Momentum Korunumu

Eiko

YASAKLANDI
En iyi cevaplar
0
Momentumun korunumunu ispatlayabilir misiniz?

Eiko

YASAKLANDI
En iyi cevaplar
0
Keşke forum LaTeX destekleseydi. Neyse,
Newtonun II. Hareket Yasası'na göre
1533469056415.png

Yani momentumun zamana göre değişimi kısaca zamana göre türevidir.
Madde bilindiği üzere atomlardan oluşmaktadır ve atomların her biri Newton'ın Evrensel Kütle Çekim Yasası'na göre birbirine etki tepki kuvvetleri uygulamaktadır.

Devamı gelecek

WhoIsLance0

Marangoz
En iyi cevaplar
0
Yaş kitlesinin az çok tahmin edilebilir olduğu bir maynkraft forumundasın, biraz abartmıyor musun dbdbdjdjdj

İnanılmaz

Lapis Toplayıcısı
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Momentum ya da cismin enerjisinden ötürü sahip olduğu durum, enerjinin kuvvete göre durumunu aktarabilen sadece çözüm kolaylaştırılmış denklemdir. Yani momentum gibi bir denklem sistemi geliştirilmeseydi, cismin enerjisinden yola çıkıp önümüzde atomlara aktarılan bütün ısı değerlerini de bulup üstüne üstlük onu bir de uygulanan itmeye eşitleyip bir kuvvet denkliği yaratacaktık. Onun yerine bu güzel denklem bizim işimizi kolaylaştıracak. Newton neredeyse bütün teorilerini önce integral veya diğer diferansiyel eşitlikler kullanarak açıklamaya çalıştı fakat görüştüğü halk integral ya da diğer diferansiyel eşitliklerden bir şey anlamadığı için newton (canımdır) bir başka yol ile anlatmaya çalıştı. Zekasına hayran olduğumun çıkardığı bir eşitliğe göre, cisimler birbirlerini aynı kuvvet değerinde etkileyecek, bundan ötürü kuvvet eşitliği bir sürtünmeye bağlı değişmeyecek ancak ve ancak net kuvveti etkileyecek olan durum ve sistem için geçerlidir ısı enerji kaybı diyerek bu denkliği çözmek için, momentum korunumunu diğer bir denkleme benzetebilmiştir;
A=Delta (bulamadım deltayı)
P= Momentum
F=Kuvvet
t=Zaman
m=kütle
v=Hız
a= ivme
olmak üzere
P=m.v,
AP=-AP.
V=a.t(doğrusal)
m.a.t=P
F.t=P
Yani, aynı zaman diliminde
Fetki=Ftepki şeklinde değerlemiştir. Momentum öyle bir şeydir ki denince aklıma kuvvet geliyor, fakat sadece kuvvet değil aynı zamanda kuvvetin uyguladığı etkinin zamana göre cismin hızında (gerekirse kütlesindeki) değişimine eşit olacaktır. Bazı yayınlar enerjiden daha korunumludur dese de, enerji de en az onun kadar korunur fakat sistem değil evreni incelersek. Fakat momentum her halükarda korunması gereken bir şeydir eğer kuantum aleminde değilsek.

Son düzenleme:

Eiko

YASAKLANDI
En iyi cevaplar
0
Momentum ya da cismin enerjisinden ötürü sahip olduğu durum, enerjinin kuvvete göre durumunu aktarabilen sadece çözüm kolaylaştırılmış denklemdir. Yani momentum gibi bir denklem sistemi geliştirilmeseydi, cismin enerjisinden yola çıkıp önümüzde atomlara aktarılan bütün ısı değerlerini de bulup üstüne üstlük onu bir de uygulanan itmeye eşitleyip bir kuvvet denkliği yaratacaktık. Onun yerine bu güzel denklem bizim işimizi kolaylaştıracak. Newton neredeyse bütün teorilerini önce integral veya diğer diferansiyel eşitlikler kullanarak açıklamaya çalıştı fakat görüştüğü halk integral ya da diğer diferansiyel eşitliklerden bir şey anlamadığı için newton (canımdır) bir başka yol ile anlatmaya çalıştı. Zekasına hayran olduğumun çıkardığı bir eşitliğe göre, cisimler birbirlerini aynı kuvvet değerinde etkileyecek, bundan ötürü kuvvet eşitliği bir sürtünmeye bağlı değişmeyecek ancak ve ancak net kuvveti etkileyecek olan durum ve sistem için geçerlidir ısı enerji kaybı diyerek bu denkliği çözmek için, momentum korunumunu diğer bir denkleme benzetebilmiştir;
A=Delta (bulamadım deltayı)
P= Momentum
F=Kuvvet
t=Zaman
m=kütle
v=Hız
a= ivme
olmak üzere
P=m.v,
AP=-AP.
V=a.t(doğrusal)
m.a.t=P
F.t=P
Yani, aynı zaman diliminde
Fetki=Ftepki şeklinde değerlemiştir. Momentum öyle bir şeydir ki denince aklıma kuvvet geliyor, fakat sadece kuvvet değil aynı zamanda kuvvetin uyguladığı etkinin zamana göre cismin hızında (gerekirse kütlesindeki) değişimine eşit olacaktır. Bazı yayınlar enerjiden daha korunumludur dese de, enerji de en az onun kadar korunur fakat sistem değil evreni incelersek. Fakat momentum her halükarda korunması gereken bir şeydir eğer kuantum aleminde değilsek.
Newton tanım yaparak mı Fetki=Ftepki şeklinde bahsetmiş?

Eiko

YASAKLANDI
En iyi cevaplar
0
Yaş kitlesinin az çok tahmin edilebilir olduğu bir maynkraft forumundasın, biraz abartmıyor musun dbdbdjdjdj
Yine de bu kadar insan geldi buraya demekki bu kadar kişinin içinde bir fizik meşalesi ufak ufak yanıyormuş. Onu alevlendirmek lazım.

İnanılmaz

Lapis Toplayıcısı
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Newton tanım yaparak mı Fetki=Ftepki şeklinde bahsetmiş?
Newton bizim lise müfredat'ını daha ortaokuldayken düşünmüş. Zaman ilerledikçe o fikirler üstüne fikirler inşa etmiş ve bilinen o çiftlik sahasında diğer güzel düşüncelerin temelini atmış. Yayınladığı eserlerde bahsetmiş ve insanlara anlayabileceği dilde kolaya indirgeyerek anlatmış diye biliyorum.

MrHappy

belki de bundan, artık hüznü ve acıyı paylaşıyoruz
En iyi cevaplar
0
Momentum itme değişimi değil miydi zaten, bir cisim patladığında yol alır, F.t den itmesi bulunur Ison-Iilk ile Delta P bulunur. Yani bir nevi kaybettiğinin açığını kazanarak elde etmek gibi bir şey.

BurnerTroll

Doktor, sadece doktor.
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Konu dışında nereyi gezsem banlanmış bu adamlar. Sözde ispat yapmaya gelecektim, neyse.

(Momentum çarpmış ondan hep bu banlar.)