Spigot Nedir?

Bu konu süresiz olarak sabitlenmiş.

bluera

Fiercely unapologetic.
Site Danışmanı
Geliştirici
En iyi cevaplar
13
Ruh hali

spigot.png

Spigot Nedir?
Merhaba değerli Forum Gamer üyeleri ve Minecraft severler. Bu konumuzda hep beraber 3. parti bir Minecraft sunucu yazılımı olan Spigot'a açıklık getireceğiz.
2012 yılında kurulan spigotmc.org, en büyük Minecraft sunucu yazılımı projelerinin ardındaki topluluğa ev sahipliği yapan ve Minecraft sunucuları ile ilgili olan herkesi ortak bir alana toplayan, çalışmalarını toplayıp sergileyebilmelerini ve birbiriyle bağlantı kurmalarını sağlayan bir sunucu platformudur.

Spigot yazılımı, diğer yazımların arasından en çok kullanılandır. Mevcut tüm eklentiler ile uyumluyken aynı zamanda Vanilla Minecraft mekaniği ile tutarlı olmakla beraber, ek performans optimizasyonu, yapılandırma seçenekleri ve özellikler sağlayan CraftBukkit tabanlı bir yazılımdır.
BungeCoord desteği dahil olmak üzere sadece Spigot üzerinde mevcut olan 150'den fazla iyileştirme var; ürünlerin büyüme oranları, açlık oranı, varlık takibi, harita seedleri gibi birçok dahili sunucu değerlerinin yapılandırılması; eklenti sorunlarını yakalamak için geliştirilmiş özel Watchdog profili, varlık aktivasyonu ve hazneler gibi ağır elementlere daha fazla ayarlama; yeniden yazılan chunk yükleme, boşaltma ve kaydetme ve geliştiriciler için bazı yararlı API eklemeleri.

İndirme Bölümü
BuildTools kullanarak indirebilirsiniz:
spigotmc.org/wiki/buildtools/
Windows
  • Aşağıdaki kodu sunucu klasörüne oluşturduğunuz bir metin belgesine yapıştırın:
    Kod:
    @echo off
    java -Xms1G -Xmx1G -XX:+UseConcMarkSweepGC -jar spigot.jar
    pause
  • .bat dosyası olarak farklı kaydedin ve çift tıklayarak açın.
Linux
  • Sunucu klasöründe, startup script (start.sh) oluşturun.
    Kod:
    #!/bin/sh
    java -Xms1G -Xmx1G -XX:+UseConcMarkSweepGC -jar spigot.jar
  • Sunucu klasöründe terminal bölümünü açın ve şunu yazın:
    Kod:
    chmod +x start.sh
  • Scripti başlatın.
    Kod:
    ./start.sh
Mac OS X
  • Sunucu klasöründe, startup script (start.command) oluşturun.
    Kod:
    #!/bin/sh

cd "$( dirname "$0" )"
    java -Xms512M -Xmx1G -XX:+UseConcMarkSweepGC -jar spigot.jar
  • Terminal bölümünü açın ve aşağıdaki komutu yazın (Enter tuşuna basmayın.)
    Kod:
    chmod a+x
  • Başlangıç script dosyasını terminal bölümüne atın.
  • Başlangıç scriptine çift tıklayın.

Yükleme Sonrası
Spigot kurulduktan sonra, ayarlama ve klasörler oluşturulacaktır. Sunucu düzeyini geliştirmek için bu dosyaları düzenlemeniz daha yararlı olacaktır.

Eklentiler
Aynı zamanda Spigot, kendi eklentilerinin toplanmasını sağladığı bir topluluk sayfası da bulunmaktadır. Bu bölümde hem geliştiriciler kendi eklentilerini paylaşabilir hem de sunucu sahipleri ücretli veya ücretsiz olarak bazı eklentileri buradan satın alabilir.
spigotmc.org/resources/
Aynı zamanda Bukkit platformunda çalışan eklentiler, Spigot platformunda da çalışabilmektedir.
dev.bukkit.org/bukkit-plugins

Teşekkürler
Konumuzu okuduğunuz için teşekkür ederiz Minecraft severler, farklı bir konuda daha görüşmek üzere, hoşça kalın!

Prisma

Demir Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Spigot , CraftBukkit kaynak kodundan oluşturulan, ama çok performans için optimize edilmiştir. Spigot CraftBukkit ten çok daha verimli bellek ve işlemci kullanır . Spigot genellikle hem büyük hem de küçük sunucular için daha iyi bir seçimdir.

AjStyles

Altın Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
içerik sağlamda 2018 yılında açılması garip geldi,başarılar mavidönem !

CraxyTR

mc.silencenw.com
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Geniş ve güzel anlatmışsın çoğu kişi için yararlı olacaktır.

Mucosoft

Bedrock Kaşifi
En iyi cevaplar
1
Bende Bukkit'ten Spigot'a geçme sürecim 1.8'den sonra olduydu sanırım. O zamanlar Bukkit'ten Spigot'a geçmemin nedeni tabii ki Bukkit ile ilgili bıraktıklarına dair yazı gördüm. Fakat hala Bukkit sürümü geliştiriliyor.
Onun dışında Spigot üzerinde Bukkit eklentilerinin bazıları sorunsuz çalışıyor. En son yaşadığım örneği vereceğim:
Chestshop Bukkit sürümü çalıştı fakat oyuncuyu tanıyamadı nedense. Oluşturdu fakat satın alma işlemi olmadı. Fakat Spigot sürümü sorunsuz çalıştı.

Pledix

Kızıltaş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Bu kadar açıklamaya gerek yok aslında bizim kitle şuna bakar: başlat.bat ile çalıştırılan .jar dosyası :D

drawwdev

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Bende Bukkit'ten Spigot'a geçme sürecim 1.8'den sonra olduydu sanırım. O zamanlar Bukkit'ten Spigot'a geçmemin nedeni tabii ki Bukkit ile ilgili bıraktıklarına dair yazı gördüm. Fakat hala Bukkit sürümü geliştiriliyor.
Onun dışında Spigot üzerinde Bukkit eklentilerinin bazıları sorunsuz çalışıyor. En son yaşadığım örneği vereceğim:
Chestshop Bukkit sürümü çalıştı fakat oyuncuyu tanıyamadı nedense. Oluşturdu fakat satın alma işlemi olmadı. Fakat Spigot sürümü sorunsuz çalıştı.
Curse (Amazon) Bukkit' in sitesini satın almıştı bende pek bilgiye sahip değilim lakin. Halen geliştirilme olayı sanırsam md_5 tarafından yapılıyor. (Emin değilim). Zaten geliştirilecek pek bir şeyi yok yeni versiyonda eğer blok, entity vb. geldiyse ek class açıyorlar. Alt yapısı hazır olduğu için pek bir zorluğu olacağını sanmıyorum. Tabii böyle söyleyince çok kolay gibi gözüküyor :D

Nestof

Sudan Çıkmış
En iyi cevaplar
0
Cahilliğimi mazur görün de bu spigot'u kurdum .bat'ı da ayarladım ancak şimdi server'nasıl açacağım plugin nasıl atacağım tam olarak anlayabilmiş değilim yani eskiden hamachili vs kurardım arkadaşın dediği gibi başlat.bat plugins diye bir klasör iş biterdi ayarlarını da yapacağın bir not defteri olurdu oradan da ipyi falan ayarlardın ancak bunda nasıl yapacağımı tam anlayabilmiş değilim arkadaşlarla giricez de bana bir yardım edebilecek var mıdır ?

bluera

Fiercely unapologetic.
Site Danışmanı
Geliştirici
En iyi cevaplar
13
Ruh hali
Cahilliğimi mazur görün de bu spigot'u kurdum .bat'ı da ayarladım ancak şimdi server'nasıl açacağım plugin nasıl atacağım tam olarak anlayabilmiş değilim yani eskiden hamachili vs kurardım arkadaşın dediği gibi başlat.bat plugins diye bir klasör iş biterdi ayarlarını da yapacağın bir not defteri olurdu oradan da ipyi falan ayarlardın ancak bunda nasıl yapacağımı tam anlayabilmiş değilim arkadaşlarla giricez de bana bir yardım edebilecek var mıdır ?
.bat dosyasına çift tıkladıktan sonra eula.txt dosyası çıkacak. Sunucuyu kapatıp, eula.txt dosyasındaki “false” değerini “true” ile değiştirdikten sonra kaydedin. Sunucuyu .bat dosyasından tekrar açın ve ekstradan birkaç klasörün gelmesini sağlayın. Buna ek olarak plugins klasörüne eklentilerinizi atabilirsiniz.

Nestof

Sudan Çıkmış
En iyi cevaplar
0
.bat dosyasına çift tıkladıktan sonra eula.txt dosyası çıkacak. Sunucuyu kapatıp, eula.txt dosyasındaki “false” değerini “true” ile değiştirdikten sonra kaydedin. Sunucuyu .bat dosyasından tekrar açın ve ekstradan birkaç klasörün gelmesini sağlayın. Buna ek olarak plugins klasörüne eklentilerinizi atabilirsiniz.
Teşekkür ederim denicem

mhakanki

Kömür Madencisi
En iyi cevaplar
0
güzel konu için sizi tebrik eden herkese selamlar. konudan hiçbir şey anlamadım. spigotmc ye girip plugin indireceksin hepsi bu ..

alkışlayanlara bir alkıçda bende..

Erkutay_

DragonBlock
En iyi cevaplar
11
güzel konu için sizi tebrik eden herkese selamlar. konudan hiçbir şey anlamadım. spigotmc ye girip plugin indireceksin hepsi bu ..

alkışlayanlara bir alkıçda bende..
cidden tebrik ediyorum seni, bütün konuları zevkle baltalıyorsun. herkes herşeyi tam olarak bilmiyor, bunları bilmeyen insanların öğrenmesi için açılmış bir konu zaten