• rabisu

    Reklam

Haber Minecraft: Skor Tabloları Bedrock'a Geliyor

Cullen

Dea de Veritas
Genel Yetkili
Mesajlar
477
Beğeniler
1,337
Puanları
1,160
Ruh Hali
Mobil Portal #1
minecraft-türk-oyun-forumu.png

df0d973b1e6b5ebc636dfd33d39eb030-SaveLlamaHeader.jpg


Minecraft: Skor Tabloları Bedrock'a Geliyor

Merhaba Forum Gamer üyeleri ve Minecraft oyuncuları. Sizi küçük bir güncelleme hakkında bilgilendirmek istedim.
Öncelikle başlığı görüp Bedrock nedir diye düşünenler için küçük bir açıklama: Eğer Minecraft'ı Windows 10, Xbox One, VR, mobil cihazlar veya Nintendo Switch ile oynuyorsan, bu Bedrock sürümü kullanıyorsun ve yakında muhteşem bir güncellemeyi kullanabilirsin anlamına geliyor.


Aslında, Minecraft'ın Windows 10/ Xbox One/ Android platformlarından birinde Beta sürümünü kullanıyorsan, bu güncellemeyi bugün deneme şansına sahipsin.

Skor Tablosu nedir? Oyunda, oyuncular için puanları ayarlama, sorgulama ve görüntüleme gibi şeyleri yapabileceğiniz yeni bir sistemdir. Örneğin, öldürdüğünüz zombi sayısının ekrandaki bir tabloda kaydedilmesini istediniz mi? Artık yapabilirsiniz.

330238d2b9428c8c411df3b9eaa25e89-PIGBAR.jpg


Skor Tabloları, yalnızca kaç tane zombiyi mezarlığa geri döndürdüğünüzü kaydetmeye yaramıyor. Oyuncular bu tabloları her türlü şey için kullanabilir! Öldürme ve ölme sayını saymak için kullanabilirsin. Ekonomik sistemler oluşturabilir, gelişmeyi kayıt altına alabilir, kronometre tutabilir veya oyuncuların istatistiklerini ekranın bir köşesinde kayıtlı tutabilirsin.

Beta Sürümünde Skor Tahtalarını Nasıl Kullanırım?

Dünya menüsü üzerinden ''Use Experimental Gameplay'' seçeneğini seçerseniz, Beta o dünyada aktif olur. Daha sonra oyun içi komutlar ile tabloyu aktif hale getirebilirsiniz.

fbc5f0ed54691a668ab911d836e41603-GalleryONE.JPEG


Skor Tablosu Örnek Bir Komut

/scoreboard objectives add zombies_killed dummy ''Zombies Killed''
Komudunu kullanarak, yan tarafta öldürdüğünüz zombi sayısını gösteren bir skor tablosu oluşturabilirsiniz.


48ad5cbb0e03754739e74ae313b492bd-GalleryFOUR.jpeg


Ayrıca parkur yapımcıları, yaratıcılıklarını kullanarak harika şeyler yapabilir. Ölme ve zıplama sayacı vb. şeyler işte. Tamamen oyuncuların yaratıcılığına kalmış.

Benim fikrime göre ise, plugin kullanımı olmadan, tamamen oyun içi komutlarla böyle bir sistem kullanabilmek muhteşem olacak.
Yorumlanmamış ve gerçek içerik için görsellerin kaynağı olan minecraft.net adresini ziyaret etmeyi unutmayın.

Okumaya vakit ayırdığınız için teşekkürler! İyi forumlar.
 

ilkeroyun

Elmas Madencisi
Mesajlar
757
Beğeniler
411
Puanları
1,480
#3
son resimden gördüğüm kadarıyla javadadeğişen komutlar bedrockdada değişebilir. Team komutu eklenecek gibime geliyor.
 

Morona

Marangoz
Mesajlar
43
Beğeniler
47
Puanları
930
Ruh Hali
#4
Microsoft'un, MC Win10 için dayatma yapması yerine bu tarz geliştirmeler yaparak oyuncuları Win10 sürümüne teşvik etmesi daha doğru olurdu zaten... Komut kullanımı ve özelliğin aktifleştirilmesini belirtmeniz iyi olmuş.


ciklet.gif
 

ilkeroyun

Elmas Madencisi
Mesajlar
757
Beğeniler
411
Puanları
1,480
#5
Microsoft'un, MC Win10 için dayatma yapması yerine bu tarz geliştirmeler yaparak oyuncuları Win10 sürümüne teşvik etmesi daha doğru olurdu zaten... Komut kullanımı ve özelliğin aktifleştirilmesini belirtmeniz iyi olmuş.


Ekli dosyayı görüntüle 98778
Benim görüşlerimi onaylayan birisinin olması güzel. Herkes sanki kör. Minecraftda Notchun yaptığı herşeyi kaldırmayaçalışıyorlar çünkü microsoft artık nothdan istek istenmesinden sıkıldı. Önce komutları değiştirdiler. Sonra dünya oluşturmasını. Şimdi de textureleri değiştiriyorlar. Bundan sonraki aşamada benim görüşlerime göre linux ve ps4 kullanankalrı sıkıştırmak ve onlara xbox ve windows 10 almaya zorlamak olacaktır.