Daha fazla psikoloji konusu açayım mı len?

• Kullanılan: 5 45.5%
  • Evet

Kullanılan: 1 9.1%
  • There is no other way

Kullanılan: 5 45.5%

• Kullanılan toplam oy
    11

BurnerTroll

Doktor, sadece doktor.
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Giriş kısımlarında iyi olmadığım için doğrudan konuya geçmek istiyorum.

Seri katil denilince aklınıza ne geliyor? Psikopatlık mı yoksa kendi adalet düzenini oluşturma çabası içinde olan kişiler mi?

Aslında ikisi de dahil bu kavrama. Seri katilleri insan öldürmeye iten birçok neden vardır:

Psikopatlık; yani ruhsal davranış bozuklukları, kendi adaletini sağlama düşüncesi (vigilantism), çocukluk ve ergenlik döneminde yaşanan üzücü ve büyük olaylar, travmalar, dışlanmışlık ve ezilmişlik bu nedenlerin en belirgin olanlarıdır. İnsan öldürmenin temelinde 3 neden yatar: haz alma, karşısındakini tehdit olarak görme (savunmasızlık) ve intikam duygusu. Seri katiller hakkında empati duygusu körelmiş kişiler ifadeleri kullanılır. Bu ifade tamamen doğru değildir. Empati duygusu aşırı gelişmiş olan seri katiller de bulunur ancak bunu kurbanlarının hamlelerini düşünüp onları savunmasız hale getirmek için kullanırlar.

Peki seri katiller hangi yöntemleri izler?

Seri katillerin büyük çoğunluğu kendini gizler, açıktan "Seni öldüreceğim, vücudunu parçalara ayırıp bunlar olurken karşında kahkaha atacağım." demez. (Tehdit mesajları farklıdır, onlar açık tehdit sınıfına girmez.)

Katliamlarını ritüele dönüştürürler. Seri katiller arasında sanat zevki bulunanlar cinayet ortamını değişik mesajlar içerecek şekilde dekore edebilir. Cinayet planları kurup bunu zihinlerinde canlandırmaktan büyük zevk duyarlar. Sağlam planlar kurup zaman zaman prova yaptıkları olur.

İnsanları ele geçirebilmek için onlara yakınlaşır, duygusal bağlar kurar veya acıma duygularına hitap ederler, kurbanlarıyla yakınlık kurduktan sonra onları manipüle edip kontrolü ele almış olurlar. Sinek, örümcek ağına düşmüştür artık.

Ve işte bir seri katilin kafasının içinde neler olduğu:

-Hedefe kilitlendikten sonra ne pahasına olursa olsun cinayeti gerçekleştirirler çünkü tetikleyicileri çok kuvvetlidir. (Yukarıda değinmiştim; intikam, korku, aşk önemli tetikleyicilerdir.)

-Kendisi ve (varsa) sevdikleri dışında kimsenin canının bir değeri yoktur. Bir kişiye uyuz oldukları zaman en zayıf noktalarını ararlar.

-Kendilerini sürekli gizli tutmak isterler. Hisleri ne kadar az açığa vurulursa o kadar güçlü ve güvende hissederler.

Bu yazıdaki amacım yaptığım saptamaları paylaşmaktır. Bahsi geçen yazım herhangi bir imrendirme/yönlendirme niyeti taşımamaktadır.

Peki çevrenizde böyle insanlar var mı?

Son düzenleme:

ShiodomeMiuna

Nether Yerlisi
En iyi cevaplar
11
"Katliamlarını ritüele dönüştürürler. Seri katiller arasında sanat zevki bulunanlar cinayet ortamını değişik mesajlar içerecek şekilde dekore edebilir."
Bkz. Jhin

GodofMilker

Nether Yerlisi
En iyi cevaplar
0
Demek ki neymiiiiş
Seri katil olmayacakmışız çocuklaaaar
(evet tamamıyla gönderme taşımaktadır tşk)

bikkik

Obsidyen Madencisi
En iyi cevaplar
0
Şarabımı kafatasında içeceğim
Seni ezip geçeceğim yüzsüz ("hebele hübele". Mount & Blade)
Konuyu gördüğümde aklıma bir şey gelmediydi yazamamıştım :p
Şimdi hocam benim aklımdaki soru şu :
- Zihnimde amaçsızca dolaşan bir sürü (cinayet ve işgence) planı var. Benden Seri Katil potansiyeli varmı ?

ShiodomeMiuna

Nether Yerlisi
En iyi cevaplar
11
Seni ezip geçeceğim yüzsüz ("hebele hübele". Mount & Blade)
Konuyu gördüğümde aklıma bir şey gelmediydi yazamamıştım :p
Şimdi hocam benim aklımdaki soru şu :
- Zihnimde amaçsızca dolaşan bir sürü (cinayet ve işgence) planı var. Benden Seri Katil potansiyeli varmı ?
Bu planlardan kurtul ki kurtuluşa er.

LapisDüşmanı

Kızıltaş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Aranızda gerçekten seri katil varsa beni şöyle havalı bi şekilde öldürsenize

BurnerTroll

Doktor, sadece doktor.
En iyi cevaplar
0
Ruh hali

LımonBerk

Zombi Katili
En iyi cevaplar
0
Şu günler depresyona girdim ve kemal sunalın bir filmini izledim ve aklıma süper bir fikir geldi kendimi bir süredir öldürmek istiyordum beni ya kırbaçla yada ... kölesi yapıp öldürecek sapkın bir katil arıyorum yapacak varsa iletişime geçsin vereceğim ücret 1 bitcoin

bu konuyu okumak yerine zamanımı daha verimli bir şekilde değerlendirebilirdim bence mesela deathnote izleyip o sıkıcı konusundan uyuya kalıp rüyamda yagaminin beni bağlayıp ... neyse (işkence yaptığını görebilirdim)

ShiodomeMiuna

Nether Yerlisi
En iyi cevaplar
11
Şu günler depresyona girdim ve kemal sunalın bir filmini izledim ve aklıma süper bir fikir geldi kendimi bir süredir öldürmek istiyordum beni ya kırbaçla yada ... kölesi yapıp öldürecek sapkın bir katil arıyorum yapacak varsa iletişime geçsin vereceğim ücret 1 bitcoin

bu konuyu okumak yerine zamanımı daha verimli bir şekilde değerlendirebilirdim bence mesela deathnote izleyip o sıkıcı konusundan uyuya kalıp rüyamda yagaminin beni bağlayıp ... neyse (işkence yaptığını görebilirdim)
Bilincin aktif bir şekilde istediğin rüyayı görmenin ihtimali oldukça düşüktür. Tabii çalışmazsan. Ama istersen hani anestetik ilaçlarla şöyle o kalp krizlerini yaşatabilirim sana.