ProgramAPI!

MegaCrafter

Obsidyen Madencisi
En iyi cevaplar
0
Merhaba. Bu konuda size kendi yaptığım güzel bir şeyi tanıtacağım. Adı ProgramAPI. Çok büyük bir işlevi yok aslında. Sadece benim her program yapışımda tekrarladığım adımları bir API içerisinde toplamak istedim. Tabii ki Son Novem Bükücü'deki kayıt dosyası sıkıntısından sonra onu da eklememek olmazdı. Hemen kısaca anlatayım içeriği:

Program Sınıfı
- Programınız için JFrame oluşturmanıza gerek yok. Bu sınıf sizin için otomatik olarak oluşturuyor.

- Eğer pencere ile ilgili bir şey yapmanız gerekiyorsa Program.getWindow() size pencereyi döndürecektir.

- Programı başlatmak için ise Program.start("başlık" (String), genişlik (int), yükseklik (int), dekore (boolean)) kullanabilirsiniz. Burada başlık pencerenin başlığı, genişlik pencerenin genişliği, yükseklik pencerenin yüksekliği ve dekore de bir seçim. Eğer true yaparsanız koyduğunuz butonlar vb. kullanılan işletim sisteminin temel görünümünü alır. Daha fazla bilgi edinmek için UIManager LookAndFeel şeklinde arama yapabilirsiniz.

Menu Sınıfı
Bir programa JPanel kullanmadan menüler eklemek çok zordur. Ben bunu da biraz güzelleştirmek istedim.

- JPanel yerine Menu sınıfını kullanırsanız JPanel'in yanında 2 özelliğe daha sahip olursunuz: Ana menü yapma ve menüyü öne çıkarma.

- Menünüzü ana menü yaptığınızda program ilk açıldığında o menü gözükecektir. Bu program başlatılmadan önce yapılmalıdır.

- Menünüzü öne çıkardığınızda sadece menünüz gözükür.

- Menu sınıfını kullanarak bir panel oluşturduğunuz anda paneliniz pencereye eklenmiş olur. Bu yüzden paneli tasarlamayı programınızı başlatmadan önce yapsanız iyi olur.

SaveFile Sınıfı
Bazen programınızın kaydetmesi gereken şeyler olabilir. Ben de bunu güzel hale getirmek istedim. Aslında Bukkit'teki config sistemine benzetmeye çalıştım.

- File sınıfı ile tamamen aynıdır. Sadece üstüne kayıt sistemi eklenmiştir. Aynı zamanda değişkeni oluşturduğunuzda otomatik olarak dosyayı oluşturur.

- set(isim (String), değer (String)) ile dosyanızda isim yerinin sağındaki değer, yazdığınız değere eşitlenir.

- get(isim (String)) ile dosyanızda isim yerinin sağındaki değeri alabilirsiniz. Eğer isim yeri dosyada bulunamadıysa null döndürecektir.

Umarım yeterince açıklayıcı olmuştur.

Linkler
İNDİR
VİRUSTOTAL

Eğer eklenmesini istediğiniz bir şey varsa veya bir hata bulduysanız lütfen bildirin.

İstenildiği gibi kullanılabilir.

Daha çok değer verileceğini düşünürdüm aslında :( Çok kırıldım :(

dikodoksit

Kömür Madencisi
En iyi cevaplar
0
Oldukça başarılı aslında, kırılmakta haklısın. Devam et hatta yeni paylaşım yaparsan beni etiketle.

MegaCrafter

Obsidyen Madencisi
En iyi cevaplar
0
Oldukça başarılı aslında, kırılmakta haklısın. Devam et hatta yeni paylaşım yaparsan beni etiketle.
Forumda kimse bu konuyla ilgilenmiyor ki benim yaptıklarım ilgi görsün. Ancak senin gibi bu işle uğraşan biri değer verebilir. Teşekkür ederim ayrıca :)