1. Bu site çerez kullanmaktadır. Siteyi kullanmaya devam etmeniz halinde çerez kullanımı ile ilgili site koşullarını kabul etmiş sayılırsınız. Daha Fazlasını Öğren.

Şimdiye kadar GTA V ile ilgili en güncel bilgiler (dikkat gözünüz ağrıyabilir)

Konusu 'Oyun Konsolu' forumundadır ve Hasan29 tarafından 22 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
DİKKAT! Bu konuya 90 günden daha uzun süredir cevap yazılmamış. Son mesaj tarihi 3 ayı geçmiş konulara cevap yazmanız durumunda mesajınız silinebilir, uyarı alabilirsiniz. Eski konuya mesaj yazmak yerine yeni konu açabilirsiniz.
 1. Hasan29 Kızıltaş Madencisi

  Katılım:
  13 Ekim 2012
  Mesajlar:
  528
  Reklam
  Merhaba forumun değerli üyeleri bu konumla ilgili GTA V de merak edecek bir şeyiniz kalmıyacak. Öncelikle uzunluk hakkında bir ceza varsa moderatörler ve admin den özür diliyorum Herneyse konuya geçelim KONU GÜNCELLENMİŞTİR ALINTI DEĞİLDİR GTA V Hakkında şuana kadar en güncel bilgiler!


  • Oyun, 17 Eylül Salı günü PlayStation 3 ve Xbox 360 için çıkışını gerçekleştirecek. PC versiyonu ise muhtemelen gelecek sene raflardaki yerini alacak.

  • Oyun günümüzde (2013 yılında), Los Santos şehrinde geçiyor.

  • Senaryo çok uzun olacak. Yaklaşık 1000 sayfalık bir senaryo bizleri bekliyor.

  • Oyun içinde üç HUD mevcut: Sağlık (yeşil renkte bir bar), çelik yelek (mavi renkte bir bar) ve özel yetenekler (sarı renkte bir bar).

  • Sağlık, canınız azaldığında ve bir yere saklandığınızda Red Dead Redemption ve Max Payne 3'teki gibi zamanla artacak.

  • Oyun; Hollywood, p*rn* endüstrisi, marijuana uyuşturucu kaçakçılığı, göçmenlik, evsizlik, iflas etmiş hükümet gibi Los Angeles temalarını ele alıyor.

  • Karakterleri seslendirenler arasında herhangi ünlü bir isim yok. Rockstar, tanınan popüler sanatçıları kullanmak yerine GTA IV’te olduğu gibi pek tanınmayan sanatçıları kullanmayı tercih etmiş.

  • Seslendirme sadece İngilizce olacak, fakat diğer ülkeler ve bölgeler için altyazılar olacak.
  Ana Karakterler -Michail -Franklin -Trevor


  • Seride bir ilk olarak oyunda yönetebileceğimiz tam üç ana karakter var. Bunlar; Michael, Trevor ve Franklin. Bu üç isim, para peşinde verdikleri mücadele dolayısıyla birlikte banka soygunları gibi birçok soygunun içinde kendilerini bulup Los Santos’u birbirine katacak. Bu üç ana karakter sistemine, GTA IV & EFLC’deki Niko, Johnny, Luis üçlüsünden ilham alınarak karar verilmiş.

  • Oyun içindeyken görevler haricinde bu üç karakter arasından dilediğimiz zaman seçim yapabilecek ve dilediğimiz zaman onları kontrol edebileceğiz. Serbest dolaşımda herhangi birini seçtiğinizde kamera Google Earth tarzında gökyüzüne doğru uzaklaşıp haritanın öbür köşesindeki seçtiğiniz karaktere doğru yakınlaşacak. Karakter değiştirildiği ve Google Earth tarzı kamera açısına geçtiği zaman kamera hafif bir karıncalaşma efektine sahip oluyor. Bu işlem sadece 1-2 saniye alıyor, yani oldukça pratik ve hızlı. Görevlerde eğer karakterler beraber çalışıyorsa, o anda diğer karaktere geçiş yapma imkânınız olacak. Görevlerdeki karakter değiştirme işlemi ise serbest dolaşımın aksine herhangi bir duraksama olmadan anlık olarak hemen değiştirilebiliyor. Diğer görevlerde iki veya tüm üçünü yönetme imkânımız olurken, bazı görevlerde ise sadece birini yöneteceğiz.

  • Üç ana karakter dairesel bir menüden seçiliyor ve karakter değiştirme işlemi tek bir tuşla pratik bir şekilde yapılıyor. Karakter seçme menüsü, tam olarak üç ana karakterin yüzünün yer aldığı bir dairesel menü ve bu menü ekranın sağ alt köşesinde yer alıyor. Bu dairede ise dört karakter mevcut: Franklin, Trevor, Michael ve multiplayer karakterimiz. (Multiplayer karakterini seçerseniz, oyun multiplayer moduna giriş yapıyor.)

  • Görevlerde sağ alt köşede bir menü belirdiğinde karakter değiştirme işlemi sadece o zaman yapılabiliyor. Görevlerdeki çoğu karakter değiştirme işlemi genellikle otomatik olarak yapılıyor. (Anlaşılan bu menü görevlerde her zaman çıkmıyor.)

  • Tüm oyunu ve görevleri tek bir karakterle oynayamazsınız. Bazen hikâyede ilerlemek için diğer karakterlere de geçmeniz gerekecek. Karakter değiştirme işlemi senaryonun gidişatına göre zorunlu olarak otomatik de gerçekleşebiliyor. Görevler haricinde, yani serbest dolaşımda ise istediğiniz karakteri yönetebileceksiniz. Her karakter Los Santos’un farklı bölgelerinde yaşıyor fakat istediğiniz zaman istediğiniz karakterle istediğiniz yerlere gidebileceksiniz.

  • Karakter değiştirmeden de tek bir karakterle görev bitirebilirsiniz. Fakat tabii her karakterin kendisine özgü bir becerisi olduğu için görevlerde karakter değiştirmek her zaman sizin yararınıza olacak. Aynı zamanda görevler sırasında karakter değiştirmek görevi daha çabuk bitirmenizde avantaj sağlıyor. Bazı görevlerde sadece iki karakter varken, bazılarındaysa tüm üç karakteri birden yönetebileceğiz.

  • Görevler haricinde herhangi bir karaktere geçiş yaptığınızda, karakteri kontrol etmeye başlamadan önce o karakterin yaşantısına biraz kulak misafiri olabiliyorsunuz ve böylece onlar hakkında daha fazla bilgiye sahip oluyorsunuz. İçlerinden herhangi birini kontrol etmediğinizde günlük yaşantılarına geri dönüyorlar. Kontrol etmeye geri döndüğünüzde ise onları bulundukları durumda görüp sürprizlerle karşılaşabileceksiniz. Örneğin; oyunu inceleyen bir ekip, diğer bir karakterden Franklin’e geçiş yaparken Franklin’i tuvalette yakalamış ve tuvalette kontrol etme imkânına sahip olmuş. Serbest dolaşımda karakterler arasında dilediğiniz zaman geçiş yaparken onları farklı durumlarda farklı işler yaparken bulacaksınız ve yapay zekânın elinden kontrolü ele alacaksınız.

  • Karakter değiştirirken ve tüm bunlar olurken oyun hiç durmuyor. Seçtiğiniz karakter trafiğin ortasında bile olsa geçiş yapabiliyorsunuz ve karakter o an neredeyse o noktada kontrolü ele geçirebiliyorsunuz.

  • Karakter geçiş sisteminde bazı kısıtlamalar var; aranma seviyesinde polisler tarafından aranırken karakter değiştirmenin mümkün olmayışı gibi. Eğer karakter değiştirmek istiyorsanız ilk önce polislerden kurtulmanız şart olacak.

  • Üç karakterler arasında ara sahnelerde de geçiş yapabilmek mümkün. Bunu tamamen kendiniz seçebileceksiniz ya da yapay zekâ sizin için otomatik olarak kontrolü ele geçirecek.

  • Her bir karakterin kendisine ait yapacak işleri var. Karakterlerin arasında ne kadar geçiş yapabileceğiniz size veya otomatik olarak sisteme ait; tamamen size kalmış.

  • Görevlerde kontrol ettiğiniz karakter öldüğünde diğer iki karakter yaşıyor olsa da görev başarısız olacak ve oyun son kaldığınız kayıt noktasından(checkpoint'ten) devam edecek.

  • Görevlerde kontrol ettiğiniz karakterle roketatar ateşlerken bile karakter değiştirebileceksiniz. Roketi tam ateşlerken diğer karaktere geçtiğinizde roketin ateş almasını kontrole geçtiğiniz karakterinizin gözünden göreceksiniz. Oyunu inceleyen bir ekibin anlattığına göre bunun verdiği haz harika bir şey.

  • Her üç ana karakterin de kendisine ait bir hikâyesi, kişilikleri, evi, arkadaşları, düşmanları, özellikleri, becerileri ve sosyal yaşamları var. Yani Michael, Trevor, Franklin sıradan birer basit karakter değiller; serinin önceki ana karakterleri gibi derin kişilikleri, etkileyici geçmişleri ve hikâyeleri var.

  • Oyundaki sahip olduğunuz para toplam para değil; her karakterin kendisine ait parası ve envanteri var ve diğer bir karaktere geçiş yaptığınızda o karakterin parasıyla devam edeceksiniz.

  • Trevor; ortalığı yıkıp döken, katliam yapan, öldüren GTA oyuncularından esinlenilmiş. Yani Trevor bir nevi “katliamcı GTA’cılar”ın sesi olacak.

  • Her karakterin kendisine ait bir animasyonu, hareketleri, tepkileri var. Örneğin, Michael diğer karakterlere nazaran daha ağır hareket ediyor ve görünüş olarak sert bir adama benzese de hopladığı ve sıçradığı zamanlarda yaşını belli ediyor.

  • Karakterlerin dönüş çapı daha çok Max Payne’e benziyor ve Niko’nunkine daha az benzemekte. (Hareketler hafifletilmiş.)

  • Hangi karaktere geçiş yapabileceğiniz tamamen size kalmış olsa da, diyaloglarda ideal anlar öne çıkacak. Örneğin, Michael ile Franklin’in çevresi keskin nişancılarla çevrildiğinde Michael, Trevor’ın yardımını isteyebilecek.  Karakterlerin yetenekleri ve özellikleri


  • Trevor, eski bir savaş pilotu olduğu için uçuş konusunda oldukça usta. Oyundaki tüm uçaklar, jetler, helikopterler ve diğer hava araçları ondan sorulacak. Tabii bu diğer karakterlerin uçak kullanamayacağı anlamına gelmiyor ancak Trevor diğerlerine nazaran uçuş konusunda daha uzman olacak.

  • Franklin, adeta direksiyon başında devleşen usta bir şoför. Oyundaki tüm arabalar, motosikletler ondan sorulacak. Genellikle soygunlardaki kaçış arabasını kullanan isim olarak da ön plana çıkacak.

  • Oyunun ilk başından itibaren Michael’ın evinin garajında lüks bir spor araba mevcut. Böylece artık caddelerde çalmak için spor araba aramanıza gerek kalmayacak, oyunun ilk başından itibaren Michael’a özel olarak kullanabileceksiniz.

  • Oyunun ilk başından itibaren Trevor’la birlikte birçok uçak, helikopter kullanabileceksiniz. Bu özellik Trevor’a özel olarak oyunun ilk başından itibaren açık olacak. Böylece artık uçak, helikopter kullanmak için görevleri bitirmenize veya oyunun bitmesini beklemenize gerek kalmayacak.

  • Oyunda her karakterin kendisine ait birbirinden farklı hobisi var ve bu da her karakterin kendisine ait belli başlı mini oyunlarını ortaya çıkarıyor. Oyundaki bazı mini oyunlar ve aktiviteler bu karakterlerin hobisine bağlı olarak ortaya çıkıyor. Örneğin, Michael ile birlikte farklı mini oyunlar yaparken, Trevor ve Franklin ile de farklı mini oyunlar yapabileceksiniz ve bunlar sadece o karakterlere özel olacak.

  • Trevor’la birlikte bir benzin kutusu kapıp etrafa benzin dökmek ve çakmakla etrafı ateşe vermek mümkün.  Özel yetenekler

  • Her bir karakterin kendisine ait “Özel” adı altında birtakım yetenekleri mevcut: Michael çatışırken Bullet Time ve Dead Eye tarzında zamanı yavaşlatabilme özelliğine sahip. Trevor’a özel olarak “öfke” ve “çılgınlık” tarzında bir mod adanmış ve bu moda girildiğinde etrafa daha fazla zarar verebiliyor, canınız daha az azalıyor ve yakın dövüşte eşsiz bir yeteneğe sahip olabiliyorsunuz. Franklin ise uzman bir sürücü ve bir adrenalin bağımlısı olduğundan dolayı araba sürerken zamanı yavaşlatabiliyor.

  • Bu Özel yetenekler her zaman her yerde kullanılmayacak, sadece çok önemli zamanlarda taktiksel ve stratejik olarak ön plana çıkacak.

  • GTA: San Andreas’taki istatistik özelliği geri dönüyor! Her bir karakterin San Andreas’taki gibi istatistik özellikleri mevcut. Dayanma gücü, atış, dayanıklılık, gizlilik, uçuş, sürüş, akciğer kapasitesi gibi.

  • İstatistiklerden biri de “gizlilik”. Oyunculara görevlerde farklı yaklaşımlar sergilemesine olanak sağlıyor. Örneğin, bir işi hallederken ortaya çıkıp kendinizi belli etmek yerine bu işi gizli bir şekilde ve çaktırmadan halledebileceksiniz.

  • Özel yetenekler San Andreas’taki gibi ufak bir bar içinde gösteriliyor. Kullanıma göre yavaş yavaş artıyor ve doluyor.

  • Yetenekler; yan görevleri, aktiviteleri ve diğer şeyleri gerçekleştirdikçe ve görev tamamladıkça artıyor. Arttıkça karakter gelişiyor ve o alanının uzmanı oluyor.

  • Trevor oyundaki en iyi pilot, Franklin ise oyundaki en iyi şoför. Ancak her biri kendi sürüş ve uçuş yeteneklerini kendince geliştirebilecekler. Etrafta araç sürdükçe sürüş yeteneğiniz artacak ve yeteneğiniz arttıkça iyi şoför olacaksınız.


  [​IMG]


  Oyun özellikleri

  • Mülk satın alma özelliği geri dönüyor. Ev, garaj, işyeri satın almak veya kiralamak mümkün. Taksi firması, tekne limanı, gece kulübü vb. gibi işyerleri satın alınabilecek/kiralanabilecek mülkler arasında! Rockstar’ın bu konu hakkında yeni fikirleri var. Oyun bittikten sonra bile yapılacak bir dolu işlerimiz olacak.

  • Mülk satın aldığınızda bazı özel bonusları olabiliyor. Örneğin, bir taksi firmasını satın aldığınızda taksi seyahatleri ücretsiz olacak.

  • Paranın oyunda önemi çok büyük ve para oyunun asıl odak noktası. Soygunlardan kazandığınız paralarla tüm tekne limanını satın alabilir veya kiralayabilir, helikopter kullanmak istiyorsanız helikopter pistine sahip bir ev satın alabilir veya kiralayabilirsiniz.

  • Oyun boyunca kazanılan paralar, GTA IV’ün aksine oyun bittikten sonra bile birçok şey satın almanızda, yapmanızda işinize yarayacak.Oyunda parayla bir sürü güzel şeyler yapıp paralar doyasıya harcanabilecek. Rockstar’ın yardımcı başkanı Dan Houser, “Paranızı pahalı oyuncaklar gibi ilginç ve eğlenceli şeyler almak için harcayacaksınız. Hâlâ ekonomi üzerinde çalışıyoruz fakat bu özellik oyunda çok güçlü bir unsur olacak ve oyuncular para harcamak için para kazanmaya çok istekli olacak. ‘Ben tüm bunları para kazanmak için yapmıştım, ve şimdiyse bu paraları çılgınca şeylerde harcayacağım’ diyeceksiniz.” diyor.

  • Araba satın alınabilecek. Caddelerde araç çalmak yerine paranızla lüks spor arabalar satın alabilirsiniz, ancak endişelenmenize gerek yok; istediğiniz takdirde istediğiniz zaman istediğiniz yerde yine araç çalabileceksiniz.

  • Karakterlerimizin saçını, kıyafetlerini, dövmelerini ve takılarını baştan aşağı bir şekilde berber/giyim/dövme dükkânlarında özelleştirebileceğiz.

  • Dövme dükkânları ve dövme yaptırma özelliği geri dönüyor. Karakterlere yeni ve farklı dövmeler yapabileceğiz.

  • Araç modifiyesi geri dönüyor! Pay ‘n’ Spray dükkânlarının yerini Los Santos Customs adlı dükkân alıyor ve bu dükkânlarda araçların rengini, tekerleklerini, plakalarını, camlarının renk tonlarını, rüzgâr kanatlarını, ızgaralarını ve daha fazlasını özelleştirebileceğiz. Bunların yanı sıra araçlarda motor, süspansiyonlar, frenler gibi çeşitli performans yükseltmeleri de yapabileceğiz. Modifiye sistemi daha çok Midnight Club: Los Angeles‘a benzeyecek.

  • Araç modifiyesinin yanı sıra silah modifiyesi de olacak. Silahları lazer görüşü, dürbün, susturucu, fener ve yüksek kapasite şarjörlerle özelleştirebileceğiz.

  • Cep telefonları geri dönüyor, fakat GTA IV’ün aksine artık arkadaşlarımız tarafından sık sık aranmayacağız. Cep telefonlarını daha çok internete bağlanma gibi işlerde kullanacağız.

  • iFruit oyunun yeni telefonu ve bu telefonla fotoğraflar çekip Rockstar Social Club‘a yükleyebileceğiz. Eğer Rockstar Social Club’ta henüz hesabınız yoksa şimdiden açmanız ileride işinize yarayabilir!

  • Belirtilene göre telefonla çekilen fotoğraflar sadece Social Club’a değil, diğer sosyal paylaşım sitelerine de paylaşılabilecekmiş ancak ne derece doğru, henüz belli değil.

  • Telefonda aynı zamanda uygulamalar mevcut. Kameranın yanı sıra internet, kişiler, sosyal medya, bir takvim ve bitirdiğiniz görevleri isterseniz yeniden yapmaya yarayan bir uygulama yer alıyor. Rockstar’ın henüz açıklamadığı üç uygulama daha var.

  [email protected] internet kafeleri geri dönüyor, ancak artık internete girmek için internet kafelere gitmenize gerek kalmayacak. Telefonunuzdan da internete girebileceksiniz.

  • Jet Ski sürme, uçuş challenge’larına (uçuş okuluna benzer ölçekte uçak müsâbakaları) ve off-road müsâbakalarına katılma, paraşütle atlayış, stunt jump, yoga, triatlon yapma, tenis oynama ve büyük bir golf sahasında tam teşeküllü golf oynama gibi birçok yan aktivite bulunuyor.

  • Oyunda, Red Dead Redemption’da olduğu gibi dürbün olacak. Bu dürbünlerle görevlerde gelen tehlikeli görebilir veya soygunlar öncesi kaçış noktası belirlemeniz için planlar yapabilirsiniz.

  • Yarış faaliyetleri geri dönüyor. Kırsal alanlarda çamur motosikletleriyle yarışmak, off-road aktiviteleri yapmak, ve Motokros yarışları yapıp ortama göre motor kıyafeti giyebilmek mümkün. Birçok yarış türü mevcut: Araba, motor/bisiklet, triatlon yarışları ve fazlası.

  • Seride bir ilk olarak oyunda tenis ve yoga olacak. En az golf kadar kapsamlı bir şekilde tenis oynayabileceğiz. Yoga ise muhtemelen sadece Michael’a özel olacak.

  • Oyunda kişisel olarak ilginç özellikler mevcut; orta parmak işareti yapmak bunlardan biri. Bu özellik sayesinde insanların size verdiği tepkiyi görebileceksiniz. Verilen tepkiler insandan insana göre değişiyor. Bu hareketi, kendi hâlinde olan insanlara yapmaktan çok, tekin olmayan çete üyelerine yapmanın daha riskli olacağı kesin…

  • Avcılık mevcut. Hayvan avlayabileceğiz. Avcılık oyundaki aktivitelerden biri.

  • Şehir sakinleri siz ne yapıyorsanız ona göre tepki verecek. Örneğin, sizi birini soyarken görürlerse polise haber verecekler, sizi kameralarıyla görüntüleyecekler ya da size tek başlarına engel olmaya çalışacaklar.

  • Yapay zekâ gelişmiş durumda. Şehir sakinleri artık başıboş gezmiyor, hepsinin bir günlük yaşamı ve yapacak işleri var ve artık adeta yaşıyorlar. Balık tutan insanlar, avlanan avcılar, metamfetamin (uyuşturucu) satıcıları, otostopçular, dağlarda ATV yarışı yapanlar ve daha fazlası bizleri bekliyor. Ayrıca şehrin bir köşesinde otobüs duraklarında otobüs bekleyen bahçıvanlar ve temizlikçiler görebilir, daha sonra da onları şehrin diğer köşesindeki bahçeler ve evlerde çalışırken bulmak mümkün olacak.

  • Şehir sakinlerinin uğraştığı işler bulundukları bölgeye göre değişiklik gösteriyor. Örneğin, oyunun kırsal alanlık bölgesi olan Blaine Vilayeti’nin nehirlerinde genellikle balık tutan insanlar, Los Santos’un şehir merkezinin banklarında ise kafayı çekip sızmış serseriler mevcut.

  • Oyunu inceleyen bir ekip, kafayı çekmiş bir uyuşturucu bağımlısının sahilde fazla dozdan öldüğünü görmüş. Ölen uyuşturucu bağımlıları görmek mümkün olacak ve bu da oyunun bir başka detaylarından biri.

  • Rockstar, oyunda GTA IV’ten beş kat daha fazla yayaların olacağını belirtiyor.

  • Oyunda, GTA: San Andreas’ta oldukça sevilen RPG özellikleri olmayacak. Bunun en büyük sebebiyse kilo alıp verme, kas yapıp eritme gibi tekniksel değişiklerinin yeni nesil teknolojiyle, yeni grafiklerle pek mümkün olmayışı.

  • Serinin önceki oyunlarında yer alan kız arkadaşlarla yemeğe çıkma, aktiviteler yapma özelliğini sevenlere ve yeniden olmasını isteyenlere kötü haber: Oyunda artık kız arkadaşlarla randevulaşma, flört etme yok. Bunun sebebiyse ana karakterlerin kişilikleri gereği. Hiçbirinin doğasında kız arkadaş edinme gibi bir huyu yok. Fakat Rockstar, ileriki oyunlarda bu özelliğin yeniden geri döneceğinin sözünü verdi.

  • Her ne kadar kız arkadaş özelliği artık olmasa da, yakın arkadaşlarla etkileşime geçme ve dışarı çıkma özelliği her zamanki yerini koruyor.

  • Televizyon izleme özelliği, “oldukça ilginç olacak olan yapılacak yeni komik şeylerle” birlikte daha çeşitli bir şekilde geri dönüyor.

  • Oyunda GTA IV’teki gibi komedi şovlarının olup olmayacağı konusunda Rockstar henüz emin olmadıklarını söylüyor fakat ona benzer şovların olacağını belirtiyor. Bu şovlarda GTA IV’te olduğu gibi gerçek hayattaki ünlü isimleri görüp göremeyeceğimiz sorusuna ise, “Biz sadece ünlüleri, eğer onları kullanmak için bir sebebimiz varsa kullanıyoruz.” diyor.

  • Oyunda mükemmel derecede detaylar mevcut: Şehirdeki ünlülerin evlerini görmek için turist otobüslerine binilebiliyor ve bu turist otobüslerinde Vinewood’un tarihi hakkında da bilgi sahibi olabiliyorsunuz. Duvarlardaki film posterleri detaylı bir şekilde duvarlara sıvanmış. Cathay Tiyatrosu (gerçek hayattaki Grauman Çin Tiyatrosu)’nun önündeki Impotent Rage, Master Chief, Space Ranger gibi Süpermen benzeri komedi kostümleri içindeki adamlar sizleri tiyatroya çekmek için ellerinden geleni yapıyor.

  • GTA IV ve Episodes from Liberty City’den bazı ufak karakterler geri dönecek fakat Niko Bellic gibi büyük karakterleri ve PS2 döneminin karakterlerini beklemeyin. Bunun yanı sıra oyunda oyuncuların bulacağı bazı ufak incelikler, ufak easter egg’ler olacak.

  • Oyunda GTA IV’ten hatırladığımız Von Crastenburg Ailesi’ne ait bir otel mevcut. Bu aileden birkaçı oyunda karşımıza çıkabilir.

  • Serideki gelmiş geçmiş en büyük araç yelpazesini GTA V’te göreceğiz. Bisikletler, uçaklar, jetler, Jet Ski’ler, trenler, ATV’ler vb. buna dahil.

  • Geri dönenlerden bazıları şunlar: Uçaklar, jetler, paraşütler, bisikletler, Jet Ski’ler, golf.

  • Oyun, Red Dead Redemption’ın izini takip ediyor. (Eşsiz manzaralar, vahşi yaşam ve günlük rutin işlerini yapan şehir sakinleri vb.)

  • 7/24 gece/gündüz sistemi mevcut.

  • Üstü açılabilir arabalarda (spor arabalar dahil) otomatik/elektrikli üst tente olacak.

  • Eğer oyunun başlarında üst sınıf araçlar edinmek istiyorsanız, bunu elde etmek için biraz uğraşmak zorundasınız. Örneğin, havaalanı güvenliği sizi içeriye sokmaya ve bir jet ele geçirmenize izin vermiyor. Size karşı ciddi bir şekilde itiraz edip karşı çıkacaklar.

  • The Ballad of Gay Tony’nin gece kulüplerinden Bahama Mamas, Batı Kıyısı’nda da hizmet vermek üzere Bahama West Mamas adıyla geri dönüyor.

  • Hayat kadınlarının yer aldığı tekne partileri bolca mevcut.


  Görevler

  • Seride bir ilk olarak bazı görevlerde görevin heyecanına ve gerilimine göre arka planda müzik çalıyor (Red Dead Redemption, L.A. Noire ve Max Payne 3’teki gibi). Eğer arabalı bir görevdeyseniz ve radyo dinliyorsanız bu müzikler radyoyla asla karışmayacak, müzikler radyo yokken başlayacak. (Muhtemelen radyonun sesi azalıp arka plandaki müzik artacak.) Görevlerde çalan özel müzikler atmosferi tamamlayacak. Dan Houser’ın belirttiğine göre bu müzikleri, ilk GTA oyunundan beri serinin soundtrack’lerini hazırlayan Rockstar North’dan Craig Connor derliyor.

  • Oyunda, öncekilerden çok daha fazla özgür görevler mevcut. Görevlerde sadece sizden bir şey yapılması isteniyor ve siz de bu istenilen şeyi nasıl yapacağınıza kendiniz karar verebiliyorsunuz. Örneğin; o görevde hangi karaktere ihtiyaç var, hangi karakterin hangi malzemeye ihtiyacı var, seçim sizin elinizde ve görevler verdiğiniz kararlara, seçtiğiniz seçeneklere göre gelişecek.

  • GTA IV’teki oyunun hikâyesine etki eden önemli kararlar GTA V’te biraz farklı olacak. Görevlerde artık daha fazla seçeneğe sahibiz. Örneğin, GTA V’teki görevlerin çoğu banka soygunları gibi birçok soygunlara odaklanıyor ve bu soygunlarda oyuncular soygunu nasıl ve hangi yöntemle tamamlayacakları konusunda birçok seçeneğe sahip.

  • Görevler, “büyük ve küçük olaylar, patlayıcı, yüzmeli, olağanüstü muhteşem, ailevi, saldırı, rehine kurtarma, hırsızlık ve soygun” gibi çeşitli olayların arasında geçecek.

  • Bazı görevlere erişebilmek için belirli para miktarı kazanmak gerekecek (GTA III’teki “Bomb Da Base Act II” görevi gibi).

  • Oyunu inceleyen bir ekip, demoda inceledikleri bir görevin Franklin’in Trevor’la buluşmak için çöllük bir alana paraşütle iniş yaptığı sahneyle başladığını belirtiyor. Görevin açılışında Franklin uçaktan paraşütle atladığında atmosferi destekleyen bir müzik çalmakta.

  • Görevlerde son kayıt(checkpoint) sistemi var. Kontrol ettiğiniz karakter öldüğünde diğer iki karakter yaşıyor olsa da görev başarısız olacak ve oyun son kaldığınız checkpoint’ten devam edecek.

  • FIB’nin (FBI’ın GTA’daki adı) karakterlerimizden IAA’in (CIA’in GTA’daki adı) merkez binasından bir muhbiri kurtamasını istediği bir görev mevcut. Oldukça aksiyon dolu olan bu görevde, IAA’in binasından dağcılığı anımsatan özel kıyafet ve iplerle iniş yapabiliyoruz. Bu inişte, oyuncu kamera açısını ve iniş hızını ayarlamada tam kontrole sahip. Görevlerdeki amaç, önceki oyunlara göre artık daha çeşitli. Örneğin, bu görevde IAA’den bir muhbiri kurtarıp FIB’ye teslim ediyoruz. Bu görev, karakter seçme özelliğimizi sınırlandırmıyor; istersek Trevor’ı helikopter pilotu olarak, istersek Michael’ı helikopterin içinde peşimizdeki IAA ajanlarını temizleyen olarak, istersek de Franklin’i peşimizdeki ajanları temizlemek için bir binaya pusu kurmuş keskin nişancı olarak dilediğimiz zaman geçiş yaparak kontrol edebileceğiz.

  • “Blitz Play” oyundaki görevlerden biri. Karakterlerimiz bu görevde Heat filminin meşhur soygun sahnesine benzer bir soygun gerçekleştiriyor; bir banka kamyonunu soyma planları yapılıyor. Soyguna başlamadan önce oyuncular görevde hangi aracı kullanacağına, kaçış arabasıyla hangi kaçış noktasına kaçacaklarına ve soygunda hangi kıyafetleri, hangi maskeleri kullanacağına karar verebiliyor. Görevde banka kamyonunun önünü kesip bir araçla tüm hızıyla kamyona çarpıyorlar ve devrilen kamyonu soymaya başlıyorlar. (Not: Bu görevi Michael’ın tanıtım videosunda görüyoruz.)

  • Hikâyenin tek hedefi, çizgisel hikâye akışıyla büyük finale ulaşmak değil. Bazı görevler sizleri önemli dönüm noktalarının arasından geçirmeye hazırlanıyor. Senaryoda uzun ve derin görevlere sahip 6 dönüm noktası var.

  • Herkesin sevebileceği, aksiyon dolu, müthiş görevlere rastlamak için oyunun ortalarını veya sonlarını beklemenize gerek kalmayacak. Oyuncular büyük ve müthiş görevlere oyunun başlarında dahi rastlayabilecek.

  • Hikâyenin sonunda, oyun boyunca seçtiğiniz seçeneklere ve verdiğiniz kararlara bağlı olarak birden fazla son var.

  Yan görevler


  • Rastgele karakterler geri dönüyor, üstelik GTA IV ve Red Dead Redemption’dan daha detaylı ve daha çeşitli bir şekilde! Haritanın birçok köşesinde etkileşime geçebileceğimiz karakterler mevcut. Bu görevler daha çok Red Dead Redemption’ın dünyasına benzeyecek. Örneğin, kırsal kesimlerdeki bir yolda kalmış kırık dökük bir araç ve onun hemen yanında yardım isteyen bir otostopçu görebilirsiniz. Veya ormanlık bir alanda içi boş bir araç ve etrafında kan gölü içinde yatan cesetler görebilirsiniz. Merak edip yanlarına gittiğimizde ise görev başlayacak. Kısacası yaşayan bir dünyayla karşı karşıyasınız.

  • Farklı etkinlikler (rastgele karşılaşmalar/karakterler de dahil) kontrol ettiğiniz karaktere göre ortaya çıkacak. Örneğin, her karakterle aynı rastgele karakter görevlerini yapmayacaksınız, her karaktere farklı rastgele görevler düşecek.

  • Rastgele karakterlere yaklaştığınızda karakter haritada soru işareti şeklinde gösteriliyor. (Red Dead Redemption’daki gibi.)

  • Şu ana kadar açıklanan rastgele karakterler Lacy Jonas, Pamela Drake ve ismi henüz bilinmeyen Vespucci Sahili’nde insanlara vaaz veren İsa görünümlü bir rahip. Lacy Jonas, kendisine paparazzilerin rahat verdiği bir Vinewood yıldızı. Michael, Vinewood Bulvarı civarlarındaki bir ara sokakta onunla karşılaşıyor ve onu paparazzilerden uzak tutmaya çalışıyor. (Bknz: Ekran görüntüsü) Paparazzileri peşinden kaybettirdikten sonra onu istediği yere bırakıyor ve iş sonunda 150$ kazanıyor. Pamela Drake artık eski ihtişamını kaybetmeye başlamış eski bir Vinewood ünlüsü ve dinleyecek herkese hikâyesini anlatacak bir bayan. Vespucci Sahili’nde insanlara vaaz veren rahip ise İsa görünümlü, beyaz cüppeli bir din adamı; henüz hakkında fazla bir bilgi yok.

  • Yollarda, caddelerde otostopçularla karşılaşabileceğiz. Bu özellik iyi veya kötü bir amaçla sonuçlanacak. Otostopçuyu istediği yere götürüp iyilik yapmak her zaman ilk seçenek ancak otostopçunun veya sizin amacınız kötü olabilir. Bu yüzden otostopçu alma özelliği oldukça zevkli olacağa benziyor. Tabii otostopçuyu istediği yere götürerek iyilik yapabilirsiniz ancak bu oyunun bir GTA olduğunu düşünürsek kötülük seçeneğiniz de her daim mevcut olacak. Örneğin, arabanıza aldığınız otostopçuyu dağlık alanlara götürebilir, onu orada dağ aslanlarına yem edebilir veya otostopçuyu denize atıp köpekbalıklarına yem edebilirsiniz!

  • Red Dead Redemption’daki gibi yardıma muhtaç insanlarla karşılaşabilmek mümkün.

  • Oyunda Red Dead Redemption’ın dünyasına benzer dinamik olaylar olacak. Örneğin; para taşıyan zırhlı bir araç bir benzin istasyonunda duruyor, bu sırada siz o aracı soyabilir veya onu ulaşacağı hedefe kadar takip edebilir, sonrasında ise daha gösterişli ve daha kârlı bir soygun yapabilirsiniz.

  • Daha çeşitli ufak görevler de bulunacak. Örneğin, caddede nakit dolu bir araç gördüğünüzde o araca saldırıp içindeki paralarını alabilecek, veya sokakta yaşlı bir kadının çantasını gasp eden bir kapkaççıyı yakalayarak iyilik de yapabileceksiniz.

  • Taksi, ambulans, polis görevlerine benzer yan görevler geri dönüyor fakat önceki GTA’lardakine benzemeyecek zira üç ana karakterin kişiliklerine pek uymuyor. Fakat üç karakter de farklı ve ilginç işlere sahip olabilecek. Bu ilginç işlerden biri de dolandırıcı Ermeni bir araba satıcısı için çalışan Franklin olarak repoculuk yaptığımız görevler.


  [​IMG]


  Soygunlar

  • Oyunda hikâye itibariyle soygunların önemi çok büyük; bunun en büyük sebebi de ana karakterlerimizden Michael’ın profesyonel bir banka soyguncusu olması. Oyunun ana teması banka soygunlarını temel alıyor ve oyun bu soygunların çevresinde gelişecek. Hikâye görevlerinde, GTA IV’te hemen hemen herkesin favori görevlerinden olan “Three Leaf Clover” görevine benzeyen karmaşık soygun görevleri görmek mümkün. Soygunlar çeşitli olacak ve sadece banka soygunlarıyla kısıtlı olmayacak. Kuyumcu, nakit kamyonları, 24-7 alışveriş marketleri, benzin istasyonları, ATM vb. gibi çeşitli ve aksiyon dolu soygunlar mevcut. Ayrıca hikâyede kırılma noktası denilebilecek düzeyde 6 adet büyük soygun var.

  • Michael, akşam evinde klasik filmler izlemekten hoşlanıyor ve bu filmlerden soygunlar için ilham alıyor; bu da ortaya gerçek hayattaki filmlere benzer soygunlar ortaya çıkıyor. Örneğin oyunu inceleyen bir ekip, oyunun “Blitz Play” adlı görevinde demoda karakterlerimizin Heat filmine çok benzeyen bir soygun gerçekleştirdiklerini görmüş. (Not: Bu görevi Michael’ın tanıtım videosunda görüyoruz.) Oyundaki soygunlar genellikle Michael’ın izlediği filmlerden esinleniliyor.

  • “Blitz Party” görevinde her karakterin kendine ait silah ekipmanı ve cephanesi var.

  • Soygunlar öncesi oyuncular kaçış arabasını, soygun kıyafetlerini, maskeleri ayarlamak ve önceden kaçış noktasını belirlemek zorunda. Yani soygunda hangi kaçış arabasını kullanacaksınız, hangi kıyafetleri giyeceksiniz, hangi soygun maskesini takacaksınız ve soygunu tamamladıktan sonra kaçıp nerede buluşacaksınız, hepsini belirlemek tamamen sizin elinizde. Özgürsünüz!

  • Soygun maskelerinin içinde sigara içen bir maymun kafası maskesi, palyaço maskesi, kurukafa ve Jason Vorhees maskesi gibi çeşitler bulunuyor.

  • Soygunlar oyunun hikâyesinin haricinde aynı zamanda serbest dolaşımda bir yan görev olarak da ön plana çıkıyor. Görevler haricinde şehirde Michael, Trevor ve Franklin’den başka farklı soyguncular da mevcut ve onlarla anlaşıp birkaç adam kiralayarak bir ekip oluşturabiliyorsunuz. (İlk tanıtımda görüldüğü gibi.) Yani soygunları sadece üç karakterimizle birlikte yapmıyor, farklı elemanlar da bulabiliyorsunuz ve bu elemanları soygun için kiralayabiliyorsunuz. Ekipler “yetenekli” ve “amatör” olarak ikiye ayrılıyor. Yetenekli ekipleri kiralamak, işin ehli ve uzmanı oldukları için diğer ekiplere nazaran daha pahalı oluyor ancak soygunlarda işinize oldukça yarıyor. Eğer paranız az ise amatör ve ucuz bir ekip kiralayabilirsiniz. Ancak bu ekip diğer ekipler gibi yetenekli ve uzman olmadığı için soygunun başarısız gitme olasılığı yüksek oluyor. Bu yüzden ekibinizin doğru seçilmiş olması gerekecek. Oyuncular ya ucuz seçeneği seçerek daha az yetenekli bir ekip kuracak, ya da daha yetenekli ve daha uzman bir ekip toplayarak soygun sonunda daha büyük bir pay kazanacak.

  • Ekip üyeleri kendi alanlarının uzmanı olacak. Örneğin kaçış arabasını kullanan şoför, rehinelerle veya polislerle ilgilenen nişancı, kasa uzmanı, teknisyen vb. gibi.

  • Soygunlarda karakterler hem görsel hem işitsel olarak iletişimde olacak, böylece soygunların başarısız gitme olasılığı azalacak.

  • Aynı ekibinizle birden fazla soygun tamamladığınızda ekip üyelerinizin becerisi tıpkı bir istatistik gibi artacak ve zamanla daha çok gelişecekler. Yani daha fazla soygun daha fazla yetenekli ekip üyeleri demek.

  • Aracınızı modifiye etmek soygunlarda da işinize yarayacak: Kaçış arabasını önceden soyguna uygun olarak modifiye edip soygun sonrası iyi bir kaçış yapabilirsiniz.

  • Oyunda alışveriş marketleri, ATM’ler, benzin istasyonları ve para taşıyan banka kamyonları soyulabilecek. Bu “ufak soygunlar” oyun içinde bir mini oyun tadında olacak ve genellikle oyuncuların büyük soygunlara hazırlık amaçlı olmasını ve soygunlara alışıp ısınmalarını sağlayacak.

  • Soygunlar, gerçekleştirdiğiniz atılımlara göre değişiyor ve soyguna etki ediyor. Soygunun başarılı veya başarısız gitmesi, neler yapıp yapmayacağınız tamamen sizin elinizde.

  • Hedefinize gizli bir şekilde veya doğrudan olarak kaba kuvvet kullanarak saldırabilirsiniz. Bu durum soygunlara da etki edecek. Örneğin, soyacağınız dükkânın kapısına tekme atarak girebilir ve herkesi korkutabilir veya dükkâna taktiksel bir şekilde gizlice girebilirsiniz. Bu durum karakterlerimizin “gizlilik” istatistiğinin gelişmesinde katkı sağlayacak.

  • Geçmişinde bu soygun işlerini çoktan bırakmış olan Michael’ın yeniden bu işlere geri dönmesinde FIB büyük rol kaynağı. FIB, Michael’dan IAA adına önemli olan ve IAA’e ait olan bir elemanı kaçırmasını ve kendilerine bırakmasını istiyor.


  [​IMG]


  Şehir ve Harita

  • Oyun, San Andreas eyaletinin Los Santos şehrinde ve bu şehri çevreleyen Blaine Vilayeti‘nin kırsal alanlarında geçiyor. Los Santos’un yanı sıra, şehri çevreleyen Blaine Vilayeti’nin dağları, tepeleri, kırsal alanları ve plajlarla kaplı günümüz Güney Kaliforniya’sının birçok bölgesi bizleri bekliyor olacak.

  • Oyun iki bölgeye ayrılıyor: Los Santos (şehir) ve Blaine Vilayeti (kırsal alanlar).

  • Oyunda tek bir şehir olmasının sebebi, Rockstar’ın Los Angeles havasını tam anlamıyla yaşatmak istemesi.

  • Harita çok büyük olacak. Öyle ki; GTA: San Andreas, Red Dead Redemption ve GTA IV’ün toplamından bile çok daha büyük. Belirtilene göre Red Dead Redemption’ın haritasından 3 buçuk kat daha büyük. Eğer denizleri ve deniz altını da sayarsanız bu rakam 5'e kadar çıkabiliyor. Oldukça büyük bir harita bizleri bekliyor.

  • Bazı özel korumalı alanlar haricinde oyunun tüm haritası başlangıçta açık olacak ve başlangıçtan itibaren tüm haritayı keşfedebileceksiniz. Harita başlangıçtan itibaren keşfedilmeyi bekleyen bir dolu şeylerle dolu.

  • Gökyüzü derinliği çok büyük. Paraşütle 13.000 feet’ten atladığınızda yeryüzünü göremiyorsunuz bile. Yere iniş yapmaksa tam 3 dakikayı alıyor.

  • Rockstar, şehri tam anlamıyla yansıtabilmek için şehrin gerçek hayattaki yerlerine gidip çeyrek milyondan fazla fotoğraf çekip saatlerce video kaydı almış.

  • Harita, diğer GTA ve Rockstar oyunlarından daha büyük, ancak Los Santos’un şehir merkezinin yüz ölçümü Liberty City’den daha küçük ve Los Santos şehrinin büyüklüğü GTA IV’teki Liberty City’yle hemen hemen aynı. Los Santos’un haritası Liberty City’yle aynı düzeyde olacak fakat kırsal alanlarla birlikte harita oldukça geniş ve büyük olacak.

  • Küçük kasabalar, köyler haritada işlevsiz boş bir yer olarak kalmayacak; keşfedilmeyi ve vakit geçirmeyi bekleyen birçok yer olacak.

  • Chiliad Dağı geri dönüyor; hem de dopdolu ve keşfedilmeyi bekleyen hâliyle birlikte.

  • Chiliad Dağı’nın yanı sıra oyunda Josiah Dağı adında bir dağ mevcut.

  • Gerçek hayattaki Salton Denizi’nin adı, oyunda Alamo Denizi adıyla karşımıza çıkacak. Göl çevresindeki çöllük alanın arkasındaysa Chiliad Dağı görülebiliyor.

  • Önceki GTA oyunlarında da olduğu gibi harita kara ile çevrili değil, deniz ile çevrili.

  • Coğrafi alan büyük ve geniş. Buna dağlar, nehirler, göller, okyanuslar, askeri üsler, plajlar, tarım arazileri, ormanlar, çöller, yoğun kentsel ortamlar ve fazlası dahil.

  • Ormanlarda orman koruyucuları ve bekçileri olacak.

  • Vahşi doğa var. Dağlarda geyikler, yaban kedileri, dağ aslanları ve çakallar gibi geniş çapta hayvanlar mevcut.

  • Geyikler yollara çıkabiliyor. Oyunu inceleyen ekip, Michael’ın arabasının önünden bir geyiğin geçtiğini ve Michael’ın sinirlendiğini görmüş.

  • Oyunun tüm dünyası, belirli bölgelere özel olan vahşi doğa ve bu doğa sakinleriyle dolu.

  • Harita, Chiliad Dağı da olmak üzere pek çok dağ, Wine Country, bir askeri üs ve sahil boyunca keşfedilmeyi bekleyen okyanus dibini içeriyor.


  [​IMG]


  Denizaltı ve işlenişi

  • Deniz altına dalma özelliği geri dönüyor; hem de keşfedilmeyi bekleyen dopdolu bir okyanus dibiyle birlikte!

  • Deniz altındaki her şey tamamen düşünülmüş ve her biri detaylı olarak modellenmiş.

  • Dalış kıyafeti, oksijen tüpü ve palet gibi dalış ekipmanlarıyla deniz altına dalabileceğiz.

  • Bazı bot ve tekneklerde dalış yapabilmek için hazır dalış ekipmanları mevcut. Bu teknelere bindiğinizde isterseniz ekipmanları giyip deniz altına dalabileceksiniz.

  • Deniz altında keşfedilecek bir dolu şey mevcut. Gemi enkazları ve batık petrol refinerileri bunlardan sadece birkaçı. Bunları isterseniz araştırabilir ve keşfedebilirsiniz. Bizim haricimizde enkazları inceleyen başka ekipler de olacak.

  • Vahşi doğada olduğu gibi deniz altında da bir ekosistem mevcut. Deniz altı; balık grupları, deniz altı sırtları, kaya midyeleriyle kaplı bir enkaz ve köpekbalığı gibi çeşitlerle dolu.

  • Sualtı mağaraları bulunuyor.

  • Köpekbalıkları saldırabilecek ve hiç olmadığı kadar tehlikeli olacaklar. Yüzerken köpekbalıkları -muhtemelen karakterimize yaklaştığında- mini haritada işaretle gösteriliyor. Dikkatli olmanız sizin yararınıza!

  • Deniz altında hazineler mevcut ancak bunları bulmak oldukça zor olacak zira deniz altında hazinenin nerede olduğuna dair hiçbir işaret yok; hazineleri tamamen uzun uğraşlar sonucunda bulacak ve servetinize servet katacaksınız. Bu hazineleri bizim haricimizde şehir sakinleri de arayabilecek. Bu yüzden onlardan önce davranmanız gerekecek.

  • Deniz dibi, denizaltı araçlarıyla da keşfedilebilecek.


  [​IMG]


  Silahlar ve Çatışmalar

  • Nişan göstergesi düşmana tutulduğunda beyazdan kırmızıya renk değiştiriyor, böylece düşmanlarınızı çatışmalarda ayırt edebiliyorsunuz. (Red Dead Redemption ve Max Payne 3'teki gibi.)

  • Düşmanınızı öldürdüğünüzde nişan göstergesi küçük bir “X” şeklini alıyor ve böylece düşmanlarınızın ölüp ölmediğini ayırt edebiliyorsunuz. (Max Payne 3'teki gibi.)

  • Max Payne 3'teki gibi çatışmalarda nişan seçeneklerinden Free Aim, Soft Lock veya Hard Lock seçenekleri seçilebilecek.

  • Silah menüsü önceki oyunlardan çok farklı. Silahlar artık dairesel bir menüden seçiliyor. (Red Dead Redemption ve Max Payne 3'teki gibi.)

  • Oyunda silah modifiyesi olacak. Silahları lazer görüşü, dürbün, susturucu, fener ve yüksek kapasite şarjörlerle özelleştirebileceğiz.

  • Serinin ünlü silah dükkânı Ammu-Nation geri dönüyor ve silah modifiyesini Ammu-Nation’dan da yapabileceğiz.

  • Mermi bitse bile oyuncular silahlarını yanında bulundurabilecek.

  • Nişan alırken omuz üzerine yakınlaştığında kamera biraz daha geride kalacak. Nişan almada kamera açısı iyileştirilmiş.

  • Çatışma mekaniği büyük ölçüde geliştirildi. “Run and gun” adı verilen ilerlemeli bir şekilde çatışma sistemi mümkün olacak.

  • Oyunda geniş bir görüş alanı mevcut ve oyuncular ilerlemeli bir şekilde nişan göstergesini kaybetmeden ve çatışmadan hiç kopmadan akıcı bir şekilde çatışabilecek. Rockstar, çatışma ve silah sisteminde genel olarak Max Payne 3'ün nimetlerinden yararlanmış.

  • Siper alma özelliği büyük ölçüde geliştirilmiş ve siper almanın oynanışta önemi çok büyük.

  • Max Payne 3'teki gibi aldığınız çoğu siper tamamen yok edilebilir olacak. Bu yüzden siper aldığınız şeyi dikkatli seçmenizde fayda var. Bunu avantaja da çevirebileceksiniz: Örneğin, düşmanınız yok edilebilen bir ahşap parçasına siper aldığında bu parçayı ateş açarak yok edebilecek ve düşmanınızı ortaya çıkarabileceksiniz.

  • Çatışmalar içinde sipere geçiş ve çıkış sorunsuz.

  • Yerde yuvarlanma özelliği siper değiştirme sisteminde de mevcut.

  • GTA V serideki en kapsamlı silah çeşidini içeriyor. Keskin nişancı tüfekleri, makineli tüfekler, yapışkan bombalar ve daha fazlası bizleri bekleyenler arasında.

  • Silahlar, özgürlük ve cephane arasında geliştirerek biraz daha farklılaştırıldı. Oyunculara artık istediği her silaha sahip olma imkânı veriliyor. Oyunun ilk başlarında daha az cephane ve daha az doyuruculuk var fakat oyunda ilerledikçe doyurucu cephaneler artacak.

  • Max Payne 3'te olduğu gibi farklı koruma seviyesine sahip çelik yelekler var. Örneğin, daha az koruyan, orta derecede koruyan ve daha güçlü/daha fazla koruyan çelik yelekler gibi.

  • Oyundaki çoğu silah yeşil kaplamalı. Bunun sebebi henüz bilinmiyor; ya silah modifiyesinde kaplamanın rengi de özelleştirilebilecek ya da oyunda özel olarak toplanılabilen yeşil kaplamalı silahlar olacak. (Max Payne 3'teki altın kaplamalı silahlar gibi.)


  [​IMG]


  Polisler ve Aranma

  • Polis aranma seviyesinde artık altı yıldız yok; oyundaki maksimum yıldız beşe indirilmiş.

  • Aranma özelliği yine GTA IV’teki gibi haritada yanıp sönen dairesel polis bölgesiyle belirleniyor.

  • Polisler bu sefer saklandığınız yeri hemen bilemeyecek. Sizi görmek için onların görüş açısında olmanız gerekiyor ve eğer saklanıyorsanız sizin nerede olduğunuzu bilemeyecekler, kolay kolay da bulamayacaklar. Eğer tepenizde polis helikopteri varsa işte o zaman sizi net olarak görebilecekler. Tepenizde helikopter olmadığı sürece yayan olarak polislerden kaçarken kuytu köşelere saklanıp polislerden saklanabileceksiniz.

  • Polisler kendi aralarında iletişim kurmak için el işaretleri kullanacak.

  • Polisler, köpek polisleriyle de gelebilecek ve köpekleri size karşı silah olarak kullanabilecekler.

  • 4. yıldıza ulaştığınızda keskin nişancılar gelecek.

  • Polis arabası bir çete bölgesine girdiğinde çete elemanları hemen polislere ateş açacak ve polisler ile çete arasında çatışma çıkacak. Eğer peşinizde polis varsa, hemen bir çete bölgesine giderek bu şekilde polisleri peşinizden savmak için bir fırsat doğurabilirsiniz.

  • Kırsal alanlarda şerifler olacak.


  [​IMG]


  Oyundan Hayvanlar

  • Seride bir ilk olarak oyunda hayvanlar olacak. Onaylanan bazı hayvanlar şunlar: Köpekler, çakallar, kurtlar, geyikler, ceylanlar, keçiler, tavşanlar, ahır hayvanları, dağ aslanları, vaşaklar ve köpekbalıkları. Kısacası en az Red Dead Redemption kadar büyük hayvan çeşitleri bizleri bekliyor.

  • Ana karakterlerimizden Franklin’in, Chop adında Rottweiler türü bir köpeği var. Muhtemelen Chop’ı hem görevlerde hem de serbest dolaşımda düşmanlara karşı saldırı silahı olarak kullanabilecek ve gezdirebileceğiz.

  • Oyunda vahşi doğa olacak ve bu doğada dağ aslanları, vaşaklar, çakallar, kurtlar ve çeşitli vahşi hayvanlar olacak.

  • Oyundaki hayvanlar sadece süs değil. Hepsinin bir tepkisi olacak, vahşi hayvanlar size saldırabilecek. Bazı bölgeleri koruyan koruma köpekleri olacak ve eğer onların dikkatini çekerseniz başınıza belâ alabilirsiniz.

  • Polis köpekleri olacak ve yeteri kadar suça bulaştığımızda muhtemelen bize saldırabilecekler.

  • Geyikler yollara çıkabiliyor. Oyunu inceleyen bir ekip, Michael’ın arabasının önünden bir geyiğin geçtiğini ve Michael’ın buna sinirlendiğini görmüş.

  • Nehirlerden su içen ceylanlar, ormanlara kaçan hayvanlar gibi çeşitli detaylar da mevcut.
  Çeteler

  • Balla çetesi geri dönüyor! Rockstar’ın açıklamasına göre Balla’lar hâlâ Los Santos’ta hâkimiyetlerini koruyor ve hâlâ güçlüler.

  • Grove Sokağı çetesinin geri dönüp dönmeyeceği hakkında henüz resmi bir açıklama yok ancak ana karakterlerimizden Franklin’in resmi tanıtım videosunda görüldüğü üzere yeşil renkli çete elemanları mevcut ve videonun bir sahnesindeki grafitide “Grove” yazısı görüyoruz. Grove çetesinin de geri dönüşü kuvvetli bir ihtimal. En azından çetenin ismi değişmiş ve oyunda farklı bir isimle karşımıza çıkabilir.

  • Balla’ların bölgesine bir polis arabası girdiğinde Balla’lar hemen polislere ateş açıyor ve polisler ile çete arasında çatışma çıkıyor. Eğer peşinizde polis varsa, hemen bir Balla çete bölgesine giderek bu şekilde polisleri peşinizden savmak için bir fırsat doğurabilirsiniz.

  • Ana karakterlerimizden Franklin ve yakın arkadaşı Lamar muhtemelen bir Grove üyesi. İkisi de yeşil giyiniyor ve ikisi de Balla’lara karşı düşman.

  • GTA IV’ün meşhur motor çetesi The Lost geri dönüyor. GTA IV ve TLAD’da çetenin Doğu Kıyısı’ndaki Alderney koluna tanık olmuştuk, GTA V’te ise Batı Kıyısı’ndaki Los Santos koluna tanık olacağız.

  • Ana karakterlerimizden Trevor ile Lost çetesi arasında bitmek bilmeyen bir uyuşturucu savaşı var. Görünüşe bakılırsa TLAD’da bir parçası olduğumuz çetenin GTA V’te düşmanı olacağız.


  [​IMG]


  Mini Oyunlar

  • GTA IV ve Red Dead Redemption kadar, hatta daha fazla çeşitli mini oyunlar bizleri bekliyor.

  • Oyunda her karakterin kendisine ait birbirinden farklı hobisi var ve bu da her karakterin kendisine ait belli başlı farklı mini oyunlarını ortaya çıkarıyor. Oyundaki bazı mini oyunlar ve aktiviteler bu karakterlerin hobisine bağlı olarak ortaya çıkıyor. Örneğin, Michael ile birlikte farklı mini oyunlar yaparken, Trevor ve Franklin ile de farklı mini oyunlar yapabileceksiniz ve bunlar sadece o karakterlere özel olacak.

  • Şu ana kadar açıklanmış bazı mini oyunlar şöyle: Golf, tenis, yoga, triatlon, BASE Jumping, off-road, Motokros.


  [​IMG]


  Fizik ve Oyun Motoru

  • Oyun, RAGE motorunun gelişmiş versiyonunu kullanıyor. RAGE/Euphoria motoru; GTA IV, Red Dead Redemption ve Max Payne 3'ten çok daha iyi bir şekilde geliştirilmiş. Rockstar bu motoru tüm potansiyeliyle birlikte yeniden getirdiği için bir öncekinden daha emin.

  • Sürüş fiziği GTA IV’ünkine benziyor ancak fizik GTA IV’ten çok daha ileriye taşınmış. Artık araçlar zeminde biraz daha iyi duruyor ve GTA IV’teki “büyük ve tekne gibi” araç hissiyatının yerini daha çok gerçekçi, yarış oyunu hissiyatı almış. Helikopter kontrolü de geliştirilmiş durumda.

  • Denizlerin fiziği en baştan yeniden inşa edilmiş ve artık daha gerçekçi. Tekneler/botlar dalgalara çarptıkça geri tepiyor.

  • Denizler hava koşullarına göre şekil alacak. Örneğin, fırtınalı havada dalgalı olacak.

  • Ateş etme sistemi önceki oyunlara göre oldukça geliştirilmiş ve buna vurulma animasyonları da dahil. Euphoria motoru sayesinde yayalar çok daha gerçekçi vuruluyor, daha gerçekçi ve daha etkileyici ölüyorlar.

  • Aynı şekilde dövüş sistemi de öncekilerden daha ileriye taşınmış.

  • Grafiklerdeki uzaklık mesafesi artırılmış. Örneğin, bir bölgeden çok uzak mesafedeki bir nokta bile artık görülebilecek.

  • Animasyonlarda daha fazla ağız hareketi var, fakat oyun L.A. Noire’daki yüz tarama teknolojisini kullanmıyor. Yüz animasyonları daha çok Max Payne 3'ünkine benziyor.

  • Oyunda, oyunun çıkışına kadar düzeltilmesi gereken bazı kare hızı ve aliasing sorunları var fakat sahnelerin zorluğunun ve genişliğinin aktarılışı mükemmel.


  Radyo

  • Seride bir ilk olarak bazı görevlerde görevin heyecanına ve gerilimine göre arka planda müzik çalıyor (Red Dead Redemption, L.A. Noire ve Max Payne 3’teki gibi). Eğer arabalı bir görevdeyseniz ve radyo dinliyorsanız bu müzikler radyoyla asla karışmayacak, müzikler radyo yokken başlayacak. (Muhtemelen radyonun sesi azalıp arka plandaki müzik artacak.) Görevlerde çalan özel müzikler atmosferi tamamlayacak. Dan Houser’ın belirttiğine göre bu müzikleri, ilk GTA oyunundan beri serinin soundtrack’lerini hazırlayan Rockstar North’dan Craig Connor derliyor.

  • GTA III’ten bu yana serinin her oyununda yer alan ünlü talk radyo sunucu Lazlow geri dönüyor. Yine eğlenceli talk radyosuyla GTA oyuncularını güldürmeye kaldığı yerden devam edecek…

  Oyunun radyo istasyonları henüz açıklanmamış olmasına rağmen iki radyo istasyonu ve bazı parçalar açığa çıkmış durumda. Belirtilene göre oyundaki radyolar arasında Klasik Rock, Opera, Dub ve Country türleri var.

  • NightRide FM - Tarz: Electro House – Sunucu: Kavinsky

  • Los Santos Rock Radio - Tarz: Rock & Klasik


  Multiplayer

  • Multiplayer modu bir öncekinden çok daha gelişmiş durumda. Crew adı verilen ve ilk olarak Max Payne 3'te aktif edilen online çete sistemi GTA V’in multiplayer’ında da yerini alacak. Bu sistemle birlikte oyuncuların Rockstar Social Club aracılığıyla kurdukları, katıldıkları ekipler/çeteler, multiplayer’da bulunacak.

  • Single-player’daki karakter değiştirme dairesel menüsünde dört karakter mevcut: Franklin, Trevor, Michael ve multiplayer karakterimiz. Multiplayer karakterini seçtiğiniz takdirde oyun multiplayer’a giriş yapacak. Multiplayer moduna geçiş yapmak artık daha pratik ve hızlı.

  • Single ile multiplayer modu birbirleriyle oldukça iç içe. Oyun içinde gamepad’in aşağı düğmesine bastığınız takdirde multiplayer’a giriş yapacak veya eğer multiplayer’daysanız multiplayer’dan çıkış yapacaksınız.

  • Çeşitli co-op modları multiplayer’da yer alacak.

  • Rockstar, GTA V’in multiplayer’ının bugüne kadar yapmış oldukları en iyi multiplayer modu olacağına inanıyor: Belirtilene göre multiplayer’da oyuncuları ekran başından kaldıramayacak bir dolu içerik olacak.

  • Bunların haricinde multiplayer hakkında henüz fazla bilgi bizlerle buluşmuş değil. Multiplayer hakkında daha fazla detay ve görüntü ileride Rockstar tarafından açıklanacak. ALINTI DEĞİLDİR
   
  SanoralTR, ShouldToBe, Excuted ve diğer 6 kişi bunu beğendi.
 2. DarkGame Demir Madencisi

  Katılım:
  27 Eylül 2012
  Mesajlar:
  348
  Eline sağlık.
   
  Hasan29 bunu beğendi.
 3. Hasan29 Kızıltaş Madencisi

  Katılım:
  13 Ekim 2012
  Mesajlar:
  528
  Teşekkürler. :)
   
 4. mehmet234 Kömür Madencisi

  Katılım:
  9 Temmuz 2012
  Mesajlar:
  125
  Eline Sağlık.Ama biz bu yazıyı okuyana kadar GTA V çıkar :D
   
 5. Hasan29 Kızıltaş Madencisi

  Katılım:
  13 Ekim 2012
  Mesajlar:
  528
  :D Çok teşekkürler.
   
 6. umut_ ┌─────────────┐ [ 1881 - 193∞ ] └─────────────┘

  Katılım:
  24 Mart 2013
  Mesajlar:
  4.315
  Yararlı Konu Olmuş +1
   
 7. Hasan29 Kızıltaş Madencisi

  Katılım:
  13 Ekim 2012
  Mesajlar:
  528
  Sağolun.
   
 8. Drexell Arthur Ağaç Yumruklayıcı

  Katılım:
  9 Ağustos 2013
  Mesajlar:
  26
  Minecraft:
  xXxDrexellxXx
  Çok sağol oyun hakkında fazla bilgim yoktu,bilgilenmiş oldum çok sağol :)
   
 9. Hasan29 Kızıltaş Madencisi

  Katılım:
  13 Ekim 2012
  Mesajlar:
  528
  Önemli değil işimiz :)
   
 10. caglaris Obsidyen Madencisi

  Katılım:
  15 Şubat 2013
  Mesajlar:
  1.271
  PSN:
  KillerTR_64
  Xbox:
  RGH
  Steam:
  caglarismet
  Minecraft:
  CoolMint64
  Çok uzun diye okumadım :D ama yararlı +1
   
 11. Hasan29 Kızıltaş Madencisi

  Katılım:
  13 Ekim 2012
  Mesajlar:
  528
  Ne işsizsiniz abi ya :)Teşekkürler.
  Yorumlarınız için teşekkürler arkadaşlar ama okumak için biraz çabalarsınız (emeğe saygı olarak Beğenide olabilir :D)GTAV hakkında aradıklarınız her şey burada okumaktan üşenmeyin.
   
 12. Crack-Star Zombi Katili

  Katılım:
  23 Şubat 2013
  Mesajlar:
  227
  Minecraft:
  imaboss93
  Cok sağol bilgilendirici konu
   
 13. ProfeniX Lapis Toplayıcısı

  Katılım:
  22 Şubat 2013
  Mesajlar:
  1.188
  Siyenen Türk ' de Maltipılayir [Sansür] programını izlediyseniz orada da çok konuştular bir sürü bilgi öğrendim GTA V hakkında :D
   
 14. Hasan29 Kızıltaş Madencisi

  Katılım:
  13 Ekim 2012
  Mesajlar:
  528
  Çok teşekkürler :)
   
 15. Tario76 Işık Taşı Madencisi

  Katılım:
  29 Ağustos 2012
  Mesajlar:
  3.707
  Hepsini okdudum :inek:
   
 16. Hasan29 Kızıltaş Madencisi

  Katılım:
  13 Ekim 2012
  Mesajlar:
  528
  Tebrikler Mesut ilk okuyan üye sensin :) Ödülün geliyor :D :() Minecraft ustası olmuşsun hayırlı olsun :))) Niye banlandın?
   
 17. Tario76 Işık Taşı Madencisi

  Katılım:
  29 Ağustos 2012
  Mesajlar:
  3.707
  Forumda husursuzluktan hesabım yasaklanmıştı neyse tartışmayı yaratan sınırsız olarak forumdan uzaklaştırılmış. Eyvallah çoğu kişi benim sayemde oldu puan açığı vardı ^^
   
 18. WhoIsLance Elmas Madencisi

  Katılım:
  7 Ağustos 2013
  Mesajlar:
  753
  Minecraft:
  ElderFalcon07
  Güzel Konu Ama Rapor Etmek Zorundayım,Resimlerde Reklam Var :'/
   
 19. Hasan29 Kızıltaş Madencisi

  Katılım:
  13 Ekim 2012
  Mesajlar:
  528
  üyelerin dikkatini çekmez diye düşündüm.O yazıyı kaldırayım hemen ama resimler kalsın :)
   
 20. Hasan29 Kızıltaş Madencisi

  Katılım:
  13 Ekim 2012
  Mesajlar:
  528
  Konu güncellenmiştir,resimler değişmiştir iyi forumlar.
   
Konu Durumu:
DİKKAT! Bu konuya 90 günden daha uzun süredir cevap yazılmamış. Son mesaj tarihi 3 ayı geçmiş konulara cevap yazmanız durumunda mesajınız silinebilir, uyarı alabilirsiniz. Eski konuya mesaj yazmak yerine yeni konu açabilirsiniz.

Sayfayı Paylaş