Skript ve Java Bilseydiniz

utsukushihito

Marangoz
En iyi cevaplar
0
Skript ve Java ile eklenti geliştirebilseydiniz, skript ile mi yoksa java ile mi yazmaya devam ederdiniz?

Hangisini seçtiğinize bağlı olarak neden onu seçtiğinizi açıklarsanız sevinirim, ciddi bir sorudur tartışma yaratmak için açmadım sadece sizlerin gözünden Java ile eklenti geliştirebilseydiniz halen skript'te devam eden arkadaşların görüşlerini almak için açıyorum konuyu, sadece merak başka bir amacım yok.

'zamandan kazanma, daha hızlı yazma' temalı cevapları vermemeye gayret edin lütfen, skript'ti kullanmanızda ki temel sebebleri istiyorum sadece ancak java bildiğinizi varsayarak cevaplayınız, şimdiden teşekkürler :)

ek not: Java ile uğraşıyorum dediğim gibi sadece skript kullanıcılarının eğer java ile eklenti yazabiliyor olsalardı halen skript'te dururlar mıydı onu merak ediyorum.

Son düzenleme:

UgurS

Taş Madencisi
Emektar Üye
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Selam!
Ben Java’yı tercih ederdim çünkü Java yapabileceklerinin neredeyse sınırsız olduğu bir dil. Ayrıca Java ile Plugin sunucuyu daha az yoran bir şey. Daha da hızlı. Buna kanıt için Buraya Tıkla! Gidip Skript ile MiniGame yapmayın. Olmaz. Sunucunuzun performansı düşer. Sunucuyu çok yorar. Bu Java ile yapılmalıdır. Ancak yine de Skript ile sunucuya küçük güzel şeyler eklenebilir. Eğer Java bilmiyorsan öğrenmeye başlamanı öneririm. Hem gelecekte de işine yarayabilir.
İyi Forumlar.

Broadway

JVM'yi Bozan Adam
En iyi cevaplar
0
skript-npc ve skraper'ın (skript addonları) yapımcısıyım ve Minecraft sunucunuz dışında bir şeye ihtiyacınız olmayacaksa kesinlikle skript öneririm. Öğrenmesi çok çok daha kolaydır ve söylenenlerin aksine skript öyle 300 400 kat yavaş değildir çünkü Java ile tek farkı regex parserından geçmesi. Benchmark yapan arkadaşlar sahtecilik yapıyorlar.

Sadece sunucuyla uğraşacaksanız skript, başka şeylere de ihtiyacınız olacaksa Java veya Java ile interopable olan herhangi bir JVM dilini seçmek en mantıklısı.

utsukushihito

Marangoz
En iyi cevaplar
0
skript-npc ve skraper'ın (skript addonları) yapımcısıyım ve Minecraft sunucunuz dışında bir şeye ihtiyacınız olmayacaksa kesinlikle skript öneririm. Öğrenmesi çok çok daha kolaydır ve söylenenlerin aksine skript öyle 300 400 kat yavaş değildir çünkü Java ile tek farkı regex parserından geçmesi. Benchmark yapan arkadaşlar sahtecilik yapıyorlar.

Sadece sunucuyla uğraşacaksanız skript, başka şeylere de ihtiyacınız olacaksa Java veya Java ile interopable olan herhangi bir JVM dilini seçmek en mantıklısı.
Sunucu işini profesyonel bir şekilde yapmak istiyorsak yine skript mi öneriyorsun, senin dediğini bakacak olursak ufak çapta faction-skyblock sunucuları için skript kullanılmalı, yani minigames'leri kendimiz yaptığımı sunucularda ya da profesyonel tarzda(hypixel) büyük çapta yüksek oyuncu kitleli bir sunucu için skript önermiyorsun yanlış mı anladım?

Ek olarak benchmark'ta nasıl bir sahtecilik yapıyorlar açıklayabilir misin, aynı methodu kullanıp başına ve sonuna currentime ile okutuyorlar ve java kat ve kat önde çıktığı görülüyor, sahtecilikten kastın nedir açıklayabilir misin?

Broadway

JVM'yi Bozan Adam
En iyi cevaplar
0
Sunucu işini profesyonel bir şekilde yapmak istiyorsak yine skript mi öneriyorsun, senin dediğini bakacak olursak ufak çapta faction-skyblock sunucuları için skript kullanılmalı, yani minigames'leri kendimiz yaptığımı sunucularda ya da profesyonel tarzda(hypixel) büyük çapta yüksek oyuncu kitleli bir sunucu için skript önermiyorsun yanlış mı anladım?

Ek olarak benchmark'ta nasıl bir sahtecili yapıyorlar açıklayabilir misin, aynı methodu kullanıp başına ve sonuna currentime ile okutuyorlar ve java kat ve kat önde çıktığı görülüyor, sahtecilikten kastın nedir açıklayabilir misin?

Profesyonel yapıyorsanız tabii ki Java, çünkü website ve diğer olayları kendi başınıza daha temiz yapma şansınız olacak. Benchmark sonuçlarını kendileri yazan veya sahte benchmark kodu kullanan çok kişi gördüm, o arkadaş ta bunu yapıyor. Kendi test sonuçlarımı buraya bırakayım:

Skript kodu:
Kod:
# faktöriyel hesabı (skript'te for olmadığı için böyle yapmak zorunda kaldım.)
# skript-mirror gerektirir
import:
    java.lang.System

function fact(input: integer):
    set {_t} to System.currentTimeMillis()
    set {_start} to 2
    set {_fact} to 1
    while {_start} <= {_input}:
        set {_fact} to {_start} * {_input}
        add 1 to {_start}
    send "Skript: %{_input}%! = %{_fact}% (%System.currentTimeMillis() - {_t}% ms)" to console

Java kodu:
Java:
private void fact(int input) {
    long t = System.currentTimeMillis();
    int start = 1;
    int fact = 1;
    while (start <= input) {
        fact = start * input;
        start++;
    }
    System.out.println("Java: " + input + "! = " + fact + " (" + (System.currentTimeMillis() - t) + " ms)");
}

Sonuçlar:

factskript.PNG

javabench.PNG

utsukushihito

Marangoz
En iyi cevaplar
0

teşekkürler, yalnız bu algoritma çok basit göründü daha büyük bir şey gerekiyor bence, yani büyükten kastım daha zorlayıcı bir şey, bu tarz faktöryel hesabı oldukça basit bir iş skript ve java için, arada fark olacağını zaten düşünmem o şekilde, link veren arkadaşın dediği konuda ki algoritma oldukça karmaşık ve zorlayıcı onu ben kendim test ettiğimde ise o konuda ki sonuçlarla örtüşüyor, çok basit işler için skript ile java'nın bir farkı yok gibi nerdeyse, ama iş yüke binince işler değişiyor, tekrardan teşekkürler bilgilendirme için.

UgurS

Taş Madencisi
Emektar Üye
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Profesyonel yapıyorsanız tabii ki Java, çünkü website ve diğer olayları kendi başınıza daha temiz yapma şansınız olacak. Benchmark sonuçlarını kendileri yazan veya sahte benchmark kodu kullanan çok kişi gördüm, o arkadaş ta bunu yapıyor. Kendi test sonuçlarımı buraya bırakayım:

Skript kodu:
Kod:
# faktöriyel hesabı (skript'te for olmadığı için böyle yapmak zorunda kaldım.)
# skript-mirror gerektirir
import:
    java.lang.System

function fact(input: integer):
    set {_t} to System.currentTimeMillis()
    set {_start} to 2
    set {_fact} to 1
    while {_start} <= {_input}:
        set {_fact} to {_start} * {_input}
        add 1 to {_start}
    send "Skript: %{_input}%! = %{_fact}% (%System.currentTimeMillis() - {_t}% ms)" to console

Java kodu:
Java:
private void fact(int input) {
    long t = System.currentTimeMillis();
    int start = 1;
    int fact = 1;
    while (start <= input) {
        fact = start * input;
        start++;
    }
    System.out.println("Java: " + input + "! = " + fact + " (" + (System.currentTimeMillis() - t) + " ms)");
}

Sonuçlar:

Ekli dosyayı görüntüle 90226

Ekli dosyayı görüntüle 90225
Zaten Java ile 2 kat daha hızlı değil mi? Skript 2ms, Java ise 1ms :) Bir de böyle bir bakış açısı var.

Bernard

Бернард
Site Danışmanı
Geliştirici
En iyi cevaplar
61
Tabii ki Java fakat yapacağın şeyleri sadece Minecraft ile bırakma, şu anda ekranında ne görüyorsan hepsini yapabilirsin. Java öğrenirsen daha sonra farklı diller öğrenmek istersen mantığını bildiğin için çok zorlanmazsın. Ha illada Minecraft diyorsan Java öğrenme zahmetine girme.

utsukushihito

Marangoz
En iyi cevaplar
0
Tabii ki Java fakat yapacağın şeyleri sadece Minecraft ile bırakma, şu anda ekranında ne görüyorsan hepsini yapabilirsin. Java öğrenirsen daha sonra farklı diller öğrenmek istersen mantığını bildiğin için çok zorlanmazsın. Ha illada Minecraft diyorsan Java öğrenme zahmetine girme.
Benim bu konuda ki amacım yardım almak ya da bir sorunuma cevap vermek ya da öneri almak değil, konuda amaçladığım şey, skript kullanıcıların mantığını çözmek neden skript kullanıyorlar ve java bilselerdi acaba skript kullanırlar mıydı eğer kullanıcaklarsa bunun nedeni, benim derdim bu :)

cigax09

Marangoz
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Skript daha kolay geliyor. Java'da bir bilgiyi almak için daha çok harf sarf ediyorsun. Örnek verirsek "p.getPlayer().getName()",p.getName()'de olabilir tam hatırlamıyorum, kod satırı skript'te sadece "player-/-%player%" olarak geçiyor. Bir veriable üreticeksen yanına string, float gibi veri türleri yazmıyorsun. Ama performansa gelirsek evet Java daha hızlı, skript kendi içindeki kodu tekrardan Java'ya çeviriyor. Sonra çevrilen kod satırını çalıştırıyor, bu da haliyle performansta çok kayıplar sağlıyor. Java'yı daha profesyonel şekilde bilseydim Java kullanırdım. ,tabi üşenmezsem :),

HqeS

Elmas Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Mesela java bana göre çok zahmetli gibi görünüyor birkaç kere class işlemlerini yapamayınca plugin çalışmamıştı sinirlenip silmiştim.
Skript ile baya büyük şeyler yapabiliyorum lag yapıp yapmaması beni şahsen ilgilendirmiyor. son konuma bak istersen javayla onu yapamam çünkü onu öğreten bir şey görmedim ki skriptte de görmedim sadece 1 satır kod gördüm skriptle ilgili skunity de ondan kendim ekleyerek oluşturdum.
bana kalsan ben bi skript yapımcısıyım ama forumda kimse değer vermiyor skripte. Beynimi patlatarak kimsenin yapamayacağı şey yaptım adamlar event skipti spawner skriptinde takılı kalıyor. Alıcı önemli bu işlerde istersen dünyanın 1 numarası ol. Bak mesela yaptığım şeyi dünyada hiç kimsede görmedim ( skunity skriptin dünyası gibi her şey orda var ve orda da göremedim ) ama konuya 56 kişi bakmış 1 kişi bile yorum atmamış neden ? çünkü herkes spawner skripti olsun event skripti olsun nerde dandik şey var ona koşuyor

utsukushihito

Marangoz
En iyi cevaplar
0
Mesela java bana göre çok zahmetli gibi görünüyor birkaç kere class işlemlerini yapamayınca plugin çalışmamıştı sinirlenip silmiştim.
Skript ile baya büyük şeyler yapabiliyorum lag yapıp yapmaması beni şahsen ilgilendirmiyor. son konuma bak istersen javayla onu yapamam çünkü onu öğreten bir şey görmedim ki skriptte de görmedim sadece 1 satır kod gördüm skriptle ilgili skunity de ondan kendim ekleyerek oluşturdum.
bana kalsan ben bi skript yapımcısıyım ama forumda kimse değer vermiyor skripte. Beynimi patlatarak kimsenin yapamayacağı şey yaptım adamlar event skipti spawner skriptinde takılı kalıyor. Alıcı önemli bu işlerde istersen dünyanın 1 numarası ol. Bak mesela yaptığım şeyi dünyada hiç kimsede görmedim ( skunity skriptin dünyası gibi her şey orda var ve orda da göremedim ) ama konuya 56 kişi bakmış 1 kişi bile yorum atmamış neden ? çünkü herkes spawner skripti olsun event skripti olsun nerde dandik şey var ona koşuyor
Anladım, yorum için saol.

Genel olarak herkes java'yı üşendiği için ve ya skript'te göre zor olduğu için seçmiyor bu gerçek benim sormak istediğim şu, eğer java bilseydin yani skript'te yaptığın her şeyin daha iyisini ve kalitelisini java'da zaten yapabiliyor olsaydın halen skript kullanır mıydın, eğer kullanırsan nedeni, benim sormak istediğim bu, yoksa biliyorum skript yazan kişilerin java'dan korkup üşengeçlik ve ön yargılarından dolayı java'yı kullanmadıklarını.

Mr_Obliviate

Play.BlokDunyasi.Net
En iyi cevaplar
18
Ruh hali
arkadaşlar 1 milisaniye çok önemli skript çöp hiçbir işe yaramaz.

utsukushihito

Marangoz
En iyi cevaplar
0
konuya daha sağlıklı düşünebilen insanlar yorum yaparsa sevinirim :)