Uzaktan Eğitimde Bir Hocanın Bir Öğrenciyi Dersten Atması Suç Mudur?

killerpro4242

Zombi Katili
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
Evet sorumu zaten başlıkta belirttim, ben araştırdım ancak tek bulabildiğim 5 yıl öncesine ait kanunlar. Sebebi her ne olursa olsun kendi sınıfından bir öğrenciyi atması suç mudur?

killerpro4242

Zombi Katili
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
Ben bu soruyu sormadan 30 dakika önce atıldım sebebi ise: "Derse az katılmam"'mış.

LordOfTürk

Bööö!
Site İK Yöneticisi
En iyi cevaplar
83
Ruh hali
Bildiğim kadarı ile bu olay eğitim hakkının engellenmesine giriyor fakat genellikle okul idaresi bu durumları hep örtüyor. Bu durum hakkında yine de ilk okul idaresine eğer işe yaramazsa Milli Eğitim Müdürlüğüne şikayette falan bulunabilirsin. Bu durum hakkındaki kanunları detaylı bilmediğim için bir şey diyemeyeceğim ama bana göre yapılmaması gereken bir hareket.

Onuuk

Zombi Katili
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Ben bu soruyu sormadan 30 dakika önce atıldım sebebi ise: "Derse az katılmam"'mış.
Derse az katılımdan dolayı dersten atmayı ilk kez duyuyorum LordOfTürk'ün dediği gibi eğitim hakkını engellemeye giriyor ama yine de çok yapabileceğin bir şey yok gibi gözüküyor. İlçe MEM' e yada İl MEM'e sikayette bulabilirsin ama yine de bir kılıf uydururlar gibi geliyor. Üniversite ise durum farklı hoca ne derse o gibi bir anlayışımız var ama her türlü okul idaresi ve ya gerekirse milli eğitim ile bir sonuç bulunabilir. Araştırma yaparken bulduğum su cümle çok iyi "Egitim sistemi ile pratik farkli isliyor bu ülkede." Öğretmen ve eski dershane müdürü akrabama soruyu sordum cevap su şekilde "hocanın atmak için bir sebebe ihtiyacı var dersin düzeni bozma, öğretmene hakaret vs," bende devamsızlıktan atılır mı diye sorduğumda cevap su şekilde oldu "olur mu öyle şey" dersten atmada disiplin yönetmeliği uygulanıyormuş kişinin haklarından önce yönetmelik geçerliymiş dendi. Eğer öğrenci ve öğretmen arası bir dava çıkarsa bakanlıkta araya giriyormuş yani bir seklide örtbas ederler gibi geldi.

Son düzenleme:

Erbatur

Gözlerimin içindeki ülkemsin sen benim.
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Öğretmen dersin moderatörüdür. Öğrenci eğer afk ise, yoklamada yazılmak için sadece derse girdiyse ve öğretmen bunu tespit ederse dersten atması çok doğaldır.

Nxymn

Warum diese games? Sei doch einfach Straight.
En iyi cevaplar
2
Ruh hali
Öğretmen dersin moderatörüdür. Öğrenci eğer afk ise, yoklamada yazılmak için sadece derse girdiyse ve öğretmen bunu tespit ederse dersten atması çok doğaldır.
Adam derse az katılması yüzünden dedi ama beni düşündüğüm, @killerpro4242 bence sultur çünkü eğitim,öğretim görme hakkını ve suçsuz bir şekilde attığı için öğretmenliğinin kısıtlanmasına sebep olabilir.Bunu şikayet etmek istersen MEB`in ana sayfasından rapor veya şikayette bulunabilirsin.

killerpro4242

Zombi Katili
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
Adam derse az katılması yüzünden dedi ama beni düşündüğüm, @killerpro4242 bence sultur çünkü eğitim,öğretim görme hakkını ve suçsuz bir şekilde attığı için öğretmenliğinin kısıtlanmasına sebep olabilir.Bunu şikayet etmek istersen MEB`in ana sayfasından rapor veya şikayette bulunabilirsin.
Derse az katılımdan dolayı dersten atmayı ilk kez duyuyorum LordOfTürk'ün dediği gibi eğitim hakkını engellemeye giriyor ama yine de çok yapabileceğin bir şey yok gibi gözüküyor. İlçe MEM' e yada İl MEM'e sikayette bulabilirsin ama yine de bir kılıf uydururlar gibi geliyor. Üniversite ise durum farklı hoca ne derse o gibi bir anlayışımız var ama her türlü okul idaresi ve ya gerekirse milli eğitim ile bir sonuç bulunabilir. Araştırma yaparken bulduğum su cümle çok iyi "Egitim sistemi ile pratik farkli isliyor bu ülkede." Öğretmen ve eski dershane müdürü akrabama soruyu sordum cevap su şekilde "hocanın atmak için bir sebebe ihtiyacı var dersin düzeni bozma, öğretmene hakaret vs," bende devamsızlıktan atılır mı diye sorduğumda cevap su şekilde oldu "olur mu öyle şey" dersten atmada disiplin yönetmeliği uygabiıyormuş kişinin haklarından önce yönetmelik geçerliymiş dendi. Eğer öğrenci ve öğretmen arası bir dava çıkarsa bakanlıkta araya giriyormuş yani bir seklide örtbas ederler gibi geldi.
Bildiğim kadarı ile bu olay eğitim hakkının engellenmesine giriyor fakat genellikle okul idaresi bu durumları hep örtüyor. Bu durum hakkında yine de ilk okul idaresine eğer işe yaramazsa Milli Eğitim Müdürlüğüne şikayette falan bulunabilirsin. Bu durum hakkındaki kanunları detaylı bilmediğim için bir şey diyemeyeceğim ama bana göre yapılmaması gereken bir hareket.
Cevaplarınız için hepinize teşekkür ediyorum, şikayet etmeyi düşünüyorum ancak bir sonuç çıkmaz muhtemelen. İyi günler, sağolun.

Nxymn

En iyi cevaplar
2
Ruh hali
Cevaplarınız için hepinize teşekkür ediyorum, şikayet etmeyi düşünüyorum ancak bir sonuç çıkmaz muhtemelen. İyi günler, sağolun.
Eğer şikayet edeceksen hocanın adını tam olarak Adı ve Soyadıyla bilmen gerek.

Onuuk

Zombi Katili
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Biraz gereksiz bir konu olmuş.
@killerpro4242 merak ettiği bir soruyu forumun alakalı bir bölümünde sormuş. Kendisi cevabına internete ulaşamamış çünkü bu konu hakkında çok bir kaynak mevcut değildir. Ve bu soruyu forumun değerli üyeleri ile paylaşmış ve tartışmıştır. Forumun amacı zaten bu değil midir? Bilmediğimiz şeyleri sormak, tartışmak? Konun nasıl gereksiz olduğunu göremedim.

Crowley07

Nether Yerlisi
Site Yöneticisi
Site Danışmanı
R. Sorumlusu
En iyi cevaplar
0
Derste bulunan her öğrenci derse katılmak zorunda değil, dersin amacı zaten öğrenmek bilmediği bir konu hakkında nasıl fikir sahibi olsun öğrenci. Cimere eğitim hakkınızın engellendiğini yazın oradan idareye gider bu konu ardından da gerekli ikazları yaparlar.

Nxymn

En iyi cevaplar
2
Ruh hali
Derste bulunan her öğrenci derse katılmak zorunda değil, dersin amacı zaten öğrenmek bilmediği bir konu hakkında nasıl fikir sahibi olsun öğrenci. Cimere eğitim hakkınızın engellendiğini yazın oradan idareye gider bu konu ardından da gerekli ikazları yaparlar.
Efenum Cimer direk idareye mi geçiyor da?

Koply

Codexia
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Bass mic açıp hocanın her lafına dal ve yine dersten atıl. Sonrası klasik öğretmenlerin dayılarının araya girmesi ile üstünün kapanması falan.

gamerlulu

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0
yeniyiz tabi geç gördük ama bir iki yorum yazayım muhakkak arayıp bu konuya denk gelecekler vardır.

"Ders akışını bozan öğrenci olursa dersten öğretmen atabilir.(Normal şartlarda bu öğrenci dersten sınıf başkanıyla çıkarılır ve müdür yardımcısının yanına gönderilir) Hiçbir öğretmenin başı bu konular ile ağrımaz pandamı döneminde. " denildi ilçe mem tarafından bize...

killerpro4242

Zombi Katili
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
yeniyiz tabi geç gördük ama bir iki yorum yazayım muhakkak arayıp bu konuya denk gelecekler vardır.

"Ders akışını bozan öğrenci olursa dersten öğretmen atabilir.(Normal şartlarda bu öğrenci dersten sınıf başkanıyla çıkarılır ve müdür yardımcısının yanına gönderilir) Hiçbir öğretmenin başı bu konular ile ağrımaz pandamı döneminde. " denildi ilçe mem tarafından bize...
Çok uzun zaman sonra bu konuyu yeniden görmek nostaljik ^_^ Belirtmek istedim benim durumum "Derse az katılım sebebiyle atılma" sizin dediğiniz durum ise "Ders akışını bozma sebebiyle atılma". Yani burada ki durumlar biraz farklı oluyor. Ayrıca şunu da belirtmeliyim ki bizim uzaktan eğitimde başkanımız vs. yok, hatta olabilecek biri de yok. Sınıfımız 18 kişi ve uzaktan eğitime en fazla 8 kişi giriyor.