Minecraft Sunucusu Mu, Hosting Mi Daha Çok Kazandırır? | TARTIŞMA

Proomp

Sudan Çıkmış
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Selamun Aleyküm,
Sizce bir Minecraft sunucusu mu, yoksa bir Hosting firması mı daha çok para kazandırır? Dünyanın en büyük Minecraft sunucusu olan Hypixel'in aylık kazancının 1 milyon $ civarı olduğu tahmin ediliyor. Biz TR için konuşalım. Ortalama 50-100 aktifliğe sahip bazı sunucuların ayda 500-1000₺ arası kadar para kazandığını gördüm. Ortalama 300 oyuncuya sahip bir sunucunun yaklaşık ayda 3000-5000₺ kazanabileceğini düşünüyorum. Hosting konusunda bir bilgim yok.
Sizin fikirleriniz nedir?

killerpro4242

Zombi Katili
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
Selamun Aleyküm,
Sizce bir Minecraft sunucusu mu, yoksa bir Hosting firması mı daha çok para kazandırır? Dünyanın en büyük Minecraft sunucusu olan Hypixel'in aylık kazancının 1 milyon $ civarı olduğu tahmin ediliyor. Biz TR için konuşalım. Ortalama 50-100 aktifliğe sahip bazı sunucuların ayda 500-1000₺ arası kadar para kazandığını gördüm. Ortalama 300 oyuncuya sahip bir sunucunun yaklaşık ayda 3000-5000₺ kazanabileceğini düşünüyorum. Hosting konusunda bir bilgim yok.
Şu aralar Türk sunucu açmanı kesinlikle tavsiye etmem. Hosting işinden anlamam ancak güzel ve tanınmış bir hosting kurabilir/açabilirsen daha güzel para kazanabilirsin diye düşünüyorum. Ancak tekrar söyleyeyim, tanınmış bir hosting olmazsa çok güzel batarsın.

Proomp

Sudan Çıkmış
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Şu aralar Türk sunucu açmanı kesinlikle tavsiye etmem. Hosting işinden anlamam ancak güzel ve tanınmış bir hosting kurabilir/açabilirsen daha güzel para kazanabilirsin diye düşünüyorum. Ancak tekrar söyleyeyim, tanınmış bir hosting olmazsa çok güzel batarsın.
Sunucuların daha kolay olduğunu ve daha çok kazandığını düşünüyorum. Çünkü hosting tanınmış değilse büyük zararla batar veya çok uğraşırsa uzun zaman sonra büyür (zor) diye düşünüyorum.
Dün dikkatimi çeken bir olay oldu. 30-40 aktifliğe sahip bir skyblock sunucusu, bu ay sunucudan kazandığı parayla 3 aylık VDS masrafını karşıladığını ve 100₺ fidan bağışı yaptığını duyurdu (Gloreys). Gene aktifliği 20-50 arası olan bir sunucunun, bu ay en çok kredi yükleyenler kısmının toplamı 900₺'liyi buluyor (Knightnw).
Türk sunucuların iyi para kazandığını düşünüyorum fakat hosting hakkında bir bilgim olmadığı için bu konuyu açtım.

killerpro4242

Zombi Katili
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
Sunucuların daha kolay olduğunu ve daha çok kazandığını düşünüyorum. Çünkü hosting tanınmış değilse büyük zararla batar veya çok uğraşırsa uzun zaman sonra büyür (zor) diye düşünüyorum.
Dün dikkatimi çeken bir olay oldu. 30-40 aktifliğe sahip bir skyblock sunucusu, bu ay sunucudan kazandığı parayla 3 aylık VDS masrafını karşıladığını ve 100₺ fidan bağışı yaptığını duyurdu (Gloreys). Gene aktifliği 20-50 arası olan bir sunucunun, bu ay en çok kredi yükleyenler kısmının toplamı 900₺'liyi buluyor (Knightnw).
Türk sunucuların iyi para kazandığını düşünüyorum fakat hosting hakkında bir bilgim olmadığı için bu konuyu açtım.
Bana göre bunlar nadir istisnalar, zaten 20-50 online bir sunucuda ayda ortalama 900tl oluyorsa o sunucunun en az 30 kişisinin para vermesi veya 5-6 kişinin güzel bir para akışı sağlaması gerekmekte. Bu tür olaylar ya tanıdık biri tarafından para bağlışlandığında ya da bazı oyuncuların zengin olup bağış yapması sonucu oluşur diye düşünüyorum. Hosting eğer tanınmışsan parayı çok güzel götürürsün. Eğer buna rağmen yine de sunucu açmak istiyorsan Türkiye'de sunucu açmanı kesinlikle önermiyorum. Tekrar ve tekrar söyleyeyim, bu sadece benim kişisel fikrim.

Epiklava

Kızıltaş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Selamun Aleyküm,
Bence Amerika da server aç para kazanmak için

Epiklava

Kızıltaş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Bence Amerika da server aç para kazanmak için
Trde Server Açıp Para Kazanmak zaman kaybı olur. Vergisi, hosting masrafları felan gelen parayı götürür. Ama tutturursan 200+ felan 10k kazanan server biliyorum. Para kazanmak için server açmanı önermem

povcik

play.aleriaclub.com | Team.Aleria | Developer
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Öncelikle merhaba eğer kendi makinelerini alacaksan hosting açman senin için daha karlı olacaktır.
Kur arttığı için makine eskisede eğer satmak istersen aldığın fiyat aralığına denk gelecektir. Fakat belirttiğin bütçe aralığı ile makine almayacağını var sayarsam hostinge müşteri bulamazsan işin zor :(
Sunucu açma işine gelirsek bu senin bütçene , yaptığın işin kalitesine , geliştirici ekibine , senin yaptığın reklama ve bunun gibi bir sürü farklı faktör ve etkene göre değişiklik gösterecektir.
Bazı arkadaşlar Avrupada yada Amerikada sunucu açmanını önermişler fakat o iş görüldüğü gibi olmayacaktır.
Örneğin bir faction sunucusu açmak istedin euda en az 300 dolar ile 2k dolar arası bir spigottun olmalı çünkü raid faction oynanıyor ve ona göre bir spigottun olmalı. Eu faction sunucularında map süreleri 1 hafta 2 hafta ve max 1 ay olmak üzere sonra wipelanıyor ve birçok büyük sunucu bu işler için +200&1000 dolar arası bir price ayırıyor.
Faction örneğinden yola çıkarsak yok raid spigottudur , ödülleridir , reklamıdır , makinesidir derken eldeki hesap çarşıya uymaz. Avrupa ve NA deki birçok kişi ile iletişimi olan birisi olarak söylüyorum onların alt yapısını bu dolar kuru ile eldet etmeye çalışman bile seni iflasa sürükleyebilir.Yani eudaki satış ekipleri ve sunucularla bir bağıntısı olmayan insan için olaylar oh dolar kuru ile para kazanacaksın olarak gözüksede aslında iş öyle olmuyor.

PASCIA

Eren Bülbül
Oyun Geliştirici
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
birader ne biçim bi karşılaştırma bu iki farklı işi/sektörü karşılaştırıp hangisi daha çok kazandırır nasıl söyleyelim
hangisini yapmak istiyorsan onu yap. motivasyonun para olmasın düzgün şeyler yapmak olsun

Proomp

Sudan Çıkmış
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
birader ne biçim bi karşılaştırma bu iki farklı işi/sektörü karşılaştırıp hangisi daha çok kazandırır nasıl söyleyelim
hangisini yapmak istiyorsan onu yap. motivasyonun para olmasın düzgün şeyler yapmak olsun
Ben burada Minecraft sunucusu veya Hosting açacağımı bir şekilde belirtmedim. Amacım tartışmak ve hosting işinde de bilgi edinmek.