Python hakkındaki düşünceleriniz neler?

Sizin İçin En iyisi?

• Python

• Java

• C#

• C++

• C

• (*HTML)

• (*PHP)

• Delphi

• Pascal

• Vb.net

• Visual Basic

• Skript :D

• Diğer++

Sonuçlar yalnızca oylamadan sonra görülebilir.

P4RS

Elmas Madencisi
En iyi cevaplar
0

Python’u tanıyalım;
Python programlama dili 1989 yılında Hollandanın Amsterdam şehrinde Guido Van Rossum tarafından tasarlanmıştır. Dünyada birçok büyük şirketin kullandığı bu programlama dilinin adı python yani piton yılanından gelmemektedir. Her ne kadar logosunda yılan kullanılıyor olsa da aslında adını tasarımcısının hayranı olduğu bir komedi grubundan almaktadır.

Python’un Tasarımcısı; Guido Van Rossum

Guido Van Rossum , 31 Ocak 1956 yılında Hollanda da dünyaya gelmiştir. 1982 yılında Amsterdan Üniversitesinde matematik ve bilgisayar bilimleri dalında yüksek lisansını tamamlamıştır. Yüksek lisansını tamamlamasından sonra 1995 yılına kadar matematik ve bilgisayar bilimleri alanında araştırma enstitüsü olan Centrum Wiskunde & Informatica,National’ da çalışmıştır.
1980 li yıllanın başlarındayken bu enstitüde tasarlanmış olan ABC programlama dili projesinde de çalışmıştır. Guido Van Rossum 1989 yılının aralık ayında hobi amaçlı ABC programlama dilinin yenileyerek Python programlama dilini tasarlamıştır. 1995 yılından 2005 yılına kadar kendi alanında farklı yerlere çalışmıştır. 2005 yılından günümüze kadar ise Google da çalışmaktadır. Guido Van Rossum Pyton programlama dilini şöyle açıklıyor;
“Python kolay öğrenilen güçlü bir programlama dilidir. Verimli yüksek seviyeli veri tiplerine sahiptir ve nesne tabanlı programlamaya yaklaşımı basit ve etkilidir. Python’un zarif sözdizimi, dinamik veri tipleri ve yorumlanan bir dil oluşu onu çoğu alan ve platformda hızlı yazılım geliştirme için ideal yapar.”

Guido Van Rossum’un yazılım Aldığı Ödüller;
1999 yılında Dr. Dobb’s Journal 1999 Excellence in Programming Award
2002 yılında Free Software Foundation Award
2003 yılında NLUUG for extraordinary services to the community of users of Unix and Open Systems
2003 yılında “IT-Software(Individual)” of the World Technology Networks awards
2006 yılında ACM Distinguished Engineer
2007 yılında USENIX STUG Award

İngiliz Komedi grubu “The Monty Python” ;

Monty Python, geneli Oxford ve Cambridge mezunu olan 6 kişilik İngiliz komedi grubunun adıdır. Graham Chapman hariç diğer üyeleri halen hayattadır. Bahsi geçen İngiliz komedi grubu 1969 – 1974 yılları arasında BBC kanalı için “Monty Python’s Flying Circus” isimli skeç ve çizgi filmlerin harmanlanması ile hazırladıkları 45 bölümlük bir dizi yapmışlardır. Bu dizi Python programlama dilinin tasarımcısı olan Guido Van Rossum’un gençlik yıllarına denk gelir. Tasarımcımız Guido Van Rossum bu gruba hayranlığı sonucunda tasarladığı programlama dilinin adını “Monty Python” dan esinlenerek “Python” koyar.

Python ve Özellikleri
Python , C/C++, Perl veya Pascal
gibi dengi programlama dillerine göre çok daha kısadır. Sözlük ve liste gibi yüksek seviyeli veri türleri ile karmaşık işlemler tek bir ifade ile yazılabilir. Kod blokları için kullandığımız başlama ve bitiş deyimleri (begin, end veya {} gibi) yerine bloklar bir tab girintili yazılarak sağlanır. Değişken veya argümanlar için önceden bildirimlerinin yapılması gerekmediği gibi sayısal olarak kullanılan bir değişken ileride alfa sayısal olarak da kullanılabilir.

Python nesneye yönelik bir programlama dilidir. Nesneye yönelik programların en üst sırasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra yorumlamalı ver derlemeli olarak çalışmaktadır. Yazdığınız projenizde herhangi bir değişiklik yapmadığınız sürece tekrar derleme yapmadan programımızı çalıştırabileceğiniz “Pseudo-Code” yorumlayıcı özelliği vardır. Bu özellik sayesinde örnek olarak web tabanlı yazılımlarınızda size zaman kazandırmaktadır.

Özellikle söylemek gerekir ki Python programlama dili açık kaynak kodludur. Bu Pyhon’u kendi kullanımınıza özel bir hale getirebileceğiniz anlamına gelmektedir. Kısaca tamamen geliştirilmeye açık bir programlama dilidir. Bu sebeple en çok kullanılan programlama dilleri arasındadır.
Çeşitili araştırmalara göre dünyada ki programcıların yaklaşık %5’i Python kullanarak en çok kullanılan ilk 10 programlama dili arasında görünmektedir. Hollanda daki Python programlama dili vakfına göre ise durum aşağıdaki tablodaki gibidir

Python ‘un en önemli özelliklerinden bir diğeri ise Windows işletim sistemlerinde ActiveX aracılığıyla bütün Windows componentlerine ulaşabiliyor olmasıdır. Aynı şekildeUNIX sistemlerdede C++ kütüphanesini kullanabilmektedir.
Python herhangi bir veritabanına gerek duymaksızın data saklayabildiği gibi SQL veritabanları ile uyumlu çalışıp rahatlıkla sorgulama yapabilir. COM eklentisi ile xls,doc,xlsgibi ofis dosyalarına erişebilir, sorgulama yapabilir son olarak değişiklik yapılabilir.

Python kullanan büyük şirketler;
Günümüzde dünya çapında birçok büyük şirket python kullanarak yazılım geliştirmektedir. Bunların aralarında en çok bilinenlerini Google , Yahoo , Disney, Pixar, Nasa, LucasFilm, Microsoft, Red Hat, Zope, Youtube, Dreamworks ve şuanda tasarımcısının da aktif olarak çalıştığı Dropbox tır.

SÜRÜMLERİ
Pythonun ilk sürümü 1991 yılında başlamış ve paketler haline devam etmiştir.
Günümüze kadar 100 yakın paket yani sürüm çıkarılmıştır. Bu sürümlerin bazıları sadeceLinux işletim sistemlerinde çalışırken bazıları da Windows işletim sistemlerine özeldir. Halen “Python Yazılım Vakfı” topluluğundaki gönüllülerin çabası ile geliştirilen Python 2.x sürümleri ve 3.x sürümleri devam etmektedir. Bu iki ana sürüm en kararlı sürümler olarak bilinmektedir. Normal sürüm sıralamasının aksine iki farklı ana sürüm üzerinden gidilmektedir. Dikkat edilmelidir ki 2.x sürümlerinde yazdığınız projenizi 3.x sürümlerinde çalıştıramazsınız. Aynı şekilde 3.x sürümünde yazdığınız projenizi de 2.x sürümünde çalıştıramazsınız.
(Kaynak: http://www.cyber-warrior.org/forum/dunden-bugune-python-all-forum-category_529972,0.cwx)​

• 2014 yılında amerikan üniversitelerinde en çok öğretilen dil Python'muş

(Kaynak: http://cacm.acm.org/blogs/blog-cacm...hing-language-at-top-us-universities/fulltext)

• + BİLGİ : Buda Türkiyede en çok kullanılan programcılıktaki teknolojiler: (Java nasıl 2. sırada hala inanamıyorum)

(Kaynak: http://webrazzi.com/2013/08/16/bilisim-sektoru-programlama-dilleri-webrazzi-pro/)

En çok kazandıran programa dillerinde Python 3.sırada bulunmaktadır:

(Kaynak: http://webrazzi.com/2014/12/01/en-cok-kazandiran-programlama-dilleri/)

Python İle geliştirilmiş bazı oyunlar:

Civilization IV:

http://en.wikipedia.org/wiki/Civilization_IV

World of Tanks:

http://en.wikipedia.org/wiki/World_of_Tanks

Vampire: The Masquerade – Bloodlines:

http://en.wikipedia.org/wiki/Vampire:_The_Masquerade_–_Bloodlines

Star Trek: Bridge Commander:

http://en.wikipedia.org/wiki/Bridge_Commander

Battlefield 2:

http://en.wikipedia.org/wiki/Battlefield_2

Python için kaynaklar:

Python 3.x için kaynak

http://www.istihza.com/py3/icindekiler_python.html

Python 2.x için kaynak
http://www.istihza.com/py2/icindekiler_python.html

PyGTK 2.x için kaynak
http://www.istihza.com/gtk/icindekiler_pygtk.html

Tkinter 2.x için kaynak
http://www.istihza.com/tk2/icindekiler_tkinter.html

Python Kod Bankası
http://www.istihza.com/kodbankasi/index.html

http://yzgrafik.ege.edu.tr/-tekrei/dersler/bbgd_p/BBGD_PIO.pdf

+ Konuda eklemeler yapılacaktır.
Sizin Python hakkındaki düşünceleriniz neler?

Son düzenleme:

toymachine22

Kızıltaş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ben puluginerim abi paytonla lapiz pulugini yazdım.(Düşüncem: Sanırım Hacklerlerin yoğunluk gösterdiği bir programlama dili. Sonuçta büyük şirketler çalışıyor.)

Life Hunter

Lapis Toplayıcısı
En iyi cevaplar
0
En iyisi diye bir şey olmaz. Yani en azından high level diller ile low level ları karşılaştıramazsın. Kullanım alanları farklı. Gidip performans istiyorum diye windows uygulamasını C++ ta yazmak mantıksızlıktır.

P4RS

Elmas Madencisi
En iyi cevaplar
0
En iyisi diye bir şey olmaz. Yani en azından high level diller ile low level ları karşılaştıramazsın. Kullanım alanları farklı. Gidip performans istiyorum diye windows uygulamasını C++ ta yazmak mantıksızlıktır.
Biraz yeteneksizsiniz mantığında oldu fakat sizin için en iyisi derken sizin tercih ettiğiniz dil, sizin için en kullanışlı,basit vb manasında söyledim.

Life Hunter

Lapis Toplayıcısı
En iyi cevaplar
0
Biraz yeteneksizsiniz mantığında oldu fakat sizin için en iyisi derken sizin tercih ettiğiniz dil, sizin için en kullanışlı,basit vb manasında söyledim.
Verdiğim örnek kimseye özel değildi. Ama şöyle bir durum var. Bir programcı sadece tek bir dil bilmez. Yani high-level işler için high-level dillerden birini seçer kullanır. low-level işler için de low level dil seçer. Seçtiği 2 dil arasından kıyaslama yapmaz çünkü farklı yerlerde kullanılıyor. High-level dilleri ve ya low-level dilleri kendi arasında karşılaştırsaydınız iyi olurdu. Yani high-level işler için hangi dili tercih edersiniz gibi. Ama kullanım alanları farklı dilleri vermişsiniz ,bu sebeble anket pek doğru olmamış o yüzden oy veremedim ben.

P4RS

Elmas Madencisi
En iyi cevaplar
0
Verdiğim örnek kimseye özel değildi. Ama şöyle bir durum var. Bir programcı sadece tek bir dil bilmez. Yani high-level işler için high-level dillerden birini seçer kullanır. low-level işler için de low level dil seçer. Seçtiği 2 dil arasından kıyaslama yapmaz çünkü farklı yerlerde kullanılıyor. High-level dilleri ve ya low-level dilleri kendi arasında karşılaştırsaydınız iyi olurdu. Yani high-level işler için hangi dili tercih edersiniz gibi. Ama kullanım alanları farklı dilleri vermişsiniz ,bu sebeble anket pek doğru olmamış o yüzden oy veremedim ben.
Demek istediğinizi anladım, zaten 2 tane seçenek hakkı olduğu için sizin dediğiniz gibi oy verilebilir(Forumda 2 başlık altında anket yapmak yok)

KRHN

Yazılımcı Beyefendi
En iyi cevaplar
0
Python yüksek seviyeli bir dil, öğrenilmesi basit, birçok işlevi olan kolay bir dil. Yazılıma başlayacak kişiler için ve Windows'dan ziyade tüm sistemlere uygulama yazanlara tavsiye ettiğim bir dil, ama gözde çok büyütülmemesi lazım zira Python ile çalışan bir firma daha görmedim. İşten ziyade kişisel işlerde belki yardımcı olabilir, tabi işlevlidir kütüphaneleri vb. Minecraft için bir bot yazılması bile mümkündür ama dediğim gibi, yüksek seviyeli bir dil.

Life Hunter

Lapis Toplayıcısı
En iyi cevaplar
0
Python yüksek seviyeli bir dil, öğrenilmesi basit, birçok işlevi olan kolay bir dil. Yazılıma başlayacak kişiler için ve Windows'dan ziyade tüm sistemlere uygulama yazanlara tavsiye ettiğim bir dil, ama gözde çok büyütülmemesi lazım zira Python ile çalışan bir firma daha görmedim. İşten ziyade kişisel işlerde belki yardımcı olabilir, tabi işlevlidir kütüphaneleri vb. Minecraft için bir bot yazılması bile mümkündür ama dediğim gibi, yüksek seviyeli bir dil.
"
Django, Zope uygulama sunucuları, YouTube ve orijinal BitTorrent istemcisi, Pardus Linux dağıtımı Python kullanan önemli projelerden bazılarıdır. Ayrıca Google, NASA ve CERN gibi büyük kurumlar da Python kullanmaktadır.

Ayrıca OpenOffice.org, GIMP, Inkscape, Blender, Scribus ve Paint Shop Pro gibi bazı programlarda betik dili olarak kullanılır.

Pek çok Linux dağıtımında Python öntanımlı bir bileşen olarak gelir.
"
--Vikipedi den alıntı

KRHN

Yazılımcı Beyefendi
En iyi cevaplar
0
"
Django, Zope uygulama sunucuları, YouTube ve orijinal BitTorrent istemcisi, Pardus Linux dağıtımı Python kullanan önemli projelerden bazılarıdır. Ayrıca Google, NASA ve CERN gibi büyük kurumlar da Python kullanmaktadır.

Ayrıca OpenOffice.org, GIMP, Inkscape, Blender, Scribus ve Paint Shop Pro gibi bazı programlarda betik dili olarak kullanılır.

Pek çok Linux dağıtımında Python öntanımlı bir bileşen olarak gelir.
"
--Vikipedi den alıntı
O şirketler sence hangi yazılımlarını Python ile yazıp sana sundular? Şirketler her dili kullanır zaten, ama her dille her şeyi yapmazlar. Bende işim düşünce Python, bazen Ruby, bazen Lua kullanıyorum. Hatta PHP'ye, C#'a bazen C++'a bile ihtiyacım oluyor. Her dile ihtiyaç vardır ve farklı amaçlar için yapılmışlardır, sanma ki Microsoft her işi için C#'ı C++'yı kullanıyor. Onların da ihtiyacı olduğunda bazen Java bazen başka diller kullanıyorlar, fakat bunu ihtiyaçtan yapıyorlar işlerine çok yaradığı için değil. Her sağlam firma Python kullanıyordur, çünkü firma ne kadar büyük olursa ihtiyaç o kadar artar. Orada firma görmedim derken hiçbir tanınan firmanın Python ile yaptığı proje görmedim demeyi kast etmiştim.

mciltrot34

International Rias Fanclup President
En iyi cevaplar
1
Python yeni başlayanlar için daha iyi bir dil olacaktır. Böyle bir dil olmasına rağmen yinede büyük projeler içinde arada kullanılıyor.

Ardart

Kızıltaş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Blender de Python ile yapılmıştı sanırım.
Kapsamlı bir dilmiş, teşekkürler bilgi için. :p

Life Hunter

Lapis Toplayıcısı
En iyi cevaplar
0
O şirketler sence hangi yazılımlarını Python ile yazıp sana sundular? Şirketler her dili kullanır zaten, ama her dille her şeyi yapmazlar. Bende işim düşünce Python, bazen Ruby, bazen Lua kullanıyorum. Hatta PHP'ye, C#'a bazen C++'a bile ihtiyacım oluyor. Her dile ihtiyaç vardır ve farklı amaçlar için yapılmışlardır, sanma ki Microsoft her işi için C#'ı C++'yı kullanıyor. Onların da ihtiyacı olduğunda bazen Java bazen başka diller kullanıyorlar, fakat bunu ihtiyaçtan yapıyorlar işlerine çok yaradığı için değil. Her sağlam firma Python kullanıyordur, çünkü firma ne kadar büyük olursa ihtiyaç o kadar artar. Orada firma görmedim derken hiçbir tanınan firmanın Python ile yaptığı proje görmedim demeyi kast etmiştim.
O alıntıda zaten python ile proje yapıp sundular demiyor. Sadece kullanılır diyor. Ama Python gibi başka diller varken Python'un tercih edilmesi onun gücünüde gösterir. Ayrıca Microsofot C# için sadece C# kullanıyor. C#'ın String vb. keywordleri Delphiden geliyor. İlk C# interpreter'ı Delphide yazıldı. Ama artık C# C#'ta yazılıyor.

likecraft

YASAKLANDI
En iyi cevaplar
0
Ben puluginerim abi paytonla lapiz pulugini yazdım.(Düşüncem: Sanırım Hacklerlerin yoğunluk gösterdiği bir programlama dili. Sonuçta büyük şirketler çalışıyor.)
katılıyorum, bunun için öğrenicem. GNOME kullanmaya başladım, ilk wifi mi hackledım, bi kaç e-posta hackledim. iyi gidiyorum. forever python *

toymachine22

Kızıltaş Madencisi
En iyi cevaplar
0
katılıyorum, bunun için öğrenicem. GNOME kullanmaya başladım, ilk wifi mi hackledım, bi kaç e-posta hackledim. iyi gidiyorum. forever python *
Kötü amaçlar için kullanmamanı tavsiye ederim. Devlet senin benim gibileri alıyor yetiştirip değişik işlerde ( ajanlık gibi, en kötü nato türkiyenin büyük yerlerinde ) çalıştırıyor.