Nasıl E-Spor Oyuncusu Olunur?

İmkanınız olsa bu işi tercih etmek ister miydiniz?

• Kullanılan toplam oy
    19

ThtrkmN

King of the Wild Hunt
Emektar Üye
En iyi cevaplar
0

does-esports-need-a-players’-union.jpg

Nasıl E-Spor Oyuncusu Olunur?

Dünyada son yıllarda internet tabanlı oluşumlar büyük yer edinmeyi başardı. Ülkemizde ve dünyada bunun başını çeken en önemli sektörlerden biri de e-spor sektörü oldu. Online oyunların ciddi bir kitleye hitap etmeye başlamasının ardından oyun firmaları tarafından atılan adımlar ve ayrılan bütçeler de aynı şekilde ciddi seviyelere doğru ilerlemeye devam etti.

Birçoğumuz artık bu işin içinde. Turnuvaları takip edip sporcuları izliyor, oyun performanslarına hayran kalıyoruz. Yaptıkları işin kendine göre zorlukları da var, bir bakımdan avantajları da. Peki onlardan biri olmak için neler gerekiyor?

• Öncelikle hayatınızı bu işe göre düzene oturtmanız gerekiyor. Sosyal hayatın dışına çıkıp belki günlerce elektronik ortamda pratik ve daha fazla pratik.
  • Takım arkadaşı seçimi bu işin en önemli kısımlarından biri elbette. Sizi yarı yolda desteksiz bırakacak bir arkadaş bu yolda ayağınızı kaydırabilir.
  • Yeteneğinizi de sırtlanıp pratikte de ustaysanız kendinizi tanıtmanın tam zamanı. Artık Twitch ve YouTube gibi platformlarda rakiplerinizle mücadele etmelisiniz ki yeteneğinizi keşfettirebilin.
  • İyi bir bir internet bağlantısı, bilgisayarınız ve ekipman bu iş için başı çeken şartlardan. Zira yüksek ping ve düşük bir performansla yeteneğinizi heba edebilirsiniz.
Geldik en önemli yere. Her şeyiniz hazır görünüyor. Artık resmi turnuvalarda yer alabilmek için bir lisansa ihtiyacınız var. Bu lisans Gençlik Ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü tarafından veriliyor ve tamamen ücretsiz.

*Bunun için gerekli olan evraklar aşağıda yer alıyor:

*Ayrıca sektörün başını çeken en önemli firmalardan olan Riot Games birkaç önemli bilgiyi de bizlerle paylaşıyor:
  • Tüm evraklar hazır bulunuyor ise menajerleri veya velileri de oyuncular için başvuru yapma hakkına sahip.
  • *Aldığınız sağlık raporunda bilgisayar başında oturmaya müsait olduğunuz maddesinin yer alması gerekiyor.
  • Evrakları ilçe müdürlüklerine götürerek onay alıp, sicil lisans servisinde gerekli işlemlerinizi yaptırıyorsunuz.
  • Lisans için doğduğunuz veya ikamet ettiğiniz şehir şartı aranmıyor. Dilediğiniz ilden başvurabiliyorsunuz.
  • eSpor faaliyetleri Gelişmekte Olan Sporlar alt federasyonu kapsamında değerlendiriliyor.
  • Kendi ilinizde bulunan Gençlik ve Spor Bakanlığı Müdürlükleri adreslerine bu bağlantı aracılığıyla ulaşabiliyorsunuz.

İyi sporlar! :şapka:

84359bf8-531e-4728-a6ea-6a644fb0d02a.jpg

SarıBücürIsBack

YASAKLANDI
En iyi cevaplar
0
Muazzam bir konu. Ben devletin e spor'a veya oyun yapımcılığına destek vermediğini sanıyordum meğersem veriyormuş.

Son düzenleme:

Breakthrough

Obsidyen Madencisi
En iyi cevaplar
0
Muazzam bir başlık. Ben devletin e spor'a veya oyun yapımcılığına destek vermediğini sanıyordum meğersem veriyormuş.
eSpor dalı son zamanlarda çok büyüdü, devlet bundan kar edebiliyor bile olabilir :D
Bilgilendirme için teşekkürler, olan ve olacak arkadaşlara başarılar diliyorum.

Gloin

''Far Over The Misty Mountains Cold...''
En iyi cevaplar
0
Devlet ilgileniyormuymuş vay be :D

YgtGamingTR

Elmas Madencisi
En iyi cevaplar
0
herhangi bir yaş sınırı varmı,turnuvalara internet üzerinden katılabiliyormuyuz ? Paladins için hiç türk e-spor takımı yokta

CreaxTR

Victory is only for those who believe him.
En iyi cevaplar
0
Devletimiz oyuncularla ilgileniyor.

BedriKR

Kızıltaş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Henüz daha devletin ilgilendiği bir aşamada değil özel bir sektör ve muhtemelen bir kaç yıl daha öyle kalacak sosyal hayatı tamamen bitiriyor ki bütün gün bilgisayar başında geçiriyorsunuz , okul hayatınız üniversite dönemindeyse ya inanılmaz kötüleşiyor ya da tamamen bitiyor ayrıca en fazla 26-27 yaşınıza kadar oynayabiliyorsunuz ondan sonra refleksleriniz yavaşladığı için istesenizde düzgün performans veremiyorsunuz

Kısaca artıları
-16-27 yaşları arasında iyi para kazanabilirsiniz.
-Çeşitli turnuvalar aracılığı ile dünyanın en büyük şehirlerine gidebilirsiniz.
-Sosyal medyada ünlenebilirsiniz.

Kısaca eksileri
-Uzun bir süre eve kapanıp oyun oynamak zorundasınız oyun oynamadığınız zamanlardada diğer oyuncuları izlemelisiniz.
-Günlük oyunlarınızda diğer oyuncular sinirinizi bozsa veya üstüste çok kaybedip moraliniz bozulsa bile oynamaya devam etmelisiniz.
-Eğitim hayatınızda çok zorlaşır ve muhtemelen okulu bırakmak durumunda olursunuz.

Daha bunun gibi çok şey konuşulur ama ne çoook karlı bir iş ne de çook zararlı.

admiraldus

YASAKLANDI
En iyi cevaplar
0
Anne: Oğlum kalk git dışarı spor yap biraz!
Çocuk: Anne E-spor yapıyorum ben!!!
Anne: Başında E var ama sonunda spor varsa kesin spordur, aferin sana...

...gibi konuşmaları duyar mıyız sizce?

NaikiTheDovah

Ender Dragon Trainer
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Ben internet üzerinden kayıt olmuştum fakat belli kayıt noktaları varmış aramızda kayıt olan varsa nereden oldugunu yazabilirlermi ?

SezerTezcan16

You know nothing, Jon Snow.
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Tebrik ederim, böyle konu görmek beni sevindirdi. Bir süreç eSpor ile kafayı bozmuştum fakat bunun için birçok şeyden vazgeçmeniz gerektiğini başınızın ucuna koyun. Misal, sabah erken saatte kalkıp akşam N/A saate kadar solo Q girdiğinizi düşünsenize gaming houseda yatıp kalkıyorsunuz, ailevi bireylerinizi görme sıklığı yaşıyorsunuz uykusuz kalıyorsunuz vesaire bunların hepsi size basit gelebilir fakat bilgisayar başında oturup akşama kadar kalkmayıp aynı şeyi sürekli tekrarlayana "asosyal" kavramıyla hitap ediyoruz.

NaikiTheDovah

Ender Dragon Trainer
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
bilgisayar başında oturup akşama kadar kalkmayıp aynı şeyi sürekli tekrarlayana "asosyal" kavramıyla hitap ediyoruz.
Türkiyede asosyal olmak bile zor <_< ekmek al, pazar alısverisi, tavsanı besle, teyzenlere/halanlara git, teyzende tepsim kaldı git getir vs vs

KırmızıKedi

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0
Bence oyun oynamayı sevenler için bir fırsat. Eeee sonuçta hem oyna, Hem kazan hesabı :D