Skyrim Karakter Önerileri

Bu konu süresiz olarak sabitlenmiş.

EquiliBrium

Elmas Madencisi
Emekli
Mesajlar
890
En iyi cevaplar
1
Puanları
3,280
gamer.png

Skyrim-5.jpg

Skyrim Karakter Önerileri

Kılıcınızı ejderhaların kanıyla bulamak mı istiyorsunuz? O zaman iyi bir karakter sizin için iyi olabilir. Elf olup büyülerle rakibinize dehşet saçabilir ya da sinsi bir Khajit olup hiç fark edilmeden hançeri kurbana geçirebilirsiniz. Peki siz hangisini seçeceksiniz? Eğer çaylar hazırsa gelin konuya giriş yapalım.

Irklar
Öncelikle ırkları tanımaya ne dersiniz? Irklar, oyunda size hangi alanda ilerlemek istiyorsanız "+" getiri olur. Örneğin bir Khajit ile bir Kuzeyli'nin sinsilikte olan ustalığı karşılaştırılamaz. Ya da bir Khajit bir Kuzeyli kadar dövüşte iyi olamaz. Yani ırklar size oyunda en büyük yardımcınızdır. Sadece böyle dövüş tekniklerine "+" getiri vermez. Bir Argonyalı suyun altında sınırsız nefes alabilirken bunu diğer ırklardan nasıl bekleriz ki? Ya da Kuzeyliler günde bir kez bağırarak düşmanlarını korkutup kaçırabilirler. İsterseniz şimdi ork ırkıyla başlayarak tüm ırkları daha detaylı inceleyelim.

Orklar
Orklar'a yakın dövüş konusunda rakip olabilecek çok az ırk vardır. Özel güçlerini kullanarak kısa süreliğine iki kat hasar verip daha az hasar alırlar. Böyle bir gücü eğer iyi kullanırsanız ejderhalar karşınızda minik bir tavşan gibi kalırlar. Biraz da fiziksel özelliklerinden bahsedecek olursak Orklar'ın teni yeşil renktedirler. Şimdiyse Orklar'ın nereden geldiğine ve size hangi yeteneklerde "+" getiri vereceğine bakmaya ne dersiniz? Orklar, Orsinium'un yerlileridir. Eğer bir Ork karakteri açarsanız Ork kalelerine de rahatlıkla girebilirsiniz. Eğer Ork seçmezseniz de yine de bu kalelere girebilirsiniz. Tabii Orklar'ın görevlerini yapmak şartıyla. Bunun yanında Ork seçen biri ağır zırha +10, blok, tılsımlamaya, tek el ve çift el saldırılara ve bunun yanında demircilik yeteneğine de +5 puan verir. Orklar ne kadar çirkin olsalar da özellikleri bakımından seçebileceğiniz bir ırk oluyor.
SK_Orsimer_Race.jpg

Kuzeyli
Skyrim'in o soğuk havasında yaşayan Kuzeyliler gerçekten de yakın dövüşte rakip tanımayan ırklardan bir tanesi. En sevdiğim ve en çok oynadığım ırk olan Kuzeyliler, Skyrim'de yaşarlar. Kuzeyliler'e göre Skyrim sadece Kuzeyliler'in evidir. Elfler'e yer yoktur. Ben de Elfler'i sevmeyen biri olarak hep Kuzeyli oynamışımdır. Kuzeyliler, Skyrim'in o soğuk topraklarında yaşadıklarından ötürü buz büyülerini onlara karşı kullanmak tam bir saçmalık. Rakiplerini günde bir kez bağırarak savaştan kaçmalarını sağlayan Kuzeyliler'in karşısında durmak o kadar da kolay değil gibi. Kuzeyliler'in özelliklerinin sadece bunlarla sınırlı kaldığını da sanmayın. Çift el saldırıları +10 ile başlarken bloklama, hafif zırh, tek el, hitabet ve demircilik yetenekleri de +5 ile başlıyor. Artık Kuzeyliler'i küçümseyecek pek de kimse kalmadı değil mi?

SepLnUp_Nord_a1&c1.png


Breton
Büyü konusunun uzmanlarına göz atalım mı? Benim ilk karakterim olan Bretonlar'ı hiç de küçümsemeyin. Elfler kadar büyüde iyi olan Bretonlar'ın %25 büyü koruması vardır. Yani büyülerden daha az etkilenirler. Ayrıca Bretonlar, High Rock'un yerlileridir. Ayrıca güçlerini kullanarak rakibin manasını emerler ve büyüden hasar almaz hale gelirler. Bu güç de aynı şekilde günde bir kez kullanılabilir. Fiziksel görünüş bakımından ise Kuzeyliler kadar güzel gözüküyorlar. Eğer büyücü karakter açmak istiyorsanız Bretonlar'ı aklınızdan çıkarmayın. Bretonlar, çağrı yeteneğine +10, yanılsama, simya, illüzyon, yenilenme ve hitabet yeteneklerine de +5 puan alırlar. Büyücü açacaklar için en başta tercih edilecek karakterlerden bir tanesidir.

indir.jpg

Kızılmuhafız
Büyüden sonra araya biraz da savaşçı bir ırk sıkıştıralım değil mi? Savaş konusunda en az Orklar ve Kuzeyliler kadar iyi olan Kızılmuhafızlar, Hammerfell adlı yerin yerlileridir. Yükleme ekranlarında kafalarında bir ruh cevheri bulunduran kızılmuhafızlar benim nadir rastladığım ırklardan bir tanesi. Bir kızılmuhafızı Akçay'da gardiyanlarla tartışırken görebilirsiniz. Tek başlarına güçlü olmasalar da birden fazla kızılmuhafız sizi saniyede Sovngarde'a gönderebilir. Zehirlere karşı %50 dayanıklılığı olan kızılmuhafızları öldürmek o kadar da kolay değil. Yani silahınıza zehir uygulamanız onlar için pek bir şey ifade etmez gibi gözüküyor. Tek el saldırısı +10 puan ile başlarken okçuluk, yanılsama, bloklama, yıkım ve demircilik yetenekleri +5 puan alıyor. Eğer okçu karakter açacaksanız da bu ırkı kullanabilirsiniz. Ama Khajitler dururken bu ırkı seçmek delilik olur.
indir (1).jpg

İmparatorluk
Helgen'e giderken karşılaştığımız ırklardan bir tanesi. Ana vatanları Cyrodil olan İmparatorluk ırkını sevdiğimi söyleyemem. Bizi suçsuz yere idama götüren İmparatorluk'u bu yüzden hiç sevmedim. Eğer Alduin olmasa halimiz ne olurdu? Yine de bu ırkı bu kadar kötülemiş olmam bu ırkı tanıtmamam gerektiği anlamına gelmez. İmparatorluk ırkı şansları sayesinde daha fazla para bulabilirler sandıklardan. Ayrıca İmparatorluk'un Sesi gücüyle kişileri etkileyebilirler. Bu güçte aynı şekilde diğerleri gibi bir kez kullanılır. İmparatorluk, yenilenme yeteneğine +10 puan ve bloklama, yıkım, tılsımlama, ağır zırh ve tek el yeteneklerine de +5 puan alırlar. Ne kadar iyi şeylere sahip olsalar da ben bu ırkı asla sevemem galiba. Ama umarım siz bu ırkı sever ve karakterinizde kullanmak istersiniz.
SepLnUp_Imperial_a1&c2.png


Khajit
Oyunda kedi olmak ilgi çekici olabilirdi değil mi? Elsewyr'in yerlileri olan Khajitler birçok kişinin ilgisini çekmiştir. Ama Skooma üretmelerinden dolayı Skyrim'de şöhretleri çok da iyi değil. Hatta Khajitler'i şehirlerin yakınında kamp kurmuşken bulabilirsiniz. Khajitler asla şehirlere giremezler. Çünkü şehirlere girmek yasaktır onlar için. Yine de Khajitler'den kesinlikle alışveriş yapmalısınız. Çünkü alışveriş sonunda çok güzel şeyler elde edinebilirsiniz. Bu ırkın en sevdiğim yanına gelecek olursak sinsilikte çok iyi olmaları diyebilirim. Silahsız dövüşlerde kullanabildikleri pençeleri sayesinde rakiplerine korku salan Khajitler pek de kılıca ihtiyaç duyuyor gibi gözükmüyor. Ayrıca karanlıkta diğer ırklara göre daha net görme yetenekleri vardır. Bu yetenek de diğer yetenek gibi günde bir kez kullanılır. Ayrıca Khajitler sinsiliğe +10 ve simya, okçuluk, kilit açma, yan kesicilik ve tek el saldırılara da +5 ile başlarlar. Hiç de küçümsenecek bir ırk değil bence. Eğer sinsilik oynayacaksanız Khajit almamak yapacağınız en büyük hata olacaktır.
KhajiitCompilation-938x1024.jpg

Argonyalı
Su altında nefes alabilen bu ırkı da tanımaya ne dersiniz? Diğer ırklardan farklı olarak Argonyalılar suyun altında nefes alabilirler. Ama diğer ırklar su altında nefes alma tılsımı olmadan nefes alamazlar. Khajitler gibi ilginç kuyruğa sahip olan Argonyalılar, Black Marsh adlı yerin yerlileridir. Eğer Argonyalılar'ı merak eden biriyseniz Vadikent'de bir tane Argonyalı görebilirsiniz. Argonyalılar görünüş bakımından ne kadar çirkin olsalar da yetenek ve güç bakımından bunu söylemek hata olur. Hastalıklara karşı %50 direnci olan Argonyalılar aynı zamanda sağlıklarını daha hızlı yenileyebilirler. Aynı diğer ırklar gibi bazı yeteneklere de ek puanlarla başlarlar. Kilit açmaya +10 puan alırlarken yanılsama, hafif zırh, yan kesicilik, sinsilik ve yenilenme yeteneklerine de +5 puanla başlarlar. Eğer sağlık konusunda sıkıntı yaşıyorsanız bu ırkı alarak Skyrim'in topraklarında gezebilirsiniz.
SepLnUp_Argonian_b5&c3.png

Orman Elfleri
Skyrim topraklarında diğer ırklar gibi nefretle karşılanırlar. Özellikle Kuzeyliler tarafından sevilmeyen Orman Elfleri Valenwood'un yerlileridir. Okçuluk konusunda kullanılabilecek olan Orman Elfleri'nin yetenekleri eminim ki sizi etkileyecektir. Zehirlere karşı aynı Kızılmuhafızlar gibi %50 dirençli olan Orman Elfleri aynı zamanda günde bir kereliğine etraftaki hayvanları düşmanlarına karşı kışkırtabilirler. Hangi yeteneklere ek puan alıyor diye soruyorsanız hemen o soru işaretini de kafanızdan silelim. Orman Elfleri, okçuluğa +10 puan ile başlarken simya, hafif zırh, sinsilik, kilit açma ve yan kesicilik yeteneklerine +5 puan ile başlarlar. Etrafınızdakilere hükmetmeyi seviyorsanız bu ırk tam size göre. Ama bu ırkın diğer ırklar tarafından pek sevilmediğini de unutmayın derim. Aldığınız hakaretlerden sonra Kuzeyliler'in göğsüne oku geçirebilirsiniz.
Bosmer_(Skyrim).png


Kara Elfler (Dunmer)
Dunmer adıyla da anılan Kara Elfler aynı şekilde sevilen bir ırk değil. Morrowind'in yerlileri olan Kara Elfler'e büyü konusunda rakip olabilecek çok az ırk vardır. Bu yüzdendir ki büyücü açan herkes Kara Elfler'i kullanmaya özen gösterirler. Kuzeyliler soğuğa karşı %50 dirençli iken Kara Elfler ise ateşe karşı %50 dirençlidirler. Bunu biraz da ten renginden anlayabiliriz galiba. Ayrıca Kara Elfler ateşten büyü yaparak rakiplerine hasar verebilirler. Bu büyü de günde sadece bir kez kullanılabilir. Yıkım büyüsüne +10 puan ile başlarken simya, yanılsama, illüzyon, hafif zırh ve sinsilik yeteneklerine +5 puan ile başlarlar. Galiba şimdi neden bu ırkı büyü için kullanmanız gerektiğini anladınız.
cfb4d1a0a103fc4daf6e18e159262957.jpg

Yüce Elfler (Altmer)
Altmer adıyla anılan Yüce Elfler Summerset Isles adı yerin yerlileridir. Bu da diğer Elf ırkları gibi sevilen bir ırk değildir. Büyü konusunda diğer Elf ırkları kadar iyi olan hatta daha da iyi diyebileceğimiz Yüce Elfler oyuna +50 büyü ile başlarlar. Yani büyü sınırları 150 olur. Günde bir kez kullandıkları güçleri sayesinde manalarını daha hızlı yenileyen bu ırk Skyrim tarafından sevilmese de benim sevdiğim ırklardan bir tanesidir. En azından diğer Elf ırklarına nazaran daha fazla sevdiğim bir ırktır. İllüzyon büyüsüne +10 alan Yüce Elfler yanılsama, çağrı, yıkım, tılsımlama ve yenileme gibi büyülerine de +5 alırlar. Bunun için bir büyücü karakter için vazgeçilmez bir ırktır diyebiliriz.

Altmer_normal.jpg

Seçilemeyen Bir Irk ve Modla Gelen Bir Irk
Evet, buraya kadar sizin seçebileceğiniz ırkları tanıttık. Şimdiyse oyunda modlarla seçebileceğiniz ırkları da incelemeye ne dersiniz? Eğer cevabınız evetse konuyu okumaya devam edin derim.

Kar Elfleri
Skyrim dünyasında çok az da olsa Kar Elfler'i bulunur. Birçok Kar Elf'i bir süre sonra Yitik Elfler'e dönüşmüşlerdir. Bir Kar Elfi'ni Dawnguard dlcsi ile görebilirsiniz. Beyaz renk tonuna sahip bu ırk oynanabilen bir ırk değildir. Lakin mod yükleyerek bu ırkı rahatlıkla oynayabilirsiniz. Ayrıca mod yükleyecek iseniz kesinlikle modun gereksinimlerini isteyen modları da yüklemeyi unutmayın. Böylece sizin için daha iyi olacaktır.
81813-6-1485572348.jpg

nexusmods.com/skyrimspecialedition/mods/7880

Nephilim
Bir zamanlar benim severek kullanmış olduğum bir ırk modunu daha tanıtayım. Bu ırk Skyrim'de bulunan tüm ırklardan daha güzel gözükür. Ayrıca tek el yeteneğine +10 puan diğer yanılsama, çağrı, yıkım, illüzyon ve hitabet yeteneğine de +5 puan alırlar. Bunun yanında özel olarak Angel Blade adlı bir büyü ve Angelic Form adında bir nida da oyuna eklenir. Ayrıca bu ırkın uçma özelliği de vardır. Yani ırkın istediğiniz zaman kullanacağınız kanatlara sahip olduğunu da söyleyelim. Bunun yanında daha birçok sayamayacağım büyüye ve özelliğe sahip bu ırk modunu sizin denemenizi istiyorum. Hepsini anlatırsam heyecanı kaçar.

63774-0-1459599913.jpg


nexusmods.com/skyrim/mods/63774/

Skyrim'in o havasını tatmak istiyorsanız bu ırklarla daha bir başka olacaktır.
İyi forumlar!​
 

EquiliBrium

Elmas Madencisi
Emekli
Mesajlar
890
En iyi cevaplar
1
Puanları
3,280
Öneri değilde tanıtımı daha mantıklı olurdu aslında :/
Eğer öneri olmasaydı konuda Khajitler sinsilik konusunda iyidir v.b yazmazdım. Ya da sinsilik için şu karakter uygundur gibi şeyler de olmazdı. Ayrıca çeşitli ırk modları da önerdiğim için karakter önerisi adı altında değerlendirilebilir.
 

Üst