Sunucular , sunucu tipleri.

Bu konu süresiz olarak sabitlenmiş.

Ragnarak

Bedrock Kaşifi
En iyi cevaplar
0
Büyük bir karmaşaya neden olan bir sorun , ne tarz sunucu açsam ? Hangisi tutar ? Nasıl bir oyuncu kitlesi sağlarım ?

Sunucu açmada ki amaç : Tamamen kendi düşünceme göre söylüyorum , yanlış anlamayın. Sunucu açmada ki amaç (benim amacım da olabilir.) oyuncuları eğlendirmek ve alanında en iyisi olmayı hedeflemektir. Sen bunları hedefin yapar isen gelişmeye başlayacaksın zaten. Ha illa ben bu sunucudan para kazanacağım diyorsan az aşağıda onun hakkında bilgi de var.

Ilk defa sunucu açacağım : Çok büyük beklentileriniz olmasın , benim ilk aldığım sunucuda dolandırılmış idim . 30 TL boşa gitmişti ^^ Fazla kasmayın kendinizi ilk sunucunuz sonuçta. En basit açabileceğiniz bir faction sunucusu olacaktır. Kendinizi geliştirmeye çalışın ve farklı sunucu sahiplerinden yardım isteyin tabi ki sabırlı olun , bizlerde insanız her soruyu cevaplamaya çalışır isek yandık ki ne yandık ^^

Nasıl gelişirim ? : Tecrübeme dayanarak söylüyorum , oyuncuların ile fazla içli dışlı olur isen sana olan saygılarını kaybedeceklerdir ve şöyle diyaloglar ortaya çıkacaktır. "Yapsana lan" "Nerede bu lapis ***" "Kayra yapacağın sunucunun ***" Ne oyuncularınıza çok soğuk olun , nede çok içli dışlı olun. Küfür , hakaret , ayrımcılık , siyaset gibi konuları yapmayın sunucunuz da. Fikir ayrımcılığı olacaktır , bir oyuncuya hakaret ederseniz oynama şevki gidecek ve sunucuya girmeyecektir.

Bir amaç : Oyuncularınıza bir amaç verin. Adam düşünsün neden oynuyorum ? Sonra anında bir karara varsın. Bunu nasıl sağlarsın , rütbe koyabilirsin. Saatlik eventler olabilir. Bir çaba olmalı sunucuda , emek verilmeli. Bu yüzden de sunucu çok kolay olmamalı . Aşırı zor açar iseniz burası Türkiye , kimse oynamayacaktır.

Tamam peki sonra ? : Ne tarz açacağınıza karar mı vermek istiyorsunuz. Size sunucuların (bildiğim kadarı ile) + ve - yönlerini yazayım.

Faction : Her sunucu için geçerli olsa da faction da daha sık görülen şey olan oyuncuların anlamama işi. Sen ne kadar tabelada koysan , rehberde alsan , ne kadar bilgiler , yazılar da koysan anlamayacak dostum. Oyuncu sonuçta seni sinir etmek için yaratılmış bir varlık. (Şakaydı) O yüzden sabırlı olmalısın . Her şey açık bir biçimde ortada olmalı. Edit eşyalara fazla girmemelisin , dediğim gibi bir amaç olmalı . Oyuncuyu sunucuda tutmak için bir şey olmalı. Emek vererek açmalısın , gerek eklentilerini gerek haritanı , gerek reklamını. Her şeyi kendin ve emek vererek yapmalısın. Kaliteli bir sunucu açarsan ve maddi bir sorunun yok ise 1 aya geçmez +30 oyuncuyu görürsün.
SkyBlock : Pek bir deneyimim yok bu konuda , en basit rastlanan şeyleri söylemek isterim. Özel üyelikleri abartma arkadaş. Sen bir özel üyeliğin kitine Koruma 4 set koyar isen ne anlamı kaldı o sunucunun ?. Para kazanma en az bu sunucuda oluyor bildiğim kadarı ile. Adaları sıfırlama hiçbir zaman. Uzun ömürlü ve kaliteli bir sunucu aç tutacaktır.
MiniGames : Geldik en iyi sunucuya (bana göre). Gerçekten işinin ehli birisi yaparsa çok güzel sonuçlar çıkabiliyor. Kaliteli bir harita , eklentiler . Uzun ömürlü bir sunucu da olur ise tadından yenmez . Yapımı zordur , geliri ise tahminimce az olmalı. Sadece bir mini oyun sunucusu bile faction sunucusundan fazla tutacaktır. Oyuncular eğlenebiliyor ise neden çıksın ki sunucudan ?
RPG: Bu sunucuda RPG mantığını gerçekten iyi bilen , seviyeli patronlar dan oluşan , uğraşarak kazanılabilen eşyalardan oluşan seviye sistemli bir sunucu olmalıdır. Para kazanımı konusunda hiç bu işe girmedim , giren kişiler ise sanırım kazanabiliyorlardı edit eşyalar satarak. RPG nin mantığı zaten rol yapmadır (Role Play Game) bu mantığın dışına çıkmak hoş olmayacaktır. Kendinize özgü şeyler yapmalısınız. Örneğin en çok kullanılan orta çağ teması var buradan örnek vereyim. Sen orta çağ sunucusuna krallıklar eklemelisin , baskıcı taraf olmalı , her an değişebilecek bir sistem olmalı (Ragnarak krallığı sunucunun en iyi krallığı iken bi anda Adragos krallığı olabilmeli) uğraş gerektiren bir sunucu olmalı. Sen bu sunucuya keskinlik 1000 kılıç eklersen , oturup silah filan ekler isen mantıksız olacaktır. RPG Mantığını kavramadan açmanızı önermiyorum , yapımı gerçekten zor , kaliteli bir sunucu ise çok eğlenceli bir sunucudur. DİPNOT : Eğer ki sunucuda ki eşyaları , yetenekleri vb. sıfırlar iseniz çok başınız ağrır. Sonuçta insanlar ona her sunucudan olduğundan daha fazla emek veriyor. Gerçekten baş ağrısı olur.
Survival: Bu tip sunucu açmayı düşünüyor iseniz işiniz bence çoğu yönden basit. Birkaç sorun var sadece. Faction sunucularda hileyi engellemek gerek. Survival sunucularda ise hilenin h si bulunmamalı. Düşünsene 1-2 gün çalışıp elmas set oluyorsun , birisi gelip hile ile maksimum 15 dakika da elmas set oluyor... Sunucu zor ve emek istemeli. X-ray ve benzeri hileler kökten kapatılmalı. Baştan uyarayım , tutmama ihtimali çok yüksek hele ki zor yapar iseniz. Türkiye burası sonuçta önlerinde bir lapis birde edit kazma olsun sabahtan akşama oynarlar ^^.
Prison: Bi aralar sabah akşam çıkmadan oynadığım doğrudur yabancı prison sunucular da. Buradaki amaç bir maden olacak buradan demir vesaire kazacaksın. Para toplayıp rütbe atlayacaksın en son rütbeye gelmeye çalışacaksın. Rütbeler genelde a-z arası oluyor bildiğim kadarı ile. Rütbe atladıkça kitler değişmeli , bir adet ortak maden olmalı . Bu madende her türlü maden bloku bulunmalı (Altın blok vesaire.) . PvP açık olmalı ve insanlar burada eğlenmeli en önemli amaç bu. Para kazanma konusunda pek kazanamayabilirsiniz. Tamamen zevk için açılmalı bu sunucu. Kaliteli açabilecek insanlar var ise seve seve yardımcı olacağım .

Para kazanamayacak mıyım ?: Dostum amacın para ise bence zaten açma. Açtın diyelim tamam para kazanmayı koydun kafana. Bir faction sunucusu açarsın. Özel Üyeliklere güzel yetkiler verirsin. Birde uçma eklersin alan çok olur zaten. Kendini kaliteye ve uzun ömürlü bir sunucu açmaya adarsan ilerde zaten çok para kazanabilirsin. Para kazanacağım diyede abartma . Özel üye ve normal üye arasındaki fark dağlar kadar olursa o sunucunun pek tutacağını sanmıyorum. (tecrübe)

Ve yaşanacak sorunlar (Çözümlü) : Var sayıyorum ki bir sunucu açtın. Oyuncular dolmaya başladı ve tutturdun sunucuyu. Asıl sorunlar o zaman başlıyor. Sunucunda ki hatalar ortaya çıkacaktır bu doğal. Kendini üzme sunucun da hata çıktı diye. Herkes de olabilecek bir şey bu. Saygısız insanlar olacaktır. Sana küfür edecekler. Neden açtım bu sunucuyu küfür yemek için mi ? Diye düşüneceksin. Boş ver dostum fazla takma onları , bil ki onlar kaybeder :) Para sorunu çıkacaktır. Parayı toplayamaz sın bazen. En basit çözüm olarak sunucudan kazandığın tüm parayı sunucuna yatır. Baktın 2. Ayının parası çıkmış yada daha fazla ondan sonra kendine harca. Birikmiş bir yerde mutlaka biraz paran bulunsun ki çok dara düşme. Arada kampanya yap ki oyunda heyecan olsun alımlar artsın. Yardım iste , benden başkalarından dostundan arkadaşından yardım iste bir sorunun olduğunda elimden geleni yapacağım. Gerek eklentiler de , gerek maddi , gerek manevi. hiçbir zaman yılmadan devam et yoluna. Hedefin zirve olsun. Türkiye deki en iyi sunucu olmak olsun. Bol şans ^_^

Yardımcı olabildi isem ne mutlu bana. Umarım Türkiye de ki sunucu kalitesi biraz daha artar. İyi forumlar.

Moderatör tarafından düzenlendi:

Rlark

Demir Madencisi
En iyi cevaplar
0
Added Me

MiniGames Konusunda Haklısın (Arada Göz Gezdirdim)

MhaWTHoR

Obsidyen Madencisi
En iyi cevaplar
1
Güzel bir konu olmuş tebrikler.

BySteve

< Metin2 Tema %98 Loading ... >
En iyi cevaplar
0
Aynen bu yolda ilerle hocam :) .