Nano Teknoloji Maske

GizliNarkozz

YASAKLANDI
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
siyah_maske_tuzagi_h33643_fd952.jpg

Nano Teknoloji Maske
2019 yılının son aylarında Çin'in Wuhan şehrinde tanımlanamayan bir hastalık yayılmaya başlar. Başlarda önemsenmeyen bu hastalık, bir gün içerisinde yüzlerce hatta binlerce insanın ölümüne yol açmaya başlar.

Bu salgın hastalıktan kaçmak için turistler kendi ülkelerine gider. Bu şekilde bu hastalık adım adım tüm dünyaya yayılmaya başlar.

Demiştim ya, başlarda tanımlanamayan bir hastalık, nereden çıktığı, nereden geldiği belli değildi. Sonra ortaya bir kaç iddia atıldı. Zaten bu iddialar ülkeler arası gerilimlere yol açmaya başladı.

İlk vürüs Çin'de Wuhan kentinde ki bilim laboratuvarın yanında bulunan bir yemek lokantasında servis edilen "Yarasa çorbası"nı tüketen kişiden yayılmaya başlamıştır. Tabii bu kesin bir bilgi değildir. İddiaların birinden bahsediyorum şu an da.

resim1_1411779_16_9_1584227377.jpg

Tüm dünyaya yayılmaya başlanan bu hastalığa "Coronavirüs (Koronavirüs)" tıbbi ad olarak "Covid-19" ismi verilmiştir.

Koronavirüs ile birlikte genelde hastanelerde gördüğümüz maskelerin kullanımı ciddi bir oranla yayıldı. Düşünün fiyatları 2 ila 3 kat arttırıldı. Tabii bunlar fahiş fiyat olarak adlandırdığımız düzenbazlık.

Önceden maske takmak insanlar tarafından çok kullanılmayan ve garipsenen bir olaydı. Koronavirüsten sonra artık hayatımızın bir parçası, olmazsa olmazı haline geldi.

Dediğim gibi fiyatlardaki artıştan sonra insanlar daha alternatif şeyler aramaya başladı. Hem ucuz hem de virüsten koruyan. Burada devreye "Nano teknoloji maske" olarak adlandırdığımız halk dilinde "siyah maske" girdi. Bu nano teknoloji maskeler birçok tartışmaya yol açtı. Virüsten koruyor mu, korumuyor mu? Bu konuda bilimsel bir şey yoktur. Ama uzmanların söylediklerine göre kullanılan kumaşın özelliklerine göre virüsten koruyup, korumadığı değişiyor.

5e785a0ac9de3d237054b35b.jpg

Nano teknoloji maskeler bize maddi anlamda yarar sağlıyor. Çünkü bu maskeleri internette ortalama 5 TL ye bulabilirsiniz. Tabii fiyatlar kalitesine göre değişkenlik gösterebilir.

Genelde bu nano teknoloji maskeleri gençler tercih ediyor. Çünkü artık üretici firmalar maskelere desenler yapmaya başladı. Gençlerde desenlerden beğendiklerini alıp kombinlerini yapmaya başladı.

Bu nano teknoloji maskelerin bir özelliği de yıkanabilir ve tekrar kullanılabilir olmasıdır. Ama bu ne kadar güvenli tartışılır. Denilene göre tekrar tekrar kullanılan maskeler göz torbalarında hastalığa neden oluyor.

maske.jpg

Kullanmak ya da kullanmamak tamamen sizin kararınız. Ben kullanmam. Sağlığın para ile ölçülemeyeceği düşüncesindeyim. Hem zaten dediğim gibi göz torbalarına tekrar tekrar kullanmak zararlı.

dostveviski

Yazıyor...
Sponsor
En iyi cevaplar
17
Ruh hali
Nanoteknolojinin getirdiği şeyler çok güzel. Umarım askeri alanda kullanılıp yine kitle ölümlerine sebep olmaz (önceki buluşlar gibi) ...