Yardım SSD Format Secure Erase, Lütfen Yardim

erroberer

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0
Arkadaslar kac gündür SSD´yi Windows dahil komple herseyi silmek istiyorum bir türlü basamadim, Corsairin Toolboxundan yapmaya calisitm windows yüklü diye olmuyor galiba sonra Diskpart ile Format atmaya calistim ama su mesaj "Gecerli önyüklem, sistem, disk bellegi, kilitleme dökümü veya hazirda bekletme birimi iceren diskten temizleme islemine izin verilmez". Birde Sistemim hakkinda bilgin olmasi icin; Laptop´um Asus Rog Strix G yeni cikan modelden. Corsair MP510 960 gb M.2 SSD var icine Windows 10 yükledim. Notebookta sadece Simdi ise komple Windowsta dahil herseyi silmek istiyorum. Elimdeki malzemeler ise; 1 Bos HDD var, 2 Tane 8 gb USB Stick var, Birinde Windows 10 yüklü digeri bos. Lütfen yardimci olabilirmisin, ne yapmaliyim?

Ekli dosyalar

• Ekran Görüntüsü (25).png
    Ekran Görüntüsü (25).png
    25.6 KB · Görüntüleme: 212

LordOfTürk

Bööö!
Site İK Yöneticisi
En iyi cevaplar
83
Ruh hali
Diskpartı doğru yaptığınızdan emin olun diskpart ile silme işlemi kesin olarak tamamen siler depolama birimini (SSD ya da HDD fark etmez) ben yinede şöyle bir yazayım.

1. Bilgisayarı Windows kurulum USB'sinden boot ediniz.
2. Yükleme ekranı geldiğinde Bilgisayarınızı Onarın seçeneği görmen gerek ona gir sana 5-6 adet seçenek sunması lazım daha az seçenek olan bir ekran gelirse yani resimdeki gibi sorunları gider de.
140506

3. Alttaki gibi bir ekran gelmesi lazım orada Komut İstemi seçeneğini seç.
140507

4. CMD ekranına benzer bir ekran gelecek orada sırası ile
- 1 - diskpart
- 2 - list disk
- 3 - select disk [disk numarası] (Burada sileceğin diski seçiyorsun doğru olanı seçtiğinden emin ol)
- 4 - clean
Sonra exit deyip çıkabilirsin SSD silinmiş olur.

Bu yöntem Windows üzerinden değil USB deki Windows kurulumundan yaptığımız için senin aldığın gibi bir hata vermeyecektir sen orada işletim sistemi aracılığı ile işletim sisteminin bulunduğu diski silmeye çalıştın ve öyle bir hata verdi diye tahmin ediyorum.

NOT: Ayrıca bazı anakartlarda Secure Erase özelliği varmış sanırım bir araştır eğer yapamazsan yine.

erroberer

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0
Diskpartı doğru yaptığınızdan emin olun diskpart ile silme işlemi kesin olarak tamamen siler depolama birimini (SSD ya da HDD fark etmez) ben yinede şöyle bir yazayım.

2. Yükleme ekranı geldiğinde Bilgisayarınızı Onarın seçeneği görmen gerek ona gir sana 5-6 adet seçenek sunması lazım daha az seçenek olan bir ekran gelirse yani resimdeki gibi sorunları gider de.
Ekli dosyayı görüntüle 140506
Ekli dosyayı görüntüle 140507
- 1 - diskpart
- 2 - list disk
- 3 - select disk [disk numarası] (Burada sileceğin diski seçiyorsun doğru olanı seçtiğinden emin ol)
- 4 - clean

Bu yöntem Windows üzerinden değil USB deki Windows kurulumundan yaptığımız için senin aldığın gibi bir hata vermeyecektir sen orada işletim sistemi aracılığı ile işletim sisteminin bulunduğu diski silmeye çalıştın ve öyle bir hata verdi diye tahmin ediyorum.

NOT: Ayrıca bazı anakartlarda Secure Erase özelliği varmış sanırım bir araştır eğer yapamazsan yine.
Dedidgin dogru Windows üzerinden komut ekranina girdim öyle yapmaya calsiitm olmadi. Kardesim herseyi anladim lakin, su en bastaki yere nasil giricem, Sorun gider kismi varya, bilgisayari kapatip windows 10 yüklü usb´yi mi takayim oraya gelmek icin.

erroberer

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0

Ekli dosyayı görüntüle 140506
Ekli dosyayı görüntüle 140507
- 1 - diskpart
- 2 - list disk
- 4 - clean

Kardesim sana nasil Tesekkür etsem bilemedim. Cok sagol. Bu islemi Windows üzerinden yapmistim olmamisti, sonra birtakim toolbox´lar indirdim secure erase icin olmadi. En son dedigin gibi bilgisayarda Güncelleme ayarlarina girdim ordan Kurtarma secenegini tikladim sonra farkli seceneklere tiklayinca bilgisayar kapanip, senin bu dedgin yere geldim dediklerini harfiyen yaptim ve sonunda oldu. Hemde nasil oldu anlamadim 5 saniye bile sürmedi, sastim kaldim ilkinde olmadi diye tereddüt ettim ama islemden sonra bilgisayari kapatinca beni Biosa atti orda anladim ki Windows silinmi onun icin Biosa giriyor. Sasirdigim konu nasil bu kadar hizli Secure Boot oldu 5 saniye bile sürmedi ya, Normal formatta 2-3 Saat bekliyordum bu 5 saniye bile sürmedi. Sen olmasaydin bana yardim eden biri olmasaydi En son care Bilgisayarciya tonlarca Para verecektim. Bilmek istemessin ne kada para istedi. Adam su 5 saniyelik is icin 90 Avro istedi. "90 Avroyu 90 Tl diye düsün Türkiyede, yoksa diger türlüsü 600 Tl´ye gelir. oda sacma bir rakam zaten" Benim SSD Corsair MP510 960 gb Zaten 140 avro niye sana 90 avro vereyim. Bu kadar cikarcilik olamaz ya. Bende bu isin cok zor olmadigini bildigim icin inat ettim bu soruna care aradim vede buldum. Cok sagol cok janti adamsin. Allah sevdiklerine bagislasin.

Flap

rubiconnetwork.keyubu.com
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
avro kelimesi itici geliyor onu yazmak yerine euro simgesi koyabilirdin o kadar hızlı olmaması lazım bence en iyisi ssdiyi baska bir bilgisayardan bak ici dolu olabilir sadece windowsu devre dısı bırakmıs olabilir. Eger anında sildiyse ssd kalitelidir ama sen yinede bak arta kalan dosyaları manuel olarak sil bazen kalabiliyor diye biliyorum. Ayrıca o kadar hızlı silebilmesi icin Windowsun temiz olması gerekiyor die biliorum.

erroberer

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0
avro kelimesi itici geliyor onu yazmak yerine euro simgesi koyabilirdin o kadar hızlı olmaması lazım bence en iyisi ssdiyi baska bir bilgisayardan bak ici dolu olabilir sadece windowsu devre dısı bırakmıs olabilir. Eger anında sildiyse ssd kalitelidir ama sen yinede bak arta kalan dosyaları manuel olarak sil bazen kalabiliyor diye biliyorum. Ayrıca o kadar hızlı silebilmesi icin Windowsun temiz olması gerekiyor die biliorum.
Türkiye Avro denildigi icin avro dedim yoksa Bizde Euro diye yaziliyor Türkcede Öyrö diye okunuyor. Valla kardesim 5 saniye bile sürmedi, Sadece Windowsu kurmaya baslarken bi 25-30 saniye SSd´yi onardi o kadar. Windowsu tekrar yükledim, Bilgisayar ici bombostu, sürücüleri yükledim, programlari yükledim, oyunlarimi yükledim, suan kullaniyorum. SSD´nin okuma 3500 ve yazma hizi 3000 oldugu icin olsa gerek diye düsnüyorum.

LordOfTürk

Bööö!
Site İK Yöneticisi
En iyi cevaplar
83
Ruh hali
Diskpart işlemi diski tamamen siler herhangi bir dosya bırakmaz. Arkadaş ilk denediğinde hata almasının nedeni de sistem açıkken sistem üzerinden aynı sistemi silmeye çalıştığı için hata verdiğini düşünüyorum ondan dolayı Windows USB si ile boot ettirip komut sistemine girdirdim girdiği komut sistemi USB üzerindendi yani sistemi silmemesi için herhangi bir engel yoktu tamamen silmiş oldu kısaca ara ara bende aynı işlemi yapıyorum zaten.
Ayrıca asıl yavaş silmesi anormal bir durum olurdu bu yaptığımız uygulama bir Flash belleği biçimlendirmek gibi kısa bir işlem diyebiliriz yani kısa sürmesi normal.

Not: Diskpartı Flash bellek silmek için denemeyin biraz sıkıntılı bir yöntem bu Flash bellekler için :).