sağ tıklayıp bloklamak hoşuma gidiyordu block hiti sevmemin ana nedeni sanırım bu. :D

Son düzenleme:

Pluginsel

★ #NerdeOEskiGünler ★
Emekli
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Şöyle bir deneme sürümü yayınlanmış:
https://www.reddit.com/r/Minecraft/comments/c5mqwv
Şuanda çevirmeye üşendim fakat genel olarak yapılanları beğendim. Sürümü test etme fırsatım henüz olmadı. @Pluginsel bunu daha detaylı inceleyip yorum atabilir veya konuya ekleyebilirsin.

Sürüm henüz Minecraft Launcher'da yok, kendiniz Reddit postundan indirip kurmanız gerek.

Umarım PvP'yi aradan çıkarttıktan sonra bir sonraki güncellemede de performans sorunlarına bakarlar. Bana kalırsa 1.13 ve üstü sürümlerde çok fazla performans sorunu var.

Düzenleme:

Beğenmediğim maddeler genel olarak;

- You can hold to attack

Basılı tutarak vurma eklenmiş. Oyunu kolaylaştırıyor ve amaçsız yapıyor bana kalırsa.

- Critical attacks (jump attacks) bypass shields

Kalkanları tamamen gereksiz yapıyor. Sürekli zıplayan birisi kalkanı yoksayıp direkt hasar verebiliyor. Zıplayarak vurunca kalkan daha az hasarı engelleyebilir, fakat direkt olarak kalkanı yok sayması saçma olmuş.

Bu sanırım kalkanı 1.8'de ki blockhit'e benzetmek için yapılan bir şey fakat ben yine de pek sevemedim. Block hit'i zaten savaş esnasında fazla kullanmazdım fakat boş boş gezinirken sağ tıklayıp bloklamak hoşuma gidiyordu block hiti sevmemin ana nedeni sanırım bu. :D
Haberim var buraya yazmayı unuttum;

Bu deneysel ilk snapshot ve burada yapılan tüm değişiklikler geri bildirime göre tekrar değişebilir. Jeb bizden yardım istiyor. :)

"Critical attacks (jump attacks) bypass shields "
Ben bu sistemi beğendim açıkçası çünkü birçok kişi kalkandan şikayetçi idi düşünsene 1 canın kaldı ve kalkan ile kendini koruyorsun çok sıkıcı olur.

_Alecks_

Lapis Toplayıcısı
En iyi cevaplar
2
Ruh hali
CPU katliamına devam.
internetler çöp.
Minecraft serverlerinin ÇOĞU çöp.(Güzel olanları da var aslında. Hypixel gibi)
Rip modded servers.
Artık bütün çocuk tarzı insanlar üşüştüğünden oyunun Build ve survival anlamı kalmadı.
Builderler artık internetten bakıyor.
Hayatımda oynadığım çoğu oyun daha çok berbatlaşıyor. Hayatımın ilk survival oyunumda bu gidişle yavaş şekilde yok oluyor.
-Herhalde yakında minecraftta silah da gelir kim bilir.
#caveupdate pls I beg
OPTIMIZASYON. ÖZELLİKLE. Kardeşim ya biz burda terrafirmacraft(buydu galba) oynamıyoruz. 120 Blocktan başlayıp her dakka kasma yaşamamız mı lazım ne yapıyonuz siz!?

Gelecekte ne oynicaz biz şimdi!? Bilgisayarlarda pahalı hem. Yeniside alınmaz.

-Sanıyorum herhalde RTX ekran kartı bile yetmicek bu oyuna. 6 Çekirdek CPU yu da unutmayalım. 4 Çekirdek CPUlu arkadaşımda bile kastı yani. Ekran kartı iyi olmasına rağmen.

Ya ben ne diyeyim. Jeb. artık şu oyunu düzeltsen?

Pluginsel

★ #NerdeOEskiGünler ★
Emekli
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
CPU katliamına devam.
internetler çöp.
Minecraft serverlerinin ÇOĞU çöp.(Güzel olanları da var aslında. Hypixel gibi)
Rip modded servers.
Artık bütün çocuk tarzı insanlar üşüştüğünden oyunun Build ve survival anlamı kalmadı.
Builderler artık internetten bakıyor.
Hayatımda oynadığım çoğu oyun daha çok berbatlaşıyor. Hayatımın ilk survival oyunumda bu gidişle yavaş şekilde yok oluyor.
-Herhalde yakında minecraftta silah da gelir kim bilir.
#caveupdate pls I beg
OPTIMIZASYON. ÖZELLİKLE. Kardeşim ya biz burda terrafirmacraft(buydu galba) oynamıyoruz. 120 Blocktan başlayıp her dakka kasma yaşamamız mı lazım ne yapıyonuz siz!?

Gelecekte ne oynicaz biz şimdi!? Bilgisayarlarda pahalı hem. Yeniside alınmaz.

-Sanıyorum herhalde RTX ekran kartı bile yetmicek bu oyuna. 6 Çekirdek CPU yu da unutmayalım. 4 Çekirdek CPUlu arkadaşımda bile kastı yani. Ekran kartı iyi olmasına rağmen.

Ya ben ne diyeyim. Jeb. artık şu oyunu düzeltsen?
Combat Update ile alakasız her şeyi yazmışsınız, tebrikler.