Pagefile.sys nedir? Hiberfil nedir?

Bernard

Бернард
Site Danışmanı
Geliştirici
En iyi cevaplar
61
Hepinize uzun bir aradan sonra tekrardan selamlar dostlar!

Bilgisayarımda yer açmak için dosyaları tararken gördüğüm ve boyutunun 4GB olduğu .sys uzantılı dosya. Küçük bir araştırmadan sonra dosyanın bilgisayarın performansını daha stabil tutmak için kullanılıyor. Genelde sistem belleği (RAM) bilgisayarınızda az ise bu dosya bulunur. Konumu ise " C:\pagefile.sys ". Bilgisayarınız bir işlem yaparken 5GB sistem belleği (RAM) isterken 4GB var ise sistem bu dosyanın içinde kalan 1GB'ı depolar. Silmeniz sorun teşkil etmez ancak performans düşüşüne sebep olabilir. Bu işleme "Hiberfil"de denilebiliyor. Bilgisayarınız pagefile kullanırken biraz yavaşlayabilir. Sebebi ise pagefile dosyasının RAM içerisinde değil harddisk içerisinde depolanması. Harddisk, RAM'lere kıyasla çok çok yavaş çalışan bir donanım. Bana kalırsa dosyaları silmek yerine sistem için kullanıp daha çok sistem belleği gerektiren programları bir şekilde olsa dahi kullanmak isterim.

Hiberfil
Hiberfil ise bilgisayarınızı uyku moduna aldığınızda sistem belleğinde olan her şeyi " hiberfil.sys " adlı dosyaya kaydetmesidir. Maksimum sahip olduğunuz RAM boyutu kadar yer kaplar. Bunu silmeniz sorun teşkil etmeyecektir.​

KilllerDragons

Kızıltaş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Benim bildiğim kadarıyla ram yetmediği zaman kullanılıyor fakat rami yeteri kadar olanlarda böyle bir şey oluşturmuyordu

java10

kız çava bana kahve yap
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
upload_2017-11-5_12-58-17.png

total commander ile görülüp kafasına hetşut atılabiliyor

Bernard

Бернард
Site Danışmanı
Geliştirici
En iyi cevaplar
61
Benim bildiğim kadarıyla ram yetmediği zaman kullanılıyor fakat rami yeteri kadar olanlarda böyle bir şey oluşturmuyordu
Ram yetmeyince oluşturuyor haklısın. Ram yettiği halde oluşturuyor mu bilmiyorum.
Ekli dosyayı görüntüle 59480
total commander ile görülüp kafasına hetşut atılabiliyor
Ben ekte belirtilen işlemi yaptım şu anda gözüküyor. Bende D: diskinde pagefile - C: diskinde hiberfil var. Pagefile 4gb, Hiberfil 3.2gb falan.

KilllerDragons

Kızıltaş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Bende yok oı ayarı açmam rağmen 12 gb ram var bi zahmet yetsin :D