VMware Tools Nedir?

KingAmdin_YT

Demir Madencisi
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
Merhaba Forum Gamer Ailesi,
Sunucum VDS. Windows 2012. VDS sunucu özelliklerinde depolama kısmında VMware kurulu değil diye yazıyor.
VMware hakkında bilgi öğrenmek istiyorum;
1) VMware Tools ne işe yarar?
2) Sanal sunucuda VMware Tools kurulması önerilir mi?
3) VMware Tools nasıl kullanılır?
4) Acil durumda VMware Tools ile kurtarılıyor mu?
Teşekkürler.

Son düzenleme:

buracat

Kömür Madencisi
En iyi cevaplar
0
Çok gerekli bir şey değil. Googledan aratırsan zaten birçok bilgi çıkıyor.

PlatinumTR

Zombi Katili
En iyi cevaplar
0
Çok gerekli bir şey değil. Googledan aratırsan zaten birçok bilgi çıkıyor.
Yine yanlış bilerek yapılan ya da bilmeyerek yapılan yorumlardan bir tanesi.

VMWare bir sanallaştırma sistemidir yani Hypervisor.
Linux tabanlıdır. ISO Boyutu 300 MB civarındadır. En performanslı sanallaştırma sistemi olarak bilinir ve bana göre de öyledir.
Ücretsiz sürümleri mevcuttur. Türkiye de üçkağıtçılık aracı olarak kullanılır. Örnek
6. sürümlerden sonra program şeklinde panel kalkıp web panele dönüşmüştür.
5.1 sürümü iNIC desteği olmayan sunucularda çalışır ama free versiyonda maximum 32 GB Ram kullanabilirsin 60 gün deneme süresi vardır deneme süresinde ram sınırsızdır.
5.5 sürümü iNIC desteği olan sunucularda kullanılır free versiyonda maximum ram sınırı yoktur.

VMWare Tools birçok işe yarar, ekran , performans, network konfigürasyonlarını sağlar daha birçok özelliği vardır kısacası windows sisteminin hypervisor sistemi ile senkron olmasını sağlar adaptasyonunu sağlar. Arkadaşın dediğinin aksine kesinlikle kurulması gerekir.

Mesela DHCP ile dağıtım yapıyorsun mac aldın sunucu ayarlarından mac i yapıştırdın internet kartına windows u kurarsın vmware tools kurarsın direk internete çıkar diğer türlü internet kartını algılamaz internete çıkmaz çıkartmak için IPv4 konfigürasyonunu yapmakla zaman kaybedersin vs vs. Yani gerekli.

VMWare tools'un maalesef acil durumlarda kurtarma gibi bir opsiyonu yok. Anca Hypervisor tarafından snapshot alınır bu snapshot a geri dönülür.
Basit bir kurulumu vardır ve bu konu kullanıcıyı ilgilendirmez.

İşte o VMWare Tools kurulu değil olayı da yukarıda bahsettiğim adaptasyon problemlerinden kaynaklanıyor hangi firmadan hizmet alıyorsan süren bitince derhal değiştirmeni tavsiye ederim daha önce de sıkıntı yaşamıştın. Hazır Hypervisor'ı kurulu alıp üstüne VM kurmakla olmuyor bu işler yüzlerce konfigürasyonu var yazık bu firmalar birde çok rağbet görüyor tamamen teknikten uzak.

Aldığın firmaya bunu ilet "Sunucumun Esxi sistemi ile adaptasyon sorunlarının giderilmesi için VMWare Tools kurulmasını talep ediyorum. Kurulum için vSphere panel üzerinden sanal sunucuma sağ tıklayıp 'Guest' seçeneği altından 'Install/Upgrade VMWare Tools' seçeneğini seçmelisiniz.
Detaylı Bilgi; https://kb.vmware.com/selfservice/microsites/search.do?language=en_US&cmd=displayKC&externalId=340"

Sonrasında bilgisayarıma girdiğinizde CD/DVD RW Kısmında göreceksiniz Double Click yaparak kuruluma başlarsınız zaten sonrası belli next next next kurulum basit sonrasında restart atmanız gerekiyor zaten bunu da size soracak.

Ayrıca konu yeri yanlış.

Son düzenleme:

KingAmdin_YT

Demir Madencisi
En iyi cevaplar
1
Ruh hali
@PlatinumTR paylaştığın bilgiler için teşekkür ederim. Yazdıklarından VMware kurmaya çalışacağım.

PlatinumTR

Zombi Katili
En iyi cevaplar
0
@PlatinumTR paylaştığın bilgiler için teşekkür ederim. Yazdıklarından VMware kurmaya çalışacağım.
VMWare kurmayacaksın VMWare bir sanallaştırma sistemidir ve zaten VDS sahibisiniz dolayısıyla kurulu. VMWare Tools ise onun eklentisidir. VMWare'ı minecraft sunucusu olarak düşün VMWare Tools ise Essentials olarak düşün. VMWare tools u senin kurup kuramayacağın konusunda bir fikrim yok daha önce denemedim açıkcası ama mantıken kurabilmen lazım basit kurulumu var zaten iso dosyasını indirip daemon tools gibi bir araçlar flashlayıp kurabilirsin.

PlatinumTR

Zombi Katili
En iyi cevaplar
0
Bu konuyu anlamaya VMWare Tools ile VMWare'ın aynı olmadığını anlayarak anlamaya başlayabilirsiniz. Birisi sistem birisi eklenti.

SelimDuran

Ağaç Yumruklayıcı
En iyi cevaplar
0
Yine yanlış bilerek yapılan ya da bilmeyerek yapılan yorumlardan bir tanesi.

VMWare bir sanallaştırma sistemidir yani Hypervisor.
Linux tabanlıdır. ISO Boyutu 300 MB civarındadır. En performanslı sanallaştırma sistemi olarak bilinir ve bana göre de öyledir.
Ücretsiz sürümleri mevcuttur. Türkiye de üçkağıtçılık aracı olarak kullanılır. Örnek
6. sürümlerden sonra program şeklinde panel kalkıp web panele dönüşmüştür.
5.1 sürümü iNIC desteği olmayan sunucularda çalışır ama free versiyonda maximum 32 GB Ram kullanabilirsin 60 gün deneme süresi vardır deneme süresinde ram sınırsızdır.
5.5 sürümü iNIC desteği olan sunucularda kullanılır free versiyonda maximum ram sınırı yoktur.

VMWare Tools birçok işe yarar, ekran , performans, network konfigürasyonlarını sağlar daha birçok özelliği vardır kısacası windows sisteminin hypervisor sistemi ile senkron olmasını sağlar adaptasyonunu sağlar. Arkadaşın dediğinin aksine kesinlikle kurulması gerekir.

Mesela DHCP ile dağıtım yapıyorsun mac aldın sunucu ayarlarından mac i yapıştırdın internet kartına windows u kurarsın vmware tools kurarsın direk internete çıkar diğer türlü internet kartını algılamaz internete çıkmaz çıkartmak için IPv4 konfigürasyonunu yapmakla zaman kaybedersin vs vs. Yani gerekli.

VMWare tools'un maalesef acil durumlarda kurtarma gibi bir opsiyonu yok. Anca Hypervisor tarafından snapshot alınır bu snapshot a geri dönülür.
Basit bir kurulumu vardır ve bu konu kullanıcıyı ilgilendirmez.

İşte o VMWare Tools kurulu değil olayı da yukarıda bahsettiğim adaptasyon problemlerinden kaynaklanıyor hangi firmadan hizmet alıyorsan süren bitince derhal değiştirmeni tavsiye ederim daha önce de sıkıntı yaşamıştın. Hazır Hypervisor'ı kurulu alıp üstüne VM kurmakla olmuyor bu işler yüzlerce konfigürasyonu var yazık bu firmalar birde çok rağbet görüyor tamamen teknikten uzak.

Aldığın firmaya bunu ilet "Sunucumun Esxi sistemi ile adaptasyon sorunlarının giderilmesi için VMWare Tools kurulmasını talep ediyorum
. Kurulum için vSphere panel üzerinden sanal sunucuma sağ tıklayıp 'Guest' seçeneği altından 'Install/Upgrade VMWare Tools' seçeneğini seçmelisiniz.
Detaylı Bilgi; https://kb.vmware.com/selfservice/microsites/search.do?language=en_US&cmd=displayKC&externalId=340"

Sonrasında bilgisayarıma girdiğinizde CD/DVD RW Kısmında göreceksiniz Double Click yaparak kuruluma başlarsınız zaten sonrası belli next next next kurulum basit sonrasında restart atmanız gerekiyor zaten bunu da size soracak.

Ayrıca konu yeri yanlış.
Çok teşekkürler bende konu hakkında bilgi arıyordum.