Su Ayısı (Tardigrad) Neden Bu Kadar Dayanıklı

Cullen

alt veit eg Odin
Emekli
En iyi cevaplar
18
@Bjorn 'un açtığı konudaki canlı Su Ayısı hakkında bende küçük bir araştırma yaptım bu sefer sebebiyle birlikte geldim.

Öncelikle ben de biraz bahsedeyim.
Boyutları ortalama 500 mikrometre olan bu canlılar gözle görülemeyecek kadar küçük olmalarına rağmen bildiğim canlılara oranla her şeye karşı kat kat dayanıklı.
500 milyon yıldır yeryüzünde bulunan bu canlılar milyonlarca canlı türünün son buluşuna bile tanıklık ettiler.

-Sıcaklık

100 derece üzerinde kaynar sulara dayandıkları gibi aynı zamanda -250 derece üzerinde dondurucu soğuklara da dayanabiliyorlar. Bu da demek oluyor ki Dünya dışındaki pek çok gezegende yaşamaları mümkün.

-Susuzluk
Bir deney için atmosfer dışına gönderilen bu canlılar günlerce hayatta kalabiliyor.

-Radyasyon
Bilim adamları Dünya üzerindeki canlıları öldürebilecek güçte bir radyasyon seviyesine maruz kalırsak bile bu canlıların hayatta kalabileceğini söylüyorlar.

Aynı zamanda yıldız patlamalarına rağmen yaşamlarını devam ettirebilecekleri söyleniyor.
57e23975ae7849175ca896de.jpeg

Peki Neden Bu Canlılar Bu Kadar Dayanıklı?
Araştırmalara göre DNA yapılarının etrafını sararak koruyan proteinler sayesinde olduğu düşünülüyor.

"Dsup" adı verilen bu proteini üreten hücreler geliştirildi ve yüksek radyasyona maruz bırakıldı. Bu protein sayesinde hücreler radyasyondan çok daha az etkilendiler.