Mojang'in Derhal Çözmesi Gereken Performans Sorunları

Pluginsel

★ #NerdeOEskiGünler ★
Emekli
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
134807

Arkadaşlar Minecraft 1.13 sürümü yayınlandığından beri oyun çok ciddi performans sorunları yaşamakta ve bunu yeni sürüm kullanan herkes fark etmiştir diye düşünüyorum. Hem client-side (FPS), hemde server-side (TPS) açısından büyük problemler olduğu için biz bu sorunlar 1.14 ile çözülür diye ümit ederken aksine TPS dahada düştü.
İşte, Mojang'in derhal çözmesi gereken hataların bir listesi;

Client-Side (FPS);

Server-Side (TPS);

Yukarıda not ettiğim hata raporlarının 1.15 sürümü ile birlikte çözülmesini bekliyorum. İnşallah 1.15 ile daha kötü bir performans'a merhaba demeyiz.
Bunun dışında, 1.15 ile birlikte Minecraft'a Blaze3D (Yeni Grafik Motoru) gelecek gibi görülüyor, daha yüksek bir FPS almayı hayal ediyorum.

Şimdi, 1.14 sürümü ile sunucu açıp bu sorunları yaşayan arkadaşlarımızdan yorum bekliyoruz :pluginsel:

gunwiggle

Demir Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Kesinlikle katılıyorum, aynı sunuculara 1.8.X ile girdiğimde 130+ FPS alırken 1.14 ile girdiğimde 60-50'lere kadar düşüyor. Bu normal bir kayıp değil. Sunucudan kaynaklı bir şey de olduğunu düşünmüyorum. Öyle bir şey olsaydı 1.8'de de aynı sorunu yaşardım.

Pluginsel

★ #NerdeOEskiGünler ★
Emekli
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Kesinlikle katılıyorum, aynı sunuculara 1.8.X ile girdiğimde 130+ FPS alırken 1.14 ile girdiğimde 60-50'lere kadar düşüyor. Bu normal bir kayıp değil. Sunucudan kaynaklı bir şey de olduğunu düşünmüyorum. Öyle bir şey olsaydı 1.8'de de aynı sorunu yaşardım.
Doğruyu söylemek gerekirse bende 1.14'de FPS 1.13'e göre daha iyi görünüyor ama 1.8 ile yarışmayı denemedim. Ben daha çok TPS'ye sinir oluyorum tek oyunculu'da bile oyun oynarken server-side lagı giriyor.

gunwiggle

Demir Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Doğruyu söylemek gerekirse bende 1.14'de FPS 1.13'e göre daha iyi görünüyor ama 1.8 ile yarışmayı denemedim. Ben daha çok TPS'ye sinir oluyorum tek oyunculu'da bile oyun oynarken server-side lagı giriyor.
Onu ben de yaşadım, Tek Oyunculu'ya lag girmesi çok anormal değil mi ya? Bu işlerden pek anlamıyorum ama özellikle haritayı ilk açtığımda hemen bir şey kazmaya başladığımda oluyor. FPS yüzünden desem daha önceki versiyonlarda da denedim bir sorun yoktu, sadece takıla takıla kırıldı.

Bernard

Бернард
Site Danışmanı
Geliştirici
En iyi cevaplar
61
1.14.3 sürümünde kasmayan oyunum 1.8'de kasıyor. Sunuculara girdiğimde de kasma sorunu aynı şekilde oluyor. Fakat sunucu tarafından geliştirmeyi baz alarak bakarsak 1.8 daha güvenli duruyor.

LifeMCServer

Nether Yerlisi
En iyi cevaplar
98
Ruh hali
Şuanda performans vanilla'da kötü olsa da istemci taraflı OptiFine, sunucu taraflı da iyi paylaşımsız/dedicated donanımlar ve Paper kullanır iseniz iyi bir performans alabilirsiniz.

Eski sürümlere kıyasla daha kötü alabilirsiniz fakat oynanmayacak derecede olduğunu sanmıyorum. Mojang sunucu taraflı fazla optimize yapmıyor çünkü sunucularda zaten genelde iyi donanım oluyor.

Fakat tek oyunculuda bir integrated server üzerinde yürütüldüğü için sunucununda optimize edilmesi lazım. Yani önce serverside performans sorunlarını çözmeleri, istemci performans sorunlarını da iyi yönde etkiler.

Konudaki raporlara oy vererek öne çıkmasına yardım edebilirsiniz, ek olarak katkı sağlamak istiyor iseniz /debug komutu ile aldığınız raporları JIRA'da ki rapor sayfalarına yorum olarak atabilirsiniz.

Sunucunuz 1.14.4 ise ve lag sorunu yaşıyor iseniz şu an için size önerebileceklerim:
Eğer sunucunuz 1.14.3 ise, 1.14.4 için OptiFine'da uzun süre önce çıktığına göre, artık 1.14.4'e geçmeniz oyuncularınız için problem yaratmayacaktır bence. Son sürüm Paper 1.14.4 kullanmanız tavsiyemdir.

Pluginsel

★ #NerdeOEskiGünler ★
Emekli
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
GÜNCELLEME; 19w35a snapshot'unda Mojang bizlere şöyle bir açıklama yaptı;
Last week we brought you the Bees, and a lot of you have all been asking us what the entire update will be themed around. Well, bees are only one half of it, the other is bugs! We want to take things a little slower this update and get things right, so from now until the end of the year we are committing to bringing you all a better Minecraft experience, with less bugs and more frames!

Görünüşe göre bundan sonraki snapshotlar sadece bugfix ve performans sorunlarına yönelik olacak. Yaptıkları açıklamaya göre, bu yıl bitene kadar sadece hata çözümlerine odaklanacaktır. Yenilik olarak sadece arı eklemek istediklerini söylüyorlar ve onuda eklediler (sanırsam ilk snapshot'u boş yayınlamak istemedikleri için öyle yaptılar.) Ek olarak 1.13 sürümünden beri bir bugfix update bekliyorduk ve bu açıklamayı görünce biraz mutlu oldum uzun bir süre yenilik göremeyeceğiz ama yinede kızmıyorum. Ancak bu açıklama biraz kafa karıştırıcı; MINECON'da tanıtılacak tüm yeni özellikler 1.16 sürümünde mi gelecek yani? Eğer 1.15 sadece arı ve bugfix olacaksa biraz saçma olur bence çünkü tüm yıl sadece bugfix'e odaklanacağız demişler. Bilemiyorum, belki MINECON'daki tüm yenilikleri istedikleri performansı elde ettiklerinde eklemeye başlarlar bu da 2020 yılı demek oluyor veya daha erkende olabilir. Her neyse, bu konu hakkında Mojang'ten bir açıklama bekliyoruz.

Etiketler; @LifeMCServer @ruddeTR @Kovalski_Eyes

boomshine5

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0
Minecraft yeni nesil çok çekirdekli işlemcileri eski platformundan ötürü kullanamıyor.