Proomp

Sudan Çıkmış
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Selamun Aleyküm,

Türkiye piyasasında kaliteli olan sunucu sayısı çok azdır. Bunun sebepleriyse;

(+) Sunucudan kazanılan parayla sunucunun geliştirilmemesi,
(+) Sunucu sahiplerinin sunucularıyla ve oyuncularıyla ilgilenmemesi,
(+) Okulların açılması ve dışarı çıkma yasağının kaldırılması (bu mücbir sebep),
(+) Yeteri kadar bilgiye sahip olmamak ve yeteri kadar bütçeye sahip olmamak,
(+) Sunucunun alt yapısının hazır kurulumlarla (eklenti paketleri vs.) inşa edilmesi,
(+) Sürekli diğer sunucuların taklit edilmesi ve aynı kişilerin defalarca sunucu kurması,
(+) Sunucuda sızdırılmış (leak) eklenti kullanımı, çalıntı harita kullanımı (kısaca haram yoldan sunucu açma).

Her sunucuda öneriler için bir kanal vardır, size en iyi öneriyi sunuyorum. Açıklama yapmamı istediğiniz yerler için sormaktan çekinmeyin.

CraftRise ve SonOyuncu'dan başka büyük sunucular da görecek miyiz, belki evet ama uzun zaman alır. Eğer yeni bir sunucu açacaksanız yukarıdaki başarısızlık sebeplerini ciddiye alın ve ona göre sunucu kurun, yoksa bunları tekrar edecekseniz zamanınızın ve paranızın boşa gideceğini şimdiden belirtmek isterim.

İnşallah açıklayıcı bir anlatım ve güzel bir tavsiye olmuştur, başarılar!

povcik

play.aleriaclub.com | Team.Aleria | Developer
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Bu konuya iki şekilde cevap vermek istiyorum.
Birinci cevabım;
1) nedeni her sunucunun yeterli teknik donanıma sahip geliştirici kadrosu veya builder ekibi olmaması bu konuda etkiliyor.
2) eu ve na sunucularında bir sürü şey değişirken coğu türk sunucusu başka bir türk sunucusunun aynısını yapmaya çalışıyor ve hepsi aynı oluyor.
3)yeterli gelştiricileri veya buildlerları olmadığında dışarıdan bir ürünü almak kur nedeni ile birçok sunucuya aşırı pahalı bir fatura çıkarıyor.
İkinci cevabım;
1) bazı arkadaşlarımız heves edip açıyorlar veya kendilerini geliştirmek için açıyorlar burda bir sorun yok.
2)ne yazık ki gerçekten tecrübesi veya zamanı olmayan insanları dışarda bırakaraktan ortanın biraz altı veya orta bilenlerde para farmlamak için hazır paketler veya çalıntı maplerle bu işe girişebiliyorlar tabii ki ucuz ettin yahnisi yenmez ve emek verilmediğinden sorunların çözülmesi vb durumlarda hem dışarıya bağımlı kalıyorsun hemde kendin emek verip yapmadığın için o sorunun kaynaklandığı yeri bulman zor oluyor.

BUKKIT_TURK

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Sunucum 1 güne aktif ziyaret edersiniz çoğu eklenti bizzat tarafımca yapıldı.

MC4FUN

play.mc4fun.net
Sponsor
En iyi cevaplar
4
Ruh hali
1. sebebi ekonomik nedenler 2012 2013 yılında sunucum vardı vip fiyatları 10 20tl idi 2021 yılındayız hala 10 20 tl den başlıyor 2012 yılının fiyatını hatırlamıyorum ama 2015 yılında dedicated sunucuya 200 250tl para ödüyordum şu an x.xxx fiyat ödüyorum ortalama bir dedicated makinasına, dolar kuru yüzünden eklenti fiyatlarının çok yüksek olması da cabası her ay kaarımın %40 oranında eklenti alıyorum ona rağmen almam gereken iyi olacağını düşündüğüm onlarca eklenti var..

2. sebebi bilgi eksikliği ortalamanın altında bir sunucu bilgisi ile sunucu açıp ufak bir miktar para kazanınca kendini işinin en iyisi görüp sağa sola sallayıp bu işi düzgünce yapabilen insanların şevkini kırma olayı

3. sebebi para hırsı: bunun büyük sebebi sunucu açmaya çalışan kişilerin yaşlarının ufak olması onlar için 300 400tl büyük bir para olarak göründüğü için bu tarz şeylerde ileriye yönelik yatırım yapmak yerine direkt harcamayı tercih ediyorlar bu yüzden de sunucular gelişmiyor

4. sebebi saldırılar: yıllardır ardı arkası kesilmeyen sunucu saldırıları bu işi düzgünce yapan insanları bu işten tiskindirdi

5. sebebi tam zamanlı iş: bu işi tam zamanlı iş olarak yapan 3 veya 4 sunucu vardır 2 sinin adını yukarıad verdin zaten
bu iş okuldan gelip akşam 2 3 saat bakıp yapılarak yapılacak bir şey değil veya işten gelip bakılacak bir iş değil tam zamanlı ilgilenilmesi gerekli

6. sebebi yönetim ekibi eksikliği: bu iş tamamen yönetim işidir bence sağlam bir yönetim ekibiniz yoksa en iyisini bile yapsanız yönetim yoksa işler yürümüyor

LordOfTürk

Bööö!
Site İK Yöneticisi
En iyi cevaplar
83
Ruh hali
1. sebebi ekonomik nedenler 2012 2013 yılında sunucum vardı vip fiyatları 10 20tl idi 2021 yılındayız hala 10 20 tl den başlıyor 2012 yılının fiyatını hatırlamıyorum ama 2015 yılında dedicated sunucuya 200 250tl para ödüyordum şu an x.xxx fiyat ödüyorum ortalama bir dedicated makinasına, dolar kuru yüzünden eklenti fiyatlarının çok yüksek olması da cabası her ay kaarımın %40 oranında eklenti alıyorum ona rağmen almam gereken iyi olacağını düşündüğüm onlarca eklenti var..

2. sebebi bilgi eksikliği ortalamanın altında bir sunucu bilgisi ile sunucu açıp ufak bir miktar para kazanınca kendini işinin en iyisi görüp sağa sola sallayıp bu işi düzgünce yapabilen insanların şevkini kırma olayı

3. sebebi para hırsı: bunun büyük sebebi sunucu açmaya çalışan kişilerin yaşlarının ufak olması onlar için 300 400tl büyük bir para olarak göründüğü için bu tarz şeylerde ileriye yönelik yatırım yapmak yerine direkt harcamayı tercih ediyorlar bu yüzden de sunucular gelişmiyor

4. sebebi saldırılar: yıllardır ardı arkası kesilmeyen sunucu saldırıları bu işi düzgünce yapan insanları bu işten tiskindirdi

5. sebebi tam zamanlı iş: bu işi tam zamanlı iş olarak yapan 3 veya 4 sunucu vardır 2 sinin adını yukarıad verdin zaten
bu iş okuldan gelip akşam 2 3 saat bakıp yapılarak yapılacak bir şey değil veya işten gelip bakılacak bir iş değil tam zamanlı ilgilenilmesi gerekli

6. sebebi yönetim ekibi eksikliği: bu iş tamamen yönetim işidir bence sağlam bir yönetim ekibiniz yoksa en iyisini bile yapsanız yönetim yoksa işler yürümüyor
Güzel noktalara değinmişsiniz, konuya dönecek olursak dayanamadım ve birkaç şeyde ben yazayım dedim.

1- Sunucu Giderleri: Eskiden sunucuların fazla giderleri yoktu dolayısı ile sunucuyu geliştirmek için harcanacak daha fazla maddi imkan oluyordu, örnek vermek gerekirse eskiden VIP fiyatları şimdi olduğu gibi 10-20tl idi en yüksek VIP fiyatı genelde 40tl civarındaydı. Sunucu sahibi en yüksek üyelikten 1 adet satsa hadi 2 diyelim o ayki giderlerini karşılıyordu ve daha Spawner gibi özel şeyler bile girmedi işin içine, sonuç olarak haliyle geriye fazla fazla para kalıyordu. Meseleyi daha basite indirmek gerekirse sunucular yeterince para kazanmıyor. Bir eklenti şuanda ortalama 10 dolar yani şu an ki kur ile 136TL bunun yanında daha makine gideri var, reklam gideri var üstelik tek seferlik ve yıllık giderleri saymıyorum (domain, site lisansı vs.). Haliyle sunucular yeterince gelişemiyorlar, sunucunun gelişebilmesi için adamın makine ve reklam gibi kritik giderlerinin yanında cebine ekstra her ay 250-300TL gibi para kalması lazım ki harita, eklenti gibi ekstra içeriklere para ayırıp sunucuyu geliştirebilsin.

2- Bir kişinin sunucu ile tam zamanlı ilgilenebilmesi için herhangi bir işe ihtiyacı olmaması lazım, yani hayatını idare ettirebilecek düzeyde gelir kazanması lazım sunucudan ki buda çok zor. Ayrıca bir sunucu sahibi oyuncu ile çok yakınlaşmamalı eğer yakınlaşırsa o sunucudaki hiyerarşi bozulur, yani sunucu sahipleri her zaman mesafeli olmalı tabi bu hiç ilgilenmesin demek değil.

3- Bütçe: Mesele yine 1. maddede bahsettiğime geliyor, şu an ki durumda ciddi ve son derece özgün bir sunucu açmak istiyorsan en azından 1000TL bütçen olması lazım ki sunucu sahiplerinin genelinin öğrenci falan olduğunu varsayarsak biraz zor, ayrıca zaten bunun dışındaki kişilerin sunucularını daha iyi ve hızlı geliştirdiklerini görüyorum.

4- Bilgi Meselesi: Maalesef bilgi eksikliğine bırak bilgisi hiç olmayanların sunucu açtığı görüyorum ara ara, kabul herkes bir yerden başlamak zorunda lakin bunların yaptığı işin suyunu çıkarmak (hiçbir kimse çırak olmadan usta olamaz).

5- Hazır Şeyler: Yine mesele ekonomiye geliyor aslında, bu sebeple aynı şeyleri tekrar etmemek adına 1. ve 3. maddeye yönlendiriyorum sizi. :D

6- Taklit: Mesele ekonomiye giriyor sayılır yine sonuçta kimsenin özel eklenti geliştirici ve mimar ekibi falan yok dolayısı ile yeni türler ve eklentiler yaptırmak için para lazım. Ayrıca bence sürekli aynı kişilerin sunucu açmasında bir şey yok adam batıyor tekrar denemek istiyor bence pes etmemesi güzel bir şey tabi bunun altında illegal bir şey yoksa.

7- Haram Meselesi: Şimdi dalga geçiyormuşum gibi olacak ama yine ekonomi, adam sunucudan kazandığı para makine kirasına anca yetiyorken haliyle harita veya eklenti satın alamaz. Tabi illegali öneriyorum veya savunuyorum demek değil bu, lakin şartlar onu gösterince yapılacak çok bir şey kalmıyor. şu an ki harita fiyatlarını bilmiyorum lakin 100TL desek hadi sunucu içinde 2 tane 10 dolarlık eklenti desek 370TL gibi bir rakam ortaya çıkıyor tabi bu kafadan fiyatlar yani fazla bir şey yazmama gerek yok sanırım.

-----
Meseleyi toparlayacak olursak, aslında rahatsız olduğunuz hemen hemen tüm durumların temelinde ekonomi yatıyor. Bir sunucu sahibi sunucuyu geliştirebilmek için ihtiyacı olan parayı bulması zor çünkü giderler artsa da gelir artmıyor, gelirin artması için VIP vs. fiyatlarını yükseltmeli eee bu seferde alan yok. Durum bu şekildeyken tüm sunucu sahipleri kısır döngüye giriyorlar, sunucuyu geliştirmek için yapılacak her şeyin temeli ekonomik yeterlilikten geçiyor adamda bunu sağlayamayınca birbirini tekrar etmek veya benzemek zorunda kalan bir sunucu topluluğu ortaya çıkıyor.

Mucosoft

Bedrock Kaşifi
En iyi cevaplar
1
Bu yazdıklarına göre kendi sunucumu karşılaştırmak istiyorum. :)
  • Sunucu zaman zaman güncelleme alarak gelişiyor. Sunucuya özgü sistemler mevcut.
  • Her oyuncu ile Discord üzerinde özel bir şekilde ilgileniyoruz.
  • Sunucumuz kalabalık değil fakat samimi bir sunucu.
  • JAVA ile kodladığımız kendi eklentimiz var, güncellemeler ile yeni özellikler kazanıyor.
  • Sunucumuzda yaklaşık 10 eklenti var. Biri bize ait, diğerleri bizim geliştirmediğimiz özellikler. Örneğin WorldGuard ve Dynmap eklentisi bulunuyor.
  • Özgün bir sunucu olduğumuzu belirtmek istiyorum. Bizim gibi sunucuyu sanırım başka yerde bulamazsın, çünkü biz geliştirdik.
  • Yasal bir sunucuyuz, ücretsiz eklentilerin yanı sıra kendi eklentimiz mevcut.

Yormok

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0
Bir minecraft sunucusu açında sizi de görelim. Birçok tavsiyelerde bulunmuşsunuz. Siz uygulayın bizde gözlemleyelim :)
İyi forumlar,

Proomp

Sudan Çıkmış
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Bir minecraft sunucusu açında sizi de görelim. Birçok tavsiyelerde bulunmuşsunuz. Siz uygulayın bizde gözlemleyelim :)
İyi forumlar,
Geçmişte başarılı bir şekilde açtım zaten. Gelecekte açabilirim veya açmayabilirim, şu an kararsızım. Çünkü baştan savma sunucular Minecraft oyuncularını sunuculardan soğutuyor ve kitle azalıyor :1:

Yormok

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0
Geçmişte başarılı bir şekilde açtım zaten. Gelecekte açabilirim veya açmayabilirim, şu an kararsızım. Çünkü baştan savma sunucular Minecraft oyuncularını sunuculardan soğutuyor ve kitle azalıyor :1:
Anladım adı neydi eski sunucunuzun ?

povcik

play.aleriaclub.com | Team.Aleria | Developer
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
İyi forumlar,
sunucu konuma girip bakabilirsin en altlarda spoiler paylaşıyorum. mc.batihost.com adlı sunucu eşliğinde bu işe 2014 yılında arkadaşlarım ile girdik, şuanda Türkiye'de bir sunucu hazırlasakta avrupadaki ekiplerde yer alıyoruz.Varmak istediğim nokta ise şu herkes doğru şeylere değinmiş , bazıları karşılaştırmalar yapmış bazıları ise olması gerekenleri ve nedenleri söylemiş.insanlar tabikide tavsiyede bulunacak ve bir şeyleri eleştirecek öz eleştiri ve tavsiyeler olmadan ne ülkemizde minecraft gelişir ne de bireysel olarak bizler gelişebiliriz

Yormok

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0
sunucu konuma girip bakabilirsin en altlarda spoiler paylaşıyorum. mc.batihost.com adlı sunucu eşliğinde bu işe 2014 yılında arkadaşlarım ile girdik, şuanda Türkiye'de bir sunucu hazırlasakta avrupadaki ekiplerde yer alıyoruz.Varmak istediğim nokta ise şu herkes doğru şeylere değinmiş , bazıları karşılaştırmalar yapmış bazıları ise olması gerekenleri ve nedenleri söylemiş.insanlar tabikide tavsiyede bulunacak ve bir şeyleri eleştirecek öz eleştiri ve tavsiyeler olmadan ne ülkemizde minecraft gelişir ne de bireysel olarak bizler gelişebiliriz
Bazı şeylerin göründüğü gibi olmadığını belirtmek istemiştim. Herhangi bir düşünceye saygısızlık olarak düşünmezseniz sevinirim. Teşekkürler yanıtınız için.

Proomp

Sudan Çıkmış
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Eski bir konu, neredeyse 1 yıl olmuş. 1.16 ile uyumsuz sürüm diyor diye sunucuya girme gereği duymadım. Konuda belirtilen sistemlere bakınca farklı bir şey göremedim. Oradakilerin hepsi ve daha fazlası diğer sunucularda da mevcut.

Ayrıca bu konu, piyasada neden düzgün bir sunucu olmadığına dair bir tartışma ve tavsiye niteliğinde bir konu. Siteye bakınca emek verilmiş gibi gözüküyor. Peki sence sunucun neden tutmamış olabilir?

BUKKIT_TURK

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Eski bir konu, neredeyse 1 yıl olmuş. 1.16 ile uyumsuz sürüm diyor diye sunucuya girme gereği duymadım. Konuda belirtilen sistemlere bakınca farklı bir şey göremedim. Oradakilerin hepsi ve daha fazlası diğer sunucularda da mevcut.

Ayrıca bu konu, piyasada neden düzgün bir sunucu olmadığına dair bir tartışma ve tavsiye niteliğinde bir konu. Siteye bakınca emek verilmiş gibi gözüküyor. Peki sence sunucun neden tutmamış olabilir?
1 yıl önce proje benim üzerimdeyken sistemlerin çalışması için gereken makine parasını yetiştiremiyordum reklamla bir olunca gerekli bütçeyi karşılayamaz oldum ve sunucuyu kapatmıştım. Şu anda yeni bir ortağım var. Reklam bütçesini o ayıracak sunucuyada o bakıyor ben sadece yenilikler için uğraşıyorum.

Sunucumuzda bulunan çoğu eklenti özel olarak kodlandı profil sistemi lonca sistemi dahil hub odaklı bir sunucu. Şu ana kadar mc piyasasında böyle bir sunucu (hub sistemlere odaklı) türkiye'de 3 sunucudan başka bulunmuyor. İsteyen kullanıcılar 1.8 veya 1.16 ile sürümleri arası sunucuya girebiliyor sadece bunu lobide uyarıyor ve o sunucuda 1.16 ile girmiş ise kullanıcının isteğiyle otomatik olarak 1.16 uyumlu sistemleri yüklüyor bu kadar. Sunucuya geldikten sonra yorumunuzu yazın.

Son olarak bedwars oyunumuz eklendi tabii ki de beta sürümünde. Büyük bir sunucu olma potansiyelimiz var. Proje'nin devam etmesi için yeterli aktiflik gerekli yoksa yaptığım her şey çöp olabilir.

Son düzenleme: