AtomyTR

Atomart - En büyük Discord Türk Sanat topluluğu.
Grafiker
Emekli
En iyi cevaplar
19
Ruh hali

142681

Minecraft Mod Yükleme

Tüm forum severlere merhaba!
Bugünkü konumda Minecraft oyununda nasıl Mod yüklenir onu gösterdim.
Hazırsanız başlayalım. :cay:

Minecraft Modları Nedir, Ne İşe Yarar?

Minecraft Modları, Minecraft’ta olmayan blokları, yaratıkları, kılıçları, kazmaları ve birçok şeyi oyuna getirir. Bu sayede oyununuz sade olmaktan çıkar ve oyununuza yeni özellikler gelir. Eğer sade oynamaktan sıkıldıysanız, oyununuzu modlayarak oynamak eğlencenizi ikiye katlar. Üstelik Minecraft’a mod yüklemek aşırı derecede kolay!

Minecraft Modları Nasıl Yapılıyor?

Minecraft oyununun modları, yazılım bilgisi olan kullanıcılar tarafından yapılmaktadır. Mod yapmak fazla kolay bir şey değildir. Eğer mod yapmak istiyorsanız ilk önce yazılım öğrenmeniz gerekiyor. Tabii internette yazılım dili kullanmadan mod yapmanızı sağlayan bazı programlar var bu programları internetten araştırarak bulabilirsiniz.

Minecraft’a Mod Nasıl Yüklenir?

Gelelim asıl konumuza! Oyunumuza mod yüklemek için ilk önce Forge’yi kurmamız gerekiyor. Eğer Forge kurmadan mod yüklemeyi denerseniz, yüklediğiniz mod çalışmaz veya oyununuz hata verir. İlk önce aşağıdaki vereceğim linkten mod yüklemek istediğiniz sürümü buluyorsunuz.
files.minecraftforge.net

1.Adım
1.png

Ben 1.7.10 sürümüne mod yüklemeyi tercih ettim. Sizde istediğiniz sürümü seçebilirsiniz.
Daha sonra seçtiğimiz sürümün Forge’sini indiriyoruz. (Ben 1.7.10 PRE olanını seçmişim fark etmeden, siz direk 1.7.10 seçebilirsiniz.)

2.Adım
2.png

Ben “Installer” kurulumunu tercih ediyorum. Çünkü kendisi otomatik olarak kuruyor. Tek bir tıklama yeterli olur.

3.Adım
3.png

Tıkladığınız anda böyle bir siteye gidiyorsunuz. Biraz bekleyip sağ üstte çıkan “Skip” butonuna tıklayın.

4.Adım
4.png

Tarayıcıdan tarayıcıya değişebilir. Daha sonra otomatik olarak indirme işlemine başlıyor. Benden dosyayı nereye kaydetmek istediğimi soruyor ve bende kaydetmek istediğim yeri seçip “Kaydet” butonuna tıklıyorum.

5.Adım
5.png

Daha sonra kaydettiğim yere girip indiriğim dosyaya çift tıklıyorum ve açıyorum. Karşımıza aynen resimdeki gibi bir menü açılacak. Biz kendi oyunumuzu modlamak istediğimiz için “Install Client” yazısının yanındaki yuvarlağa tıklıyoruz ardından “OK” butonuna tıklıyoruz.

Daha sonra kurulumu kendisi yapıp, otomatik olarak kapanıyor.

6.Adım
6.png

Daha sonra Minecraft'ın Launcherini açıp, Forge’nin yüklendiğini görebilirsiniz.

Evet Forge’yi yükledik. Şimdi gelelim mod yüklemeye! İlk önce 1.7.10 sürümünde istediğiniz modu internetten araştırın ve indirin!

Ben More Sword modunu tercih ettim. Sizde aşağıdaki verdiğim linkten indirebilirsiniz.
9minecraft.net/more-swords

7.Adım
Modumuzu “.jar” olarak indiriyoruz ve istediğimiz yere kaydediyoruz.
Daha sonra Minecraft’ın dosyalarına girmemiz gerekiyor.

8.Adım
wr.png
8.png

Yukardaki resimdeki gibi klavyemizden bu tuşlara basıp, Çalıştır bölümünü getiriyoruz.
Daha sonra kırmızı renk ile işaretlediğim yere “%appdata%” yazıyoruz.
(“” ları almayın!)

9.Adım
9.png

Karşımızıda yukarıdaki gibi bir dosya açılıyor. Oradan “.minecraft” klasörünü bulup açıyoruz ve oyunun dosyalarına girmiş oluyoruz.

10.Adım
10.png

Dosyaların içinde “mods” isimli klasör olması gerekiyor. Eğer yoksa kendimiz oluşturabiliriz.
“mods” klasörüne girip, indirdiğimiz modu sürükleyip bu klasöre bırakıyoruz.

Bitti! Artık tek yapmamız gereken oyunumuzu açmak!

12.png

Gördüğünüz gibi modumuz yüklenmiş oldu!

Yanlışımın olduğu bir yer varsa yorumlarda belirtmeyi unutmayın.
Konumu okuduğunuz için sizlere en içten teşekkürlerimi sunar, iyi forumlar dilerim. :1:

Son düzenleme: