Sunucu Yönetimi Rehberi - Güncel Detaylı Anlatım

ARH_SKRIPT

Sudan Çıkmış
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Sunucu Yönetimi Rehberi
----------------------------------
EN GÜNCEL | EN DETAYLI | EN DOĞRU
-----------------------------------------
  • Evet, bildiğiniz üzere bu hafta içinde; 2018-2019 öğretim yılına geçmekteyiz. Tüm okuyanlara buradan iyi bir yıl diliyorum.
Tüm herkese buradan selamlar. Ben Arhan Özkardeş. Bugün sizlere "kendimce" sunucuların nasıl daha hızlı ve doğru yoldan gelişeceğini ihtimaller ve olanakları da baz alarak detaylı bir şekilde 5 konu başlığı altında anlatacağım.
O Halde başlayalım.
1) Sunucu kurmak için gerekli kişisel özellikler: Yaratıcılık, Sabır, Dürüstlük...
1)Açıklama) Yaratıcılık; olmazsa olmazdır. Bir sunucunun besin kaynağı 2 temel şeyden oluşur. Bunlardan biri "Orijinalliktir." Yazımın devamında daha detaylı bahsedeceğim. Sabır; Buna da olmazsa olmaz diyebiliriz. Hele sunucunun tek sahibi sizseniz, veya ortaklardan halkla ilişkiler bölümünde çalışan sizseniz. Dürüstlük; Oyuncular her cümlenize dikkat edecektir. Bugün söylediğiniz yarın söylediğinizle uyuşmaz ise, ya bilgi eksikliğinden ya da bahsettiğimiz dürüstlük konusundan şüphelencektir.
2) Sunucu kurmak için gerekli ortalama bütçe:
2)Açıklama) Öncelikle şunu belirtmek isterim ki; bu devirde herkesin bildiğini gibi parayı veren düdüğü çalıyor. Risk alma sınırına gelene kadar ki en büyük bütçe sizin yararınızıa olucaktır.
3) En Önemli 2 konudan biri > Orijinallik
3)Açıklama) En başta bahsettiğim gibi; konu başlıklarımızdan biri orijinallik. Bildiğimiz üzere; bugünlerde plugin(eklenti) artık çok kopyalanabilir durumda. Parayla alınan ve korsan olmayan plugin sayısı gittikçe azalmakta. Bu demek oluyor ki plugin bize orijinallik kazandırabilecek şeylerden biri, ama EN iyisi değil.
O halde ne ? SKRIPT! = Yapı olarak bir eklenti, bir plugindir. Ancak kodlama stili farklıdır. Skript ve Plugini size karşılaştırmak istesem. Sunucu > plugin > skript olarak tanımlayabilirim. Sunucunuza iyi bir skripter alın veya orijinal fark yaratacak skript'ler satın alın. Dediğim gibi, konumuz orijinallik. Hazır almanızı pek önermem.
4) En Önemli 2 konudan diğeri > Kalıcı Oyuncu
4)Açıklama) Evet, muhtemelen çoğunuz bir duraksadınız. Kalıcı oyuncu diyor ama ne demek istiyor diye. Anlatmanın sırasıyken başlayayım. Sunucularda çoğumuz oyuncu olarak bulunduk. Ama hangisinde 1 ay hatta 1 yıl kaldık ? 1. Maddede bahsettiğim "dürüstlük" hususuna bir daha bahsetmek istiyorum. İnsan güvendiğine parayı verir. VIP'ini alır. Kasa'sını alır. Kalıcı Oyuncu sağlamanın ilk şartı orijinalliktir. Neden ? Cevabı burada: Oyuncunuz şöyle düşünecektir "Bu sunucudan ayrılsam nolur ban yesem nolur, sonuçta bunun gibi bir sürü server var. En iyisi ben forumlara bir daha bakıyım." Yanlış mı?
Bu nedenle elinizden geleni 3. ve 4. maddeler için uygulayın. Bu konuda bana güvenin, ben size güveniyorum :)
5) Kurucu & Yetkili Prestijleri
5)Açıklama) Bu diğerleri kadar "şart" olmasa da, bence gerekli. Bir tarzınız bir havanız olsun. Yönünüzden sapmayın, teki tek kabul edin - Kurucular.
Yetkili Alımlarını uygularken de insanların bu özelliğine dikkat edin. Konusu açılmışken, 1 adet asistanınız olsun: diğer sunuculardaki gibi değil. Bu asistanı sizin veya varsa ortağınızın olmadığı zamanlarda siz olan en iyi kişi olacağını düşüneceğiniz kişiyi alın. Kurucular size sesleniyorum: Hiç "Ah, benden 1 tane daha olsa" demedin mi yoksa :)
Her forum gibi bunun da bir sonu var :) Şahsen ben yazarken çok keyif aldım. Diliyorum ki, sizde okurken en az benim kadar keyif almışsınızdır.
Ayrıntılı sorularınız için iletişim bilgilerim:
DİSCORD: ExLaTT#2680
  • FORUM YETKİLİLERİ VE YAZIMI OKUYAN OKUYUCULAR: LÜTFEN İYİ/KÖTÜ YORUM YAZIN. BEN KENDİ FİKİRLERİMİ VERDİM HEM.. SIRA SİZDE : )

CowboyBebopTR

Elmas Madencisi
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
Bence başarılı bir konu olmuş. Fakat forumu beyaz renk kullananlara hiç mi acımadın? Renkleri biraz daha sabit tutmaya bak, 9 yaşındaki bir çocuk renkli kalemlerle A4 kağıda yazı yazmış gibi duruyor.

ARH_SKRIPT

Sudan Çıkmış
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Bence başarılı bir konu olmuş. Fakat forumu beyaz renk kullananlara hiç mi acımadın? Renkleri biraz daha sabit tutmaya bak, 9 yaşındaki bir çocuk renkli kalemlerle A4 kağıda yazı yazmış gibi duruyor.

Değerli yorumun için teşekkür ederim. Bir dahaki forumlarımda mutlaka dikkat edeceğim.

UgurS

Taş Madencisi
Emektar Üye
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Skriptler çok önemli, sunucunuza bir adet skripter alın demişsin ancak ben buna katılmıyorum. Skript ile sadece ufak şeyler yapılmalı. Örneğin skript ile bir minigame yapmaya kalkarsanız sıkıntılarla karşılaşabilirsiniz. Lag olması ve performans düşüşleri gibi. Bunun yerine sunucu sahibi sunucusuna Java programlama dilini bilen birini alırsa pluginleri ona kodlatarak daha profesyonel bir sunucu açabilir. Bu konu dışında senin de dediğin gibi benzersiz bir sunucu açmak sunucuyu daha iyi bir sunucu yapacaktır.

ChiaX

Team Arcenia
Emektar Üye
En iyi cevaplar
37
Ruh hali
Skriptler çok önemli, sunucunuza bir adet skripter alın demişsin ancak ben buna katılmıyorum. Skript ile sadece ufak şeyler yapılmalı. Örneğin skript ile bir minigame yapmaya kalkarsanız sıkıntılarla karşılaşabilirsiniz. Lag olması ve performans düşüşleri gibi. Bunun yerine sunucu sahibi sunucusuna Java programlama dilini bilen birini alırsa pluginleri ona kodlatarak daha profesyonel bir sunucu açabilir. Bu konu dışında senin de dediğin gibi benzersiz bir sunucu açmak sunucuyu daha iyi bir sunucu yapacaktır.

Değerli yorumun için teşekkür ederim. Daha profesyonel bir çözüm olabilir.

turkler

Kızıltaş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Unuttuğun bir kaç şey var,

>Sunucuda kimse küfür edemez, siz istediğiniz kadar sövebilirsiniz. Birinin yaptığı evi mi sevdiniz? %1 kaba olarak anlaşılabilcek bir şey yazdığı anda permayı atın ve evine yerleşin

>Unutmayın, bütün moderatör ve adminler size kira ödemeliler. Hem sizin için çalışsınlar, hem para ödesinler. Öyle ucuza kaçmak da yok, 50+ minimum.

>Aternos şu anda gezegenimizdeki en iyi hosting websitesidir.

>Dil bilgisi önemli değil, dgl m kqnqnk ehue'huehu

>Yetkili ararken kesinlikle forumdaki 2 gün önce açılmış, crackli bir sürümü kullanan, büyük ihtimalle yetkili olmak için çok genç olan birini almayı da unutmayın!

>Eğer sunucunuzda 6'dan fazla kişi varsa, popüler gibi davranın. Egonuz o kadar geniş olsun ki otobüste 2, hayır 3, hatta 4 koltuğa aynı anda oturun, ve boşu boşuna yer kaplayın.

>Builderların builderini çalın, ve olabildiğince sosyal medyadan bloklayın, çünkü bu kesinlikle isminizi kötüye çıkarmaz.

Umarım yardımcı olmuşumdur. :)

ChiaX

Team Arcenia
Emektar Üye
En iyi cevaplar
37
Ruh hali
Unuttuğun bir kaç şey var,

>Sunucuda kimse küfür edemez, siz istediğiniz kadar sövebilirsiniz. Birinin yaptığı evi mi sevdiniz? %1 kaba olarak anlaşılabilcek bir şey yazdığı anda permayı atın ve evine yerleşin

>Unutmayın, bütün moderatör ve adminler size kira ödemeliler. Hem sizin için çalışsınlar, hem para ödesinler. Öyle ucuza kaçmak da yok, 50+ minimum.

>Aternos şu anda gezegenimizdeki en iyi hosting websitesidir.

>Dil bilgisi önemli değil, dgl m kqnqnk ehue'huehu

>Yetkili ararken kesinlikle forumdaki 2 gün önce açılmış, crackli bir sürümü kullanan, büyük ihtimalle yetkili olmak için çok genç olan birini almayı da unutmayın!

>Eğer sunucunuzda 6'dan fazla kişi varsa, popüler gibi davranın. Egonuz o kadar geniş olsun ki otobüste 2, hayır 3, hatta 4 koltuğa aynı anda oturun, ve boşu boşuna yer kaplayın.

>Builderların builderini çalın, ve olabildiğince sosyal medyadan bloklayın, çünkü bu kesinlikle isminizi kötüye çıkarmaz.

Umarım yardımcı olmuşumdur. :)

Kesinlikle Oldun :)

ilkeroyun

Elmas Madencisi
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
Bütün harfleri farklı renkde yapmak yerine ince fontta ve şu şekilde yapmak daha mantıklı olacaktır

>

>

>

CakiMurat

Taş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Elinde imkan olsa türkiyenin en iyi sunucusunu açıcak insanlar var.
Elinde imkanı olupta berbat sunucu açan insanlar var.