MMORPG ve Roleplay Bölümlerinin Ayrılması

mega07

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0
Öncelikle merhabalar,
İlk olarak Roleplay ve MMO'nun birbirinden çok farklı türler olduğunu hatırlatmak isterim. Çoğunuzun da bildiği üzere, RP bir tiyatro oyunu gibi tamamen mantığa ve kendini karakterin yerine koymaya dayanırken MMO bunun tam aksine karakter geliştirmeye dayalı olup karakterlerin duygularına göre değil de oyuncunun kendi dileğine göre hareket edildiği ve mantık aranmayan bir daldır. Yani Roleplay Skyrim'in daha da derinleştirilmiş ve karakterin duygu ile düşüncelerine göre hareket edilip mantıktan sapılmayan haliyken MMO Metin2 gibi tabiri caizse "karakter kasma" şeklinde ilerleyip karakterin oyuncular için hiçbir şey ifade etmediği bir türdür. Durum buyken Skyrim ve Metin2'nin aynı kefede değerlendirilmesi bana göre çok büyük bir hatadır ve nasıl PVP sunucular ile Survival sunucular birbirinden ayrılıyorsa, aynı şekilde farklı bölümlerde değerlendirilmelidirler. Bu sayede insanların diledikleri sunucuya erişimleri kolaylaşır, her iki alanın uzmanları farklı olacağından farklı moderatörler tarafından denetlenmesiyle daha iyi bir denetim sağlanır ve sunucular daha keskin bir çizgiyle ayrılmış, bunun sayesinde de alanlarındaki kaliteleri artmış olur.

Roleplay ve MMO arasındaki temel farklar nelerdir?
Bu soruya önceden de çok net bir cevap verdim fakat detaylandırmak gerekirse;
  • Roleplay'de oyuncunun yahut karakterin lehine değil, karakterin düşüncelerine göre hareket edilir. Yani bir adam babası ölünce miras alacak dahi olsa, babasına duygusal bağı nedeniyle RP'de öldürmez.
  • RP'de MMO'daki gibi "karakter kasma" özelliği yer almaz. DnD'ye dönük nadir sunucularda Stat özelliği bulunabilir -ki şuanda böyle bir sunucu yok- fakat nihai sonuç mantık çerçevesinde belirlenir.
  • MMO'da önemli olan daha güçlü bir karaktere sahip olmakken RP'de önemli olan karaktere bürünmektir. Yani MMO oyuncusu bir boksör gibi değerlendirilirken bir RP oyuncusu aktör gibi değerlendirilir. Aktör için mühim olan karakterini iyi yansıtmaktır, karakterin güçlü/başarılı olması değil. Örneğin bir dilenci rolünü aktör çok iyi yaparsa başarılı olur, dilenci rolündeyken şövalyelik taslarsa değil.
  • RP'de olaylar tamamen mantık çerçevesinde ilerlerken MMO'da bu söz konusu değildir.
  • RP'de eventlar bulunmazken MMO'da bulunabilir. RP'de yapılabilecek etkinlikler ancak mantığa dayalı panayır rolleri gibi roller olabilir.
  • Roleplay'de hikaye ön plandayken MMO'da sistemler ön plandadır. Hiçbir sistem olmadan MMO yapılamaz fakat RP az sistemle de yapılabilir.
  • RP'de /me ve /do komutları ile Minecraft'ta belirtilemeyen durum ve hareketler belirtilir. Örnek vermek gerekirse, Minecraft'ta adama bardağı kavrama gibi bir durum yokken RP'de "/me sağ eliyle bardağı kavrar." gibi bir komutla bu ve bunun gibi hareketler belirtilebilir. MMO'daysa her şey sisteme bağlıdır, sistemsel olmayan öğelerin kabulü söz konusu(Bu durumdaki bardak ya da bardağın kavranması gibi) değildir.

mega07

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0
Bizde RP sunucu açacak adam sayısı çok az onlarında zaten işi gücü var.
Geri kalanı zaten aylaklar topluluğu,emek vermeden direk bir şeyler paylaşıyorlar.
Emek verilmiş güzel bir RP Türk sunucusu görsem neredeyse azı dişimi kıracağım.
Ne yazık ki hak vermek zorundayım fakat az sayıda dahi olsa roleplay sunucuları mevcut ve bir çöplüğün içinde batmalarındansa kendilerine özgü bir bölümde değerlendirmelerini yeğlerim.

muhammed1841

Bedrock Kaşifi
En iyi cevaplar
0
Teknik olarak Minecraft bir RP ya da MMO olmadığından bu tarz bir mantığa da gerek yok ama, neyse.

mega07

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0
Teknik olarak Minecraft bir RP ya da MMO olmadığından bu tarz bir mantığa da gerek yok ama, neyse.
Sunucu türleri olarak bu türler Minecraft'ta bulunduğu için olmalı diyoruz. Senin bakış açından bakarsak Minecraft Factionlar için de yapılmış bir oyun değil fakat Faction sunucular için bölüm var.

PronounalKiller

Sudan Çıkmış
En iyi cevaplar
0
Kesinlikle katılıyorum. "mega07" nickli kişi tarafından olumlu yorum atmam kesinlikle söylenmedi.

muhammed1841

Bedrock Kaşifi
En iyi cevaplar
0
Sunucu türleri olarak bu türler Minecraft'ta bulunduğu için olmalı diyoruz. Senin bakış açından bakarsak Minecraft Factionlar için de yapılmış bir oyun değil fakat Faction sunucular için bölüm var.
Tam olarak onu demek istemedim. Yani Sunucu RPG olunca oyunun tam bir hikayesi olmak zorunda değil mi? Bunu yapabilen bir sunucu bulamadım hala.
MMO olmak için de karakter geliştirmek gerekiyor ki bu da seviye atlamak ile yapılan bir şey. O da yok. Sadece itemlerini geliştirebiliyorsun.
Yoksa senin dediğin gibi oyunun kendisine laf etmiyorum. :s

Atiılla

Zombi Katili
En iyi cevaplar
0
Mmorpg ne oluyor peki zahmet olmassa bunuda özetliyebilirmisin ?

PronounalKiller

Sudan Çıkmış
En iyi cevaplar
0
MMORPG = Massively Multiplayer Online Role Playing Game = Devasa Çok Oyunculu Online Rol Yapma Oyunu. Örnek olarak World of Warcraft veya Neverwinter verilebilir.