Poşet Yasası Hakkında | Tartışma Konusu

BorakanT

ben kimim?
En iyi cevaplar
7
Ruh hali

Merhaba,
Bugünki konumuz "Poşetlerin Paralı Satılması". Biliyorsunuz ki, bilmeyenler dahil değil, poşetler "1 Ocak 2019" tarihi itibaren yeni çıkarılan yasanın devreye girmesiyle paralı hale geldi. Poşet ücreti 25 kuruş iken araştırmalara göre Türkiye'de "Yasa Çıkarıldığı Andan İtibaren" %70 Poşet kullanımının azaldığı gözlemlenmiş. Öte yandan çok ihtiyacınız olduğunda Çöp Poşetleri devreye girebiliyor. Fakat bence çöp poşetlerine de gözle görünür bir biçimde zam uygulanabilir. Sizin görüşlerinizi de bekliyorum.

Yasa Çıkış Tarihi: 1 Ocak 2019
En Az Poşet Ücreti: 25Krş
Yasa Çıkışından Sonraki Azalma Yüzdesi: %70
Yasaya Uymayanlara Ceza Uygulanacak mı: Evet

Fikirlerinizi Paylaşın
@AdexTR @ToprakM @HypnosEmo @Cullen @LifeMCServer

Konunun Yıl Sonuna Kadar Kilitlenmemesini İstiyorum

Konuya yakın zamanda yeni resimler de eklenecektir. Güncel!​

Son düzenleme:

BorakanT

ben kimim?
En iyi cevaplar
7
Ruh hali
0,4 Kuruş vergi kesiliyor. Doğa ile alakası yok uygulamanın :p
Aslında Durumu Şöyle Size Özetleyebilirim;

1 Adet Poşet Fiyat Ayrımı;
Alıcı: 25Krş Verir
Devlet: 15Krş Alır
Market Sahibi: 10Krş Alır

Fakat Devletin Ben Doğayı Koruma Amacını Uyguladığını Düşünmüyorum. Decathlon Gibi Belki Denizi Temizleme ve Balinaları Koruma, Yada WWF Vakfına Bağışlama Gibi Durumlar Söz Konusu Olsaydı Keşke.

AtomyTR

Atomart - En büyük Discord Türk Sanat topluluğu.
Grafiker
Emekli
En iyi cevaplar
19
Ruh hali
Yani artık yerde gördüğümüz 25 kuruşu alacağız ve para üstü alırken 25 kuruşu unutmayacağız.
Bu arada bizimkiler poşetler için bir yer yapmıştı. Ben de gereksiz diyordum. Neyse artık zenginiz :para:

BorakanT

ben kimim?
En iyi cevaplar
7
Ruh hali
Yani artık yerde gördüğümüz 25 kuruşu alacağız ve para üstü alırken 25 kuruşu unutmayacağız.
Bu arada bizimkiler poşetler için bir yer yapmıştı. Ben de gereksiz diyordum. Neyse artık zenginiz :para:
Poşet Basıcağım Çocuklara Karne Hediyesi İyi Para Var.

SauronEmo

Sauron
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
Bu proje de duracak. Doğayı düşünmeleri tamam güzel iyi hoş da, daha iyi yöntemlerle bunu gerçekleştirebilmek yerine böyle uygulamalar yapmaları saçma. Dediğim gibi bu proje de duracak çünkü kimsenin uğraşacak hali kalmayacak. Kim poşete 25 Kuruş verecek? Tozlu yasalarda yerini alacak. rez #rez

BorakanT

ben kimim?
En iyi cevaplar
7
Ruh hali
Bu proje de duracak. Doğayı düşünmeleri tamam güzel iyi hoş da, daha iyi yöntemlerle bunu gerçekleştirebilmek yerine böyle uygulamalar yapmaları saçma. Dediğim gibi bu proje de duracak çünkü kimsenin uğraşacak hali kalmayacak. Kim poşete 25 Kuruş verecek? Tozlu yasalarda yerini alacak. rez #rez
Verenler Çok. Bizim orada "AVM" Adında Belki sadece 2 bakkal edecek büyüklükte bir market vardı. Akşam gitmiştim. Kasiyer adam kimseyle konuşmuyor direk parayı verene üstünü veriyordu ve poşeti sormadan direk izinsiz koyuyordu. Marketçiler kendilerince bizleri dolandırıyorlar. Konuştum istemedim kasiyerden. Zaten sadece Büyük Market Zincirleri 10Krş'dan yararlanabiliyor. Küçük esnaflara pazarcılara veya bakkallara 10 kuruş gitmiyor, direkt olarak 25Krş devlete gidiyor. Küçük Esnaflar nereden kazanacak paralarını. Büyük Market Zincirlerinin zaten gelirleri çok yüksek fakat Küçük Esnaflar o kadar para kazanamıyor. Küçük Esnafların günahı ne?

xSynapseFan

Demir Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Amaç zaten poşet kullanımı azaltmak olarak geçiyor, fakat halkımız çok fazla tepki gösterdi bu duruma. Bu yüzden belki yine, yeniden poşet ücretsiz olabilir.

Halkımız keşke poşete gösterdiği tepkiyi ; dolar, euro ve altına da gösterseydi.

BorakanT

ben kimim?
En iyi cevaplar
7
Ruh hali
Amaç zaten poşet kullanımı azaltmak olarak geçiyor, fakat halkımız çok fazla tepki gösterdi bu duruma. Bu yüzden belki yine, yeniden poşet ücretsiz olabilir.

Halkımız keşke poşete gösterdiği tepkiyi ; dolar, euro ve altına da gösterseydi.

Yasa Çıkışından Sonraki Azalma Yüzdesi: %70
Fakat Bizim Euro Dolar vb. Artınca Gösterdiğimiz Şey: Euro, Dolar ve Altın Alımları Yükseldi. Fiyatları Artınca Herkes Bürolara Koşturdu!

EnesA

hissikablelvuku
Emekli
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Plastik poşetlerin üretimi çok çok ucuz maliyetlerle üretilse bile neticede bir ücret karşılığında üretiliyor. Ücretsiz bir şeyi ücretli almak saçma gelebilir ama neden ücretli bir eşyayı ücretli almak saçma geliyor anlamıyorum.
Bugün poşete ödeyeceğimiz 25 kuruş bile olsa ileride oksijene para vermemizi bir nebze olsa azaltacağını düşünüyorum. Belki oksijeni ücretli almaya yaşımız yetmez ama gelecek nesillere mirasımızı düzgün bırakmaya çalışalım en azından.

LifeMCServer

Nether Yerlisi
En iyi cevaplar
98
Ruh hali
Doğa için falan yaptıklarına hiç inanamıyorum da bana kalırsa saçma bir uygulama. Poşet ücretli üretiliyor neden ücretsiz verelim diyorsunuz da zaten her isteyene 10-20 tane poşet vermiyorlar. O yerden bir şeyler satın aldıktan sonra onları koyabilmek için ücretsiz poşet veriyorlar. Çıkıp bir şey almadan bilmem kaç tane poşet alamazsın. İki tane şey alıp 20 tane poşette alamazsın. Daha önceden ücretsiz olmasının nedeni de zaten bu.

Şimdi ücretli olmasının nedeni de belki gerçekten doğayı korumaktır belki bu yukarıda yazdığım olayı abuse edenler yani kötüye çıkarına kullananlardır bilemiyorum fakat yinede ekstra para ödemek saçma bana kalırsa. Zaten her şeyde zam var sonuna .99 TL yazınca ucuz olmuyor. Bir de poşete para veriyoruz. Ekonominin kötü olmasının üzerine böyle bir uygulama tesadüf olmasa gerek.

BorakanT

ben kimim?
En iyi cevaplar
7
Ruh hali
Doğa için falan yaptıklarına hiç inanamıyorum da bana kalırsa saçma bir uygulama. Poşet ücretli üretiliyor neden ücretsiz verelim diyorsunuz da zaten her isteyene 10-20 tane poşet vermiyorlar. O yerden bir şeyler satın aldıktan sonra onları koyabilmek için ücretsiz poşet veriyorlar. Çıkıp bir şey almadan bilmem kaç tane poşet alamazsın. İki tane şey alıp 20 tane poşette alamazsın. Daha önceden ücretsiz olmasının nedeni de zaten bu.

Şimdi ücretli olmasının nedeni de belki gerçekten doğayı korumaktır belki bu yukarıda yazdığım olayı abuse edenler yani kötüye çıkarına kullananlardır bilemiyorum fakat yinede ekstra para ödemek saçma bana kalırsa. Zaten her şeyde zam var sonuna .99 TL yazınca ucuz olmuyor. Bir de poşete para veriyoruz. Ekonominin kötü olmasının üzerine böyle bir uygulama tesadüf olmasa gerek.
Şimdi devlet demiştir "Türk milletinin parası kıymetli hadi poşetleri ücretli verelim".

En iyi cevaplar
0
Merhaba,
Gayet normal benim düşüncem çünki diyer ülkeler de aynı işlemi yapıyor örnek; Almanya, Amerika, Paris ve birçok ülkede zaten poşet paralıydı. Ve hayla daha paralı yani bu türkiye 'ye gelince ekstra bi tepki oldu tabii ki de benim içinde farklı oldu mesela 10 kuruş 5 kuruş olması gereken bir şey 25 kuruş olması çok saçma ama yapılıcak bir şey yok işte. Zaten 25 kuruşun yarısı devlete gidiyor şu an da oturdugunuz evde kombi ile yakan evde yakmayan bir insan bile daha fazla ödüyor, Oyüzden devlet her ülke gibi diger insanlar dan para kesmek zorunda diye düşünüyorum vergi. Ödüyoruz zaten başka ülkelere

BorakanT

ben kimim?
En iyi cevaplar
7
Ruh hali
Merhaba,
Gayet normal benim düşüncem çünki diyer ülkeler de aynı işlemi yapıyor örnek; Almanya, Amerika, Paris ve birçok ülkede zaten poşet paralıydı. Ve hayla daha paralı yani bu türkiye 'ye gelince ekstra bi tepki oldu tabii ki de benim içinde farklı oldu mesela 10 kuruş 5 kuruş olması gereken bir şey 25 kuruş olması çok saçma ama yapılıcak bir şey yok işte. Zaten 25 kuruşun yarısı devlete gidiyor şu an da oturdugunuz evde kombi ile yakan evde yakmayan bir insan bile daha fazla ödüyor, Oyüzden devlet her ülke gibi diger insanlar dan para kesmek zorunda diye düşünüyorum vergi. Ödüyoruz zaten başka ülkelere
Haklısınız fakat bizim ülkemizin bu kadar anormal algılanması hoş değil. Örneğin televizyondaki reklam, kadın 10-20 poşet alıyor yağmur yağınca ayağına kafasına geçiriyor. Ülkemiz o kadar anormal bir yer değil. Sonuçta doğayı korumak amaçlanıyor o ülkelerde. Bizim ülkemizde 15krş Devlete 10krş mağaza sahibine. Ha bu arada Küçük esnaflara, bakkallara, pazarcılara 10krş geçerli değil hepsi devlete gidiyor. Küçük Esnafların Günahı Ne

BorakanT

ben kimim?
En iyi cevaplar
7
Ruh hali
Fikirlerinizi Bekliyorum, Konu Açık!