MTA Server Kurma

ExS

“Alıştım artık” cümlesi çok umutsuz değil mi ya?
En iyi cevaplar
0
maxresdefault.jpg

MTA Server Kurma
Merhaba Gamer ailesi! Bugün sizlere nasıl bir MTA sunucusu kurabilirsiniz bunu anlatacağım.

Anlatıma geçmeden önce bunun iki yolu vardır. MTA sunucusu kurmak için ilk yol VDS üzerine kurmaktır. Yani bir bilgisayara MTA sunucusu kurmak anlamına geliyor. Diğer yol ise game hosting firmalarından bir sunucu kiralamaktır. Ben bu gün sizlere VDS'ye kurulumunu anlatacağım. Konunun içinde sunucunuz ile alakalı bir kaç tüyo da bulunmakta! İsterseniz hemen şimdi başlayalım.

İlk olarak bilgisayarınızda MTA'nın server dosyalarının bulunması gerekir. Bu dosyalar normal MTA oyunu ile beraber bilgisayarınıza yüklenmektedir. MTA'nın dosya konumunu açalım ve server dosyasına giriş yapalım. Burada dll dosyaları, klasörler ve bir adet de uygulama var. Öncelikle bunlar nedir, ne işimize yarayacak? sorusuna isterseniz hemen cevap bulalım. Burada bizi ilgilendiren iki adet şey bulunmaktadır. Birincisi "mods" klasörü, ikincisi ise "MTA Server" uygulamasıdır. Bunlar sunucunuzun dosyalarıdır. Sunucumu nereden başlatacağım diyeceksiniz, hemen cevap vereyim. Sunucunuzu "MTA Server" adlı uygulamadan başlatacaksınız. Fakat hemen başlatmayalım. Maalesef ilk önce yapmamız gereken bir kaç ayar olacak. Şimdi mods klasörüne girip deathmatch > acl.yml yolunu takip edelim. Sonra ise acl.yml adlı dosyayı açalım ve içerisinde bir kaç düzenleme yapalım. Admin grubu bölümüne kendi ismimizi ekleyelim. Peki bunu nasıl yapabiliriz ki acaba? Hemen aşağıda admin grubunun sıfır halini paylaşıyorum, yani el değilmemiş.

1.png

Buranın en altına <object name="user.nick"></object> objesini ekleyeceğiz fakat nick kısmına kendi isminizi yazmayı unutmayın. Bu işlemide tamamladıktan sonrada yapmamız gereken şey MTA sunucumuzu "Mta Server" uygulamasından başlatmak. Bunu da yaptıktan sonra oyunu açıp sunucumuza giriyoruz. Şimdi ise kayıt olmamız gerekiyor. Bunu ise register komutu ile yapabilirsiniz.

2.png

Buradaki "nick" bölümünü acl ye yazdığınız isim ile aynı yapmanız gerekiyor, yoksa admin olmazsınız. Şimdi ise p tuşuna basarak admin paneline erişebiliriz. Gördüğünüz gibi şu an kendimize ait bir sunucumuz oldu. Şimdi ise bir kaç tüyo vereceğim. MTA sunucunuz da özel skinler, araçlar ve scriptler istiyorsunuz değil mi? Bende tam bunları anlatacağım işte. Hemen sunucumuzun dosyalarına yani "mods" klasörüne girelim. Ardından deathmatch > resources yolunu takip edelim. İşte bu "resources" klasörü bizim eklentilerimizi yani scriptlerimizi ekleyeceğimiz klasördür. Şimdi sizlere bir MTA sunucusu için en gerekli scriptleri vereceğim.

Kod:
1 - Freeroam scripti (f1 panel scripti)
2 - Giriş ve kayıt paneli scripti
3 - Spawn scripti
4 - Oyuncu Tagları
5 - Araçlar ve skinler

Bunlar bizim temellerimiz diyebiliriz, ilk dördünü kendiniz yapabilirsiniz, ben araçları ve skinleri anlatacağım. Öncelikle indirdiğimiz skin ve araç klasörlerini "resources" klasörüne atalım. Ardından ise yüklediğimiz freeroam scriptine girip skins.xml ve vehicles.xml dosyalarına bunları ekleyelim. Temel olarak araç ID sini ve aracın f1 panelde gözükmesini istediğiniz adını yazacaksınız. Aracın ID sini ise klasöründeki meta.yml dosyasından öğrenebilirsiniz. Skin ve araç yüklemeyi öğrendiğinize göre tag scriptini de çok az anlatacağım. Yüklediğiniz tag scriptinin içerisinde tags.yml diye bir şey olacaktır. Grup adını belirleyin, tagın görünüşünü ayarlayın. Ardından oyundan panele girip tags.yml deki gruplarla aynı isimde gruplar oluşturun. Kendinizi o gruptan birisine atayınca artık tagınız gözükecektir, oyunculara da bu şekilde verebilirsiniz. Bu arada sunucunuz da yaptığınız değişikliklerin gözükmesi için lütfen sunucunuza reload atınız, yoksa gözükmez. Ayriyeten sizlerin daha iyi kavraması için her xml ve yml'nin bir örneğini bırakıyorum.

Örnek skins.xml: (default halinin bir parçasıdır, örnek olsun diye koyuyorum.)

3.png

Örnek vehicles.xml:

4.png

Bu xml'ler de dikkat etmeniz gereken konu /> açılışları ve kapanışlarıdır. Eğer dikkat etmezseniz f1 panelde hiçbir şey gözükmeyebilir. Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim, iyi forumlar.

Ekli dosyalar

• gamer.png
    gamer.png
    9.7 KB · Görüntüleme: 2,549