Windows 10 - Fiyat, Lisans Kodları ve Crackler Hakkında

LifeMCServer

Nether Yerlisi
En iyi cevaplar
98
Ruh hali
600px-Windows_logo_-_2012.svg.png

Windows 10

Windows 10, Microsoft'un en yeni işletim sistemidir.
Microsoft Windows 10 için "Şimdiye kadarki en iyi Windows" tanımını kullanıyor.

Yükseltme

Bildiğiniz veya bilmediğiniz üzere Windows 10 ilk çıktığı sıralar ücretsiz olarak yükseltme ile geçebiliyordunuz.
Ücretsiz olduğu sıralar insanlar Windows 10 henüz stabil olmadığı için geçmiyor veyahut ücretsiz olduğu için değer vermiyordu.

Bir süre sonra bu kampanya bitti ve Windows 10 ücretli oldu.
Aşağıda Microsoft'un resmi sitesinden fiyatları görebilirsiniz.

Resmi Fiyat

Microsoft Store veya Microsoft'un resmi sitesinden Windows'u aşağıdaki fiyatlara edinebilirsiniz.

RE1B7dR.png

Windows 10 Home: KDV dahil 1.299,00 ₺

windows-10-pro-ingilizce-oem-64-bit-fqc-08929-letim-sistemi-microsoft-62373-17-B.jpg

Windows 10 Pro: KDV dahil 1.899,00 ₺

Fiyatlar pahalı mı geldi? Bunlar tabii ki resmi sitesinde olan fiyatlar.
Yinede almak isterseniz aşağıdaki linkten alabilirsiniz:

Windows 10 u Edinin | Yeni Windows Cihazları Keşfedin ve Satın Alın | Microsoft

Üçüncü Taraf Sitelerde Fiyat

Windows 10 Home: 700 ₺ civarı
Windows 10 Pro: 900 ₺ - 1.400 ₺ civarı

Bu sitelere örnek olarak Hepsiburada tarzı siteler verilebilir.

Ucuz OEM Lisans Anahtarları

OEM Lisans Anahtarları, sadece bir bilgisayarda, o bilgisayarın donanımına lisanslanan lisans anahtarlarıdır. Microsoft bu lisans anahtarlarını toplu olarak ucuzdan bilgisayar yapımcılarına satar. Fakat eğer beklenen satış yapılamaz ise, firma elde kalan anahtarları daha ucuzdan satmaya başlar.

Bu lisans anahtarlarını almak güvenlidir, aktif edebilirsiniz, formattan sonra da kullanabilirsiniz fakat sadece bir bilgisayarda, hatta sadece aktif ettiğiniz anakart takılı olduğu sürece kullanabilirsiniz.

Bu anahtarlar 15₺ - 45₺ arası fiyatta değişmektedir. N11 veya benzeri sitelerde "ucuzdan pahalıya" sıralama yaparak ulaşabilirsiniz.
Bu lisans anahtarları kutu olarak değil direkt dijital olarak eposta hesabınıza gönderilir. Bilgisayarınızın donanımına lisanslanır.

Crackler Hakkında

Windows için, Crack diye bir tanım yoktur. Sizin crack sandığınız şey, Microsoft'un insanların Windows'u denemesi için herkese açık bir şekilde ücretsiz olarak paylaştığı deneme lisans anahtarlarından ibarettir. Crack programları ise bu anahtarları otomatik olarak sisteminizde aktif eder. Yani kendiniz girerseniz de aktif edebilirsiniz.

Kısaca crack diye bir şey yoktur. Crack, kimi zaman firmanın kendi paylaştığı deneme anahtarlarının deneme dışında kullanılmasına, kimi zaman uygulamanın başka geliştiriciler tarafından şifrelerinin çözülüp kodlarının düzenlenmesi şeklinde yapılır. Bu durumda ikincisi için crack denebilir, fakat ilkini zaten firma sağladığı için ona bir şey diyemeyeceğim.

Deneme Lisans Kodları
(sizin deyişiniz ile "crack")

Windows 10 Pro için Microsoft tarafından paylaşılan varsayılan lisans anahtarları:

RTM genel anahtar: VK7JG-NPHTM-C97JM-9MPGT-3V66T
KMS client anahtarı: W269N-WFGWX-YVC9B-4J6C9-T83GX

Kaynaklar:
KMS client setup keys
Generic Product Keys to Install Windows 10 Editions

Dikkat

Eğer zamanında ücretsiz yükselmeden yararlanıp yükselttiyseniz bilgisayarınız orijinal değilken bile yükseltmeyi yaptığınızda Windows 10 Home / Pro yeni bir key ile bilgisayarınıza lisanslanır. Yukarıdaki deneme keylerini girmek, Home'dan Pro'ya geçmenizi sağlasa bile, bilgisayarınızın / windows sisteminizin orijinalliğini bozacaktır.

Bu anahtarların çalışma garantisi yoktur, Microsoft'un paylaştığı kendi deneme keyleridir, bir süre sonra süreleri bitecek ve deaktif olacaklardır.

Windows 10 Öne Çıkan Özellikler

1. Windows 7 ve 8/8.1'i birleştiren modern başlat menüsü ve cortana

Windows-10-featured-image.jpg

(resim bana ait değildir, internetten buldum)

2. Microsoft Edge, Xbox, Microsoft Store gibi uygulamalar
5c558ad5-19f8-4ab5-9f6b-9542c0796f2f.png

3. Yeni driver ve donanım desteği.

Öne çıkan bir kaç özelleği bunlar, bir de tabii ki genel olarak daha iyi modern bir temaya yani UI (User Interface)'e geçiş yapılmış.
Bunlar dışında bana sorarsanız içinde kurulum ile birlikte gelen bir sürü gereksiz uygulama, izleme yazılımları, vesaire var.

Disk kullanımının yüksek olması gibi gereksiz sorunları da mevcuttur. Fakat genelde başarılı buldum ben. Ama bana sorarsanız 700₺ civarı bir para vermeye değmez diye düşünüyorum. Bende şuanda Windows 10 Pro kullanıyorum ve 15₺'ye almıştım keyi. Sorunsuz kullanıyorum uzun süredir, hiçbir problem yaşamadım.

Uyarılar

Bu yazıda crack kullanımına veyahut ucuz ürün alımına teşvik yoktur, sadece kendi deneyimimi anlattım. Kendiniz almak isterseniz Microsoft'un resmi sitesinden de alabilirsiniz. "Ucuz etin yahnisi yenmez" diye bir söz vardır, az para veriyorsak elbet bir eksisi vardır zaten, OEM kısmında bahsetmiştim bir eksisinden, anakart değiştirdiğiniz de vesaire kullanamazsınız keyi, fakat ucuz olduğu için tekrar yenisini alabilirsiniz tabii. :D

--

Diğer yararlı konular:

Windows %100 Disk Kullanımı Sorunu Çözümü

LahmacunAbi

Kömür Madencisi
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Benim ki windows 10 pro. :keyif: (Zamanında bedavaya veriyorlardı windows 10'u artık paralı orjinel windows 7 ve 8 için.),

Edit: Cortana türkçede çalışmıyor : (

LifeMCServer

Nether Yerlisi
En iyi cevaplar
98
Ruh hali
Benim ki windows 10 pro. :keyif: (Zamanında bedavaya veriyorlardı windows 10'u artık paralı orjinel windows 7 ve 8 için.),

Edit: Cortana türkçede çalışmıyor : (

Geri bildirim merkezinde cortana ile ilgili bin bir türlü geri bildirim var, uğraşıyorlarmış, yaparlar belki bilemiyorum.

İnfumia

Software And Design
En iyi cevaplar
5
Ruh hali
Açık konuşmak gerekirse Windows 8.1'in daha güzel ve stabil olduğunu düşünüyorum.
Windows 10'da internetlerde yavaşlama yapan bir sıkıntının olduğunu dahaca hala buna çözüm getiremediklerini. Güncelleme yaparak getirmeye çalıştıklarını duymuştum. Bu sebepten Windows 10'dan 8.1'e geri döndüm, kafam ama nasıl rahat :)

LifeMCServer

Nether Yerlisi
En iyi cevaplar
98
Ruh hali
Açık konuşmak gerekirse Windows 8.1'in daha güzel ve stabil olduğunu düşünüyorum.
Windows 10'da internetlerde yavaşlama yapan bir sıkıntının olduğunu dahaca hala buna çözüm getiremediklerini. Güncelleme yaparak getirmeye çalıştıklarını duymuştum. Bu sebepten Windows 10'dan 8.1'e geri döndüm, kafam ama nasıl rahat :)

Doğrudur, bende birçok hizmeti, sistem dosyasını, group policy'i, registry'i değiştirip eni sonunda bilgisayarımı temizledim. Bir sürü gereksiz şey, izleme / telemetri aracı koymuşlar. 3DBuilder'dan tut sözde uygulamaları hızlandırıyor diye koyupta yavaşlatan hizmete kadar :D

Donanım iyi olsa farketmezdim bunları belki ama Microsoft'a bilgi yollayan işlem arka planda %20-%40 CPU yiyince araştırdım, buldum, kapattım servisi hallettim. Windows 10'un tek sevdiğim yanı modern olması, güzel bir teması, UI'si var. Konuda da belirttim bunları. :D

LifeMCServer

Nether Yerlisi
En iyi cevaplar
98
Ruh hali

Fazla deneme fırsatım olmadı fakat oyun oynamak ve standart kullanım için güzel bir işletim sistemi. Windows 10'da birçok şeyi değiştirip ayar yapmadan oyun oynamak biraz zor oluyor, özellikle de donanımınız çok çok iyi değil ise :D

Windows 7'de farklı mı bilmiyorum gerçi, baştada dediğim gibi fazla deneme fırsatım olmadı, ama Windows 10 kadar yüklü gelen uygulaması, izleme araçları olduğunu sanmıyorum, Windows 10'a oranla daha lightweight bir işletim sistemi.

ZorinTR

Zombi Katili
En iyi cevaplar
0
Ruh hali
Fazla deneme fırsatım olmadı fakat oyun oynamak ve standart kullanım için güzel bir işletim sistemi. Windows 10'da birçok şeyi değiştirip ayar yapmadan oyun oynamak biraz zor oluyor, özellikle de donanımınız çok çok iyi değil ise :D

Windows 7'de farklı mı bilmiyorum gerçi, baştada dediğim gibi fazla deneme fırsatım olmadı, ama Windows 10 kadar yüklü gelen uygulaması, izleme araçları olduğunu sanmıyorum, Windows 10'a oranla daha lightweight bir işletim sistemi.
evet öyle. ben de yaptığım testlerde internetten bulduğum birkaç script ile gereksiz windows hizmetlerini uygulamalarını vesaire kapatmıştım sonucunda CPU ve RAM kullanımında büyük bir rahatlama olmuştu. windows 10 sistemi çok yoruyor.