Veri Tabanı Programcılığı'mı? Yoksa Web Programcılığı mı?

DarqLord41

Taş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Sizce hangisi daha iyi. Ben daha çok site değilde program oyun v.b yazmak istiyorum hangi bölüm uygun?
Yorumlarınıza ihtiyacım var...

Bernard

Бернард
Site Danışmanı
Geliştirici
En iyi cevaplar
61
Aslında veri tabanı programcılığı demek yanlış olur. Java veya C# gibi dilleri biliyorsan ve yaptığın şeyde veri depolayacaksan veri tabanı kullanırsın. Veri tabanı kullanırkende doğal olarak öğrenmiş olursun. Oyun yapacaksan sana programlama dillerine yönelmeni tavsiye ederim.

DarqLord41

Taş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Yani hangisini tavsiye ediyorsun. Java veya C# gibi dilleri bilmiyorum..

Bernard

Бернард
Site Danışmanı
Geliştirici
En iyi cevaplar
61
Java, C#, Javascript gibi dilleri araştırmanı tavsiye ederim. Javascript web için kullanılan kapsamı genel olan bir scripting dili denilebilir. Onun ile web sitelerinde olan oyunlardan yapabilirsin. Java ve C# ile bilgisayarlara, telefonlara uygulamalar veya oyunlar yapabilirsin. Karar senin. Eğer Javascript öğrenmek istersen yanında HTML ve CSS'de öğrenmeni tavsiye ederim. Web geliştiricisi olursun :D

DarqLord41

Taş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Yani Web'i seçersem Javascript ile web tabanlı oyunlar yapabilirim.
Veri'yi seçersem ise Java ve C# yi öğrenirim doğrumu dur?
Javascript'i internetten araştırarak öğrenebilir miyim? Veya diğerlerini..

Bernard

Бернард
Site Danışmanı
Geliştirici
En iyi cevaplar
61
Hepsini araştırarak, rehberlere bakarak, dökümanları okuyarak öğrenebilirsin. Veriyi seçersen onları değil aslında. Veri tabanı programcılığı ile oyun yapamazsın. Oyun yapmak için programlama dili bilmen gerekir. Sana tavsiyem C#, Java veya C++ öğrenmen. Hepsini araştırıp kararını verebilirsin. Sadece birini öğrenerek de oyun yapabilirsin.

DarqLord41

Taş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Peki veriyi seçersem neler öğrenirim neler yaparım?
Aynı soru web içinde geçerli?
Ve sen ne okudun?

Bernard

Бернард
Site Danışmanı
Geliştirici
En iyi cevaplar
61
Ben bir şey okumadım. Öğreneceklerimi kendim öğreniyorum. Veriyi seçemezsin şu anda. Veri tabanı farklı bir şey. Bir programlama dili veya Javascript gibi scripting dilinde veri tabanı kullanabilirsin. Aslında şu anda sana 2 seçenek sunuluyor. Web tasarım, Javascript - HTML - CSS, Programlama, C++ veya C# veya Java. Aslında bu dilleri araştırabilirsin. Daha fazla dil var. Fakat hepsini yazarsam mesaj uzayacak :D

ByAehn

Lhaewion Reveth
Süper Üye
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Ben veritabanı okudum. Eğer derdin not, üniversitede başka alanlarda okumak istiyorsan Web Tasarım'ı seçmelisin. Veritabanına nazaran daha kolaydır. Veritabanında bize C# öğretiyorlardı bazı okullarda Delphi ve Java öğrettiklerinide duydum. Eğer yazılım/oyun geliştirme yolunda ilerleyeceksen veritabanını seçmelisin. Web Tasarım'a göre çok daha fazla C# öğretiyorlar.

VictoryAndGlory

Kızıltaş Madencisi
En iyi cevaplar
0
İkisi de uygun değil. C dili türevlerini öğrenirsen daha çok işine yarar oyun yapımı konusunda. Veritabanı zaten az veya çok bilmen gerekecek her alanda.

DarqLord41

Taş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Ben veri tabanı seçeceğim galiba... Yorumlar için teşekkürler. Benim derdim not değil baktım internetten HTML,PHP,CSS fln öğreniliyor. Ama C türevlerini okuldan almak istiyorum.

PASCIA

Eren Bülbül
Oyun Geliştirici
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Kardeşim daha bunları bilmeden nasıl yolunu seçiyorsun.
Git bir giriş yap genenl bilgileri öğren.
Futbolun ne demek olduğunu bilmeden oynayacağın mevkiyi seçmeye çalışıyorsun...

Bernard

Бернард
Site Danışmanı
Geliştirici
En iyi cevaplar
61
Anlatmaya çalıştığımın özeti. Yapmak istediğin veri tabanı değil bu arada.

DarqLord41

Taş Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Veri tabanını seçersem neleri öğretirler?
Eğer C türevlerini veya Javayı öğretirlerse bunları oyun yapmak için kullanabilir miyim?

Bernard

Бернард
Site Danışmanı
Geliştirici
En iyi cevaplar
61
Veri tabanını seçersem neleri öğretirler?
Eğer C türevlerini veya Javayı öğretirlerse bunları oyun yapmak için kullanabilir miyim?
Veri tabanı seçersen hiçbir şey öğretmezler. Veri tabanı ile oyun yapamazsın.

Programlama dillerini öğrenmeyi seçersen oyun vs. yapabilirsin. C, C++, C#, Java, Kotlin, Python, Golang, Ruby vs. gibi dillerle bir şeyler yapabilirsin. Fakat önce bu dilleri araştırman gerekiyor. Ne işe yaradıkları, performansları, kodlama şekilleri vs. Eğer araştırmadan rastgele başlarsan şu durum olur.

Düzenleme: Veri tabanı bölümü bunları kapsıyormuş :yıkıl:. Veri tabanı kullanımı dillerde zorunlu değil bu arada :D