Rust Server Kurma ve Ayarlar (RESİMLİ ANLATIM)

dostveviski

Yazıyor...
Sponsor
En iyi cevaplar
17
Ruh hali
158199

Rust Server Kurma ve Ayarlar 2020

Bugün sizlere pek alanım olmasa da bu konu hakkında araştırdığım bilgileri düzenli bir şekilde aktaracağım. Hemen başlayalım o vakit.
158220

1. Adım

158207

Yukarıda paylaştığım linkteki siteye giriş yapıp, en altaki kısımdan yukardaki görselde işaretli olan yazısının üstüne tıklıyoruz.

158208

2. Adım

158209

Linkteki siteye giriş yapıp, sol taraftaki download kısmından modumuzu indiriyoruz.

158210

Daha sonra rust_server.zip dosyasındaki dosyayı, zipin içinden çıkartıyoruz. Server isimli dosyaya giriş yapıp, içerisindeki "update" isimli komut istemcisini çalıştırıyoruz.
Not: Kurulum işlemi uzun sürebilir.
Gerekli kurulumlar tamamlandıntan sonra (bu işlemin süresi internet hızınıza göre değişecektir) "rustds" isimli dosyada bulunan "RustDedicated_Data" klasörünü oxide.rust'ın içindeki Rust_Dedicated_Data ile değiştiriyoruz.

158211

158212

Bu kısıma kadar her şey tamam. Daha sonra tekrar server dosyasına giriş yapıp "Run_DS" 'ye sağ tıklayıp düzenle diyoruz. ve yukarıdaki görselde belirttiğim kısmı siliyoruz.
Yine aynı kısmın içerisinde bulunan "My Server Name" kısmından, sunucunuzun adını ayarlayabilirsiniz.
Diğer kısımları (eğer anlamıyorsak) kurcalamadan, kaydet diyip kapatıyoruz.
Ardından Run_DS'yi çalıştırarak sunucumuzun açılmasını bekliyoruz, bu kısım da kurulum aşaması olduğundan dolayı biraz bekletebilir.

158213

Peki kendi sunucumuza nasıl bağlanacağız?

Rust'ı açıp F1 tuşuna basıyoruz ve çıkan konsola "client.connect localhost:28015" yazarak otomatik bir şekilde oyununuzun, kendi sunucunuza bağlanmasını sağlayabilirsiniz.
NOT: localhost'tan sonra gelen kısım default olarak size verilen porttur, bu portu kesinlikle değiştirmenizi tavsiye ederim. Nereden değiştirebilirim diyorsanız, yukarıda bahsettiğim Run_DS istemcisinin içerisinden +server.port 28015 kısmını düzenleyebilirsiniz. Portu buradan değiştirdikten sonra rusttaki konsola yazdığınız giriş komutuna da aynı portu girdiğinizden emin olun. Portlarda ve ya giriş komutlarında bir hata yaparsanız, sunucunuz bağlantı sorunları yaşayabilir.

158215

Sunucuda kendime nasıl yönetici verebilirim?

Run_DS'yi başlattıktan sonra sunucumuzun konsolu açılacaktır. Bu konsola "ownerid <steamid> steamisminiz" komutunu yazarak kendinize yönetici verebilirsiniz.
158216

Steam ID'sini nasıl öğrenebilirim?

Şu verdiğim siteden girip, oradaki kutucuğa steam profil linkinizi yapıştırdıktan sonra karşınıza profiliniz ile ilgili bilgiler çıkacaktır. Buradan aldığınız ID'yi konsolda, yukarıda paylaştığım komut ile birlikte girerek kendi hesabınıza yönetici komutlarını kullanmak için gerekli olan yetkiyi verebilirsiniz.

Örnek: steamID64 765611*********
158221

Bu konuda sizlere vanilla bir rust sunucusu kurmayı anlattım ve temel ayarlardan bahsettim. Umarım işinize yaramıştır.
Sağlıklı günler dilerim.

Son düzenleme: