Ulu Önderimiz Atatürk'ü Saygıyla Anıyoruz

BYTH

300 tracks in my Adidas track jacket
Emekli
En iyi cevaplar
17
1881-1938.png

10 Kasım 1938, saat 09.05, bir memleketi yoktan var eden, Ulu Önderimiz, Mustafa Kemal Atatürk hayata gözlerini yumdu. Milyonlar bu ölüm haberiyle yasa boğuldu. 79 yıl geçti... Ancak Atamızın kaybının acısı hiçbir zaman dinmedi.

Başlıksız-1.png

Hayatını ülkesine ve ülkesinin bağımsızlık mücadelesine adadı Mustafa Kemal, memleketin bağımsızlığı ve birliği hiç kaybolmasın diye, Türk Milleti özgür kalsın diye gece gündüz uğraştı. Ocak 1938'de kendisine koyulan Şiroz teşhisi bile memleketi için çalışmalarını engellemedi, aklında olan Hatay'ı ana vatana bağlaması uğraşlarından ayıramadı. Doktorlar kendisini uyardı, ancak son günlerini tüm hayatında olduğu gibi milletine harcadı.

Deniz havasına kendisine iyi geldiği için bir süre Savarona'da kaldı, ancak hastalığı ağırlaşınca İstanbul'a, Dolmabahçe Sarayı'na nakledildi. 5 Eylül 1938'de vasiyetini yazdırdı ve tüm servetini Tarihe, TTK, ve Dile, TDK, bağışladı. Malesef Kasım ayını başlarında durumu daha da kötü olmuştu. Doktorları ve Türk Milleti'nin Duaları, Atamızın hep yanındaydı. Ve 10 Kasım...

Saat 9'u 5 geçerken, Ulu Önder, Dolmabahça Sarayı'nda hayata gözlerini yumdu. Sadece yurt değil, tüm dünya bu ölüm haberi ile yasa boğulmuştu.

Atamızın naaşı, 16 Kasım 1938'de Dolmabahçe Sarayı'ndaki katafalka koyuldu. Halk, son kez atası ile buluştu. Üç gün üç gece gözleri yaşlı olan halk Atatürk'e olan bağlılığını gösterdi. Mustafa Kemal Atatürk'ün cenaze namazı 19 Kasım 1938'de Dolmabahçe Sarayı'nda kılındı. On iki generalim omuzları üstünde tabut sarayın dış kapısına çıkarıldı ve top arabasına yerleştirilerek, milletin gözyaşları arasında Gülhane Parkı'na götürüldü.
10Kasım2.png

Ağlayalım Atatürk'e - Aşık Veysel
Ağlayalım Atatürk’e
Bütün dünya kan ağladı
Süleyman olmuştu mülke
Geldi ecel, can ağladı

Doğu batı cenup şimal
Aman tanrı bu nasıl hal
Atatürk’e erdi zeval
Memur mebusan ağladı

Atatürk’ün eserleri
Söyleyecek bundan geri
Bütün dünyanın her yeri
Ah çekti, vatan ağladı

Fabrikalar icat etti
Atalığın ispat etti
Varlığın Türke terketti
Döndü çarh devran ağladı

Bu ne kuvvet, bu ne kudret
Var idi bunda bir hikmet
Bütün Türkler İnön’İsmet
Gözlerimiz kan ağladı

Tren hattı tayyareler
Tükler giydi hep kareler
Semerkantla Buharalar
İşitti her yan ağladı

Siz sağ olun Türk gençleri
Çalışanlar kalmaz geri
Mareşalin askerleri
Ordular tümen ağladı

Zannetme ağlayan gülmez
Aslan yatağı boş kalmaz
Yalnız gidenler gelmez
Her gelen insan ağladı

Uzatma Veysel bu sözü
Dayanmaz herkesin özü
Koruyalım yurdumuzu
Dost değil, düşman ağladı

Aşık Veysel

Mustafa Kemal'ler Tükenmez - Halim Yağcıoğlu
Tükenir elbet gökte yıldız, denizde kum tükenir
Bu vatan bu topraklar cömert
Kutsal bir ateşim ki ben sönmez
İnanın Mustafa Kemal’ler tükenmez

Ben de etten kemiktendim elbet
Ben de bir gün geçecektim elbet
İki Mustafa Kemal var iyi bilin
Ben işte o ikincisi sonsuzlukta
Ruh gibi bir şey görünmez

Hep kardeşliğe bolluğa giden yolda
Bilimin yapıcılığın aydınlığında
Güzel düşünceler soyut fikirlerde ben
Evrensel yepyeni buluşlarda
Geriliği kovmuşum ben dönmez

Başın mı dertte beni hatırla
Duy beni en sıkıldığın an
Baştan sona herşeyiyle bu vatan
Sakın ağlamasın Kasım’larda Fatih’ler Kanunî’ler ölmez

Halim Yağcıoğlu

Başlıksız-1.png

Gamer ailesi olarak özgürlüğümüzü bize veren, bizi ölmüş bir millet olarak görenlere Türk'ün gücünü ve direnişini gösteren, şu anda bu topraklarda özgür bir şekilde yaşamamızı sağlayan Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ü saygıyla anıyoruz!
10Kasım1.png

byElysion

fara á brott með víkingum, standa upp í stafni
Emekli
En iyi cevaplar
58
Ruh hali
Devrim yasası, eldeki yasaların üstündedir. Bizi öldürmedikçe, bizim kafalarımızdaki akımı boğmadıkça, başladığımız devrim ve yenilik bir an bile durmayacaktır. Bizden sonraki dönemlerde de böyle olacaktır.

10 Kasım 1938
Atatürk sadece bedenen yanımızdan ayrıldı.

AtomyTR

Atomart - En büyük Discord Türk Sanat topluluğu.
Grafiker
Emekli
En iyi cevaplar
19
Ruh hali
Acımız dinmedi dinmeyecek. Kalplerimizdesin Atam!

Cranky

Hayattaki en hakiki mürşit ilimdir.
Site Yöneticisi
Site Danışmanı
En iyi cevaplar
21
Atatürk'ü her sene geçtikçe daha fazla özlüyoruz, Atatürk vefat etmiş olabilir ama hala kalbimizde yaşıyor.

Gutenberg

Demir Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Atatürk'ün ölmesi demek, bedeninin çürüyüp toprak olması demek değildir. Onun fikirlerine inanan bir kişi bile kalmadığı zaman Atatürk gerçekten ölmüş demektir..

Son düzenleme:

KollarimiVerin

Marangoz
En iyi cevaplar
0
Çoğu Türk, Atatürk'ün önemini biliyor.
Hatta, Unescoda Atatürk'ün tanımı yapılmıştır.
Bazı ülkelerin bile, örnek aldığı bir kişidir Atatürk.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
“ Atatürk kimdir; Atatürk ululararası anlayış, işbirliği, barış yolunda çaba göstermiş üstün kişi, olağanüstü devrimler gerçekleştirmiş bir inkilapçı, sömürgecilik ve yayılmacılığa karşı savaşan ilk önder, insan haklarına saygılı, dünya barışının öncüsü, bütün yaşamı boyunca insanlar arasında renk, dil, din, ırk ayırımı göstermeyen, eşi olmayan devlet adamı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu”​

Pledix

Kızıltaş Madencisi
En iyi cevaplar
0
bir memleketi yoktan var eden, Ulu Önderimiz
Evet bu mesajda Mustafa Kemal'i ilahlaştırarak Allah'a şirk koşan bir insanı görüyoruz, yazık..
Allah'tan başka hiçbir varlık YOKTAN VAR EDEMEZ.

Hyroeth

Demir Madencisi
En iyi cevaplar
0
Yalnız mesajın anlamını anlamamışsın sen, orada "yoktan var etmek" kelimesi ülke cansız iken, ölü bir haldeyken ülkeyi kalkındırdı olarak kullanılmış anladığım kadarıyla.

Azacore

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0
Bir ülkenin onur ve haysiyetini koruyarak, çağdaş ve örnek bir cumhuriyet haline getirilebileceğini bütün dünyaya gösteren ve bunu tarihe altın harflerle yazdıran büyük Atatürk! sen milletinin gönlünde ebedi yaşayacaksın