Satranç olasılıkları üzerine bir sohbet

HwangYong

Sudan Çıkmış
En iyi cevaplar
0
Sizi biraz şaşırtmama izin verir misiniz?

Satranç oyununu hepimiz biliyoruz. Peki kaç adet oyun senaryosu olabilir? 5 milyar mı? 50 milyar mı? Yaklaşamadınız bile.

Santrançta 2. Hamleye gelindiğinde gerçekleşebilecek tam 78 bin farklı oyun senaryosu vardır. 3. Hamlede 9 milyon, ve 4. Hamlede ise 318 milyar farklı olasılık...

10. Hamleye gelindiğinde ise ortalama 169 nonilyon farklı olasılık vardır yani;
169.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000 farklı olasılık. (27 tane sıfır)

Şimdi sıkı durun, size ne diyeceğim;
Gözlemlenebilir evrende 10 sekstilyon yıldız olduğu tahmin edilmekte. (10un yanında 22 tane sıfır)

Farkettiniz mi? Henüz 10 hamle yapmamıza rağmen evrendeki yıldızlardan katvekat fazla olasılığımız var...

Ortalama bir oyun 61 hamle sürmektedir.
Henüz oyunun 6/1 i bile tamamlanmamışken böylesi büyük bir olasılık...

Beyin fırtınası yapalım istiyorum, yorumlarınızı beklerim efendim. İyi geceler :cay::cay:

xSynapseFan

Demir Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Diğerlerine göre daha yararsız bir bilgi olsada, ellerine sağlık.

Elma_Avcısı

Sudan Çıkmış
En iyi cevaplar
0
Diğerlerine göre daha yararsız bir bilgi olsada, ellerine sağlık.
Kime göre neye göre ?

Ben eğlendim ancak yeterli şaşırma hissiyatı değil, satranç farklı bir boyuttur zaten, kendi evrenini yaratırsın, kendi evreninde yaşanmış olan savaşları çizersin olmadı evreni silersin farklı bir evren oluşturursun o evrenin savaşlarını yansıtırsın, evren oynanış ve bilgindir genç dostum.
Bir konkav parabol eğrisine benzer olasılıklar gittikçe artıyor belirli bir noktaya kadar artıyor fakat devamında azalıyor oyunun sonuna kadar ve sonlanıyor, bir tiyatro, doğaçlama ile kaynaşmış bir oyun. 3. Kız arkadaş adayım bir satranç dahisiydi ondan biliyorum.

Protokanda

Marangoz
En iyi cevaplar
0
Satranç oynamayı severim ve bayılırım. Sana şunu söylemeliyim ki dediğin gibi hamle sayısı oldukça fazla lakin onlar sadece bir ihtimal. Bilgisayarın gösterdiği en iyi hamle taktiği ile diğer hamleleri çürütebilir ve kesin zafere ulaşabilirsin.

EfeOyunda

EfeOyunda YouTube
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
Açık Sicilya buna dahildir. Ama iyi planlanmış bir Şah Gambiti Buna dahil değildir. Stockfish 10'a göre kesinlikle 12.676 da mat etme veya mat olma opsiyonu vardır neden bu kadar az? Çünkü oyuncuların oynayacağına göre hesaplanıyor.

xSynapseFan

Demir Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Kime göre neye göre ?

Ben eğlendim ancak yeterli şaşırma hissiyatı değil, satranç farklı bir boyuttur zaten, kendi evrenini yaratırsın, kendi evreninde yaşanmış olan savaşları çizersin olmadı evreni silersin farklı bir evren oluşturursun o evrenin savaşlarını yansıtırsın, evren oynanış ve bilgindir genç dostum.
Bir konkav parabol eğrisine benzer olasılıklar gittikçe artıyor belirli bir noktaya kadar artıyor fakat devamında azalıyor oyunun sonuna kadar ve sonlanıyor, bir tiyatro, doğaçlama ile kaynaşmış bir oyun. 3. Kız arkadaş adayım bir satranç dahisiydi ondan biliyorum.
Kendi görüşümü belirttim dostum, bu kadar uzun bir mesaj atmana gerek yoktu. Herkesin bakış açısı farklıdır.

mbboyun

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Ben bunu bi' filmde görmüştüm sanki. Güzel konu. Eline sağlık.

LahmacunAbi

Kömür Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Güzelmiş şaşırdım doğrusu.

LahmacunAbi

Kömür Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Satranç oynamayı severim ve bayılırım. Sana şunu söylemeliyim ki dediğin gibi hamle sayısı oldukça fazla lakin onlar sadece bir ihtimal. Bilgisayarın gösterdiği en iyi hamle taktiği ile diğer hamleleri çürütebilir ve kesin zafere ulaşabilirsin.
Bilgisayar her zaman kesin zafere ulaştırmaz bilgisayarın saçmaladığı birçok durum vardır.

EfeOyunda

EfeOyunda YouTube
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
Satranç hakkında baltalıyıcı yorum yapanları özelime davet ediyorum satranç maçı kurayim oynayalım bakalım bu kadar ustalar ise?

Elo: 2456
Ünvan: IM

Bekliyorum.

Protokanda

Marangoz
En iyi cevaplar
0
Bilgisayar her zaman kesin zafere ulaştırmaz bilgisayarın saçmaladığı birçok durum vardır.
Bilgisayar ile sıfırdan başla, göreceksin seni yenecek. lichess'den Stockfish 10 derecesindeki bilgisayar maçına gir o zaman dediğimi anlayacaksın. Bunun dışında analiz tahtasından en iyi hamle kısmını aç o zamanda göreceksin.

Bernard

Бернард
Site Danışmanı
Geliştirici
En iyi cevaplar
61
Satranç hakkında baltalıyıcı yorum yapanları özelime davet ediyorum satranç maçı kurayim oynayalım bakalım bu kadar ustalar ise?

Elo: 2456
Ünvan: IM

Bekliyorum.
Discord'dan yazar mısın :D Oynanacak oyunları izlemek istiyorum.

Milyarlarca olasılık olduğunu düşünüyordum fakat 10. hamlede o kadar fazla olası hamlenin olması şaşırttı.

EfeOyunda

EfeOyunda YouTube
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
Discord'dan yazar mısın :D Oynanacak oyunları izlemek istiyorum.

Milyarlarca olasılık olduğunu düşünüyordum fakat 10. hamlede o kadar fazla olası hamlenin olması şaşırttı.

Seni ekleyemiyorum. уαяgιç#5555 Bana burdan ulaşabilirsin.