Thraenkost

Lapis Toplayıcısı
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
gamer.png

636163065897773072.png
____
636163057582818984.png

Minecraft WG Atma Plugini

Merhaba arkadaşlar ben SsFightSs. Bugün sizlere WG atma pluginini (eklentisini) anlatacağım.

Gerekli Plugin: WorldGuard, WorldEdit

Evet arkadaşlar. WG atmamız için gerekli olan eklentimiz "WorldGuard"'dır. Yapacağımız bütün her şeyi bu eklentiyi kullanarak gerçekleştireceğiz.
NOT: "WorldGuard" adlı eklenti, "WorldEdit" eklentisi olmadan çalışmaz!

WorldEdit indirme adresi:

dev.bukkit.org/projects/worldedit/files

WorldGuard indirme adresi:

dev.bukkit.org/projects/worldguard/files

NOT: Bukkit sürümüne aldanmayınız. Spigot veya PaperSpigot sürümlerindede çalışmaktadır.

WorldGuard ile WG atmak

1. Adım: "//wand" komutunu kullanarak veya "Yaratıcı" modunda iseniz çantanızdan bir tahta balta alın.

2dyqli.gif

2dyqi9.gif

2. Adım: Bu aldığımız tahta baltayı elinize alarak bir alan belirleyin. (Birinci bölgeyi bir bloğa sol tıklayarak, ikinci bölgeyi bir bloğa sağ tıklayarak)

Daha sonra "//expand vert" yazıyoruz.

2dyqt2.gif

3. Adım: "/rg define <isim>" yazıyoruz.

2dyr6u.gif

4. Adım: WG bölgesini oluşturduktan sonra, "/rg flag <oluşturduğumuz wg> build deny" yazıyoruz.
5. Adım: WG bölgesini oluşturduktan sonra, "/rg flag <oluşturduğumuz wg> pvp deny" yazıyoruz.
6. Adım: WG bölgesini oluşturduktan sonra, "/rg flag <oluşturduğumuz wg> mob-spawning deny" yazıyoruz.

NOT: "/rg flag <bölge> <flag> deny" bir olayın WG atılan bölgede olmasını engeller.
NOT: "/rg flag <bölge> <flag> allow" bir olayın WG atılan bölgede olmasına izin verir.

Şimdi gelelim bu adımlarda neler yaptık ?
1. adımda elimize alan seçmek için gerekli baltayı aldık.
2. adımda ise bir alan seçtik.
3. adımda bir WG bölgesi oluşturduk.
4. adımda oyuncuların (yetkililer hariç) oyuncuların herhangi bir blok kırmasını veya yerleştirmesini engelledik.
5. adımda oyuncuların birbirleri ile savaşmasını engelledik.
6. adımda ise o binanın içinde yaratıkların veya hayvanların doğmasını engelledik.

Eğer bu WG attığımız bölgede PvP açık olmasını istiyorsanız "/rg flag <bölge> pvp allow" yazınız.
Eğer bu WG attığımız bölgede oyuncuların blok kırmasını istiyorsanız, kırılacak blokları seçip "/rg flag <bölge> build allow" yazınız.
Eğer bu WG attığımız bölgede yaratıkların veya hayvanların doğmasını istiyorsanız "/rg flag <bölge> mob-spawning allow" yazınız.

WorldGuard'daki Bazı Flaglar

"/rg flag <bölge> build [deny | allow]": Oyuncunun WG atılan bölgede blok kırılmasına izin [vermez | verir].

"/rg flag <bölge> pvp [deny | allow]": Oyuncunun WG atılan bölgede diğer oyuncularla savaşmasına izin [vermez | verir].

"/rg flag <bölge> mob-damage [deny | allow]": WG atılan yerde yaratıkların oyunculara veya bloklara hasar vermesine izin [vermez | verir].

"/rg flag <bölge> exp-drop [deny | allow]": WG atılan yerde Canavar öldürüldüğünde veya blok kazıldığında yere EXP düşmesinizine [vermez | verir].

"/rg flag <bölge> item-drop [deny | allow]": WG atılan yerde Oyuncunun yere eşya atmasına izin [vermez | verir].

"/rg flag <bölge> mob-spawning [deny | allow]": WG atılan bölgede yaratık veya hayvan doğmasına izin [vermez | verir].

"/rg flag <bölge> creeper-explosion [deny | allow]": WG atılan bölgede Creeperlerin patladığı alanda hasar oluşmasına izin [vermez | verir].

"/rg flag <bölge> other-explosion [deny | allow]": WG atılan bölgede TNT veya başka patlamaların etrafa hasar vermesine izin [vermez | verir].

"/rg flag <bölge> enderman-grief [deny | allow]": Enderman'lerin WG atılan yerden blok almasına izin [vermez | verir].

"/rg flag <bölge> enderpearl [deny | allow]": Oyuncuların WG atılan bölgede "Ender İncisi" kullanarak ışınlanmasına izin [vermez | verir].

"/rg flag <bölge> tnt [deny | allow]": WG atılan bölgede TNT'nin etrafa zarar vermesine izin [vermez | verir].

"/rg flag <bölge> pistons [deny | allow]": Oyuncunun WG atılan bölgede piston çalıştırmasına izin [vermez | verir].

"/rg flag <bölge> use [deny | allow]": Oyuncunun WG atılan bölgede kapı, düğme, şalter çalıştırmasına izin [vermez | verir].

"/rg flag invincible <bölge> [deny | allow]": Oyuncunun WG atılan bölgede yere düştüğünde veya zehir gibi etkilerden hasar almasına izin [vermez | verir].

"/rg flag <bölge> entry [deny | allow]": Oyuncunun WG atılan bölgeye giriş yapmasına izin [vermez | verir].

"/rg flag <bölge> exit [deny | allow]": Oyuncunun WG atılan bölgeden çıkış yapmasına izin [vermez | verir].

"/rg flag <bölge> potion-splash [deny | allow]": Oyuncunun WG atılan bölgede iksir etkilerinden faydalanmasına ya da zarar görmesine izin [vermez | verir].

Daha fazla "Flag" öğrenmek için:

wiki.sk89q.com/wiki/WorldGuard/Regions/Flags

WorldGuard'ı Nerelerde Kullanabiliriz ?

WorldGuard, gerçekten de çok kullanışlı bir plugin(eklenti). Mesela bir "Warp (/warp)" bölgesi yaptınız. Bu "Warp" bölgesinde oyuncuların blokları kırmasını,
oyuncuların birbirleri ile savaşmasını, oyuncuların piston kullanmasını, oyuncuların bu bölgede hasar almasını veya oyuncuların bu bölgede iksir etkilerinden faydalanmasını veya zarar görmesini, Creeper veya TNT patlamalarını bloke etmeyi, oyuncunun bir bölgeye girmesini veya bir bölgeden çıkış yapmasını, oyuncuların bu bölgede eşyalarını yere atmasını veya endermanin yerden blok almasını engellemek istiyorsunuz. İşte bu eklentiyi kullanarak tüm bu saydığım olayları yapabilirsiniz.

Konuma zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim.

Son düzenleme: