Minecraft Yazısı Çıkıyor Ama Açılmıyor

gunwiggle

Demir Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
1529437223738.png

Minecraft Yazısı Çıkıyor Ama Açılmıyor
Minecraft yazısı çıkıyor ve gidiyor, ama oyunun açılmıyor mu?
Beni takip et adamım. :para:

Selamlar millet, bugün benim de geçmişte başıma gelmiş olan nefret edilesi bir Minecraft hatasından bahsedeceğim.
Öncelikle Minecraft; çoğumuzun sevdiği, hoş dinamik ve optimizasyona sahip bir oyun.
Durum böyle olunca nefret getiren hatalar da çıkmıyor değil. Bu hataları çözmek için en belirgin kaynağı bulmanız gerekiyor. Bugün sizlere (kaynağı) elimden geldiğince belirgin bir şekilde anlatmaya çalışacağım.
Bu hata çoğunlukla Minecraft'ı ilk kurduğunuzda veya Java'yı ilk kurduğunuzda karşınıza geliyor.

Öncelikle bu sorunun çözümü oyununuzdan hiçbir şey kaybetmeden çözülmüyor. (En azından şimdilik.) Bunu göze aldıysanız, çözüme geçelim.
Bu sorun, Minecraft'ın Java ile uyumsuzluğu, Minecraft'ı ilk açmaya çalıştığınızda oyunun dosyalarında oluşan "options.json" dosyasının bilgisayarınız ile uyumsuz olmasından kaynaklanabiliyor. Peki bu sorunu nasıl çözeceğiz?

Bu sorunun en basit çözümü "options.json" dosyasını silmek olacaktır.
Bu dosyayı sildiğiniz zaman geçmişte ayarladığınız oyun ayarları sıfırlanacaktır, merak etmenize gerek yok, dosyayı sildiğiniz zaman oyunu açtığınızda, otomatik olarak oyun dosyalarında yerini alacaktır.

Fakat bazı durumlarda bu işlem de işe yaramıyor. Bu durumda Minecraft'ı silmeniz gerekecektir. Bu hepimizin bildiği "Denetim Masası > Program Ekle/Kaldır > Minecraft" kısmından değil de, köklü bir silme işleminden sonra sorun kalkacaktır.

Pekala, bu oyunu nasıl kökünden sileceğiz hemen öğrenelim.

ÇÖZÜM:
Öncelikle "Windows + R" tuşlarına basarak, "Çalıştır"ı açıyoruz, çıkan metin yazma yerine "%appdata%" yazıyoruz.
NOT: Eğer Minecraft'ın kurulumuna dokunmadıysanız standart olarak kökü buraya kurulur.
1529437816758.png

Karşımıza çıkan klasörde (muhtemelen en üstte) ".minecraft" dosyasına girip, "options.json" dosyasını bulup siliyoruz.
Eğer bu çözüm işe yaramaz ise, ".minecraft" dosyasını silip, oyunu kökten silmiş olursunuz.
Tekrardan güvenli bir şekilde yüklemeyi deneyebilirsiniz.
1529437911813.png

1529437974880.png

NOT: Bu resimde "options.txt" gözüküyor ki; bu bir hata değil, Minecraft'ın en güncel sürümü bu şekilde açıyor "options" dosyasını.

Peki, her şeyi denediniz ve hâlâ aynı sorun mu var?
O zaman konuyu okumaya devam edin.

Her şeye rağmen sorun devam ediyorsa, yapacağınız diğer işlem; Java'yı güncellemek veya bir alt sürümü kurmak.
Evet bu size garip gelebilir fakat gerçekten işe yarayan kişiler tanıyorum. Bilgisayarınız Java'yı desteklemiyor veya alt sürümlerini destekliyor olabilir.
O yüzden Java'nız güncel değilse güncellemeyi, güncelse bir alt sürümü kurmayı deneyiniz.

NOT: Bu sürümleri, bilgisayarınız kaç bit ise ona göre indirmeniz gerekmektedir.
gezginler.net/indir/java.html

Bilgisayarınızın kaç bit olduğunu merak ediyorsanız okumaya devam edin.

En kısa şekilde, "Bilgisayar" sağ tıkla, "Özellikler" hemen karşında!
1529438489656.png

1529438535150.png

Maalesef her şey burada bitmiyor, bu hatayı çözdüğünüzde bazılarının başına gelebilecek olan "crash" (çökme) sorunundan bahsedeceğim. Bu sorun, genelde ya bilgisayarınızın kaldırmadığı zamanlarda ya da RAM'inizin yetersiz kaldığı durumlarda meydana gelir. Gelin bir de bu hatanın çözümüne bakalım!

Yukarıda neden bu çökme durumları yaşanıyor yazdım fakat bir de bu durumun görünmeyen kısmı var.
Format attıktan sonra çökme hatasının gelmesi veya ekran kartınızın sürücülerini güncellediğiniz zaman çökme hatasının gelmesi durumu var.
Bunları iki başlık altında inceleyelim.

1. Ekran Kartını Güncellemeden Sonra Oluşan Çökme
Bu sorunda muhtemelen, oyunu başlatmaya çalışırken çökme hatası alırsınız. Dilerseniz kendi ekran kartınızı güncelleyebilir dilerseniz kolay ve basit olan bilgisayar ayarlarından güncelleyebilirsiniz.

1) "Aygıt Yöneticisi"ni açın.
2) Açılan menüde karşınıza gelecek olan "Görüntü Bağdaştırıcıları" sekmesine gelin, ekran kartınıza çift tıklayıp özelliklerini açın.
3) Yukarıda çıkan sekmelerden "Sürücü" kısmına gelip, "Sürücü güncelleştir" kısmına basarak sürücünüzü güncelleştirin.

2. Format Attıktan Sonra Oluşan Çökme
Öncelikle format attıktan sonra ilk işiniz, sürücülerinizi güncelleyip oyuna girmek olmasın. Bir de oyunu çalıştaracak eklenti ve programları indirip kurmanız gerekir. Burada devreye elbette Java ile DirectX gelecek. Bu programların en güncelini indirip bilgisayarınızı yeniden başlatmayı deneyin.

Format attıktan sonra farklı bir işletim sistemine geçtiyseniz veya mevcut işletim sisteminizi yükselttiyseniz uyumluluk problemi yaşanabilir.
Aynı şekilde Minecraft'a sağ tıklayıp "Özellikler" kısmına gelip, "Uyumluluk" kısmından güncel uyumluluğa değiştirmeyi deneyin.
İşe yaramazsa mevcut uyumluluğu düşürmeyi deneyin.

Bu konum burada bitiyor, umarım yardımcı olabilmişimdir.
Aklınıza takılan herhangi bir şey için cevap olarak bana iletmeyi unutmayın!

1530087157685.png

Son düzenleme: