Minecraft Modlama

Nedemekkio

Taş Madencisi
Mesajlar
88
En iyi cevaplar
5
Beğeniler
26
Puanları
70
Merhabalar forumda arka arkaya mod yardım başlıkları gördüm ve insanların ilgisi var gibi modlara. Bu yüzden minecraft modlamayla alakalı bir kaç kaynak paylaşayım dedim bu karantina işleri uzarsa online eğitimden(Zoom'un allah belasını versin) arta kalan zamanlarda ben de bir kaç tutorial çekip paylaşmayı düşünüyorum.
Malum karantina hepimiz evdeyiz eğer yapacak bir hobi olsun diyorsanız kodlamaya ilginiz varsa ve java öğrenmek de istiyorsanız şahsım adına minecraft'ı ben tavsiye ederim.Kısa sürede somut bir şeyler elde ediyorsunuz motivasyonunuz azalmamış oluyor.
Öncelikle 1.8'den sonra minecraft kodlarında baya bir değişiklik oldu forge library'leri değişti bu yüzden eski sürümlerde mod işlerine çok girişmenizi tavsiye etmem güncel sürümlerde temiz bir başlangıç yapmak daha mantıklı.Güncel sürümlerden kastım da gidip snapshotta öğrenmeye çalışmayalım hala aktif olarak mod yapımlarına devam eden ve bir sürü kaynak,örnek bulabileceğiniz en iyi sürüm şu an için 1.12
1-Java

Minecraft tamamen java'da yazılmış bir oyun ve yazdığımız modları oyuna eklemek için genellikle bir loader API'ye ihtiyaç duyuyoruz.Bunlardan güncel versiyonlar için en popüler olanları Forge ve Fabric. Fabric hiç kullanmadım o yüzden o konuda bir bilgim yok ama Forge kütüphaneleri üzerinden kodlama öğreniceksek en azından temel seviye bir Java bilgisine ihtiyacınız var.Bunun için tutoriallar var bir kaç gün içerisinde döngüleri ve Forge'da sıklıkla kullanılan annotationsları(Türkçesini bilmiyorum maalesef :( ) öğrenebilirsiniz çok zor değildir
2-Forge
Forge Sitesi
ShadowFacts forge tutorial
Darkhax java tutorialları
Youtube Tutorial 1.12 için

Bu 4 linkten ilki Forge'un kendi sitesi forge hakkında ihtiyacınız olacak her şeyi içerir.Altındaki ikisi ise uzun zamandır javayla ve modlarla ilgilenen ve benim de yıllar önce bu java işine ilk adım attığımda takip ettiğim insanların yazı tabanlı tutorialları. Sistemin nasıl işlediğini biraz kavradıktan sonra Youtube tutorialları yerine yazı tutorialları tavsiye ederim çünkü hazır bilgiden ziyade biraz daha üzerinde inceleme yapmanız gerekir bu tür tutoriallarda.Benim tavsiyem biraz java öğrendikten sonra ShadowFacts'in sitesinden(veya başka bir siteden) örnek kodlara bakıp mantığını oturtmanız
Herhangi bir programlama dili öğrenirken en önemli olan şey o dilin nasıl çalıştığıdır bunun mantığını oturttuktan sonra ihtiyacınız olan şey hayal gücü , zaman , sabır ve bir adet unicorn boynuzu.
3-Github
Java öğrendiniz Forge kütüphanelerini incelediniz kendi çapınızda küçük deneyler yapmaya başladınız ama o da ne aklınızdaki şeyleri nasıl yapacağınızı bilmiyorsunuz işte burada devreye bu muazzam kaynak geliyor.Sizin aklınıza gelen şeyin aynısı olmasa bile benzeri dünyadaki milyonlarca insandan biri tarafından yapılmıştır ve siz de onların paylaştığı kodları inceleyerek kendinize bir yol çizebilir nasıl bir sistem kurmanız gerektiğini anlayabilirsiniz.
4-Modelleme
Şimdi geldik işlerin biraz daha zorlaştığı yere en azından benim için. Yazdığınız modlarla oyuna bloklar,hayvanlar,eşyalar ekliyorsanız bunların texturelarını modellemeniz lazım.Benim bu konuda hiçbir bilgim yok.Ya hep birilerine yaptırdım ya da yardımcı programlarla basit şeyler yaptım şimdiye kadar. Belki bu boş zamanlarda ben de bunu öğrenmeye uğraşabilirim.
Forge başlığındakinin aksine youtube tutorialleri çok daha mantıklı çünkü olay tamamen görsel.Bu başlıkta ekleyecek çok bir şeyim yok ama şu linki bırakayım MrCrayFish'in bir model creatoru var öğrenmesi kolay ve çoğu işinizi halleder açıkçası.
MrCrayFish Model Creator
5-Örnekler

Herhangi bir dilde gelişmenin en iyi yolu bol tekrar.Yazdıkça alışacaksınız neyin ne olduğuna, denedikçe hangi loop'un sizin daha çok işe yarayacağını anlayacaksınız ve hata yaptıkça neyin hataya sebep olduğunu daha rahat fark etmeye başlayacaksınız. Github başlığında muazzam kaynak demiştim ya işte size ilk muazzam kaynağımız:
GitHub MinecraftByExample
Bu linkte bir sürü temel örnekler var başlarken ya ben bunu nasıl yapacağım diye düşündüğünüz çoğu şeyin bir örneğini bulabilirsiniz onları inceleyip daha sonra kendiniz yazmaya uğraşabilirsiniz.
6-Destek
Bu işe atıldıktan sonra belli noktalarda tıkanıp kalacaksanız.Bazen kusursuz yazdığınızı düşündüğünüz bir kod anlayamadığınız bir şekilde çalışmayacak hatayı çözmek için satır satır kod okuyacaksınız "nerede yanlış yapıyorum" diye kendinize sorup sonra cevap olarak "ilk doğduğun anda" deyip hayata küseceksiniz, bazen saatlerce bilgisayar başında oturup spagetti gibi karmakarışık bir kod ortaya çıkaracaksınız çalışmayacağını düşünerek başlatacaksınız ve o kod çalışacak.Heyecandan evin içinde halay çekeceksiniz ama bu mutluluğunuz çok uzun sürmeyecek çünkü debug bölümü geliyor.(Boss Fight burası asıl)O karmakarışık modu oturup düzenlemeniz lazım, yapabileceğiniz en verimli hale getirmeniz lazım.Bu işte çok fazla yardıma ihtiyacınız oluyor genel olarak java için ya da herhangi bir kod dili için konuşacak olursam Stackoverflow ve github bu konuda sizi cehennemin derinliklerinden kurtarabilecek kadar kabiliyetli insanlarla dolu. Ek olarak minecraft için forge'un forum sayfası da hala aktif ve yardım alabileceğiniz bir yer.(Başka bir forumun linkini eklemek kurallara aykırı mı bilmiyorum o yüzden link vermeyeyim ama kısa bir google aramasıyla kendiniz ulaşabilirsiniz zaten.)
7-İstiklal Marşı ve Kapanış
Bu yola isterseniz hobi olarak isterseniz gelecekte mesleğe çevirme hayaliyle çıkın yine de önemli olan bu işten zevk alabilmek motivasyonunuzu koruyabilmek.İstediğiniz dili bilin motivasyonunuz olmadığı zaman bilgisayar ekranı başında önünüzde ide açık bir şekilde saatlerce oturursunuz(Tecrübeyle sabittir)
Hepinizin yolu açık olsun :)
 


Son düzenleme:

Bernard

Бернард
Site Yöneticisi
Geliştirici
Mesajlar
1,284
En iyi cevaplar
61
Beğeniler
2,091
Puanları
5,520
Mükemmel bir konu, mükemmel bir anlatış :asık:
 

DonnaStone

Sudan Çıkmış
Mesajlar
2
En iyi cevaplar
0
Beğeniler
0
Puanları
10
Minecraft harika bir oyun ve ben de onu seviyorum.
 

DonnaStone

Sudan Çıkmış
Mesajlar
2
En iyi cevaplar
0
Beğeniler
0
Puanları
10
Minecraft harika bir oyun ve ben de onu seviyorum. Oyunun desteklenen versiyonunu apk mod da kullanmayı seviyorum, oyuncu için oldukça kullanışlı.
 

Üst