Minecraft Note Block Studio Rehberi | Müzikleri Nota Bloklarına Çevir!

Bu konu süresiz olarak sabitlenmiş.

LeaS

Zombi Katili
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Note Block Studio Nedir?
Müzikleri nota bloklarına program üzerinden çevirip, otomatik olarak schematic şeklinde almanızı sağlayan bir programdır. Arzu ederseniz müziği mp3 veya programın kendi oluşturduğu formatta kaydedebilirsiniz. Eğer programın kendi oluşturduğu formatta kaydederseniz istediğiniz zaman tekrar açarak notaları düzenleyebilirsiniz.

Sağladığı Kolaylıklar Nedir?
Bildiğiniz üzere Minecraft'ta nota bloklarıyla müzik yapmak bayağı uğraştırıyor. Notaları elinizle ayarlıyorsunuz. Tek tek tıklayarak. Bu programda ise notaları koyuyorsunuz, gecikme sürelerini ayarlıyorsunuz. Dünyanıza aktardığınızda nota blokları ve gecikmeler otomatik olarak ayarlanmış oluyor. :)
Sağladığı en büyük kolaylık ise ".mid" uzantılı dosyası bulunan bir müziği tek tıkla nota bloklarına çevirmenize imkan tanımasıdır.

Nereden İndirebilirim?

Programın yapımcısının sitesinden indirebilirsiniz. Program David adlı kişi tarafından yapılmıştır.
İndirme sitesine gitmek için tıklayın.

indirme.PNG

Programı Nasıl Kullanacağım?
Rehber kısmına geldik. :) Resimlerle anlatacağım ki hem benim işim kolaylaşsın hem de siz daha kolay ve iyi anlayın.

Programı açtığınızda karşınıza böyle bir ekran gelir:

ekran.PNG

Size önerim ilk olarak "Create a new song"a tıklayıp programın arayüzünü inceleyip programa alışmaya çalışın.

Programın arayüzü ise şöyle: (resim küçük ise resime sağ tıklayıp yeni sekmede aça tıklayın.)

noteblockstudio.PNG

Bilmeniz gereken bir özellik: Sol üstteki "File" nasıl kullanılır?

file.PNG

İstediğim Bir Müziği Nasıl Nota Bloklarına Çevirebilirim?
3 farklı yol ile çevirebilirsiniz.

1. yol Müziğin notalarını araştırıp tek tek programa notaları ekleyeceksiniz ki bu zor olan yol.

2. yol ise hazır oluşturulmuş dosyaları indirip programda "Open song..." veya "Load a song" ile açarak hazıra konabilirsiniz. :)
Fakat programı kullanan kişi sayısı fazla olmadığından ve bu dosyaları bulabileceğiniz yerler kısıtlı olduğundan bu yolu pek önermem. Programın içinde "Songs" klasöründe hazır çevrilmiş müzikler var:
hazır.PNG

3. yol ise ".mid" uzantılı dosyasını bulduğunuz bir müziği tek tıklamayla kolayca çevirmek. Bunun için Google veya Youtube'da müziğin adını yazıp "midi download" yazıp bulabilirsiniz.

mrbulut123 benden Syd Matters - Obstacles adlı müziği çevirmemi istemişti. Hadi kolayca çevirelim. :)
Google'a "Syd Matters - Obstacles midi download" yazdım. Birkaç site çıktı fakat bildiğim güvenilir siteler şunlar: Publish sheet music: Sheethost ve Sheet music | MuseScore Eğer bu sitelerden indirmek istiyorsanız üye olmanız gerekiyor. Üye olmak ücretsiz. Ben mrbulut123'ün istediği müziği buradan indirdim: Obstacles - Life is Strange OST
İndirirken midi olarak indirin.

indir.PNG

Şimdi programa gelip "File" kısmından "Import from MIDI"ye tıklıyoruz.
İndirdiğimiz midi dosyasını seçince böyle bir ekran karşımıza gelir:

midi.PNG

Remove silent parts at beginning: Başlangıçtaki sessiz kısımları sil. Siz bilirsiniz...
Same tempo as in file: Dosyadaki tempo ile aynı tempo olsun. Bence buna tik atın. Orijinal tempoyu görüp daha sonra elinizle değiştirin. Schematic'e çevirebilmek için tempo 2.5, 5 veya 10 olmalıdır.
Keep within octave range: Oktav sınırını geçme. Minecraft'ta oktav sınırı olduğu için tüm notalar çalınamıyor. O yüzden oktav sınırının dışındaki notaları değiştirmek zorunda kalıyor. Eğer tik atmazsanız müziğinizi schematic olarak çeviremezsiniz. Dünyanıza aktaramazsınız. :(

Diğer kısımlar pek önemli değil. "Import"a tıklayarak oluşturabilirsiniz.

Oluşturduğum Müziği Nasıl Minecraft Dünyama Aktarabilirim?
Üç yoldan birini kullanarak müziğimizi oluşturduk. Ben ".mid" uzantılı dosyayı çevirerek oluşturdum.
Şimdi müziği schematic'e çevirip dünyamıza aktaracağız.

Gördüğünüz gibi oluştu fakat sağ üstte "Not compatible" yazıyor.

oluştu.PNG

Eğer tıklarsak sorunun ne olduğunu görebiliriz.

hata.PNG

Gördüğünüz gibi sorun tempodaymış. Maalesef 3 tempodan başka tempo ayarı yapamıyorsunuz.
10 ticks per second: Hızlı
5 ticks per second: Normal
2.5 ticks per second: Yavaş

Eğer "Fix tempo"ya tıklarsak mevcut tempo değerini mümkün olan tempo değerine yuvarlayacaktır. Ben tıkladığımda tempoyu 2.5 yaptı.

Müzik schematic'e çevirmek için uygun olduğunda -sağ üstte "Compatible" yazdığında- "File" kısmına gelip "Export as Schematic..."e tıklayalım.

Karşımıza böyle bir ekran gelecek:

export.PNG

Simple walkway: Dümdüz bir yol yapar.
Circular walkway: Müzik bittiğinde müziğin başladığı yerde olursunuz. :) Nota bloğu videolarımda olduğu gibi. :)

Include minecart track: Vagonlu yol olsun. Müzik ilerledikçe vagona binerseniz ilerlersiniz. :)
Add chest with minecarts: 1 sandık dolusu vagon eklensin mi başlangıca?
Include looping option: Bir şalter ekliyor. Şalter açık olduğunda müzik bitince otomatik olarak tekrar çalıyor. Bence eklenmesinde fayda var. :)

En sonunda "Export"a tıklayıp müziğimizi schematic olarak kaydettikten sonra WorldEdit plugini veya MCEdit kullanarak oluşturduğumuz schematic'i dünyamıza ekleyebiliriz. Fakat ben açtığım sunucumda WorldEdit plugini yükleyerek yaptım.

Senin Nota Bloğuna Çevirdiğin Müzikler Var Mı?
Evet var: :)

Loituma - Ievan Polkka

Initial D - Running in the 90s

Modern Talking - Cheri Cheri Lady

Hearthstone - Pull up a Chair

The Elder Scrolls III: Morrowind - Nerevar Rising

Frozen - Do You Want to Build a Snowman (Karlar Ülkesi - Kardan Adam Yapsak Senle)

Luis Fonsi - Despacito

Tokyo Ghoul - Unravel

David Guetta - Titanium

Pokémon Theme Song (Pokémon Giriş Müziği)

Frozen - Let It Go (Karlar Ülkesi - Aldırma)

Mo Li Hua - Jasmine Flower

Initial D - Deja Vu

SON

Konumun sonuna geldik. Eğer sormak istediğiniz soru varsa lütfen sorun. Sorularınızı konuya ekleyeyim ki daha çok kişi faydalansın. :)

Son düzenleme:

LeaS

Zombi Katili
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Konu güncel.

Craxy

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0

Gerçekten forumda böyle konular görmek gururlandırıcı çok güzel anlatım olmuş.​

Morona

Kömür Madencisi
En iyi cevaplar
4
Ruh hali
İşte sırrınız ortaya çıktı diye bağırmak istiyorum. :rank: Ben bunu uzun uzun araştırdım sonunda komut bloklarıyla birazını yaptım ama bu yol gerçekten hem kolay hem de hatasız. MC Türk forumuna katılmış güzel konulardan biri, teşekkürler @LeaS .

LeaS

Zombi Katili
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Uzun bir aradan sonra...
Konu güncel. :cool:

LeaS

Zombi Katili
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Konu güncel.
Çoğu müziğin ".midi" uzantılı dosyasının bulunduğu bir site buldum: sites.google.com/site/szabolcsmidi/home
(Genelde oyun, çizgi film, film, anime, dizi müzikleri var.)

Son düzenleme:

zLaving

XoX
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
Eğlenmek için yararlı olmuş.