Sunucuda "Moderatör" ne işe yarar,nasıl olunur ?

JackWold

Ağır Eleştrici
En iyi cevaplar
0
Herkese merhaba, büyük bir kış uykusuna yattım ve bir anda kalktım.Artık tekrardan foruma ayak basmış bulunmaktayım, konudan sapmadan beni tanımayanlara kendimi tanıtmak istiyorum.

Adım murat, İstanbul Göztepe semtinde oturuyorum.19 Yaşındayım ve Mimarlık okuyorum, Minecraft'a 3 sene evvel garip bir hikaye ile başladım.Gayet güzel oyun diyerek buralara kadar geldim ve şu anda profesyonel olarak Minecraft çalışmaları yapıyorum ve projelere katılarak elimden geldiğince yardım ediyorum, çoğu zaman "ücretli" olarak çalışsam da şu sıralar yeni bir projem ile ekibimle sunucuların mimari açıdan yardımlarını gideriyoruz ve gittiğimiz her sunucu bundan çok memnun kalıyor.Özel mesaj olarak iletişime geçerseniz, sunucunuzun işlevselliğine ve oynanışına göre yardım ediyoruz.Konudan kopmadan başlamak istiyorum, iyi forumlar.

İlk olarak bu alanda profesyonel değilim fakat, çoğu sunucuda yetkili olduğumdan azda olsa biraz bilgim var onları siz "gamer.com.tr" üyeleri ile paylaşacağım.

Moderatör Nedir ?

Moderatör ihtiyaç duyanlara bilgi vermek amaçlı oluşturulmuş bir yetkidir, bu yetkiyi herkes alamaz.Başarılı,bilgili,dürüst,ayrımcılık yapmayan ve en önemlisi bilgili birisi olması gereklidir. Moderatörün bunların dışında görevi ortamın kurallarını her zaman ki gibi ayakta tutmaya çalışmaktır, eğer 1 yanlış olursa bu tüm planın bozulmasına yol açabilir. Moderatörlerin benim bildiğim şekliyle 2 türü vardır.

MODERATÖR TÜRLERI

Web site üzerinden moderatör | Oyun üzerinden moderatör

WEB SITE Üzerinden Moderatör, nedir diye sorarsanız, buna örnek olarak gamer.com.tr adlı forumumuzdaki değerli moderatörlerimizi örnek verebiliriz, ortamın hep sıcak olmasını her zaman aile gibi hissetmemizi ve son olarak hiçbir zaman küfüre imkan vermemelerini gamer.com.tr moderatör ve yöneticilerine borçluyuz.
Bu şekilde gamer.com.tr adlı forum sitesinden moderatörlük için neler gerekli onları araştırabilirsiniz, bunları moderatörlerin attığı mesajlardaki uyumlara ve kimlerin neden ve ne türden cezalandırdığını öğrenerek daha iyi bir moderatör olabilirsiniz.Eğer ki değilseniz de nasıl çok iyi bir moderatör olunur öğrenebilirsiniz.

Oyun üzerinden moderatör nedir diye sorarsanız, oyun içerisinde aynı şekilde sıcak ve aile ortamı sağlayarak oyuncuların sunucudan ayrılmayarak daha çok oynanış sarf etmeye yönelik konuşmalar yaparak sunucunun daha çok ilgi ve emek verilmiş bir şekilde görünmesini sağlayabilirsiniz.Bununla kalmayıp sunucunun eklenti bölümünde kodlayamasa bile internetten araştırıp elinden geldiğince yapılacak eklentinin tüm bilgilerini öğrenip en iyi şekilde kullanılması moderatör için çok uygun olacaktır, bunların dışında moderatör sunucu içerisindeki hataları ve zararlı içerikleri kaldırması mümkündür.Ayrıca kurallara uymayan oyuncuları dilediği şekilde cezasına göre istediğini yapabilir.

Moderatör nasıl olunur ?

Bu konu hakkında fazla konuşmak istiyorum. Her forumun kriterleri farklı olduğundan sadece ortak olanlarını söylemek istiyorum;
  • Dil bilginizin iyi olması gerekmektedir.
  • Noktalama işaretlerini iyi kullanabilmelisiniz.
  • Yaşınızın forum yöneticilerine uygun olması gerekmektedir.
  • İyi bir şekilde iletişim kurabilmeniz gerekmektedir.
  • Her duruma hazırlıklı olması gerekmektedir.
  • Sorunu olan herkesin sorununu çözebilmesi için çaba sarf edebilmesi gerekmektedir.

Konuma olan ilginizden dolayı teşekkür ediyorum, başka konularda görüşmek üzere hoşça kalın. Görüşlerinizi belirtmeyi unutmayın, iyi günler.

AtomyTR

Atomart - En büyük Discord Türk Sanat topluluğu.
Grafiker
Emekli
En iyi cevaplar
19
Ruh hali
Rehberden sonra direk admin yapmak yerine moderatorde verebiliriz.

JackWold

Ağır Eleştrici
En iyi cevaplar
0
"Türkçenizin iyi olması gerekmektedir." örnek vermek gerekirse:

Tamam neyse şaka bir yana bence Atomy'in de söylediği gibi admin yapmak yerine verilen şu dönemlerde (Yetkili / Yardımcı) gibi muadilleri de çıkmış olan bir ön ad parçasıdır moderatör. Tabii söz meclisten dışarı moderatör yetkisinin anlamını kavramış yerler de mevcut. Bkz: forum.gamer.com.tr (Yağcılık Seviyesi: %200)

Düzgün bir yorum yapıcaksan yap, boş insanlarla işim olmuyor.Kendimi profesyonel bir türkçede görmüyorum ve görmiyeceğim de sadece bilmeyenler için yardım amaçlı bir konu açsam bile sizin gibi abuk subuk kişiler çıkıp direk konudan ayrılıyorsunuz.Çık git düzgün yorum yapmiyacaksan zamanımı yeme.

Exo

Gray
Emektar Üye
En iyi cevaplar
0
Dil bilgisine önem sadece resmi yazılarda değil her koşulda verilmeli. Yazım kuralları kadar noktalama işaretlerine de gereken önemi vermek sizi bir adım önde tutacaktır. Konu güzelce hazırlanmış ancak katılmadığım bir kaç nokta var. Moderatör olarak adlandırdığımız yetkili bireyler bulunduğu projeye(ister bir web sitesi ister bir oyun üzerinde) kod yazmak veya eklentileri ile uğraşmak yerine düzeni sağlama yönünde bir katkı sağlar. Kod yazıp projenin gelişmesini sağlayan bireylere Geliştirici(Developer) adı verilir. Moderatörü genel bir kavram olarak kullanıyoruz ancak yanlış bir kullanım olduğunu belirtmek istedim.

admiraldus

YASAKLANDI
En iyi cevaplar
0
Rehber bir konu açmadan önce dediklerinizi kendiniz yapıp, yapmadığınızı bir kontrol etmenizde fayda var. Zira burada canlı bir örneği mevcut.

Pandikk

Demir Madencisi
En iyi cevaplar
0
Hocam moderetor devri devam ediyormuydu ya mesela eski sunucumda moderetor olanlara yetkili tagı veriyordum herkes eşit gibi oluyordu.

JackWold

Ağır Eleştrici
En iyi cevaplar
0
Dil bilgisine önem sadece resmi yazılarda değil her koşulda verilmeli. Yazım kuralları kadar noktalama işaretlerine de gereken önemi vermek sizi bir adım önde tutacaktır. Konu güzelce hazırlanmış ancak katılmadığım bir kaç nokta var. Moderatör olarak adlandırdığımız yetkili bireyler bulunduğu projeye(ister bir web sitesi ister bir oyun üzerinde) kod yazmak veya eklentileri ile uğraşmak yerine düzeni sağlama yönünde bir katkı sağlar. Kod yazıp projenin gelişmesini sağlayan bireylere Geliştirici(Developer) adı verilir. Moderatörü genel bir kavram olarak kullanıyoruz ancak yanlış bir kullanım olduğunu belirtmek istedim.

İlk olarak konumu ince detayına kadar okuduğundan sana binlerce kez teşekkür ediyorum, onun dışında moderatörü genel anlama pek almadım sadece 5 ay öncesi kadar sunucularda pluginler açısından kendileri bilgi toplayıp sadece yarar sağlıyorlardı.Yani sunucuya bir skript açısından kodlama gibi bir düşünceyle yazmadım, aksine pluginden bilgi çıkararak yanlış bilgiler vermektense daha iyi öğrendiği bilgileri veirrse sunucudaki oyunculara daha iyi katkılar sunar diye düşünerek yazdım.

Rehber bir konu açmadan önce dediklerinizi kendiniz yapıp, yapmadığınızı bir kontrol etmenizde fayda var. Zira burada canlı bir örneği mevcut.

Yorumun iyimi kötümü pek anlamadım ama teşekkürler ^^

Hocam moderetor devri devam ediyormuydu ya mesela eski sunucumda moderetor olanlara yetkili tagı veriyordum herkes eşit gibi oluyordu.

Ben eskiden bağsetmiyorum, gelecektende şu anki devirden bağsediyorum ve bu devirde moderatörler sıkça var.

Pandikk

Demir Madencisi
En iyi cevaplar
0
İlk olarak konumu ince detayına kadar okuduğundan sana binlerce kez teşekkür ediyorum, onun dışında moderatörü genel anlama pek almadım sadece 5 ay öncesi kadar sunucularda pluginler açısından kendileri bilgi toplayıp sadece yarar sağlıyorlardı.Yani sunucuya bir skript açısından kodlama gibi bir düşünceyle yazmadım, aksine pluginden bilgi çıkararak yanlış bilgiler vermektense daha iyi öğrendiği bilgileri veirrse sunucudaki oyunculara daha iyi katkılar sunar diye düşünerek yazdım.

Yorumun iyimi kötümü pek anlamadım ama teşekkürler ^^

Ben eskiden bağsetmiyorum, gelecektende şu anki devirden bağsediyorum ve bu devirde moderatörler sıkça var.
Ozaman hocam çok saçma taglar üremeye başlamıştır (Reklamci,UstaReklamci vb )