Minecraft EULA şartlarıyla ilgili bilgilendirme.

Tenekesaurus

Obsidyen Madencisi
En iyi cevaplar
0
Forumda konusu açılmış, birkaç yanlış bilgi yayılmış foruma, sunucuların kapatılacağına dair.
Burada kendi öngörülerimi ve topladığım bilgileri paylaşayım. Yanlış bilgilendirme çözülsün.
Mojang yeni versiyonlarda EULA şartlarına uymayan sunucular için yaptırım uygulamaya başlayacak. Aslında bu şartlar geçen yıl ortaya çıktı. Pek de yeni değil yani. Mojang'ın harekete geçmemesi bu koşulların var olmadığı anlamına gelmiyor.

Mojang EULA şartlarına uymayan kullanıcılara zaten yaptırım uyguluyordu. (o saçma sitelerden aldığınız hesaplar EULA şartlarına aykırı olduğu için patlatılıyor.) Sunuculara uygulanacak yaptırım topluluğu daha çok etkileyecek gibi duruyor.
Bana sorarsanız harika bir durum.

Amaç ne ?
Amaç Minecraft sunucularını topluluk canlısı yapmak, herkesin eşit şartlarda oynamasını sağlamak. Mojang'ın bu tutumunun müsebbibi da kendilerine gelen "Oyununuza 150$ harcadım." temalı mailler.

Çocukların asıl hedef olduğunu belirten jeb_'e göre
de oyuna zaten para vermiş oyıncuların daha fazla para ödememesi gerektiği ve VIP satışlarından alınan paranın vergi kaçakçılığı gibi legal sorunlar çıkartabileceği yönünde.

Peki benim sunucumu kapatırlar mı ?
Şikayet edilirse ve Commercial Usage Guideline şartlarına uymuyorsanız evet.

Commercial Usage Guideline nedir ?

Elimden geldiğince Türkçe'ye çevirdim.

• Eğer aşağıdaki koşullara uyarsanız sunucunuza girişte para talep edebilirsiniz;
  • Herkes için aynı olan tek seferlik bir ücret alırsanız.
  • Size ödeme yapan bütün kullanıcılara (serverinizde kullanmak üzere) seçtiğiniz bütün modları açarsanız. (Admin/Mod araçları hariç.)
  • Sunucunuza sadece Premium kullanıcılarına açarsanız
  • Sunucunuzu satarsanız bu kurallara uyulduğundan emin olmalısınız. İllegal sunucu kurup satarak bu kurallardan muaf olmazsınız.
  • Sunucunuzu amorti ettirmek için para talep edebilirsiniz.

1. Karşılığında bir şey vermemek kaydıyla bağış alabilirsiniz. (Belli bağış hedeflerine ulaştığınızda bütün sunucuyu etkileyecek hediyeler verebilirsiniz.
  2. Oyuncuya ekstra avantaj vermeyen kozmetik eşyalar satabilirsiniz (Pelerinler Hariç)
  3. Pozitif efekt ve yükseltme satabilirsiniz EĞER sunucudaki herkes aynı şekilde yararlanabilirse.
  4. Oynanışı etkilemediği takdirde reklam, ürün yerleştirme ya da sponsorluk kabul edebilirsiniz.
  5. Oyun içi para kullanabilirsiniz. Soft-Currency (Oyun içi kazanılan para) olarak kalması, sunucular arası transfer yapılamaması ve gerçek parayla alınamaması gerekli.

Daha fazlası için ŞURAYA

Bunlara uymayan sunucu görürsem ne yapmalıyım ?
Buradan şikayetinizi iletebilirsiniz. İlgilenirler mi bilemem. Açıkçası umrumda değil. Küçük yabancı sunucular önlemlerini aldı çoook önceden. Yukarıdaki şartlarda da eksik olabilir. EULA 'yı kabul etmeyen sunucular hakkındaki yaptırım hakkında hiçbir bilgim yok.

Ben ne avukatım ne de hukuk danışmanıyım. Sadece var olan bir durumu ortaya koymak istedim. Mojang bu konuda harekete geçecek şüphesiz. Hazırlıklı olun. EULA'yı kabul etmemiş sunucular hakkında da yaptırımları olacağını düşünüyorum.

Dikkatli olun gafil avlanmayın.

Daha detaylı eski bir yazı.

Son düzenleme:

SecretForest

Zombi Katili
En iyi cevaplar
0
Aynen söylediğin gibi mesela Arkham Network geçen yıl sanırsam kayıt için 2$ gibi bir ücret talep ediyordu. (Bu yıl istemiyorlar.)
Bu şekilde belki sunucunun geçinmesini sağlamayı düşünmüşler. Umarım türkiyedede Eula şartlarına uyan sunucular çoğalır.​

Tenekesaurus

Obsidyen Madencisi
En iyi cevaplar
0
Çok faydalı bir paylaşım teşekkürler.
Türk sunucuları rapor edilmeye başlanmıştır bence.

Şikayet konusunda EULA kabul etmeyen (Crack sunucular.) sunuculara yapılacak yaptırımla ilgili bilgim yok. Mojang'ın (Microsoft'un.) crack sunucuların kullanacağı bir hukuksal açık bırakacağını sanmıyorum ama göreceğiz. Adamlar hiçbir şey de yapmayabilir.

EULA'yı kabul etmeyenlerle ilgili bilgi de buldum.

6 - Not accepting the EULA doesn't matter. As of 1.7.10, you're asked to set the EULA.txt to 'true' before running a server. If you found some clever trick to get around this, don't think it somehow legally excludes you from the EULA. You're still bound by it. Period.

Eula'yı kabul etmek 1.7.10'da zorunlu tutulmuş. Kabul etmemek de bir fark yaratmıyor. Bağlısınız yine de EULA'ya.

SecretForest

Zombi Katili
En iyi cevaplar
0
Şikayet konusunda EULA kabul etmeyen (Crack sunucular.) sunuculara yapılacak yaptırımla ilgili bilgim yok. Mojang'ın (Microsoft'un.) crack sunucuların kullanacağı bir hukuksal açık bırakacağını sanmıyorum ama göreceğiz. Adamlar hiçbir şey de yapmayabilir.

6 - Not accepting the EULA doesn't matter. As of 1.7.10, you're asked to set the EULA.txt to 'true' before running a server. If you found some clever trick to get around this, don't think it somehow legally excludes you from the EULA. You're still bound by it. Period.

Eula'yı kabul etmek 1.7.10'da zorunlu tutulmuş. Kabul etmemek de bir fark yaratmıyor. Bağlısınız yine de EULA'ya.
Aynen ben bunu farkettim, sunucuyu kurarken eula adında bir txt dosyası geliyor buradan eula: true olmazsa sunucun açılmıyor zaten :)

ufukt14789

Zombi Katili
En iyi cevaplar
0

Tahminimce crack sunucularda bu kapsama giriyor olabilir çünkü @SecretForest in dediği gibi eula.txt'i kabul etmek zorunda.