Mod Yazım Rehberi 1.7.2 Ders 2 - Önce Proxy`ler !

Salturbone

Portal Uzmanı
En iyi cevaplar
0
Ruh hali

Lütfen kodların içindeki [ LEFT] veya [B ] stringlerini (Yazılarını) yazmayınız...
(Bu yazı 07.07.2014 tarihinde hazırlanmıştır. Linklerde zamanla değişiklikler olabilir.)
Merhaba Arkadaşlar,
Bu anlatımda Artık kodlamaya başlayacağız ama önce proxy`leri ayarlamamız gerek.
Ve tabi bundan önce de package(bir kavram) ve class(bir kavram) isimlerini düzenlememiz gerekmekte.
Java Eclipse Programımızı başlatıyoruz.
Sağdaki "Package Explorer"`daki Minecraft>src/main/java>com.example.examplemod buradaki package (O karemsi ortasında + işareti olan şey
) e sağ tıklıyoruz.
Refactor>rename ile ismini değiştiriyoruz.
Ben şimdilik com.egitim.mod yapacağım. (Not: Mutlaka 3 bitişik kelimeden oluşmalıdır ve 2 adet "." (Nokta) işareti bulunmalıdır. Ayrıyeten Lütfen net.minecraft gibi bilindik şeyleri package ismi yapmayın !)
Şimdi bu package`imizin içine girelim ve ExampleMod.java`nın adını değiştirelim. Mümkünse orjinal (Alıntı olmayan) şeyler yazın ki modlarla çakışmasın. Ben şimdilik EgitimMod yapacağım.
EgitimMod.java`ya çift tıklıyoruz.
Kodlar arasında bulunan:
Kod:
Kod:
// some example code[/B]
Kod:

System.out.println("DIRT BLOCK >> "+Blocks.dirt.getUnlocalizedName());​

Satırlarını siliyoruz.
Şimdilik(Aslında sonsuza dek) Gereksizler...
Kod:
Kod:
public static final String MODID = "examplemod";
Satırındaki examplemod kısmı oyunda gözükecek kısmıdır.
Bu nedenle O kısmı EgitimMod yapacağım.
Bittiğinde Şöyle Olmalı :
Kod:
Kod:
public static final String MODID = "EgitimMod";
Ve ardından şu satırın altına 5 boşluk bırakıyoruz (Enter tuşu ile)
Kod:
Kod:
public static final String VERSION = "1.0";
Ve orada kalan boşluklara şunu yapıştırıyoruz :
Kod:
Kod:
@SidedProxy(clientSide = "com.egitim.mod.Proxy.ProxyClient", serverSide = "com.egitim.mod.Proxy.ProxyCommon")
Kod:
Kod:

public static ProxyCommon proxy;​

Ardından @SidedProxy yazısına düz tıklayın ve Ctrl+Shift+O tuştakımını kullanarak import edin.
Şimdi de bir package oluşturacağız.
com.egitim.mod package`ine sağ tıklıyoruz ve New>Package seçeneğini seçiyoruz, Adını da com.egitim.mod.Proxy yazıyoruz.
Şimdi ise oluşturduğumuz com.egitim.mod.Proxy package`ine sağ tıklayarak New>Class seçiyoruz. Adını da ProxyClient yapıyoruz.
Bu Class`içeriğinin tamamını şununla değiştiriyoruz :

Kod:
Kod:
package com.egitim.mod.Proxy;
Kod:
Kod:

public class ProxyClient extends ProxyCommon{ @Override public void registerRenderers(){ } }​

Şimdi com.egitim.mod.Proxy package`ine sağ tıklayarak New>Class seçiyoruz. Adını da ProxyCommon yapıyoruz.
İçindekilerin tamamını şununla değiştiriyoruz :

Kod:
Kod:
package com.egitim.mod.Proxy;
Kod:
Kod:

public class ProxyCommon { public void registerRenderers() { } }​

Şimdi EgitimMod.java ya giriyoruz ve
Kod:
Kod:
public static ProxyCommon proxy;
Satırlarındaki ProxyCommon yazısına tıklıyoruz. Ardından Ctrl+Shift+O tuşlarını kullanıyoruz. Artık proxy ayarlarımız Sonra erdi.
Bir sonraki anlatıma kadar sağlıcakla kalın Iyi geceler...

Son düzenleme:

DarqKnife

Lapis Toplayıcısı
En iyi cevaplar
0
Yine yararlı bir rehber :) Tebrikler.

FieldBird

Richie Rich
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Çok iyi olmuş eline sağlık.Ama şunu buraya yapıştır şunu yaz dedin ya onu yaparız da ne anlama geldiğini bilmedikten biz "anlamış" olmayız ki tam olarak. Balık verme balık tutmasını öğret mantığı. Ne işe yaradıklarını da yazsaydın daha güzel olabilirdi. Eline sağlık yinede çok yararlı :)

Salturbone

Portal Uzmanı
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Çok iyi olmuş eline sağlık.Ama şunu buraya yapıştır şunu yaz dedin ya onu yaparız da ne anlama geldiğini bilmedikten biz "anlamış" olmayız ki tam olarak. Balık verme balık tutmasını öğret mantığı. Ne işe yaradıklarını da yazsaydın daha güzel olabilirdi. Eline sağlık yinede çok yararlı :)
Normal yazimda pek kullanilmayacagi icin(mob yapmak istemezseniz tabii*) tam olarak ne oldugunu aciklama geregi hissetmedim. Yanlis hatirlamiyorsam sunucu/client uyumlulugu icin kullaniyorduk.

FieldBird

Richie Rich
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Normal yazimda pek kullanilmayacagi icin(mob yapmak istemezseniz tabii*) tam olarak ne oldugunu aciklama geregi hissetmedim. Yanlis hatirlamiyorsam sunucu/client uyumlulugu icin kullaniyorduk.
O zaman yeni rehberlerde mob yapımını ve yanında bunu da açıklarsın. Çok da güzel olur :) Bildiğim kadarıyla rehber daha son bulmadı değil mi ?

gadrom

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0
sağ tarafta Package Explorer var demişsin bende yok ve hiçbir yazıda yok

Son düzenleme: