Python Yardım

Kronik2143

Elmas Madencisi
En iyi cevaplar
0
Phytona yeni başladım ufaktan basit bir kaç şey yazdım PhyCarm da komutları çalıştırabiliyorum ama merak ettiğim şey bu kodları bir windows pencereye nasıl dökebilirim ? bundan kastım normal bir program gibi nasıl ayarlayabilirim bir tür .exe ile açılcak karşısına çıkıcak o pencere kaynak kodlar aşşağıda anlarsınız dediğimi.
Ayrıca bir sorum daha var şimdi ben bu kodları çalıştırıyorum 3 notuda giriyorum fakat ( Girilen notlar toplandı. Notlar bölündü. Ortalamanız hesaplandı. ) yazılar şıp diye hemen çıkıyor 1 saniye aralıklarla çıkıp 3 ü de çıktıktan sonra sonuc'u nasıl gösterebilirim ?
@hacii_
Kod:
print("Ders Ortalama Hesaplama")

a = input("> 1.Sınav: ")
b = input("> 2.Sınav: ")
c = input("> 3.Sınav: ")

print("❚ Girilen notlar toplandı.")
print("❚ Notlar bölündü.")
print("❚ Ortalamanız hesaplandı.")

print("> Ders Ortalaman:",(int(a)+int(b)+int(c))/3)

Exo

Gray
Emektar Üye
En iyi cevaplar
0
Öncelikle windows üzerinde nasıl çalıştıracağınızı anlatayım. Python sitesinden gerekli indirmeyi yaptıktan sonra windows dosya düzenine python'un exe dosyasını tanıtmanız lazım ki konsoldan çalıştırılabilsin. Bunu yaptıktan sonra komut satırını açıp yazdığınız .py uzantılı dosyanın dizinini seçeceksiniz. Bunuda yaptıktan sonra komut satırına "python dosyaismi.py" yazacaksınız. Bu adımları çalıştırmak istediğiniz birçok basit .py dosyaları için uygulayacaksınız.
Araya delay koymak için ise python içerisindeki time kütüphanesini import etmeniz gerekiyor. Bunun için Stack Overflow'daki şu makaleyi inceleyebilirsiniz.

Kronik2143

Elmas Madencisi
En iyi cevaplar
0
Öncelikle windows üzerinde nasıl çalıştıracağınızı anlatayım. Python sitesinden gerekli indirmeyi yaptıktan sonra windows dosya düzenine python'un exe dosyasını tanıtmanız lazım ki konsoldan çalıştırılabilsin. Bunu yaptıktan sonra komut satırını açıp yazdığınız .py uzantılı dosyanın dizinini seçeceksiniz. Bunuda yaptıktan sonra komut satırına "python dosyaismi.py" yazacaksınız. Bu adımları çalıştırmak istediğiniz birçok basit .py dosyaları için uygulayacaksınız.
Araya delay koymak için ise python içerisindeki time kütüphanesini import etmeniz gerekiyor. Bunun için Stack Overflow'daki şu makaleyi inceleyebilirsiniz.
Pyinstaller indirdim zip halinde buldum pywin i kurdum fakat tam anlamadım aşşağıdaki linkte "pyinstallergui" yi açıyor ama ben açmaya kalkışınca komut penceresi açılıp kapanıyor. 1:10 Larda falan.

MegaCrafter

Obsidyen Madencisi
En iyi cevaplar
0
Bu şimdilik konsolda gözüküyor sanırım. Bunun için bir pencere yapman gerekiyor. İnternette "Python Pencere Yapımı" tarzı aramalar yaparak bulabileceğine inanıyorum.

Eğer python ile konsol kodlarına erişebilirsen oradan "ping localhost" tarzı şeyler ile delay verebilirsin. Bu tip olaylar aslında C#'da daha kolay. Ben bu "ping localhost" olayını Batch yazarken de kullanmıştım zaten.

Not: O "Phyton" diye değil "Python" diye yazılır ve "PhyCharm" değil "PyCharm" olacak. Gözüme battı da düzelteyim dedim :)

Kronik2143

Elmas Madencisi
En iyi cevaplar
0
Bu şimdilik konsolda gözüküyor sanırım. Bunun için bir pencere yapman gerekiyor. İnternette "Python Pencere Yapımı" tarzı aramalar yaparak bulabileceğine inanıyorum.

Eğer python ile konsol kodlarına erişebilirsen oradan "ping localhost" tarzı şeyler ile delay verebilirsin. Bu tip olaylar aslında C#'da daha kolay. Ben bu "ping localhost" olayını Batch yazarken de kullanmıştım zaten.

Not: O "Phyton" diye değil "Python" diye yazılır ve "PhyCharm" değil "PyCharm" olacak. Gözüme battı da düzelteyim dedim :)
Python dilime öyle dolandığı için habire karıştırıyorum :/ şu ping olayını baktımda programa biraz bulamadım sanırım bir kodla yapılıyor.

Exo

Gray
Emektar Üye
En iyi cevaplar
0
Gerekli indirmeleri resmi Python organizasyonuna ait siteden yapmanızı öneririm. Eğer bir kaynak arıyorsan Python Programming adlı siteyi ziyaret edebilirsin. Başlangıç, orta düzey ve üst düzey dersler bulunuyor.

hacii_

Zombi Katili
En iyi cevaplar
0
Birinci soruna gelirsek: Bahsetmeye çalıştıgın şeye "gui" denir. Yardımcı olamayacağım çünkü ben python'da hiç gui olarak çalışmadım. "python gui" yazarak arama yapabilirsin.
İkinci soruna gelirsek aşağıdaki kod senin işini görecektir.
PHP:
import time

a = input("1.Sınav: ")
b = input("2.Sınav: ")
c = input("3.Sınav: ")

# //  1 = 1 saniye
time.sleep(1)
print("Girilen notlar toplandı.")
# //  1 = 1 saniye
time.sleep(1)
print("Notlar bölündü.")
# //  1 = 1 saniye
time.sleep(1)
print("Ortalamanız hesaplandı.")
# //  2 = 2 saniye
time.sleep(2)

print("Ders Ortalaman:",(int(a)+int(b)+int(c))/3)

Son düzenleme:

Kronik2143

Elmas Madencisi
En iyi cevaplar
0
Birinci soruna gelirsek: Bahsetmeye çalıştıgın şeye "gui" denir. Yardımcı olamayacağım çünkü ben python'da hiç gui olarak çalışmadım. "python gui" yazarak arama yapabilirsin.
İkinci soruna gelirsek aşağıdaki kod senin işini görecektir.
PHP:
import time

a = input("1.Sınav: ")
b = input("2.Sınav: ")
c = input("3.Sınav: ")

# //  1 = 1 saniye
time.sleep(1);
print("Girilen notlar toplandı.")
# //  1 = 1 saniye
time.sleep(1);
print("Notlar bölündü.")
# //  1 = 1 saniye
time.sleep(1);
print("Ortalamanız hesaplandı.")
# //  2 = 2 saniye
time.sleep(2);

print("Ders Ortalaman:",(int(a)+int(b)+int(c))/3)
Teşekkürler gui olduğunu konuyu açtıktan 1 - 2 saat sonra araştırıp öğrendim fakat nasıl yapacağımı tam anlamadım sıra sıra gelme konusunda işe yaradı yeniden teşekkürler.