Stephen Hawking'i kaybettik... Peki Stephen Kimdir?

Cullen

alt veit eg Odin
Emekli
En iyi cevaplar
18
Sizin de bildiğiniz (veya bilmediğiniz) ünlü fizikçi, evrenbilimci, teorisyen olan Stephen Hawking, Pi günü 14 Mart yani bugün hayatını kaybetti.
Onun acı kaybı tüm bilim dünyası için iz bırakacak bir olaydır. Peki neden iz bırakacak? Yani bu adam ne yaptı ünlü oldu biraz bahsetmek isterim.
Önce kısa bir biyografi
8 Ocak 1942 tarihinde Oxford, Birleşik Krallıkta dünyaya geldi. Ailesi tıp okumasını istiyordu ama o matematiğe ilgi duyuyordu. matematik bölümü olmadığı için fizik alanını seçti ve fizik üzerine öğrenim gördü. 21 yaşında ALS hastalığına yakalandı. Eğer fotoğraflarını görmüşseniz zaten biliyorsunuzdur. Stephen' ın kemik erimesi vardı. Ama o dedi ki, sizin gelişmenizi önleyen şey beden tembelliği değil zihin tembelliğidir. Bu sözün en büyük kanıtlarından biri kendisi zaten.
1979'da Cambridge Üniversitesi'nde "profesör” unvanını aldı. Kuantum fiziği, karadelikler ve birçok şey hakkında teori ortaya attı.
14 Mart 2018 yani bugün Stephen hayatını ne yazık ki kaybetti. Bilim dünyası onu unutmayacak.

Size bir teorisinden bahsetmek istiyorum
Karadelik teorisi
Stephen Hawking'e göre Karadelik eğer dönüyorsa farklı bir evrene geçiş sağlıyor olabilir. Fakat bir karadelikten geçerseniz bu evrene geri dönemeyebilirsiniz.
Bu teori Albert Einstein'in izafiyet teorisiyle biraz çelişiyor çünkü madde karadeliğe girerse yok olur.

fotograflarla-stephen-hawkingin-hayati-stephen-hawking-kimdir,6sougCqJgEW59M-8d6Ec7Q.jpg

Son düzenleme:

Mehmatbatur

Kömür Madencisi
En iyi cevaplar
0
Başımız sağolsun, geçmiş olsun diyelim. Hala bu adamın adını duymayanları gördüm. O kim ki demek garbime giderdi benim :/ Adam koskaca bilgili biri, kim tanımaz ki ?

Cullen

alt veit eg Odin
Emekli
En iyi cevaplar
18
Başımız sağolsun, geçmiş olsun diyelim. Hala bu adamın adını duymayanları gördüm. O kim ki demek garbime giderdi benim :/ Adam koskaca bilgili biri, kim tanımaz ki ?
Aslında bilimle ilgilenmeyen veya çok sosyal medya kullanmayanların bilmemesi normal.

RuzonTR

YASAKLANDI
En iyi cevaplar
0
Hmm, koskoca!

Bu arada adam kağıda çözmüyordu onca şeyi zihinden yaptı mezara onunla beraber çok şey gömüldü.

R

RealyRevenGe

Ziyaretçi
Allah Rahmet Eylesin,uzaylılar gelecek dedi ve öldü bence Nasa'nın işi bu falan

Darkkandadr

❌⚖❌ Everybody knows the good guys lost...
Emektar Üye
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Gerçekten bilim adına çok faydalı bir ismi kaybettik başımız sağ olsun.

Cullen

alt veit eg Odin
Emekli
En iyi cevaplar
18