Neden Turkiyede Global Çaplı Sunucu Yok?

AnonimKullanici

Sudan Çıkmış
En iyi cevaplar
0
Değerli Forum Sakinleri,
Bendeniz Emre, kendimden detaylıca bahsetmek istemiyorum ama uzunca bir süredir Minecraft Topluluğunun içinde olan biriyim. 18 yaşındayım ve Uzun süredir Minecraft Sunucularında gördüğüm gözlemlerimi anlatmak ve siz değerli okuyucuların yorumları ile belki Toplulukta bir şeyler değişir diye yazıyorum. Bu yazıyı uzunca bir süre küçük çaplı sunucularda, büyük sunucularda ve global sunucularda görev yapmış, sunucu kurmuş, para yatırmış ve oynamış biri olarak yazıyorum.

Peki Neden?
Öncelikle bu soruya cevap olarak kendi gözlemlerimi yazacağım. Öncelikle Sorumun Cevabını 6 farklı başlıkta değerlendirmek istiyorum;
1. Plugin Paketi ve Harita sorunları;
2. Yanlış Misyon ve Vizyon;
3. Acemi Yatırım Politikasi;
4. Oyuncu Algısı;
5. Arz ve Talep;

6. Sosyal Medyanın yetersizliği;

1. Plugin Paketi ve Harita Sorunları; Sözüm meclisten dışarı küçük çaplı ortalama 15-50 aktiflik ortalamasına sahip sunucularda çoğunlukla görüyorumki özgün bir paket ve map yok. Özgün bir plugin paketi olarak kastettiğim 2-3 tane prefix ve plugin konfigürasyonlarındaki Mesajlardan bahsetmiyorum. Artık herkes az çok plugin konfigi editlemeyi biliyor ama 0'dan pluginlerle konfig dosyasını düzenlemek ve plugin öğrenmek zahmetli ve zaman kaybı olarak geliyor. (Zaten pluginleriyle kalitesini ortaya çıkaranlar kendilerini biliyolar). 2.Sorunumuz olan Harita ise az önce öne attığım tezleri destekler niteliktedir. Harita konusunda detaylı görüşümü. "3.Acemi Yatırım Politikası" başlığı altında detaylıca değerlendireceğim.

2. Yanlış Misyon ve Vizyon; Kurulan sunucunun misyonu "oyunculara kolay oyun içi kazanç sağlamak" ve "Kolay ve Klasik popülarite" ile birlikte doğan Üyelik satışları olması. Yöneticilerin bakış açılarını daralmasına sebep oluyor. Bunun yanında yöneticilerin klasikleşmişin dışında Güncellemelere ayak uydurmak yerine klasiklere ayak uydurma isteği yani son dönemde doğan OPFaction, OPSkyblock gibi heryerde kolayca envai çeşit türevini bulabileceğiniz paketlerin 1. Argümanda dediğim gibi yetersiz kalmasıdır. Son olarak Yöneticilerin Risk alabilme mekanizmalarının yeniliklere açık olmaması da ayrı bir parametre.

3.Acemi Yatırım Politikası; Bu başlık altında sunucunun teknik altyapısı yerine maddi altyapısı hakkında konuşacağım. Öncelikle kendi kanaatimce Bir sunucu açılırken minimum 6 Aylık Sunucu ücreti yedekte bulunmalıdır. Bir sunucunun açılır açılmaz yada açıldıktan 1 ay sonra ciro yapmaması olağanüstü muhtemeldir. Bunun yanında Paralı pluginler ve Harita yapım bedeli (Eğer satın alıyorsanız) bu fiyata dahil olmalıdır ve yatırımınız için gerekli bütçe brüt olarak bulunmalıdır.

4. Oyuncu Algısı; Bu paragrafta maalesef biraz değerli oyuncuları eleştirmek durumunda kalıyorum. Üst paragraflarda bahsettiğim kolaycı OpSkyblock ve OpFaction sunucu türlerinde oyuncularında alışılanın dışında çıkmak istememesi de sunucu Yöneticilerinin aklındaki Sunucu Açma Düşüncesini değiştirebiliyor.

5. Arz ve Talep; Peki arz ve talep nedir? Arz ve Talep arasındaki denge yukarda bahsettiğim Risk Alma mekanizması ve Oyuncu istekleri ile paralel gitmek durumunda olduğundan dolayı Yöneticiler yeni arz yaratmak yerine mevcut talepleri sabit tutup yenilikçi fikirlerin oluşuma engel oluyor. Oyuncuların yurtdışında bolca örneklerini gördüğümüz Roleplay Sunuculara merakı olmadığı yahut bilmedikleri için. Böyle grafiğin yenilik göstereceği bir denge oluşamıyor.

6. Sosyal Medyanın Yetersizliği; Youtube Türkiye'de son dönemde görüyorum da sunucu tanıtımları isimleri farklı temelleri aynı sunuculardan oluşuyor. Kendini kanıtlamak isteyenlerinden ulaştıkları etkileşim maalesef yetersiz kalıyor. Youtuberların da, Minecraft Türkiye Topluluğunu geliştirmek yerine yetki veya para için yapmaları her işte gördüğümüz arzuyla yapılmayan işlerin yapılmak için yapılmış olduğunu gösteriyor.

Bu yazıma son olarak eklemek istediğim bir şey varsa global çapta özgün, yenilikçi bir Sunucu yoksa Türkiye'de. Böyle bir Topluluk yoksa bunun tek bir sorumlusu olmadığı herkesin işin bir tarafında etkilediği kanısı savunuyorum.

Forumdaki ilk makalemdi umarım beğenirsiniz. Eleştirileriniz, yorumlarınız ve önerilerinizi yazarsanız bir şeyleri değiştirebileceğimiz inanıyorum. Iyi Günler Forum Gamer Ailesi. - 23.12.2020

AnadoluHost

Anadoluhost.com.tr
En iyi cevaplar
7
Ruh hali
Olaya sadece TR 'nin negatif bakış açısıyla Avrupalı gözü ile bakmışsınız.

Türk Oyuncu kitlesi:
Okuyan kesim eğitim saatleri avrupa ortalamasına göre daha fazla olduğundan oyun oynamak için daha kısıtlı saatleri var.Zaten kısıtlı saat olduğundan oyuncular bir an önce eğlenip gitmek istiyor. OP mantığının sevilmesi bu nedenle, zevksizlik değil vakit darlığından. O sınava bu sınava hazırlanıyor insanlar.
Türkiye para birimi TL Euro karşısında değersiz, premium daha pahalı. Bu nedenle premiumvari sunucular yerine free ve kolay sunucuları tercih ediyor.
Genelde herkeste low-end pcler var. Buda en dolu sunucuların skyblock olmasının bir sebebi, chunklarda blok sayısı az, daha yüksek fps değerleri.. Yani olay tamamen ülkenin refah seviyesi ile alakalı :D

Arz talepte haklısınız, oyuncudan çok sunucu var, sebebiyse tamamen ekonomik, varlıklı bir ülke değiliz ve herkeste para kazanma merakı var. Bu nedenle konseptlerden uzak durulmakta.
Sosyal medya ve forum mantığıda ölmüş durumda, youtube her şey oldu..
Sermaye konusuda doğru . Bir youtuber + 3 aylık sunucu bütçeniz yoksa o sunucunun sonu iyi bitmiyor.

güzel yazmışsınız ama bir şey değişmeyecek. Kanada sunucusuna girmiştim ve ağzım açık kalmıştı . Herkes kibarca bedava eşya ve beraber oynamaya davet ediyordu. Bizde trade pluginini kaldırsalar o server 5 dakikaya yok olur. Alev alev olur.

AnonimKullanici

Sudan Çıkmış
En iyi cevaplar
0
Olaya sadece TR 'nin negatif bakış açısıyla Avrupalı gözü ile bakmışsınız.

Türk Oyuncu kitlesi:
Okuyan kesim eğitim saatleri avrupa ortalamasına göre daha fazla olduğundan oyun oynamak için daha kısıtlı saatleri var.Zaten kısıtlı saat olduğundan oyuncular bir an önce eğlenip gitmek istiyor. OP mantığının sevilmesi bu nedenle, zevksizlik değil vakit darlığından. O sınava bu sınava hazırlanıyor insanlar.
Türkiye para birimi TL Euro karşısında değersiz, premium daha pahalı. Bu nedenle premiumvari sunucular yerine free ve kolay sunucuları tercih ediyor.
Genelde herkeste low-end pcler var. Buda en dolu sunucuların skyblock olmasının bir sebebi, chunklarda blok sayısı az, daha yüksek fps değerleri.. Yani olay tamamen ülkenin refah seviyesi ile alakalı :D

Arz talepte haklısınız, oyuncudan çok sunucu var, sebebiyse tamamen ekonomik, varlıklı bir ülke değiliz ve herkeste para kazanma merakı var. Bu nedenle konseptlerden uzak durulmakta.
Sosyal medya ve forum mantığıda ölmüş durumda, youtube her şey oldu..
Sermaye konusuda doğru . Bir youtuber + 3 aylık sunucu bütçeniz yoksa o sunucunun sonu iyi bitmiyor.

güzel yazmışsınız ama bir şey değişmeyecek. Kanada sunucusuna girmiştim ve ağzım açık kalmıştı . Herkes kibarca bedava eşya ve beraber oynamaya davet ediyordu. Bizde trade pluginini kaldırsalar o server 5 dakikaya yok olur. Alev alev olur.
Sosyo-ekonomik zorunluluklar maalesef ki doğru. Bunu üzülerek benimsemenin kırıklığını yaşıyoruz. Türklerin meşhur yardımseverlik duygusu sunucularda alay ve tamamen somut güvene dayalı devam ediyor. Bende aynı şekilde büyük bir İngiliz sunucusunda oynadım ve aynı şaşkınlıkla karşıladım durumu. Oyunda herkes herkese yardımcı ve sohbeti düzene tutmak için yardımcı bile yok nerdeyse. Sadece genel moderatörlerden oluşuyor ekipler. Ama değerli yorumunuza şunu da eklemek durumundayım ki. Hiç kimse risk alıp değişiklik için bir adım atmazsa maalesef olduğumuz yerde sayarız. Gelişmeye çalışmak için bile çok engel varken önyargıları kırıp risk almak belki de mükemmel bir adım olabilir.